Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Rodas iespaids, ka aizvadītajā otrdienā, apspriežot Parex bankas vadības atbildību par tās pieņemtajiem un pieņemamajiem lēmumiem, ministri piedalījušies vismaz divās dažādās valdības sēdēs: četri ministri neoficiāli apstiprina, ka lēmums par bankas vadības atbrīvošanu no atbildības tiešām pieņemts, Arta Kampara vadītā Ekonomikas ministrija to noliedz, Parex bankas akciju turētāja – Privatizācijas aģentūra klusē, bet Ministru prezidents Valdis Dombrovskis jau četras dienas šāda lēmuma pieņemšanu ne apstiprina, ne noliedz.

Pēc tam, kad Pietiek ceturtdien informēja par valdības otrdien slepeni pieņemtu lēmumu, ar kuru bankas valdes un padomes locekļi atbrīvoti no atbildības par pieņemtajiem un pieņemamajiem lēmumiem, Ekonomikas ministrija nāca klajā ar īsu, bet pretrunīgu paziņojumu.

Paziņojumā tika norādīts, ka pats Ministru kabinets nav „atbrīvojis a/s Parex banka un a/s Citadeles banka amatpersonas no atbildības par darbībām, ko tās ir veikušas kā attiecīgo banku valdes vai padomes locekļi”. Tas, vai valdība to nav uzdevusi veikt Privatizācijas aģentūrai kā Parex akciju turētājai, uz ko bija norādīts Pietiek publikācijā, Ekonomikas ministrijas paziņojumā nebija pat pieminēts.

Tāpat ministrijas paziņojumā bija apliecināts tas, ka abu banku valžu un padomju locekļi ir atbildīgi par tiem lēmumiem un darbībām, ko „tās veikušas banku darbības nodrošināšanai un aktīvu sekmīgai pārvaldei”, bet visi bankas vadības lēmumi kopumā nebija pieminēti.

Arī par to, vai Parex vadība turpmāk tiks vai netiks atbrīvota no atbildības par lēmumiem, Ekonomikas ministrija klusē. Ministrijas pārstāve Pietiek vienīgi norādīja, ka saskaņā ar Komerclikuma 173.pantu kapitālsabiedrības valdes vai padomes locekļus no atbildības, ja tie ar savu rīcību un lēmumiem ir radījuši kapitālsabiedrībai zaudējumus, ir tiesīga atbrīvot tikai dalībnieku (akcionāru) sapulce. Tas nozīmē, ka galīgais lēmums par Parex bankas vadības atbrīvošanu no atbildības būs pieņemts tikai tad, kad par to izlems bankas akcionāru sapulce – ne tikai valsts Privatizācijas aģentūras personā, bet arī Eiropas Rekonstrukcijas un attīstības banka un bankas mazākumakcionāri.

Ministrija gan norādījusi, ka „par lēmumiem, kas skar banku pārvaldību un restrukturizācijas plāna izpildi un par kuriem tiek pieņemts īpašs Ministru kabineta lēmums, valsts līdz ar amatpersonām, kas valsts uzdevumā veic šo lēmumu izpildi, nes līdzatbildību”. Skaidrojums par to, ko Dombrovska valdība izprot ar šo līdzatbildību, tāpat netiek sniegts.

Tikmēr, kā Pietiek jau informējis, vairāki ministri ar nosacījumu, ka netiek minēti kā informācijas avoti, ir apliecinājuši, ka lēmums par atbrīvošanu no atbildības 11. janvāra Ministru kabineta sēdes slēgtajā daļā ir pieņemts. Valdības sēdes darba kārtībā šis jautājums bija iekļauts ar oficiālo nosaukumu „Par akciju sabiedrības Parex banka restrukturizācijas plāna ieviešanas gaitu”.

Neoficiāli vairāki ministri norādīja, ka otrdienas lēmums neesot nekas jauns, bet tikai jau esošās prakse turpināšana – proti, tā kā nesen amatos apstiprināti vairāki jauni Parex bankas padomes un valdes locekļi, bijis vajadzīgs formāls valdības lēmums, lai arī viņus tāpat kā līdzšinējās bankas amatpersonas atbrīvotu no atbildības par būtisku daļu pieņemto lēmumu.

„Atbrīvojums attiecas uz tiem gadījumiem, kuros valdība kā īpašnieks ar lēmumu norāda bankas menedžmentam kā rīkoties. Tie ir īpaši atrunāti gadījumi,” Pietiek skaidroja viens no ministriem, kas otrdien atbalstījis šo valdības lēmumu.

Menedžmenta lēmumus par Parex bankas nākotni nevarot vērtēt pēc Komerclikuma kritērijiem, jo bankas padomes un valdes locekļi nevarot vadīties tikai pēc finanšu konsultantu ieteikumiem un prognozēm, – izšķiroši esot valdības lēmumi, ar kuriem tā uzdod tā vai citādi rīkoties. „Viņi nevar nest atbildību, ja izpilda to, ko valdība ir izlēmusi – tā tomēr ir valdības atbildība,” Pietiek atzina kāds ministrs.

Vēl kāds cits ministrs neoficiāli pauda viedokli, ka viņam vispār nešķietot pareiza valdības iedibinātā lēmumu pieņemšanas prakse attiecībā uz Parex banku, kad visi lēmumi tiek virzīti caur Ministru kabinetu. „Ekonomikas ministrijai un Privatizācijas aģentūrai ir bailes uzņemties atbildību, tāpēc viņi šos jautājumus virza uz valdību, lai valdība pieņem lēmumu un viņiem nav jāatbild par kolektīvu lēmumu,” ar nosacījumu, ka netiks oficiāli citēts, izteicās ministrs.

Kāds banku nozares pārstāvis uz jautājumu par pretrunām ministru teiktajā, premjera klusēšanu un Ekonomikas ministrijas pretrunīgo paziņojumu atbildēja ar aicinājumu ielūkoties, piemēram, Pietiek savulaik publiskotajās ziņās par ministru liecībām prokuratūrai saistībā ar 2008. gada lēmumiem par Parex pārņemšanu: jau no tām bijis skaidrs, ka daļa valdības pārstāvju parasti „ļoti nosacīti” saprot, kādus lēmumus viņi īsti pieņem, un tāpat bijis skaidrs, ka „vajadzības gadījumā” valdība var sabiedrībai atklāti melot, bet patiesība atklājoties daudz vēlāk; kas gan liekot domāt, ka divu gadu laikā kaut kas varētu būt būtiski mainījies?

Tikmēr Pietiek aptaujātie juristi diezgan skeptiski izsakās par komercsabiedrības vadības atbrīvošanu no atbildības jau „avansā”. „Komerclikums neparedz vispārēju atbrīvošanu no atbildības. Kādreiz akciju sabiedrību darbu regulēja likums par akciju sabiedrībām, un tur bija paredzēts, ka, apstiprinot gada pārskatu, arī atbrīvo valdi no atbildības par konkrēto gadu. Taču Komerclikumā paredzēts, ka var lemt par atbrīvošanu no atbildības par konkrētu gadījumu, kur ir konstatēts, ka valde ir rīkojusies pretēji sabiedrības interesēm. Likums arī neparedz, ka var atbrīvot no atbildības uz priekšu. Konkrētajā gadījumā ar Parex es teiktu, ka tā ir viena akcionāra apņemšanās necelt prasību pret valdi un padomi un nekas vairāk,” atzīst Komerclikuma „tēvs” Jānis Endziņš.

Arī advokāts Jānis Loze teic, ka Latvijas tiesību praksē tas ir nebijis gadījums: „Taču akcionārs ar savām tiesībām pret valdi var rīkoties, kā pats vēlas. Var arī atteikties no savām nākotnes tiesībām prasīt atbildību no valdes. Taču tas nedod nekādu indulgenci valdei par paveikto attiecībā pret kreditoriem un citiem akcionāriem. Joprojām ikviens kreditors var prasīt uzņēmuma valdes atbildību, ja uzskata, ka kaut kādas darbības ir pasliktinājušas iespēju samaksāt kredītu. Tāpat arī mazākuma akcionāriem joprojām pastāv iespēja aicināt sabiedrību vērsties pret valdi par lēmumiem.”

Juristi gan vērš uzmanību uz to, ka uzņēmumu valde un padome uzņemas riskus, tādēļ akcionāri laiku pa laikam atbrīvo amatpersonas no atbildības par iepriekš paveikto, jo pieņem, ka paveiktais atbilst akcionāru interesēm. „Tas ir nepieciešams, lai valde un padome varētu būt pietiekami drosmīgas un pieņemt nākamos lēmumus, kas ir saistīti ar biznesa risku. Ja nebūtu šādas atbrīvošanas no atbildības, tad viņi uz mūžu mūžiem būtu atbildīgi par visiem pieņemtajiem lēmumiem, kas varbūt pēc gadiem pieciem, desmit jau būs vērtējami kā uzņēmumam zaudējumus nesoši. Līdz ar to neviens nevēlēsies uzņemties šādu atbildību un vadīt uzņēmumus,” norāda advokāts Lauris Liepa.

Amatpersonu atbrīvošana no atbildības par darbiem, kurus vēl tikai veiks, gan esot netipiska, taču šādi gadījumi pastāvot: „Taču arī šādi gadījumi ir, un tas ir saistīts ar prognozējamu risku, par kuru akcionārs jau iepriekš zina, ka šāds risks var iestāties, tādēļ valdei un padomei neliek uzņemties par to atbildību. Līdz ar to valde un padome var darboties lielāka komforta apstākļos. Tas var būt situācijā, kad uzņēmums ir ļoti smagā finanšu situācijā un akcionārs, lai vispār piesaistītu amatpersonas, ir spiests nākt pretim un dot amatpersonām lielāku komfortu, jo pretējā gadījumā vispār neviens neuzņemtos šīs funkcijas. Otrs var būt gadījums, kad akcionārs un arī valde zina, ka pastāv kāds konkrēts risks, un valde iesaka no šī riska izvairīties, bet akcionārs nepiekrīt. Piemēram, jūs ražojat ķeblīšus, bet valstī pieņem likumu, ka turpmāk drīkst pirkt tikai krēslus. Valde saka, ka jāpāriet uz krēslu ražošanu, bet jūs kā akcionārs sakāt – nē, turpinām ražot ķeblīšus. Tad ir loģiski, ka valde prasa, lai atbrīvo no atbildības par šādu biznesu.”

Juristi arī pieļauj, ka „ir kaut kādi augsti pasaules līmeņa menedžeri, kas bez šādas indulģences atsakās vispār nākt strādāt uz Parex, un tādēļ valdība bija spiesta šādu lēmumu pieņemt. Mēs zinām, ka Parex bankā palika visi sliktie un problemātiskie aktīvi, tādēļ, lai vispār kāds uzņemtos rūpes par šo aktīvu atgūšanu, ir jābūt kaut kādai pretimnākšanai. Tas, cik lielā mērā akcionārs nāk pretī, ir atkarīgs no amatpersonu un akcionāru vienošanās. Iespējams, ka valstij kā akcionāram, lai piesaistītu profesionāļus šai bankai, bija nepieciešams iet uz šādu kompromisu. Tas ir viss, ko var teikt, nezinot konkrēto situāciju Parex, - un to pašlaik nezina gandrīz neviens”.

Novērtē šo rakstu:

0
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

18

Aicinājums valsts amatpersonai Kristovskim: pirms publicēt ziņas par svešām algām, atklājiet savus ikmēneša ienākumus!

FotoĢirts Valdis Kristovskis iesniedzis Saeimā priekšlikumu publicēt jebkuras valsts amatpersonas ienākumus ik mēnesi, jo no tā būšot "ieguvums sabiedrībai".
Lasīt visu...

6

„Re:Baltica” cenšas izdarīt uz spiedienu uz Sabiedrības integrācijas fondu, tam izvērtējot šīs organizācijas rīcību ar nodokļu maksātāju naudu

FotoPubliskajā telpā tiek apspriesta Re:Baltica projektu vērtēšana, kuri īstenoti ar piešķirto publisko finansējumu caur Mediju atbalsta fondu. Sabiedrības integrācijas fonds (SIF) skaidro kārtību kā notiek projektu apstiprināšana un izlietotā publiskā finansējuma uzraudzība.
Lasīt visu...

21

Mazie modulārie kodolreaktori (SMR) – sapņi un realitāte

FotoIgaunija plānojot būvēt divus līdz četrus, savukārt Polija pat 25 mazos kodolreaktorus. Presē bija pārmetumi, ka Latvija atpaliekot no kaimiņiem. Milzīga ažiotāža ap SMR tehnoloģijām un daudz cerību, taču realitāte ir tāda, kāda tā ir.
Lasīt visu...

21

“Iekļaujošas valodas ceļvedis” ir valodas manipulācija, kas deformē valodas struktūras un pasaules uztveri

FotoValsts valodas centra Latviešu valodas ekspertu komisija 2024. gada 10. aprīļa sēdē (protokola Nr. 4 4. §) izvērtēja Aigas Veckalnes apkopotos ieteikumus “Iekļaujošas valodas ceļvedis” un secināja, ka:
Lasīt visu...

21

Sāga par nogriezto ausi

FotoDomāju, visi, kas mazliet seko notikumiem pasaulē, zina, ka, aizturot aizdomās turamos par terora aktu “Crocus City Hall”, vienam no notvertajiem nogrieza ausi, iegrūžot to šim mutē. Šobrīd, kad pašmājās emocijas ir noplakušas, pievēršoties citiem asinsdarbiem uz grēcīgās zemītes, šo notikumu var mierīgāk izanalizēt. Uzreiz gribu pateikt, ka nekādu līdzjūtību pret jebkuriem teroristiem, lai kādi motīvi viņus nevadītu vai kādas sakrālas idejas šie nepaustu, es neizjūtu.
Lasīt visu...

15

Kad barbari un svoloči, ķengu portāli un vajātāju orda beigs uzbrukt sabiedriskajiem medijiem?

FotoEs zinu, mani bērni, mani jaunie draugi, mani ilggadējie žurnālista ceha biedri, arī jūs, vecās bekas no Latvijas Radio redakcionālās padomes, cik smagu profesiju, cik grūtu darbu esam izvēlējušies. Otru senāko amatu pasaulē.
Lasīt visu...

21

No strupceļa uz atdzimšanu

FotoDraugi un domubiedri! Mēs esam nacionālās atdzimšanas priekšvakarā! Un es zinu, ka daudzi šobrīd man nepiekritīs. Tik tiešām – brīžiem šķiet, ka ir sasniegts zemākais punkts valsts politikā. Tas, kā darbojas valdošie politiskie spēki, ne mazākajā mērā nepietuvojas nacionālisma pamatprincipiem. Liberālajā valsts politikā nevalda latvisks gars – šķiet, ka tajā gara nav vispār. Vien dreifējošs kuģis, ko saēd sarkanie sociālistu ķirmji un ko draud nogremdēt Austrumu skarbie vēji. Un tomēr – mēs esam nacionālās atdzimšanas priekšvakarā!
Lasīt visu...

21

Tabu jautājumi par Latvijas ekonomiku

FotoPēdējo gandrīz trīsdesmit gadu laikā Latvijas iekšzemes kopprodukts uz vienu iedzīvotāju salīdzināmajās cenās palielinājies vairāk nekā trīs reizes (runa ir par iekšzemes kopprodukta uz vienu iedzīvotāju pieaugumu, salīdzinot ar 1995. gadu. Pasaules Bankas dati). Tas ir iespaidīgs labklājības pieaugums. Taču šo sasniegumu aizēno mūsu ilgstoša atpalicība no kaimiņiem, neskatoties uz diezgan līdzīgām starta pozīcijām. Problēma nav tikai zemajos ienākumos. Kā to trāpīgi ievērojis ASV vēstnieks Latvijā, šodienas ģeopolitiskajā situācijā būtiska atpalicība no kaimiņiem arī ir nopietns drošības risks.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Mediju diskusija Rīgas pilī atsedz līdz šim slēptās problēmas sabiedriskajos medijos

Pirmdien Rīgas pilī notikusī valsts prezidenta Edgara Rinkēviča rosinātā diskusija par sabiedrisko mediju nākotnes attīstību...

Foto

„Sabiedriskie” mediji uzsāk atklātu konfrontāciju ar Latviju

“Latvijas radio” redaktori un citi vadošie publicējuši atklāto vēstuli, kurā gaužas, ka apdraudēta vārda brīvība, ka soctīklos žurnālisti saņem...

Foto

Sabiedriskais medijs, plurālisms un demokrātija

Pirmkārt, mediji nav ceturtā vara, tā ir tā saucamā ceturtā vara. Ieskatāmies Satversmē un redzam, ka mums kā jau demokrātiskā valstī ir trīs...

Foto

Atbalstiet mūsu runas brīvību, liedzot to citiem, kuru viedoklis nav ne pareizs, ne svarīgs!

Pēdējo nedēļu laikā Latvijā ir pastiprinājušās jau agrāk novērotas tendences, kas liecina...

Foto

Prezidenta Makrona paziņojumi paver jaunas politikas iespēju

Jāsaka, ka Francijas prezidenta Makrona pēdējo nedēļu paziņojumi attiecībā uz iespējamo spēku izvietošanu Ukrainā, kā arī vārdu apmaiņa ar...

Foto

Labā un ļaunā saknes

Ādolfs Hitlers, atbildot uz žurnālista jautājumu, kāpēc viņu ievēl arvien vairāk un vairāk cilvēku, atbildēja: "Viņi mani izvēlas, jo kaut kur dziļi...

Foto

Krišjāņa Kariņa Briseles scenārija psiholoģiskā kļūda

Tieši pirms Lieldienu brīvdienām Latvijas politisko dzīvi satricināja vietējas nozīmes polittrīce – no amata atkāpās ārlietu ministrs Krišjānis Kariņš. Tas...

Foto

Nelāgi sanācis IRšiem...

Pirms kāda laiciņa rakstīju, ka abonējamais reklāmas buklets “IR” sācis interesēties par Ogres novadā nodarbinātajiem maniem domubiedriem. Tagad “sensacionālais” raksts beidzot ir iznācis...

Foto

Lieldienas ir labākā atbilde dzīves krīzēm

Lieldienas ir labākā atbilde dzīves krīzēm. Īpaši šobrīd, kad krīžu daudzums pats jau ir pietuvojies krīzes līmenim – politiskā krīze,...

Foto

„Slikto” valodu vaininieki

Krievu valodas noturībā Latvijā vainojami nevis krievi, bet latvieši, un tā ir mūsu, nevis krievu mentalitātes īpašība, kas ar kaimiņu liek runāt viņa...

Foto

Seksuālo attiecību svārsts. Tuvojamies vīriešu ierobežošanas ekstrēmam

Tieslietu ministre Inese Lībiņa-Egnere ir rosinājusi noteikt kriminālatbildību par seksuālu uzmākšanos. “Seksuālā uzmākšanās ir cilvēka cieņas aizskaršana. Tā aptver...

Foto

Nē seksuālai vardarbībai!

Izskatās, ka ejam uz to, ka vīrietis ar sievieti varēs iepazīties un ielaisties tikai tad, ja neviens nav ar citu, ja tas notiek...