Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Kāds Pietiek lasītājs iesūtījis divus rakstus no interneta portāla bne.eu, kuri, lai gan jau gadu seni, Latvijā līdz šim plašāku skanējumu nav guvuši, lai gan atklāj ievērības cienīgus faktus par Latvijas uzņēmēju un uzņēmumu līdzdalību korupcijas shēmās Ukrainā. Šodien publicējam pirmo no šiem rakstiem, kas datēts 2014. gada 24. martu.

"Ukrainas jaunā valdība cīnās pret, kā tiek apgalvots, plašo korupciju valsts enerģijas uzņēmumā Naftogaz, kas norisinājusies Viktora Janukoviča prezidentūras laikā. bne izmeklēšanā atklājis aizdomīgus maksājumus gandrīz 50 miljonu dolāru apmērā, ko no Naftogaz saņēmis sīks kuģu remonta uzņēmums Stambulā, Turcijā.

Tradicionāli katra varas maiņa Ukrainā noved pie ātra pēdējās valsts enerģijas uzņēmuma Naftogaz vadības aresta – 2014. gads un Janukoviča režīma krišana nav nekāds izņēmums. 21. martā maskēti un smagi bruņoti īpašie policijas spēki iebruka Naftogaz galvenajā mītnē un arestēja ilggadējo valdes priekšsēdētāju Jevhenu Bakulinu, kuru iekšlietu ministra vietas izpildītājs Arsens Avakovs apsūdzēja par līdzdalību vairāk kā 4 miljardu dolāru zādzībā no uzņēmuma.

Bakulina aresta dienā tālu prom no Kijevas, Pendikas ostā Stambulas tuvumā Murats Bajraks izskatās nervozs un nejauši nogrūž zemē savu dakšiņu, kad izdzird par arestu. Bajraks vada nelielu ostas tuvumā esošo kuģu dzinēju remonta uzņēmumu ar nosaukumu Emarine. Viņš stāsta, ka pavada savu dienu līdz elkoņiem eļļā, remontējot dzinējus, un savā viedtālrunī rāda sarūsējuša “pacienta” attēlus. Taču vakarā viņš pārvēršas par jautru trīsdesmitgadnieku ar nevainojamu angļu valodu.

Murats neslēpj savu pārsteigumu par britu uzņēmēja viesošanos. “Mana mājas lapa darbojas tikai kopš 2013. gada, un jūs esat pirmais cilvēks, kas ar mani ir sazinājies, izmantojot to,” viņš saka, kamēr vakariņojam zivju restorānā piestātnes tuvumā. “Jūs droši vien arī esat pirmais cilvēks, kas vienkārši atnācis uz manu biroju bez iepriekšējas pieteikšanās,” viņš piebilst, kas nav nekāds pārsteigums, ņemot vērā, ka vietējam taksometra šoferim radās zināmas grūtības atrast viņa nelielā uzņēmuma telpas, par kurām nevēstīja ne nosaukums pie domofona, ne arī izkārtne. “Šis ir neliels uzņēmums,” atzīst Murats. “Piemēram, man nav savas darbnīcas.”

Emarine akciju kapitāls tik tikko pārsniedz $30 000, un Bajraka vārds un seja ir vienīgie, kas parādās Emarine mājas lapā. Taču sešu mēnešu laikā no 2012. gada beigām līdz 2013. gada sākumam Emarine piedzīvoja uzplaukumu – no Lielbritānijas uzņēmuma Northsale Logistics Latvijas bankas konta Emarine Turcijas kontā vairākos maksājumos tika iemaksāti 46,5 miljoni dolāru saskaņā ar bne aplūkotajiem konta izrakstiem.

Northsale bija Latvijas uzņēmuma Rīgas kuģu būvētava (attēlā - tā saimnieks Vasilijs Meļņiks) meitasuzņēmums un Bajrakam samaksātie 46,5 miljoni dolāru nāca no 400 miljoniem, ko Rīgas kuģu būvētavai samaksāja Ukrainas Naftogaz par piekrastes naftas platformas piegādi. Ņemot vērā to, cik mazs ir Emarine uzņēmums, 46,5 miljoni dolāru, kas nonāca pie Bajraka no Naftogaz Rīgas kuģu būvētavai izmaksātajiem 400 miljoniem, aizdomīgi izskatās pēc daļas no 4 miljardiem dolāru, kas, kā tiek uzskatīts, aizplūduši no Naftogaz Viktora Janukoviča prezidentūras laikā no 2010. līdz 2014. gadam.

Rīgas platforma

Rīgas kuģu būvētava izmantoja Northsale – 2011. gadā dibinātu uzņēmumu – lai īstenotu pretrunīgo 400 miljonu dolāru darījumu, kura ietvaros Ukrainas Naftogaz tika pārdota pa pusei iegremdējama piekrastes naftas urbšanas platforma. Darījums raisīja pretrunas, jo Rīgas kuģu būvētava pāris nedēļas iepriekš bija ieguvusi jaunuzbūvēto B319 platformu no Norvēģijas nomas uzņēmuma Standard Drilling par tikai 220 miljoniem dolāru. Pēc tam Rīgas kuģu būvētavai vairs nebija būtiskas lomas, tā kalpoja vien kā starpnieks; uzņēmums apgalvo, ka šajā darījumā ieguvis vien 5 miljonus dolāru.

Pat ierēķinot transporta izmaksas no Singapūras līdz Ukrainai, inženiertehniskos darbus Bosfora šauruma šķērsošanai un tādus papildizdevumus kā helikopteri, 180 miljonu dolāru cenas atšķirība bija tik milzīga, ka raisīja ne tikai pārsteigumu. Ņemot vērā Naftogaz reputāciju kā vienam no pasaules korumpētākajiem uzņēmumiem, aizdomu smaka bija visai jūtama. Taču acīmredzot visi Latvijas ierēdņi bija aizspieduši degunus – līguma parakstīšanas ceremoniju Ukrainā apmeklēja pat Latvijas ekonomikas ministrs, kurš vēlāk paziņoja bne, ka cerot, ka šis darījums veicinās Latvijas ekonomiku.

Taču patiesībā noticis ir tieši pretējais. Rīgas kuģu būvētava, viens no Latvijas lielākajiem uzņēmumiem, kas nodarbina aptuveni 600 cilvēku, tuvojas bankrotam un strauji pārvēršas par karstu kartupeli Latvijas politiķu mutēs. Kādreizējais valdes loceklis Igors Komarovs marta sākumā izteicās vietējā presē, ka līdz kuģu būvētavas bankrotam atlikusi tikai “trīs līdz seši mēneši”. Rīgas kuģu būvētava noraidīja šos komentārus un citus ziņojumus kā “informācijas uzbrukumus ar mērķi celt neslavu vienam no valsts vecākajiem uzņēmumiem.”

Tāpat Rīgas kuģu būvētava ir konsekventi noraidījusi jebkādus pārkāpumus saistībā ar Naftogaz darījumu, atsaucoties uz faktu, ka Ukrainā attiecībā uz to nav sākti nekādi tiesībaizsardzības pasākumi. “Šīs kļūdainās informācijas autori izpilda kāda pavēles,” apgalvo uzņēmums.

Skaidri apstākļi

Bajraks apgalvo, ka saņēmis naudas līdzekļus par darbu, kas ticis veikts “saskaņā ar viņa uzņēmējdarbības profilu”, taču viņš nevarot runāt par līgumu konfidencialitātes nosacījumu dēļ. Bajraks noliedz, ka saņemtie 46,5 miljoni dolāru saistīti ar kādiem pārkāpumiem, un apgalvo, ka Turcijas institūcijas uzņēmumā veikušas neatkarīgu auditu. Viņš min, ka, iespējams, naudas līdzekļi pārsūtīti tālāk nenosauktiem “apakšuzņēmējiem”.

Turcijas uzņēmuma izmantošanai Naftogaz un Rīgas kuģu būvētavas darījuma līdzekļu aizpludināšanai ir vienkārša loģika – platforma šķērsoja Bosfora šaurumu pa ceļam uz Krimu, kas nozīmēja plašus transporta un inženiertehniskos darbus, kas tika izmantoti, lai pamatotu maksājumus Emarine. Northsale konti uzrāda mazākus tiešos maksājumus patiesajiem apakšuzņēmējiem, piemēram, Singapūras uzņēmumam Keppel Fels, kas uzraudzīja pārcelšanos Bosforā.

Informācija liek domāt, ka uzņēmums tika iepriekš sagatavots naudas līdzekļu pārskaitīšanai. Lai gan Bajraks dibināja uzņēmumu 2008. gadā, viņa amatieriskā mājas lapa tika palaista tikai 2013. gadā – iespējams, lai izturētu paviršas naudas atmazgāšanas pārbaudes. Kopš 2011. gada novembra Bajraks vairs nav Emarine juridiskais īpašnieks vai direktors, šīs lomas pārņēmuši partneri, lai gan intervijas laikā viņš neradīja šaubas, ka Emarine ir viņa uzņēmums.

Bajraks stāsta, ka viņa karjera veiksmīgi aizsākās, jau studējot uzņēmējdarbības vadību maģistratūrā, kad viņš kļuva par Vācijas inženierijas milža MAN Turcijas dīzeļdzinēju pārdošanas nodaļas vadītāju. Taču pēc domstarpībām par iespējamu nelikumīgu naudas līdzekļu piesavināšanos 2008. gadā viņš uzņēmumu pameta. “Pēc tam man nebija iespējams strādāt Turcijas uzņēmumos, un man nebija citas izvēles kā vien uzsākt savu biznesu,” viņš skaidro. Bajraks atteicās atklāt, no kurienes viņš ieguvis kontaktus ar Rīgas kuģu būvētavu.

Zaudētā “Neatkarība”

Nododot piekrastes urbšanas iekārtu Krimā esošā ChornomorNaftogaz rīcībā, Naftogaz pārsauca B319 platformu par “Neatkarību”. Nosaukums bija atsauce uz augstajām cerībām, kas tika liktas uz šo platformu un tās iepriekš iegādāto līdzinieci B312 saistībā ar Ukrainas atkarības no Krievijas gāzes samazināšanu, izmantojot vietējās rezerves Melnajā jūrā.

Taču kopš Krievijas zibenskara un Krimas aneksijas ChornomorNaftogaz un tā jaunās urbšanas platformas nacionalizēja separātiskā Krimas valdība, un rūgtā ironija ir tā, ka šobrīd tās atrodas Krievijas pakļautībā.

23. martā Ukrainas enerģētikas ministrs laikā no 2010. līdz 2012. gadam Jurijs Boiko televīzijā paziņoja, ka jebkādas korupcijas shēmas Naftogaz valstij ir izmaksājušas “100 reižu vairāk nekā Krimas zaudējums”. Boiko – plaši uzskatīts par galveno Naftogaz shēmu plānotāju – Krimas zaudējumā vainoja Maidana pretkorpucjas protestus, kuru rezultātā februārī tika gāzts prezidents Janukovičs un pie varas nāca jaunā Ukrainas valdība.

Taču patiesībā pastāv cieša saikne starp korupciju Janukoviča laikā un Krimas zaudējumu: Janukoviča krišanas laikā, Krimu vadīja  viņa ieliktņi, kas bija iesaistīti endēmiskajā korupcijas izplatībā un nonāca krustugunīs pēc pēkšņās Janukoviča pazušanas. Krievija piedāvāja Krimas elitei drošību un to aktīvu saglabāšanu apmaiņā pret kontroli pār pussalu, neizdarot nevienu šāvienu. Viņi ar prieku pieņēma šo piedāvājumu, pierādot, ka, lai arī brīvības cena var būt pastāvīga uzraudzība, korupcijas cena ir neatkarības zaudējums.

Novērtē šo rakstu:

0
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

18

Aicinājums valsts amatpersonai Kristovskim: pirms publicēt ziņas par svešām algām, atklājiet savus ikmēneša ienākumus!

FotoĢirts Valdis Kristovskis iesniedzis Saeimā priekšlikumu publicēt jebkuras valsts amatpersonas ienākumus ik mēnesi, jo no tā būšot "ieguvums sabiedrībai".
Lasīt visu...

6

„Re:Baltica” cenšas izdarīt uz spiedienu uz Sabiedrības integrācijas fondu, tam izvērtējot šīs organizācijas rīcību ar nodokļu maksātāju naudu

FotoPubliskajā telpā tiek apspriesta Re:Baltica projektu vērtēšana, kuri īstenoti ar piešķirto publisko finansējumu caur Mediju atbalsta fondu. Sabiedrības integrācijas fonds (SIF) skaidro kārtību kā notiek projektu apstiprināšana un izlietotā publiskā finansējuma uzraudzība.
Lasīt visu...

21

Mazie modulārie kodolreaktori (SMR) – sapņi un realitāte

FotoIgaunija plānojot būvēt divus līdz četrus, savukārt Polija pat 25 mazos kodolreaktorus. Presē bija pārmetumi, ka Latvija atpaliekot no kaimiņiem. Milzīga ažiotāža ap SMR tehnoloģijām un daudz cerību, taču realitāte ir tāda, kāda tā ir.
Lasīt visu...

21

“Iekļaujošas valodas ceļvedis” ir valodas manipulācija, kas deformē valodas struktūras un pasaules uztveri

FotoValsts valodas centra Latviešu valodas ekspertu komisija 2024. gada 10. aprīļa sēdē (protokola Nr. 4 4. §) izvērtēja Aigas Veckalnes apkopotos ieteikumus “Iekļaujošas valodas ceļvedis” un secināja, ka:
Lasīt visu...

21

Sāga par nogriezto ausi

FotoDomāju, visi, kas mazliet seko notikumiem pasaulē, zina, ka, aizturot aizdomās turamos par terora aktu “Crocus City Hall”, vienam no notvertajiem nogrieza ausi, iegrūžot to šim mutē. Šobrīd, kad pašmājās emocijas ir noplakušas, pievēršoties citiem asinsdarbiem uz grēcīgās zemītes, šo notikumu var mierīgāk izanalizēt. Uzreiz gribu pateikt, ka nekādu līdzjūtību pret jebkuriem teroristiem, lai kādi motīvi viņus nevadītu vai kādas sakrālas idejas šie nepaustu, es neizjūtu.
Lasīt visu...

15

Kad barbari un svoloči, ķengu portāli un vajātāju orda beigs uzbrukt sabiedriskajiem medijiem?

FotoEs zinu, mani bērni, mani jaunie draugi, mani ilggadējie žurnālista ceha biedri, arī jūs, vecās bekas no Latvijas Radio redakcionālās padomes, cik smagu profesiju, cik grūtu darbu esam izvēlējušies. Otru senāko amatu pasaulē.
Lasīt visu...

21

No strupceļa uz atdzimšanu

FotoDraugi un domubiedri! Mēs esam nacionālās atdzimšanas priekšvakarā! Un es zinu, ka daudzi šobrīd man nepiekritīs. Tik tiešām – brīžiem šķiet, ka ir sasniegts zemākais punkts valsts politikā. Tas, kā darbojas valdošie politiskie spēki, ne mazākajā mērā nepietuvojas nacionālisma pamatprincipiem. Liberālajā valsts politikā nevalda latvisks gars – šķiet, ka tajā gara nav vispār. Vien dreifējošs kuģis, ko saēd sarkanie sociālistu ķirmji un ko draud nogremdēt Austrumu skarbie vēji. Un tomēr – mēs esam nacionālās atdzimšanas priekšvakarā!
Lasīt visu...

21

Tabu jautājumi par Latvijas ekonomiku

FotoPēdējo gandrīz trīsdesmit gadu laikā Latvijas iekšzemes kopprodukts uz vienu iedzīvotāju salīdzināmajās cenās palielinājies vairāk nekā trīs reizes (runa ir par iekšzemes kopprodukta uz vienu iedzīvotāju pieaugumu, salīdzinot ar 1995. gadu. Pasaules Bankas dati). Tas ir iespaidīgs labklājības pieaugums. Taču šo sasniegumu aizēno mūsu ilgstoša atpalicība no kaimiņiem, neskatoties uz diezgan līdzīgām starta pozīcijām. Problēma nav tikai zemajos ienākumos. Kā to trāpīgi ievērojis ASV vēstnieks Latvijā, šodienas ģeopolitiskajā situācijā būtiska atpalicība no kaimiņiem arī ir nopietns drošības risks.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Mediju diskusija Rīgas pilī atsedz līdz šim slēptās problēmas sabiedriskajos medijos

Pirmdien Rīgas pilī notikusī valsts prezidenta Edgara Rinkēviča rosinātā diskusija par sabiedrisko mediju nākotnes attīstību...

Foto

„Sabiedriskie” mediji uzsāk atklātu konfrontāciju ar Latviju

“Latvijas radio” redaktori un citi vadošie publicējuši atklāto vēstuli, kurā gaužas, ka apdraudēta vārda brīvība, ka soctīklos žurnālisti saņem...

Foto

Sabiedriskais medijs, plurālisms un demokrātija

Pirmkārt, mediji nav ceturtā vara, tā ir tā saucamā ceturtā vara. Ieskatāmies Satversmē un redzam, ka mums kā jau demokrātiskā valstī ir trīs...

Foto

Atbalstiet mūsu runas brīvību, liedzot to citiem, kuru viedoklis nav ne pareizs, ne svarīgs!

Pēdējo nedēļu laikā Latvijā ir pastiprinājušās jau agrāk novērotas tendences, kas liecina...

Foto

Prezidenta Makrona paziņojumi paver jaunas politikas iespēju

Jāsaka, ka Francijas prezidenta Makrona pēdējo nedēļu paziņojumi attiecībā uz iespējamo spēku izvietošanu Ukrainā, kā arī vārdu apmaiņa ar...

Foto

Labā un ļaunā saknes

Ādolfs Hitlers, atbildot uz žurnālista jautājumu, kāpēc viņu ievēl arvien vairāk un vairāk cilvēku, atbildēja: "Viņi mani izvēlas, jo kaut kur dziļi...

Foto

Krišjāņa Kariņa Briseles scenārija psiholoģiskā kļūda

Tieši pirms Lieldienu brīvdienām Latvijas politisko dzīvi satricināja vietējas nozīmes polittrīce – no amata atkāpās ārlietu ministrs Krišjānis Kariņš. Tas...

Foto

Nelāgi sanācis IRšiem...

Pirms kāda laiciņa rakstīju, ka abonējamais reklāmas buklets “IR” sācis interesēties par Ogres novadā nodarbinātajiem maniem domubiedriem. Tagad “sensacionālais” raksts beidzot ir iznācis...

Foto

Lieldienas ir labākā atbilde dzīves krīzēm

Lieldienas ir labākā atbilde dzīves krīzēm. Īpaši šobrīd, kad krīžu daudzums pats jau ir pietuvojies krīzes līmenim – politiskā krīze,...

Foto

„Slikto” valodu vaininieki

Krievu valodas noturībā Latvijā vainojami nevis krievi, bet latvieši, un tā ir mūsu, nevis krievu mentalitātes īpašība, kas ar kaimiņu liek runāt viņa...

Foto

Seksuālo attiecību svārsts. Tuvojamies vīriešu ierobežošanas ekstrēmam

Tieslietu ministre Inese Lībiņa-Egnere ir rosinājusi noteikt kriminālatbildību par seksuālu uzmākšanos. “Seksuālā uzmākšanās ir cilvēka cieņas aizskaršana. Tā aptver...

Foto

Nē seksuālai vardarbībai!

Izskatās, ka ejam uz to, ka vīrietis ar sievieti varēs iepazīties un ielaisties tikai tad, ja neviens nav ar citu, ja tas notiek...