Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Ārlietu ministrija (ĀM) mainījusi 58 000 eiro vērta konkursa nolikumu, ļaujot tajā uzvarēt uzņēmumam, kurš iepriekš no konkursa diskvalificēts, jo nav atbildis Publisko iepirkumu likuma normai, kas vērsta uz „aplokšņu algu” apkarošanu. ĀM konkursā par Eiropas Savienības dārza svētku rīkošanu Vērmaņdārzā 8. maijā uzvarējusi Rīgas domes koncertorganizācija Ave Sol, kuras piedāvātā līgumcena – 56 967,39 eiro ar PVN. Šo naudu Latvijas ĀM atvēlējusi Eiropas Komisija. 

No konkursa nolikuma svītrotā norma, kas februārī Ave Sol atstāja aiz svītras, bet nu ļāva uzvarēt, attiecas uz apakšuzņēmēju norādīšanu konkursa pieteikumā. Apakšuzņēmējus līguma izpildei plānots piesaistīt atsevišķu specifisku pakalpojumu veikšanai. Februārī Ave Sol šos apakšuzņēmējus norādījis, kā bija prasīts konkursa nolikumā, un atklājies, ka kāds no tiem saviem darbiniekiem nemaksā Publisko iepirkumu likumā prasītos vismaz 70% no vidējās nozarē nodarbināto algas. Pašam Ave Sol problēmu ar šīs likuma prasības ievērošanu nav bijis. Pērnā gada vasarā šī norma stājās spēkā ar mērķi apkarot „aplokšņu algu” maksāšanu, dodot valsts un pašvaldību konkursos priekšroku uzņēmumiem, par kuriem nerodas šaubas, ka nomaksā nodokļus no visas saviem darbiniekiem izmaksātās darba samaksas.

Ave Sol konkurenti vēl ir pārdomās, vai apstrīdēt konkursa rezultātus, tādēļ līdz tam nekādi komentāri netiek sniegti. Tomēr viena konkurējošā uzņēmuma pārstāvis Pietiek neoficiāli izteica secinājumu, ka ĀM, izņemot no konkursa nolikuma prasību par apakšuzņēmēju norādīšanu, „atbalsta tos uzņēmējus, kas nemaksā nodokļus”.

Neoficiāli tiek izvirzītas divas versijas – vai nu šis ir tā dēvēto „sarunāto konkursu” piemērs, kad konkursa nolikums tiek grozīts viena pretendenta interesēs, vai otra versija, ka ĀM, būdama laika badā (līdz 8. maijam ir nedaudz vairāk kā mēnesis), nolēmusi atvieglot konkursa nosacījumus, lai tas nebeigtos bez rezultāta arī otrreiz un neapdraudētu tradicionālo Eiropas dienas pasākumu savlaicīgu organizēšanu.

Koncertorganizācija Ave Sol ir Rīgas domes Kultūras departamenta struktūra. Tās direktora pienākumu izpildītāja Kitija Riekstiņa pirmdien Pietiek kategoriski noliedza, ka izmaiņas konkursa nolikumā bijušas izdevīgas tieši Ave Sol. Tāpat viņa nepiekrīt Publisko iepirkumu likuma normas traktējumam, ka neatbilstība tai rada aizdomas par „aplokšņu algām”, bet vienlaikus norobežojas no atbildības par kāda apakšuzņēmēja algu politiku. „Es to absolūti noraidu. Visi partneri iesniedza visas izziņas, nevienam no šiem uzņēmējiem nebija nodokļu parādu. Algas, kādas nu viņiem ir, tādas viņiem ir, par to es absolūti neatbildu un arī neuzskatu, ka man par to būtu jāatbild – mēs taču visi zinām, kur dzīvojam,” Pietiek izteicās Ave Sol vadītāja.

Vai daļa līgumā paredzēto darbu tiks uzticēta tiem pašiem apakšuzņēmējiem, kuru dēļ Ave Sol tika izslēgts no pirmā konkursa, Riekstiņa izvairās atklāt. „Es absolūti nezinu, ar ko es kopā strādāšu, jo visas darbības sāksies tikai tad, kad būs noslēgts līgums [ar ĀM],” apgalvo Riekstiņa.

Citi nozares pārstāvji Pietiek neoficiāli norāda – apakšuzņēmēju loks, kuri varētu sniegt attiecīgus pakalpojumus, ir ļoti ierobežots, un pauž aizdomas, ka Ave Sol paturēs tos pašus apakšuzņēmējus, kuru iepirkumu likuma normām neatbilstības dēļ iepriekš tika diskvalificēts. „Mēs nenomainījām apakšuzņēmēju. Mēs izpildījām visas otrā konkursa nolikuma prasības, un tur nebija prasītas ziņas par apakšuzņēmējiem, attiecīgi mēs arī nekur neminējām nevienu apakšuzņēmēju. Šobrīd mēs viņus nesauksim par apakšuzņēmējiem, tie būs partneri, kuri izpildīs konkrētus darbus,” savu pozīciju skaidro Riekstiņa.

28. janvārī publicētajā konkursa nolikumā ĀM bija iekļāvusi vairākas prasības un nosacījumus par apakšuzņēmēju piesaistīšanu līguma izpildē. Pēc gandrīz diviem mēnešiem, 22. martā, iepirkuma procedūra tika pārtraukta, un tajā pašā dienā ĀM publicēja jaunu paziņojumu par iepirkuma veikšanu, dodot pieteikumu iesniegšanai rekordīsu laiku – tikai trīs dienas, tas ir, līdz 25. martam. No šī jaunā konkursa nolikuma prasības par apakšuzņēmēju norādīšanu un to atbilstību Publisko iepirkumu likuma 39. panta prasībām jau bija pazudušas.

ĀM iepirkuma komisijas sekretāre Sintija Lāce to, kādēļ noteikts tik īss piedāvājumu iesniegšanas termiņš, pamato tādējādi - līguma izpildes termiņš ir 8. maijs, bet iepriekšējais iepirkums par šo pašu priekšmetu, kas tika izsludināts 28. janvārī, noslēdzās bez rezultāta, un šis bijis jau atkārtots iepirkums par to pašu priekšmetu ar samazinātām prasībām pretendentiem. Turklāt, ņemot vērā, ka iepirkuma procedūra tiek veikta par publisko pakalpojumu iepirkumu, likums nenosaka termiņus piedāvājumu iesniegšanai.

28. janvārī izsludinātajā konkursa nolikumā ĀM izvirzīja prasību: ja līguma izpildē plāno piesaistīt apakšuzņēmējus, pretendents papildus iesniedz par tiem informāciju, to skaitā apakšuzņēmēja apliecinājumu par gatavību veikt tam izpildei nododamo līguma daļu un ka uz to neattiecas Publisko iepirkumu likuma 39. pantā ietvertie izslēgšanas nosacījumi. Starp tiem ir arī prasība, lai uzņēmums saviem darbiniekiem algas maksā vismaz 70% apmērā no darba ņēmēju vidējiem darba ienākumiem valstī attiecīgajā nozarē.

Bez tam ĀM bija noteikusi, ka konkursa uzvarētājs pēc iepirkuma līguma noslēgšanas apakšuzņēmējus, ja par tiem sniegta informācija piedāvājumā, drīkst mainīt vienīgi ar pasūtītāja rakstveida piekrišanu. Turklāt ĀM tad būtu pienākums, pirms piekrist jauna apakšuzņēmēja piesaistei, pārbaudīt, vai tas atbilst Publisko iepirkumu likuma 39. panta nosacījumiem.

No 22. martā izsludinātā jaunā konkursa nolikuma kā viena, tā otra prasība attiecībā uz apakšuzņēmējiem jau bija pazudusi. ĀM iepirkuma komisijas sēdes protokolā, kas datēts ar 2. februāri, redzams, ka kāds neidentificēts konkursa pretendents ĀM uzdevis precizējošus jautājumus par apakšuzņēmēju norādīšanu un to, vai ikviena sīkākā pakalpojuma piegādātājs būtu uzskatāms par apakšuzņēmēju. No ĀM sniegtās atbildes izriet, ka ministrija faktiski saka priekšā konkursa dalībniekam, kā apiet prasības, ko pati izvirzījusi. „Ja pretendents savā piedāvājumā norāda informāciju, ka atsevišķas līguma daļas ir paredzējis nodot apakšuzņēmējam, tad saskaņā ar iepirkuma noteikumiem ir jāsniedz nepieciešamā informācija arī par apakšuzņēmēju. Savukārt, ja pretendents savā piedāvājumā nenorāda par apakšuzņēmēju piesaisti, tad pasūtītājs ar to saprot, ka apakšuzņēmēji netiek piesaistīti un nepieprasa iesniegt papildus informāciju,” atbild ĀM iepirkuma komisija.

Riekstiņa uzsver – šie jaunie, atvieglotie nosacījumi attiekušies uz jebkuru pretendentu, ne tikai uz Ave Sol. „Noteikumi bija pilnīgi vienādi jebkuram pretendentam. Es neuzskatu, ka kādam tur ir dota priekšrocība, neviens nav spēlējis nevienam par labu. Viss ir jājautā konkursa rīkotājam, mēs izdarījām tikai to, kas ir rakstīts nolikumā, un to varēja izdarīt jebkurš,” saka Riekstiņa. Pietiek zināms, ka pirmajā konkursā līdzīgu iemeslu dēļ kā Ave Sol no tālākās dalības izslēgts vēl viens pretendents – sabiedrisko attiecību aģentūra Prospero. Tā līdzīgi kā Ave Sol piedalījusies arī atkārtotajā konkursā.

Publisko iepirkumu likuma 39. panta pirmā daļa noteic, ka pasūtītājs izslēdz kandidātu vai pretendentu no turpmākās dalības iepirkuma procedūrā, kā arī neizskata pretendenta piedāvājumu, ja pretendents saviem darba ņēmējiem nenodrošina ikmēneša vidējos darba ienākumus vismaz 70 procentu apmērā no darba ņēmēju vidējiem darba ienākumiem valstī minētajā periodā attiecīgajā nozarē atbilstoši.

Jaunā iepirkumu likuma norma stājās spēkā pagājušā gada jūnijā. Ekonomikas ministrs Artis Kampars (Vienotība) tobrīd to slavēja kā vienu no efektīvākajām metodēm, kā valsts var cīnīties pret algu maksātājiem aploksnēs. Arī Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera un citas uzņēmēju nevalstiskās organizācijas šo normu vērtēja pozitīvi kā mehānismu, lai konkurenci padarītu godīgāku, valsts un pašvaldību iepirkumos dodot priekšroku uzņēmumiem, par kuriem nav šaubu, ka tie maksā nodokļus par saviem darbiniekiem.

Tomēr šā gada 17. martā Satversmes tiesa pieņēmusi izskatīšanai konstitucionālo sūdzību par šīs normas neatbilstību Satversmē noteiktajam vienlīdzības principam. Pieteicējs SIA HansaWorld Latvia uzskata - lai arī norma esot pieņemta ar mērķi sekmēt tā saucamo „aplokšņu algu” izskaušanu, tomēr ne visi uzņēmumi, kuru darbinieku vidējie darba ienākumi nesasniedz 70% no vidējās algas nozarē, maksā „aplokšņu algas”. Iemesli zemākam atalgojumam varot būt dažādi, piemēram, uzņēmums ir nesen nodibināts un nevar atļauties maksāt darbiniekiem tādas algas kā nozares vadošie uzņēmumi, uzņēmumā strādā nepilna laika darbinieki, uzņēmums izmanto ārpakalpojumus, piemēram, speciālisti sniedz pakalpojumus kā pašnodarbinātie. Uz šo konstitucionālo sūdzību Pietiek norādīja arī Ave Sol vadītāja Kitija Riekstiņa. 

Novērtē šo rakstu:

0
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

6

„Re:Baltica” cenšas izdarīt uz spiedienu uz Sabiedrības integrācijas fondu, tam izvērtējot šīs organizācijas rīcību ar nodokļu maksātāju naudu

FotoPubliskajā telpā tiek apspriesta Re:Baltica projektu vērtēšana, kuri īstenoti ar piešķirto publisko finansējumu caur Mediju atbalsta fondu. Sabiedrības integrācijas fonds (SIF) skaidro kārtību kā notiek projektu apstiprināšana un izlietotā publiskā finansējuma uzraudzība.
Lasīt visu...

21

Mazie modulārie kodolreaktori (SMR) – sapņi un realitāte

FotoIgaunija plānojot būvēt divus līdz četrus, savukārt Polija pat 25 mazos kodolreaktorus. Presē bija pārmetumi, ka Latvija atpaliekot no kaimiņiem. Milzīga ažiotāža ap SMR tehnoloģijām un daudz cerību, taču realitāte ir tāda, kāda tā ir.
Lasīt visu...

21

“Iekļaujošas valodas ceļvedis” ir valodas manipulācija, kas deformē valodas struktūras un pasaules uztveri

FotoValsts valodas centra Latviešu valodas ekspertu komisija 2024. gada 10. aprīļa sēdē (protokola Nr. 4 4. §) izvērtēja Aigas Veckalnes apkopotos ieteikumus “Iekļaujošas valodas ceļvedis” un secināja, ka:
Lasīt visu...

21

Sāga par nogriezto ausi

FotoDomāju, visi, kas mazliet seko notikumiem pasaulē, zina, ka, aizturot aizdomās turamos par terora aktu “Crocus City Hall”, vienam no notvertajiem nogrieza ausi, iegrūžot to šim mutē. Šobrīd, kad pašmājās emocijas ir noplakušas, pievēršoties citiem asinsdarbiem uz grēcīgās zemītes, šo notikumu var mierīgāk izanalizēt. Uzreiz gribu pateikt, ka nekādu līdzjūtību pret jebkuriem teroristiem, lai kādi motīvi viņus nevadītu vai kādas sakrālas idejas šie nepaustu, es neizjūtu.
Lasīt visu...

15

Kad barbari un svoloči, ķengu portāli un vajātāju orda beigs uzbrukt sabiedriskajiem medijiem?

FotoEs zinu, mani bērni, mani jaunie draugi, mani ilggadējie žurnālista ceha biedri, arī jūs, vecās bekas no Latvijas Radio redakcionālās padomes, cik smagu profesiju, cik grūtu darbu esam izvēlējušies. Otru senāko amatu pasaulē.
Lasīt visu...

21

No strupceļa uz atdzimšanu

FotoDraugi un domubiedri! Mēs esam nacionālās atdzimšanas priekšvakarā! Un es zinu, ka daudzi šobrīd man nepiekritīs. Tik tiešām – brīžiem šķiet, ka ir sasniegts zemākais punkts valsts politikā. Tas, kā darbojas valdošie politiskie spēki, ne mazākajā mērā nepietuvojas nacionālisma pamatprincipiem. Liberālajā valsts politikā nevalda latvisks gars – šķiet, ka tajā gara nav vispār. Vien dreifējošs kuģis, ko saēd sarkanie sociālistu ķirmji un ko draud nogremdēt Austrumu skarbie vēji. Un tomēr – mēs esam nacionālās atdzimšanas priekšvakarā!
Lasīt visu...

21

Tabu jautājumi par Latvijas ekonomiku

FotoPēdējo gandrīz trīsdesmit gadu laikā Latvijas iekšzemes kopprodukts uz vienu iedzīvotāju salīdzināmajās cenās palielinājies vairāk nekā trīs reizes (runa ir par iekšzemes kopprodukta uz vienu iedzīvotāju pieaugumu, salīdzinot ar 1995. gadu. Pasaules Bankas dati). Tas ir iespaidīgs labklājības pieaugums. Taču šo sasniegumu aizēno mūsu ilgstoša atpalicība no kaimiņiem, neskatoties uz diezgan līdzīgām starta pozīcijām. Problēma nav tikai zemajos ienākumos. Kā to trāpīgi ievērojis ASV vēstnieks Latvijā, šodienas ģeopolitiskajā situācijā būtiska atpalicība no kaimiņiem arī ir nopietns drošības risks.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Mediju diskusija Rīgas pilī atsedz līdz šim slēptās problēmas sabiedriskajos medijos

Pirmdien Rīgas pilī notikusī valsts prezidenta Edgara Rinkēviča rosinātā diskusija par sabiedrisko mediju nākotnes attīstību...

Foto

„Sabiedriskie” mediji uzsāk atklātu konfrontāciju ar Latviju

“Latvijas radio” redaktori un citi vadošie publicējuši atklāto vēstuli, kurā gaužas, ka apdraudēta vārda brīvība, ka soctīklos žurnālisti saņem...

Foto

Sabiedriskais medijs, plurālisms un demokrātija

Pirmkārt, mediji nav ceturtā vara, tā ir tā saucamā ceturtā vara. Ieskatāmies Satversmē un redzam, ka mums kā jau demokrātiskā valstī ir trīs...

Foto

Atbalstiet mūsu runas brīvību, liedzot to citiem, kuru viedoklis nav ne pareizs, ne svarīgs!

Pēdējo nedēļu laikā Latvijā ir pastiprinājušās jau agrāk novērotas tendences, kas liecina...

Foto

Prezidenta Makrona paziņojumi paver jaunas politikas iespēju

Jāsaka, ka Francijas prezidenta Makrona pēdējo nedēļu paziņojumi attiecībā uz iespējamo spēku izvietošanu Ukrainā, kā arī vārdu apmaiņa ar...

Foto

Labā un ļaunā saknes

Ādolfs Hitlers, atbildot uz žurnālista jautājumu, kāpēc viņu ievēl arvien vairāk un vairāk cilvēku, atbildēja: "Viņi mani izvēlas, jo kaut kur dziļi...

Foto

Krišjāņa Kariņa Briseles scenārija psiholoģiskā kļūda

Tieši pirms Lieldienu brīvdienām Latvijas politisko dzīvi satricināja vietējas nozīmes polittrīce – no amata atkāpās ārlietu ministrs Krišjānis Kariņš. Tas...

Foto

Nelāgi sanācis IRšiem...

Pirms kāda laiciņa rakstīju, ka abonējamais reklāmas buklets “IR” sācis interesēties par Ogres novadā nodarbinātajiem maniem domubiedriem. Tagad “sensacionālais” raksts beidzot ir iznācis...

Foto

Lieldienas ir labākā atbilde dzīves krīzēm

Lieldienas ir labākā atbilde dzīves krīzēm. Īpaši šobrīd, kad krīžu daudzums pats jau ir pietuvojies krīzes līmenim – politiskā krīze,...

Foto

„Slikto” valodu vaininieki

Krievu valodas noturībā Latvijā vainojami nevis krievi, bet latvieši, un tā ir mūsu, nevis krievu mentalitātes īpašība, kas ar kaimiņu liek runāt viņa...

Foto

Seksuālo attiecību svārsts. Tuvojamies vīriešu ierobežošanas ekstrēmam

Tieslietu ministre Inese Lībiņa-Egnere ir rosinājusi noteikt kriminālatbildību par seksuālu uzmākšanos. “Seksuālā uzmākšanās ir cilvēka cieņas aizskaršana. Tā aptver...

Foto

Nē seksuālai vardarbībai!

Izskatās, ka ejam uz to, ka vīrietis ar sievieti varēs iepazīties un ielaisties tikai tad, ja neviens nav ar citu, ja tas notiek...