Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Aizvadītajā nedēļā Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs nāca klajā ar datiem par neskaitāmajiem pagājušajā gadā sastrādātajiem labajiem darbiem neglīti rīkojušos amatpersonu tvarstīšanā. Darbu ir bijis daudz, taču jēgas no tiem – pēc būtības nekādas. Jo tas nav vajadzīgs ne likumdevējiem, ne pašam KNAB.

No pirmā acu uzmetiena dati bija iespaidīgi – KNAB Valsts amatpersonu darbības kontroles nodaļa pērn veikusi aptuveni 510 pārbaudes, to ietvaros uzsāktajās administratīvā pārkāpuma lietās pieņemti 199 lēmumi, 102 valsts amatpersonām saskaņā ar likumu izteikts mutvārdu aizrādījums, bet 86 valsts amatpersonām noteikti naudas sodi kopumā par 5860 latu.

Arī minētie piemēri bija gandrīz vai asinis stindzinoši – gan par „kāda novada domes būvinspektoru”, kurš vienlaikus savienojis 17 valsts amatpersonas amatus, gan par pašvaldību amatpersonām, kas pērn „bieži” veikušas ar valsts amatpersonas amata pienākumu pildīšanu saistītas darbības, kurās viņi paši, viņu radinieki vai darījuma partneri bijuši personiski un mantiski ieinteresēti, gan par pašvaldību deputātiem, kas „bieži vien” nav ievērojuši uzņēmējdarbības aizliegumus, gan par divu ministriju valsts sekretārēm, kas guvušas ienākumus par tādu amatu savienošanu, kas aizliegta ar likumu.

Visbeidzot, no KNAB pašapmierinātā ziņojuma izrietēja, ka pērn nepietiekami godīgās un kārtīgās amatpersonas apkarotas vēl enerģiskāk un apjomīgāk nekā gadu iepriekš: lūk, 2009. gadā KNAB administratīvo pārkāpumu lietās pieņēmis 175 lēmumus, bet pērn pieņemti par 22 lēmumiem vairāk, un tāpat pērn ar naudas sodu administratīvi sodītas par 19 valsts amatpersonām vairāk nekā 2009. gadā...

Taču patiesībā no šiem datiem izriet kas pilnīgi cits – nevis KNAB strādā enerģiskāk, bet tā uzliekamie sodi ir tik nožēlojami kusli, ka acīmredzami aizvien mazāks skaits amatpersonu kaut cik cenšas kaut cik formāli ievērot tām uzliktos ierobežojumus.

Un runa nav tikai par pliku matemātiku vien, kaut arī tā ir pietiekami izteiksmīga: izdaliet KNAB ziņojumā pieminētos 5860 latus ar skaitli 86 – tik amatpersonām šī kopējā summa piespriesta (kaut arī nebūt ne visas šos sodus nomaksājušas) – un rezultātā saņemsiet skaitli 68: tā tad ir vidējā soda nauda, kuru par saviem pārkāpumiņiem vidēji samaksājusi katra pieķertā amatpersona.

Turklāt ir vēl viena lieta – pašreizējā Latvijas likumdošana visām KNAB atklātajām blēdīgajām amatpersonām tikpat droši kā visiem tiem ierēdņiem un politiķiem, kurus Valsts ieņēmumu dienests ir pieķēris dažādās administratīvi un pat krimināli sodāmās finanšu izrīcībās, ļauj justies par vienu: izņemot pavisam ārkārtējus gadījumus, viņu mazais noslēpums tā arī netiks atklāts sabiedrībai.

Protams, tas, ka visi pagājušā gada pieķertie 188 blēži visos valsts pārvaldes līmeņos bez izņēmuma tiktu nosaukti vārdā un uzvārdā, gan uz viņiem, gan visiem vēl nepieķertajiem varētu iedarboties daudz nopietnāk nekā brīdinājumi vai dažus desmitus latu lielie piespriestie naudassodiņi. Taču tas tā nav – un, pēc visa spriežot, tuvākajā laikā arī nav gaidāms.

Tiesa, jau pirms ilgāka laika KNAB priekšnieks Vilnītis stāstīja, kā noteikti tikšot gatavoti grozījumi likumdošanā, lai mēs saņemtu nevis tikai ļenganu statistiku, bet gan pilnu pārkāpēju sarakstu – vārds, uzvārds, amats, iestāde, pārkāpums, sods. Taču stāsti palikuši tikai stāstu līmenī – un, protams, maz cerību šādus grozījumus sagaidīt no likumdevējiem, kuriem pašiem, kā redzams pat no statistikas, tāpat laiku pa laikam paslīd kāja.

Kas rezultātā? Viss vienkārši: kāda velna pēc tāda latviski praktiska amatpersona, kas ir tālāk prom no mediju uzmanības, rūpīgi ievērotu visus tai noteiktos aizliegumus – teiksim, pieņemt dāvanu kartes, iesaistīties pašvaldības pasūtījumus saņemošos uzņēmumos, pieņemt lēmumus par pašiem vai radiniekiem piederošiem uzņēmumiem, utt., utt.?

Ja paveiksies – neviens nepamanīs vai arī pamanīšanas brīdī būs iestājies noilgums, nepaveiksies (ja tā to var saukt) – nāksies samaksāt dažu desmitu latu sodu. Kas gan tas ir, salīdzinot ar tiem finansiālajiem priekiem, ko var nodrošināt dažs mazs, mazītiņš pārkāpums? Un tāpēc KNAB atskaite par paveiktajiem labajiem darbiem ir, maigi izsakoties, tikpat bezjēdzīga kā paši tajā uzskaitītie darbi.

Novērtē šo rakstu:

0
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Iestājamies par tradicionālu ģimeni, mudinām parakstīties pret partnerības institūta ieviešanu

FotoCentrālā vēlēšanu komisija ceturtdien, 16. novembrī izlēma laikā no 2023. gada 7. decembra līdz 2024. gada 5. janvārim rīkot parakstu vākšanu tautas nobalsošanas ierosināšanai par apturētā likumprojekta “Grozījumi Notariāta likumā” atcelšanu.
Lasīt visu...

3

Prasījām kultūrai 66 miljonus, nedabūjām pat trešo daļu, bet papildus piecarpus miljoni mūsu propagandoniem būs!

FotoTikko pieņemtais budžets Kultūras ministrijas atbildībām prioritārajos pasākumos piešķir 17.51 miljonu eiro. Šie atbalsta pasākumi galvenokārt dzēš nozares ugunsgrēkus, kas bijuši redzami gadiem ilgi.
Lasīt visu...

21

Nosodām nevēlamu uzvedību akadēmiskā vidē, jo īpaši attiecībās starp pasniedzēju un studentu

FotoMedijos ir izskanējuši nopietni, pirmšķietami ticami, publiski apgalvojumi par LU Fizikas, matemātikas un optometrijas fakultātes (LU FMOF) pasniedzēja Dmitrija Bočarova nepieņemamām darbībām un seksuālu uzmākšanos attiecībās ar sievietēm, tai skaitā ar nepilngadīgu personu un LU studenti.
Lasīt visu...

21

Dažas pārdomas par Ex-seržanta rakstu “Karš Ukrainā. Vai tiešām strupceļš - un kam?”

FotoRietumeiropa un arvien vairāk arī Centrāleiropa lielākoties joprojām ir Amerikas protektorāts, un šīs valstis atgādina senos vasaļus, tāpēc pats tuvākais amerikāņu uzdevums ir nodrošināt, lai neviena valsts vai valstu kombinācija neiegūtu spēju izraidīt ASV no Eirāzijas vai pat būtiski samazināt tās izšķirošo šķīrējtiesas lomu.
Lasīt visu...

3

Pēc ilgas nolaidības un ākstībām mēs esam sākuši bakstīties ap bumbu patvertņu jautājumu

FotoJautājums par tuvāko drošo vietu militāra apdraudējuma gadījumā joprojām nav atbildēts kopš Krievijas iebrukuma Ukrainā 2022. gada 24. februārī. Kad varēs atbildēt uz šo vienkāršo iedzīvotāja jautājumu, kas ir paveikts līdz šim un kas vēl ir darāms? Šis būs ieskats Rīgas līdz šim paveiktajā.
Lasīt visu...

21

Belēvičs savulaik demisionēja par sīkumu, turpretim Kariņš demisiju pat neapsver

Foto“Atceros tos jocīgos laikus, kad amatpersonas atkāpās sīkumu dēļ. (..) Veselības ministrs Guntis Belēvičs atkāpās tāpēc, ka tika pieķerts ārpusrindas apkalpošanā Onkoloģijas centrā,” piektdien rakstīju savā “Dienas citātā”. Guntis Belēvičs sarunā ar “Neatkarīgo” papildināja redzējumu uz senajiem 2016. gada notikumiem, kuru morālais aspekts šodien kļūst arvien aktuālāks.
Lasīt visu...

21

Par „kapitālā remonta” blaknēm: „Airiston Helmi” un „krievu zemūdeņu bāžu Somijā” piemērs

FotoTā sauktais finanšu sistēmas kapitālais remonts joprojām raisa diskusijas kā Latvijā, tā citās valstīs, kurās tas notika, un tiek meklētas atbildes uz jautājumiem, vai reizēm cēlu mērķu vārdā nav maksāta pārāk dārga cena, bremzēta ekonomikas attīstība, upurēti veiksmīgi strādājoši uzņēmumi, vai nav cietuši cilvēki, kas neko neatļautu nedarīja. Un vai nav bijis arī tā, ka ar "kapitālā remonta" lozungu tika mēģināts sasniegt pavisam citus mērķus, kā arī norakstīt klaju amatpersonu nekompetenci?
Lasīt visu...

6

No Kariņa mācās arī viņa bijusī “labā roka”, tagad - rokas pagarinājums - premjerministre Evika Siliņa

FotoGrūti izvērtēt, vai ārlietu ministra Krišjāņa Kariņa (Jaunā vienotība – JV) “skaidrojumi” par viņa lidināšanos ar privātiem lidaparātiem ir nekaunības, augstprātības, melīguma vai prastas muļķības radīti. Varbūt tur ir viss kopā. Taču simptomātiski ir tas, ka iezīmējas plaisa starp JV līdera un valsts prezidenta pozīcijām.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Bez Stambulas konvencijas Latvijas sievietēm gals klāt, ar Stambulas konvenciju Latvijas sievietes zels un plauks

Diskusijās par Stambulas konvenciju (jeb Eiropas Padomes Konvencija par vardarbības pret...

Foto

Valdība ir uz savas planētas, tauta – uz citas

“Biju pārliecināts, ka mūsu ceļi nekad nekrustosies. Bet, re, valsts svētki ir tas, kas tomēr vieno, kaut...

Foto

Latvijas Televīzija palīdz aizdomās turētajiem apzināti kurināt nacionālo naidu, lai netieši mazinātu vainu slepkavībā

Uzskatu, ka par mana tēva Andra Ļubkas (attēlā) slepkavību aizdomās turētās personas...

Foto

Par “Maximas” traģēdiju: taisnīgs spriedums manā izpratnē būtu inženiera un būvuzņēmuma sodīšana par ēkas sabrukšanu un "Maximas" sodīšana par cilvēku bojāeju

Ar nelabu sajūtu sekoju medijos...

Foto

Vai Latvijā ir pārāk liels publiskais sektors?

ANO 1919. gadā dibinātā Starptautiskā Darba organizācija publicējusi statistiku – 2020. gadā Latvijā aptuveni 29% visu strādājošo bija nodarbināti...

Foto

Tautas pacietības mērs ir izsmelts!

Šis raksts ir pēdējais brīdinājums koloniālajiem pārvaldniekiem Latvijā! Pēdējais brīdinājums viņu pakalpiņiem valdībā un valsts struktūrās. Tautas pacietības mērs ir izsmelts!...

Foto

Nosodām “Vienotības”, “Progresīvo” un ZZS kreisi radikālo partnerību

Saistībā ar jaunās valdības kreisi liberālo kursu vērtību jautājumos, par prioritāti demogrāfiskās krīzes, ekonomiskās stagnācijas, kā arī militāra...

Foto

Aicinām parakstīties par Saeimas atlaišanu

Mēs, Nacionālā savienība “Taisnīgums”, paziņojam, ka esam pievienojušies iniciatīvai par tautas nobalsošanu, lai atlaistu 14. Saeimu....

Foto

Jau tagad „RailBaltica” trūkst sešu miljardu eiro Latvijas posmam

RailBaltica projektam ir visas iespējas kļūt par akmeni kaklā Latvijas budžetam un valsts parādam, jo jau tagad trūkst...

Foto

Šis raksts par Izraēlu un Palestīnu ir īpaši kompentents, jo pirmā līdzautora divi ģimenes locekļi ir strādājuši kibucos, bet otrs ir dzēris košera šņabi un ir „progresīvais”

10. novembrī ASV valsts sekretārs Entonijs Blinkens Izraēlas–Hamās konflikta kontekstā nāca klajā ar paziņojumu, citu lietu starpā atzīmējot, ka “daudz par daudz palestīniešu ir tikuši nogalināti”. Statistika diemžēl ir nepielūdzama – Izraēlas īstenotās blīvi apdzīvotās Gazas bombardēšanā jau ir 11 tūkstoši...

Foto

Uzruna Latvijas Republikas proklamēšanas 105. gadadienai veltītajā svētku koncertā Latvijas Nacionālajā teātrī

Ļoti cienījamā Saeimas priekšsēdētājas kundze! Ļoti cienījamā Ministru prezidentes kundze! Cienījamās dāmas un godātie...

Foto

Tauta nav stulba

Tauta nav stulba. Tautai piemīt veselais saprāts. Tauta to apliecina, kad viņa publiski dzird idejas, kuras sakrīt ar viņas izjusto gudrību....

Foto

Maksātnespējas administrators izsaimnieko atlikušo uzņēmuma mantu

Mēs, maksātnespējīgās AS "Dzintars" kreditori, nolēmām griezties pie valdības vadītājas un atbildīgās ministres ar atklāto vēstuli par samilzušām problēmām, ar...

Foto

Vai Saeima ir jāatlaiž?

Pēdējās dienās daudz dzirdams par rosinājumu atlaist 14. Saeimu. Izskan gan aicinājumi tādā veidā sodīt arvien kreisāko “Jaunās Vienotības” valdību, gan pretēji...

Foto

Mēs, Kozins, Levrence, Bogustova, Pūpola, Raubiško, Austers un vēl virkne citu Iļjiča mazbērnu...

Kopš teroristiskās organizācijas "Hamas" uzbrukuma 2023. gada 7. oktobrī, kura laikā tika veikti...

Foto

„Rail Baltica” finansējuma plūsmai ir jābūt loģiskai un saskaņotai ar būvdarbu gaitu, citādi Putniņa un Pauniņa kungiem būs problēmas

Lai Rail Baltica būvniecība noritētu raiti un efektīvi un...

Foto

Kas ir "mēs"?

Lūdzu zemāko izklāstu neuzskatīt par konservatīvās domas konferences rīkotāju autoritatīvu versiju. Ticu, ka 28. novembrī Demos II sesijā no runātājiem dzirdēsim pavisam citas...

Foto

Biotehnologa fabulas

Cilvēks ir radies no šūnām, viss organisms - āda, miesa, kauli, tauki, muskuļi, orgāni - arī ir veidots no šūnām. Šūnās veidojas arī enerģija,...