Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Aplokšņu algu skandāls “Vienotības” birojā un aizdomas par partijas melno kasi met tumšu ēnu uz vienmēr šķietami gaišo “Vienotības” tēlu. Pašsaprotami virspusē uzpeld jautājums par partijas nākotni. Vai tai nedraud agrāko varas partiju – “Latvijas ceļa” un Tautas partijas – liktenis?

Runas par to, ka “Vienotībai” laiks doties pa to pašu taku, pa kuru uz politisko smilšu kalniņu savulaik devās “Latvijas ceļš” un Tautas partija, izskan ne pirmo reizi. Atcerēsimies “Vienotības” krīzi 2017. gadā, kad no šīs partijas atšķēlās vairākas redzamas politiskas figūras ar Lolitu Čigāni, Ilzi Viņķeli un Alekseju Loskutovu priekšgalā. Lai arī kādi katram “šķeltniekam” bija apsvērumi, viņu vienojošā bāze bija nogurums no Dzintara Zaķa, Solvitas Āboltiņas stila politikas. Tas ir, politikas, kurā “Vienotība” vārdos uzdevās par svētākiem par Romas pāvestu, bet darbos uzvedās “kā visi” vai pat vēl sliktāk.

Cilvēkiem ar pašcieņu šādu morālo divkosību ilgstoši izturēt nav viegli. Tāpēc “godīgie” nodibināja “Kustību “Par!””, kura gan drīz vien noslēdza aprēķina laulības ar tā dēvēto Zuzāna sarakstu jeb “Latvijas attīstībai”, līdz ar to darbos parādīja visu savu “godīgumu”. Nav brīnums, ka “Kustība “Par!”” tagad knapi turas virs ūdens, vienīgi pateicoties valsts budžeta finansējumam.

Tajā pašā 2017. gadā “Vienotības” kongresā, demonstratīvi aizcērtot durvis, no partijas izstājās cits, Raimonda Paula vārdiem runājot, jaunais un daudzsološais - Edvards Smiltēns. Smiltēns savus politiskos griestus sasniedza pērnā gada jūnijā, pie Brīvības pieminekļa dalot hokeja līdzjutējiem autogrāfus kā viens no pasaules čempionāta bronzas medaļniekiem.

Toreiz “Vienotība” ne tikai noturējās, pārcieta visas vētras, bet arī pārliecinoši uzvarēja 2022. gada Saeimas vēlēšanās. Tā joprojām ir un tuvāko divu gadu laikā paliks vadošais un virzošais politiskais spēks. Cik lielā mērā ir apdraudēta “Vienotības” nākotne pēc 2026. gada vēlēšanām? Lai atbildētu uz šo jautājumu, vispirms jāatbild uz citu: kas ir “Vienotības” vēlētāji un kādus sabiedrības slāņus šī partija pārstāv?

Dažkārt “Vienotības” elektorātu identificē ar “budžetniekiem”, kas gan ir stipri nosacīti un tikai daļēji atbilst patiesībai. Arī budžeta iestādēs ir daudzi cilvēki, kuri balso par pilnīgi citas ievirzes partijām. Tajā pašā laikā nevar noliegt, ka “Vienotības” vēlētājs ir visai specifisks vēlētājs.

Jebkurā sabiedrībā lielāko daļu veido cilvēki, kuri vienkārši dzīvo savu dzīvi, rūpējas par savu un savu bērnu labklājību un par “lielajiem” dzīves jautājumiem (ideāliem) īpaši nedomā. Neiedziļinoties smalkumos, viņu galvenā rūpe ir personiskā karjera, materiālā labklājība, sadzīvisks komforts un piederība pie lielākās un spēcīgākās sociālās grupas. Viņi grib būt “kā visi” (viņu apkārtnē). Viņu dzīves stratēģija paredz nekad nelēkt laukā “no strīpas” ar savu “īpašo” (nevienam nevajadzīgo) viedokli. Lai arī paši viņi tā nedomā, viņu pasaules redzējums svārstās līdzi valdošās partijas ģenerālajai līnijai. Kā saka nopietni cilvēki televizorā, tā arī jābūt.

Šie cilvēki (televizoru viņi pat var neskatīties, jo viņiem tāpat ir skaidra “pareizā” pozīcija) arī ir “Vienotības” sociālā bāze. Rodas nākamais jautājums - no kā atkarīgas “Vienotības” reitingu svārstības, ja jau šīs sociālās bāzes apmērs paliek pamatā nemainīgs?

“Vienotības” reitingi ir atkarīgi no tā, cik lielā mērā “Vienotības” vēlētājs var sevi pārliecināt par savas izvēles pareizību. Ja Āboltiņa augstprātīgi ūjina uz protestētājiem vai Kariņš bezbēdīgi lidinās ar privātajiem lidaparātiem par nodokļu maksātāju naudu un (tas ir ārkārtīgi svarīgi) to par nopietnu problēmu uzskata atzīti sabiedrības viedokļu līderi, tad ar šo partiju “godīgs” cilvēks vairs nevēlas identificēties. Godīgs pēdiņās, jo runa ir par cilvēka pašidentifikāciju, nevis to, kāds viņš patiesībā ir.

Vai tas nozīmē, ka Kariņš, Ašeradens & Co ir noveduši “Vienotību” līdz bezdibeņa malai un partijai drīzā nākotnē draud katastrofa?

Ja reiz sākumā pieminējām “Latvijas ceļu” un Tautas partiju, tad dažos vārdos atcerēsimies tos apstākļus, kādos šīs partijas aizgāja nebūtībā. Pagājušā gadsimta deviņdesmitajos gados valdošās politiskās šķiras ģenerālo līniju noteica Sarmītes Ēlertes rediģētais laikraksts “Diena”. Brīdī, kad par Ēlertes favorītu kļuva Andris Šķēle un viņa dibinātā Tautas partija, “Latvijas ceļa” liktenis bija izšķirts. “Latvijas ceļš” strauji izgāja no modes. Maisveida jakas un žaketes ar platiem atlokiem nomainīja pieguļošs piegriezums un šaurāki atloki. Visi “uz nākotni” vērsti cilvēki saprata, par ko jābalso: par Tautas partiju, bezdeficīta budžetu un angļu valodas mācīšanos no darba brīvajā laikā.

Kad Ēlertes kvēlo “mīlu” pret Šķēli nomainīja ne mazāk kaismīgs naids, tad arī Tautas partijas krahs kļuva par laika jautājumu. Turklāt bija radusies jauna “pareizo” partija - “Jaunais laiks”. Jāatzīmē, ka “Jaunais laiks” par “īsti pareizu” kļuva vienīgi pēc tam, kad no partijas vadības tika atbīdīts tās ekstravagantais dibinātājs Einārs Repše svītrainā lateksa uzvalkā un tika veikta partijas pārzīmološana: “Jaunā laika” zilos toņus nomainīja “Vienotības” salātzaļais.

2017. gadā, kad “Vienotība” piedzīvoja smagu krīzi, nekādas citas “pareizās” alternatīvas nebija. Šo alternatīvu mēģināja izveidot no “sliktās” “Vienotības” atšķēlusies tās “labā” daļa, kura drīz vien nodibināja “Kustību “Par!””. Taču izrādījās, ka šķeltnieki bija pārvērtējuši spēkus. Izrādījās, ka bez sava “preses orgāna” viņiem grūti konkurēt politiskajā tirgū. Par finanšu resursiem nemaz nerunājot. Politisko alternatīvu neesamības dēļ “Vienotībai” izdevās ne tikai noturēties, bet pat atkal atgūt vienīgās “īstās un pareizās” partijas statusu. Partijas pārdēvēšanos par “Jauno vienotību” nav vērts pat pieminēt, jo tas šajā gadījumā nekādu lomu nespēlē.

Kāda šobrīd ir alternatīva “Vienotībai”? Daži par “Vienotībai” tuvu politisku spēku uzskata “Progresīvos”. Taču tas tā nav. “Progresīvajiem” ir cita sociālā bāze. Par šo partiju balso ideoloģiski uzlādēti cilvēki ar noteiktiem ideāliem. Nav šī raksta mērķis vērtēt šos ideālus: cik tie labi vai slikti. Galvenais, ka šie ideāli ir. Tomēr “ideālisti” un “pareizie” (sekotāji vējrādītājiem) nav viens un tas pats. Jā, šo partiju elektorāts daļēji pārklājas, taču tas pārklājas arī ar citām partijām. Šī elektorālā migrācija dažādu skandālu ietekmē arī nosaka pašreizējo “Vienotības” reitingu kritumu, taču tas nevar nokristies kritiski zemu (zem 5% barjeras), ja “uz galda” nav citas alternatīvas.

Šobrīd šādas “Vienotības” aizvietotājas (partijas, kuru valdošā, mūžīgi “pareizā” politiskā šķira atzīs par savējo) nav pat iedīglī, tāpēc “Vienotības” bezprincipu karjeristi var justies mierīgi. Pagaidām nekas viņu materiālo un psiholoģisko komfortu neapdraud. Kariņš aizvāksies uz Briseli, Orleāns uz Mārupi, Reirs un Ašeradens televizorā “pacīnīsies” par labāko nodokļu “reformu”, un visi kopā no nodokļu maksātāju kabatas apmaksās savu paziņu rīkotos “Koelju gudrību lasījumus” (koučinga pakalpojumus). Visi dzīvi, visi apmierināti, viss turpinās. Kā ierasti.

Novērtē šo rakstu:

1
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

15

Kad barbari un svoloči, ķengu portāli un vajātāju orda beigs uzbrukt sabiedriskajiem medijiem?

FotoEs zinu, mani bērni, mani jaunie draugi, mani ilggadējie žurnālista ceha biedri, arī jūs, vecās bekas no Latvijas Radio redakcionālās padomes, cik smagu profesiju, cik grūtu darbu esam izvēlējušies. Otru senāko amatu pasaulē.
Lasīt visu...

21

No strupceļa uz atdzimšanu

FotoDraugi un domubiedri! Mēs esam nacionālās atdzimšanas priekšvakarā! Un es zinu, ka daudzi šobrīd man nepiekritīs. Tik tiešām – brīžiem šķiet, ka ir sasniegts zemākais punkts valsts politikā. Tas, kā darbojas valdošie politiskie spēki, ne mazākajā mērā nepietuvojas nacionālisma pamatprincipiem. Liberālajā valsts politikā nevalda latvisks gars – šķiet, ka tajā gara nav vispār. Vien dreifējošs kuģis, ko saēd sarkanie sociālistu ķirmji un ko draud nogremdēt Austrumu skarbie vēji. Un tomēr – mēs esam nacionālās atdzimšanas priekšvakarā!
Lasīt visu...

21

Tabu jautājumi par Latvijas ekonomiku

FotoPēdējo gandrīz trīsdesmit gadu laikā Latvijas iekšzemes kopprodukts uz vienu iedzīvotāju salīdzināmajās cenās palielinājies vairāk nekā trīs reizes (runa ir par iekšzemes kopprodukta uz vienu iedzīvotāju pieaugumu, salīdzinot ar 1995. gadu. Pasaules Bankas dati). Tas ir iespaidīgs labklājības pieaugums. Taču šo sasniegumu aizēno mūsu ilgstoša atpalicība no kaimiņiem, neskatoties uz diezgan līdzīgām starta pozīcijām. Problēma nav tikai zemajos ienākumos. Kā to trāpīgi ievērojis ASV vēstnieks Latvijā, šodienas ģeopolitiskajā situācijā būtiska atpalicība no kaimiņiem arī ir nopietns drošības risks.
Lasīt visu...

pietiek_nokluset

Mediju diskusija Rīgas pilī atsedz līdz šim slēptās problēmas sabiedriskajos medijos

FotoPirmdien Rīgas pilī notikusī valsts prezidenta Edgara Rinkēviča rosinātā diskusija par sabiedrisko mediju nākotnes attīstību izrādījās negaidīti auglīga. Tiesa, nedaudz īpatnējā veidā. Tā ārkārtīgi tieši un nesaudzīgi atsedza tās problēmas sabiedriskajos medijos, kuras līdz šim bija sekmīgi apslēptas.
Lasīt visu...

21

„Sabiedriskie” mediji uzsāk atklātu konfrontāciju ar Latviju

Foto“Latvijas radio” redaktori un citi vadošie publicējuši atklāto vēstuli, kurā gaužas, ka apdraudēta vārda brīvība, ka soctīklos žurnālisti saņem asu kritiku, ka nevar brīvi turpināt, krievināt Latvijas mediju vidi. Šo pozīciju atbalstījusi arī Latvijas televīzija un virkne “pilnīgi neatkarīgo un analītisko” žurnālistu.
Lasīt visu...

12

Sabiedriskais medijs, plurālisms un demokrātija

FotoPirmkārt, mediji nav ceturtā vara, tā ir tā saucamā ceturtā vara. Ieskatāmies Satversmē un redzam, ka mums kā jau demokrātiskā valstī ir trīs varas atzari: likumdevējs, izpildvara un tiesu vara. Tā kā mūsu Satversme neskata medijus kā ceturto varu, tad žurnālistiem un mediju redaktoriem nevajadzētu izturēties tā, it kā viņi oficiāli valdītu, vēl vairāk – ka neviens nedrīkstētu viņus kritizēt par sliktu darbu, piemēram, par pārāk vienpusēju un tendenciozu nostāju notikumu, procesu un personu atainojumā.
Lasīt visu...

18

Atbalstiet mūsu runas brīvību, liedzot to citiem, kuru viedoklis nav ne pareizs, ne svarīgs!

FotoPēdējo nedēļu laikā Latvijā ir pastiprinājušās jau agrāk novērotas tendences, kas liecina par apdraudējumu fundamentālām demokrātijas vērtībām – vārda brīvībai un mediju neatkarībai. Mēs vēlamies tam pievērst sabiedrības uzmanību un aicināt to nepieļaut.
Lasīt visu...

21

Prezidenta Makrona paziņojumi paver jaunas politikas iespēju

FotoJāsaka, ka Francijas prezidenta Makrona pēdējo nedēļu paziņojumi attiecībā uz iespējamo spēku izvietošanu Ukrainā, kā arī vārdu apmaiņa ar Putinu par iespēju pielietot kodolieročus mainīja manu viedokli par Makrona kungu. Šis Francijas prezidenta paziņojums ir būtisks pagrieziens (ja tas būs noturīgs) Eiropas un kopumā Rietumu līdzšinējā politikā, kas pārsvarā ir bijusi mērķēta uz izvairīšanos no tiešas konfrontācijas ar Krieviju.
Lasīt visu...

12

Labā un ļaunā saknes

FotoĀdolfs Hitlers, atbildot uz žurnālista jautājumu, kāpēc viņu ievēl arvien vairāk un vairāk cilvēku, atbildēja: "Viņi mani izvēlas, jo kaut kur dziļi dvēselē viņi ir tādi paši kā es.” Pa lielam tāda ir arī atbilde uz jautājumiem, kur ir meklējamas gan labā, gan ļaunā saknes - tās faktiski ir cilvēkos pašos, jo viņu izvēles rada politiskas sekas un nākotni.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Krišjāņa Kariņa Briseles scenārija psiholoģiskā kļūda

Tieši pirms Lieldienu brīvdienām Latvijas politisko dzīvi satricināja vietējas nozīmes polittrīce – no amata atkāpās ārlietu ministrs Krišjānis Kariņš. Tas...

Foto

Nelāgi sanācis IRšiem...

Pirms kāda laiciņa rakstīju, ka abonējamais reklāmas buklets “IR” sācis interesēties par Ogres novadā nodarbinātajiem maniem domubiedriem. Tagad “sensacionālais” raksts beidzot ir iznācis...

Foto

Lieldienas ir labākā atbilde dzīves krīzēm

Lieldienas ir labākā atbilde dzīves krīzēm. Īpaši šobrīd, kad krīžu daudzums pats jau ir pietuvojies krīzes līmenim – politiskā krīze,...

Foto

„Slikto” valodu vaininieki

Krievu valodas noturībā Latvijā vainojami nevis krievi, bet latvieši, un tā ir mūsu, nevis krievu mentalitātes īpašība, kas ar kaimiņu liek runāt viņa...

Foto

Seksuālo attiecību svārsts. Tuvojamies vīriešu ierobežošanas ekstrēmam

Tieslietu ministre Inese Lībiņa-Egnere ir rosinājusi noteikt kriminālatbildību par seksuālu uzmākšanos. “Seksuālā uzmākšanās ir cilvēka cieņas aizskaršana. Tā aptver...

Foto

Nē seksuālai vardarbībai!

Izskatās, ka ejam uz to, ka vīrietis ar sievieti varēs iepazīties un ielaisties tikai tad, ja neviens nav ar citu, ja tas notiek...

Foto

Latvijas Pastu ved uz maksātnespēju

Latvijas Pasta pašreizējā valde (Beate Krauze-Čebotare, Andris Puriņš, Jānis Kūliņš un Pēteris Lauriņš) mērķtiecīgi gremdē Latvijas Pastu....

Foto

Donalds Tramps, Ādolfs Hitlers un dzīve uz muļķu kuģa

2016. gadā, pēc referenduma par Lielbritānijas izstāšanos no Eiropas Savienības un Donalda Trampa uzvaras ASV prezidenta velēšanās...

Foto

Cik nopietnas ir Latvijas spējas pretoties Krievijas agresijai?

Nesenais Nacionālo bruņoto spēku (NBS) paziņojums, ka “Latvijā drošības situācija ir tikpat stabila un līdzvērtīga tai, kāda ir...

Foto

Vai sabiedrība pieprasīja “cūkskandālu” un Gunāra Astras izsmiešanu?

Kļūdījos, domādama, ka Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomei (SEPLP) ir jelkādas iespējas teikt savu “biezo vārdu”, vērtējot sabiedrisko...

Foto

Pēc spermas nolaišanas uz krūtīm* progresīvā kultūras ministre ir atradusi jaunu kultūras aktualitāti – iesaistīšanos kultūrā balstītas klimata rīcības draugu grupā

Valdība 19. marta sēdē izskatīja...

Foto

Aivars Lembergs nekādus Kremļa naratīvus nav izplatījis, toties LSM darbojas Kremļa interesēs

Šī gada 19. martā portāla lsm.lv publikācijā "Lembergs vaino Latvijas valdību "Krievijas provocēšanā"; viņa...

Foto

Uzmācīgie IRši

Pagājušas vien dažas dienas, kopš rakstīju par dažādiem “ķīmiskajiem elementiem”, kas pavada „Jauno vienotību”, un kā vecajā latviešu parunā: “Kā velnu piemin, velns klāt!”...

Foto

Tas ka, cilvēks par nopelnīto naudu var atļauties nogalināt sava prieka pēc, ir tikai apsveicami!

Pazīstu Jāzepu Šnepstu (attēlā) personīgi. Jā, viņš ir kaislīgs mednieks. Dara...

Foto

Vai esi gatavs pievienoties MeriDemokrātiem?

Ļoti skumji, nē - sāpīgi redzēt, kā pasaule jūk prātā. Burtiski! Romas pāvests sludina politisku vājprātu, psihopātu kliķe okupējusi Kremli Krievijā,...

Foto

Krūšturis, spiegi un ietekmes aģenti

Kārtīgam padomju produktam ir pazīstamas anekdotes par padomju spiegu Štirlicu, kuru, pastaigājoties pa bulvāri Unter Den Linden zem Berlīnes liepām, nodod pie krūts...

Foto

Sistēmiskā "pareizuma" vieta atbrīvojas

Pēdējo mēnešu mediju refleksijas uz notikumiem politikā veido dīvainu dežavū sajūtu. Lai kā negribētos būt klišejiski banālam, jāteic, ka vēsturei ir cikliskuma...

Foto

Partnerības regulējums stāsies spēkā, tad arī korupcija noteikti mazināsies

Šodien Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijā uzklausījām Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) un Sabiedrības par atklātību...

Foto

Man izteiktās apsūdzības piesegšanā ir meli

Patiesi sāpīgi bija lasīt, ka Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas (JVLMA) padome izsaka man neuzticību un prasa atkāpšanos. Īpaši sāpīgi –...

Foto

Tā nauda pati iekrita aploksnēs, un tā nebija mūsu nauda, un par aploksnēm mēs neko nezinām, un mūsu darbinieki bija priecīgi saņemt tik mazas algas, kā oficiāli deklarēts!

Reaģējot uz partijas Vienotība biroja bijušā darbinieka Normunda Orleāna pārmetumiem partijai, kas publicēti Latvijas medijos, Vienotība uzsver – partijā nekad nav maksātas aplokšņu algas, un tā stingri iestājas pret...

Foto

Aicinu Saeimas deputātu Smiltēnu pārcelties dzīvot uz Latgali

„Apvienotā saraksta” mēģinājums "uzkačāt" savu reitingu pirms Eiropas Parlamenta vēlēšanām izskatās vienkārši nožēlojami. Neiedziļinoties nedz manu vārdu būtībā,...

Foto

Krievijas apdraudējuma veidi Latvijai 2024. gadā

Pēdējā laikā saasinājusies diskusija par to, kādi militāri riski pastāv vai nepastāv Latvijai. Nacionālie bruņotie spēki (NBS) ir izplatījuši paziņojumu,...

Foto

„Sabiedriskā” medija paustais, ka akadēmijas vadība par kādiem pasniedzējiem ir saņēmusi sūdzības gadiem ilgi, neatbilst patiesībai

Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmija (JVLMA) ar vislielāko nopietnību attiecas...

Foto

Vai Sanitas Uplejas-Jegermanes atkāpšanās izraisīs būtiskas pārmaiņas sabiedrisko mediju politikā?

Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (SEPLP) locekles Sanitas Uplejas-Jegermanes atkāpšanās norādīja uz divām lietām. Pirmā –...

Foto

„Rail Baltica” projekta problēmu risinājums labākajās ierēdņu tradīcijās

Rail Baltica projekta problēmu risinājums labākajās ierēdņu tradīcijās. Vispirms izveidojam tematisko komisiju, kur gudri parunāt un pašausmināties....

Foto

Es atkāpjos principu dēļ

Šodien, 2024. gada 5. martā esmu iesniegusi Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomei (SEPLP) paziņojumu par amata atstāšanu pēc pašas vēlēšanās. Saskaņā ar...

Foto

Nacionālā apvienība rosina attaisnoto izdevumu slieksni palielināt līdz 1000 eiro

Nacionālā apvienība (NA) rosina palielināt gada ienākumu deklarācijā iekļaujamo attaisnoto izdevumu limitu no esošajiem 600 eiro...

Foto

Mūsu modeļa krīze

20.gadsimtā pasaule pārdzīvoja vairākas modeļu krīzes – 1917.gada revolūcija bija konservatīvisma krīze (turklāt ne tikai Krievijā), Lielā depresija bija liberālisma krīze, Aukstā kara beigas...

Foto

Pret cilvēku apkrāpšanu – moralizēšana, bet pret politiķu atdarināšanu – kriminālsods

Uzmanību piesaistīja divi ziņu virsraksti. Abi saistīti ar krāpniecību. Taču ar to atšķirību, ka vienā...

Foto

Sakāve un “viens idiots” – ielas nepārdēvēs

Latvijas Universitātes padomes loceklis Mārcis Auziņš ar Mediju atbalsta fonda finansējumu Kas jauns[i] vietnē publicējis viedokli par krievu imperiālistu Andreja Saharova,...

Foto

Nedrīkst Ropažu pašvaldības finanšu problēmas risināt uz darbinieku rēķina

Jau kādu laiku cirkulē baumas, ka tiek organizēta Ropažu novada domes esošās varas nomaiņa. Šīs runas sākās...

Foto

Vai līdz rudenim gaidāms pamiers?

Drīzumā varēs noskaidrot, cik lielā mērā ir patiesas sazvērestību teorijas attiecībā uz Zeļenska un Baidena nerakstītajām sadarbībām. Šo teoriju ticamība izgaismosies tad,...

Foto

Kā saimnieks pavēlēs, tā runāsim! Galvenais - nedomāt!

Portālā Pietiek.com kādu laiku atpakaļ atļāvos publicēt pārdomas par ASV, Izraēlu. Biju pārsteigts, cik daudzi cilvēki lasa šo...