Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Anatolijam Gorbunovam [1] veltītais apjomā pamatīgais sējums apliecina, ka mēs joprojām negribam un/vai nevēlamies jēdzīgi runāt par vismaz pusgadsimtu ilgu periodu Latvijas vēsturē.

Aizdomas, ka grāmata "Valstsvīrs Anatolijs Gorbunovs" ("Zvaigzne", 2020) ir šim cilvēkam ārkārtīgi komplimentāra, kļuva par pārliecību 120. lappusē, izlasot kinorežisora Jāņa Streiča vērtējumu. Proti, Gorbunovs "visu mūžu savā garā bijis krietns un sirdsgudrs cilvēks, kas nebija darījis itin neko, lai veidotu savu politisko karjeru. Viņu virzīja cēlās dvēseles aura".

Ņemot vērā, ka viena no grāmatas autorēm ir Kārina Pētersone, kas ilgus gadus bija amatpersonas tuvs līdzstrādnieks, a priori bija skaidrs, kādā gultnē šīs gandrīz 800 lappuses veidotas. Tomēr "cēlās dvēseles aura" vismaz mani, sarunvalodā izsakoties, piebeidza.

Neatbildēti paliek daudzi ļoti būtiski jautājumi. Piemēram, kā varēja gadīties, ka tik augstu posteni komunistiskās partijas hierarhijā (vietējās kompartijas ideoloģiskais sekretārs) ieguva cilvēks, kurš "jau no piecu gadu vecuma" kalpojis kā ministrants katoļu baznīcā (21. lpp.) un kura tēva brālis nacistiskās okupācijas laikā kalpojis t.s. darba dienestā (25. lpp.). Šajā jautājumā neslēpjas nedz kāds mājiens, nedz novērtējums, tomēr partija principā pret savu "kadru" "tīrību" izturējās nopietni.

Un ko nozīmē uz pašu Gorbunovu attiecinātais apgalvojums, ka sākotnēji viņš atradies "padomju ideālu varā" (7. lpp.)? Es nebūt neapgalvoju, ka okupācijas gados nebija cilvēku, kuri patiešām ticēja oficiālajai ideoloģijai, tādi bija, tomēr gribētos saprast, kas pašam Gorbunovam šie "padomju ideāli" bija.

Turklāt nav saprotams, kā šī deklarētā ticība saskan ar to, kas tiek teikts par situāciju, kad viņa vecāki zaudēja zemnieku saimniecību: "Anatolijs gan to nesaka, tomēr iespējams, ka netaisnības sajūta par toreiz piedzīvoto nav rimusi visu mūžu. It īpaši jau tas kremta viņa vecākiem – viņi būtu saimniekojuši savā saimniecībā..." (32. lpp.) Tātad cilvēks iestājas partijā, lai sekotu "ideāliem", kas nodarījuši pāri viņa vecākiem un acīmredzot arī pašam? Īpatnēji.

Ņemot vērā, ka reliģiozi noskaņotā ģimenē audzinātais Gorbunovs nevarēja nezināt, kā okupācijas režīms izrīkojas ar Baznīcu un kristietību, pavisam jocīgi skan viņa skaidrojums, ka "es komunisma cēlāju kodeksā saskatīju to, ko manā bērnībā mācīja Dieva baušļos". (53. lpp.)

Šādi var turpināt ilgi, tomēr "sausais atlikums" manā izpratnē ir tāds, ka varoņa pašcenzūra saistīta ar to, ka viņš nesaprot, kā par būtisku savas dzīves daļu pastāstīt. Un tas savukārt varētu būt saistīts ar to, ka Latvijas sabiedrība joprojām par okupācijas periodu neko īsti zināt negrib, proti, ja neskaita nostalģiskas piezīmes žanrā "PSRS laikā vismaz bija...", kopumā tas ir posms, par kuru runāt nav vērts, tāds kā "tukšums" posmā starp brīvvalsti un tās atjaunošanu. Manuprāt, tas nav pareizi.

Mēs varam runāt, ja paturam prātā divus nosacījumus. Pirmkārt, tiem, kuri okupācijas periodā nav dzīvojuši vai vismaz dzīvojuši tik maz (šī teksta autoru ieskaitot), ka nav īsti nācies saskarties ar smagām izvēlēm, vajadzētu būt piesardzīgiem ar moralizēšanu. "Es gan tā nekad nebūtu darījis!", protams, ir labs apgalvojums, bet nepārbaudāms.

Otrkārt, izprast un analizēt nenozīmē attaisnot. Nedaudz vulgarizējot – ja es pētāmo totalitārās valsts elites pārstāvi uzreiz nenosaucu daudzos nesmukos vārdos, tas nenozīmē, ka es viņa rīcību leģitimizēju. Savukārt mētāšanās ar nesmukiem vārdiem bez izpētes ir paviršība. Īsi sakot, pareizi būtu tā, ka Gorbunovs varētu atklāti un saturīgi izstāstīt par to, kas bija kompartija, kā tā funkcionēja, kā un kāpēc cilvēki tajā iestājās utt.

Jāpiebilst, ka Latvijā arvien vairāk pētnieku vēlas un māk rakstīt par okupācijas režīmu, no vienas puses, neignorējot krāsas un nianses tajā, no otras puses, bez tik pamatīgas "iejušanās otra ādā", ka tā jau kļūst par simpatizēšanu.

Piemērs. "Spilgts piemērs bija LKP CK trešā sekretāra Jāņa Jurgena atstādināšana no amata 1946. gadā (1941. gadā un no 1949. līdz 1962. gadam viņš bija Latvijas Valsts universitātes rektors). To panāca VK(b)P CK Latvijas birojs – galvenokārt par kolektivizācijai un padomju lauksaimniecības politikai veltīto kritiku. Lai arī pats J. Jurgens šķita pārbaudīts "kadrs" – latvietis ar PSRS pieredzi 20.–30.gados (..), tomēr viņa darbība uzraugus no Maskavas neapmierināja. (..) J. Jurgena atbildības galvenā joma bija lauksaimniecība, un viņš centās kaut nedaudz celt okupācijas varas prestižu lauku iedzīvotāju vidū, trīs punktos formulējot padomju ierēdņa darba kodeksu: 1) nesit ar kulaku pa galdu; 2) nedzer šņabi; 3) nepiesavinies cita mantu. (..) Viņš publiski uzdrošinājās pateikt, ka nacionālie partizāni "ir mūsu pašu latvieši"." [2]

Aprakstot Gorbunova nopelnus (un es tos neapšaubu) Latvijas valstiskuma atgūšanas procesā, nereti tiek pieminēta viņa lielā pieredze "sistēmā", kas ļāvusi labāk prognozēt pretējās puses rīcību. Labi, bet kā šī "sistēma" funkcionēja? Tas taču ir gan būtiski, gan interesanti! Bet nekā par to.

No vienas puses, Gorbunovs komunistiskās hierarhijas virsotnēm sāka tuvoties laikā, kad režīms vairs tik asinskārs un vienlaicīgi plānprātīgs nebija kā pirmajās pēckara desmitgadēs, tostarp ne tikai PSRS (1960. gadā iznāca poļu valodas vārdnīca 2 sējumos un tika īpaši uzmanīts, lai sadaļa "ļeņinisms" nebūtu īsāka par sadaļu "lemuri"). [3]

Tajā pašā laikā nevarētu teikt, ka Gorbunova kā kompartijas funkcionāra "ziedu laiki" bija gurdeni – laika posmā no 1981. gada līdz 1986. gadam par politiskiem "noziegumiem" tika arestēti 18 cilvēki. [4] Ko par to zināja un domāja Gorbunovs? Nezināja? Šaubos.

"Bijušais LPSR prokurora palīgs Valdis Batarags, kurš pats piedalījies vairāku politisko lietu izmeklēšanā un daudzās divdesmitā gadsimta astoņdesmito gadu prāvās uzturēja apsūdzības, kādā 1997. gada intervijā atklāti pateica, ka "disidentu vajāšanas" bija "politiskais pasūtījums", "čeka politisku apsvērumu dēļ negribēja, lai kaut kur parādās tās vārds" un "Komunistiskā partija deva visus norādījumus"." [5]

Bieži dzirdēts apgalvojums, ka cilvēki veidoja karjeru okupācijas režīmā, lai "palīdzētu savai tautai" utt. Negrasos strīdēties – skat. iepriekš formulēto pirmo nosacījumu. Tomēr tad noderētu pamatojums, ko konkrēti palīdzēt izdevās. Piemēram, ja Lietuvā okupācijas gados imigrācijas plūsmas bija mazākas, tad tas saistīts arī ar to, ka "Lietuvā 1964. gada 30. martā Lietuvas KP CK pieņēma lēmumu par svarīgāko pilsētu – Viļņas, Kauņas, Šauļu, Klaipēdas un Panevēžas – paplašināšanās ierobežojumiem, attīstot reģionālos ražošanas centrus". [6] Ja tā var teikt, apskatāmās grāmatas galvenais varonis nav izmantojis iespēju pastāstīt par "nacionālkomunistu" nopelniem (es pat pieļauju, ka tādi bija).

Kāpēc manā tekstā tik liels uzsvars uz Gorbunova darbību līdz neatkarības atgūšanai? Galu galā grāmatā ir interesantas nianses par Daiņa Īvāna vēlmi pēc 1991. gada augusta puča Gorbunovu no Augstākās padomes vadītāja posteņa atcelt (422. lpp.), tāpat par zināmu rīvēšanos Tautas frontes un t.s. radošās inteliģences aprindās (98., 132. lpp.) utt. Problēma ir tā – ja stāstījums ir tik ļoti "safrizēts" vienā tā daļā, tad nav lielas pārliecības, vai tas pats nav noticis arī citās.

1. Anatolijs Gorbunovs - Latvijas Republikas Saeima

2. Gatis Krūmiņš. Latvijas vēsture postkoloniālās perspektīvas skatījumā: PSRS koloniālā politika Latvijā / Varas Latvijā. No Kurzemes hercogistes līdz neatkarīgai valstij. LU Akadēmiskais apgāds, 2019, 614.–615. lpp.

3. Inostrannaja literatura, Nr. 8, 2016, 135. lpp.

4. Gints Zelmenis. Valsts drošības komiteja un divdesmitā gadsimta astoņdesmito gadu politiskās represijas okupētajā Latvijā: izpētes iespējas. Totalitārisma sabiedrības kontrole un represijas. VDK Zinātniskās izpētes komisijas rakstu 1. sējums. LU Latvijas vēstures institūts, 2015, 86.–87. lpp. Turpat, 77.–78. lpp.

5. Sauļus Grībkausks. Padomju "ģenerālgubernatori". Komunistiskās partijas otrie sekretāri savienotajās republikās. Latvijas mediji, 2020, 279. lpp.

Novērtē šo rakstu:

0
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

18

Pret cilvēku apkrāpšanu – moralizēšana, bet pret politiķu atdarināšanu – kriminālsods

FotoUzmanību piesaistīja divi ziņu virsraksti. Abi saistīti ar krāpniecību. Taču ar to atšķirību, ka vienā gadījumā stāsts ir par iespējamu kaitējumu potenciālajiem tautas priekšstāvjiem un par to piemērojamu bargu sodu, bet otrā – jau notikušiem kaitējumiem, tā teikt, vienkāršajiem cilvēkiem un nesodāmību par to.
Lasīt visu...

21

Sakāve un “viens idiots” – ielas nepārdēvēs

FotoLatvijas Universitātes padomes loceklis Mārcis Auziņš ar Mediju atbalsta fonda finansējumu Kas jauns[i] vietnē publicējis viedokli par krievu imperiālistu Andreja Saharova, Mihaila Ļermontova un Aleksandra Puškina, kā arī citu Krievijas impērijas rusifikācijas iespaidā radušos ielu pārdēvēšanu. Profesora nostāja ir noraidoša: “Vai tāpēc visu šo vēstures daļu dzēsīsim ārā? Es te būtu uzmanīgs un katru šādu lēmumu rūpīgi pārdomātu. Mums ir komplicēta, brīžiem ļoti pretrunīga vēsture, kas saistīta ar mūsu kaimiņu.”
Lasīt visu...

pietiek_postit

Nedrīkst Ropažu pašvaldības finanšu problēmas risināt uz darbinieku rēķina

FotoJau kādu laiku cirkulē baumas, ka tiek organizēta Ropažu novada domes esošās varas nomaiņa. Šīs runas sākās ap to laiku, kad noslēpt Ropažu novada finanšu problēmas vairs nebija iespējams. Šobrīd, lai pašvaldība varētu savilkt galus kopā, tiek ļaunprātīgi iznīcinātas kapitālsabiedrības, nemaksājot par veiktajiem darbiem.
Lasīt visu...

21

Vai līdz rudenim gaidāms pamiers?

FotoDrīzumā varēs noskaidrot, cik lielā mērā ir patiesas sazvērestību teorijas attiecībā uz Zeļenska un Baidena nerakstītajām sadarbībām. Šo teoriju ticamība izgaismosies tad, ja tuvākajā laikā sāksies miera sarunas, - pirmās pazīmes steidzamu sarunu taustāmiem iemesliem ir pamanāmas.
Lasīt visu...

12

Kā saimnieks pavēlēs, tā runāsim! Galvenais - nedomāt!

FotoPortālā Pietiek.com kādu laiku atpakaļ atļāvos publicēt pārdomas par ASV, Izraēlu. Biju pārsteigts, cik daudzi cilvēki lasa šo portālu. Daži, sauksim tos par “īstiem patriotiem”, kas balso par Vienotību un patiesi tic, ka vara visu dara pareizi un cilvēku labā, sarunā teica - kāpēc ienīsti amerikāņus un ebrejus? Nē, man riebjas ASV un Izraēla, divas terorismu izplatošas organizācijas. Cilvēkus, kuri dzīvo teroristu pārvaldītajās teritorijās, es neienīstu, man viņu žēl. Stokholmas sindroms ir nopietna mentāla problēma.
Lasīt visu...

21

Šprotes nepieņems cūku labturības prasības

FotoJa kādam ir klusas aizdomas, ka mēs te sēdēsim un gaidīsim vēl vienu okupāciju – jums ir jālasa tālāk. Ja kāds domā, ka virsrakstā pieminētais dzīvnieks ir nacionālā naida kurināšana – lasiet, lasiet… Starp citu, likums par cūku labturības prasībām ik pa laikam tiek pilnveidots. Meklējiet rakstos. Kas attiecas uz šprotēm – tās ar cūkām kopā neiet ne pēc dzīvesveida, ne pēc garšas. Un jūs labi saprotat, ko šo rindu autors ar to ir domājis.
Lasīt visu...

6

Ja reiz prezidents dod „mājienu ar mietu”, tad mēs, protams, atvainosimies

FotoLsm.lv 24.februārī Ukrainas kara gadadienā savā komiksu sadaļā publicēja autores Gundegas Evelones "Cūku komiksu" ar nosaukumu "Ukrainai ir jāuzvar". Šie komiksi ir zīmējumi par aktuālo Latvijā un pasaulē. Komiksam ir sava "cūku" izcelsmes leģenda, kas atrodama pie katra jaunākā komiksa. Faktiski cūka komiksā var būt ikviens no mums. 
Lasīt visu...

21

Izglītības reforma kā valsts pārvaldes vājuma spoguļattēls

FotoProblēmas VAS “Pasažieru vilciens” darbībā un neauglīgās diskusijas par skolu reformu kārtējo reizi apliecina valsts izpildu varas ieslīgšanu pamatīgā attīstības krīzē, taču šis fakts netiek īsti pat atzīts. Līdz ar to iztrūkst kritiskas analīzes.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Vai birokrāts - mūsu kungs?

Domājams, katram no iedzīvotājiem kādreiz ir iezibsnījusi doma, kāpēc ir jāmaksā nodokļi? Nodokļu maksāšanas jēga būtībā ir savākt resursus tajās...

Foto

Nepieciešamais ļaunums – 2. daļa: derīgie idioti un jātnieki bez galvas

Ļenins aktīvākos fanus partijas iekšējās sarunās nekautrējoties mēdza saukt par noderīgajiem idiotiem - poļeznije idioti...

Foto

Karš kibertelpā

Krievijas Ārējās izlūkošanas dienests (SVR) ir izmantojis ievainojamību, kas tika atklāta 2023. gada sākumā populārā Čehijas programmatūras giganta “JetBrains” produktā....

Foto

Gauss – kas viņš ir? Vairāk Ostaps Benders vai Maikls O’Līrijs?

Patiesības mirklis par airBaltic spējām segt obligāciju saistības arvien tuvāk. Attiecīgi arī Gausa retorika arvien nepārliecinošāka un...

Foto

Ak, eglīte...

Pēdējās darbdienās pirms Ziemassvētkiem netālu no manām mājām parādījās trīs hektāru kailcirte egļu mežā vietā, kur to galīgi nebiju gaidījis. Līdz likumā noteiktajam galvenās...

Foto

Tramps esot atkal ko sliktu pateicis. Iespējams. Tomēr - kas notiek Latvijā?!

Katrā valstī ir "stratēģiski svarīgas" jomas. Diemžēl, vērtējot savus kolēģus, ārstus un viņu absolūti...

Foto

Saeimas deputāti pamazām sāk kaut ko nojaust

Redzot grūti un ļoti dārgi risināmo problēmu apjomu Satiksmes ministrijā, deputāti beidzot nonāca pie atskārsmes, ka ir stipri nokavējuši...

Foto

Nu nevarēja jau cerēt, ka Latvija nesaķers šo „progresīvo” infekciju, bet gan jau pāries arī tā

Bet, klau, esot tādi "progresīvie". Cik lasu soctīklos, tādas sniegpārslas,...

Foto

„Vienotība” ir kā gangrēna uz kādas no ekstremitātēm, kas ir jāamputē, atdalot to no ķermeņa - tautas

Politiskā komunikācija ļoti ietekmē sabiedrības viedokļus un uztveri. Kas...

Foto

Par jaunā „Rail Baltica” dzelzceļa tilta būvniecību: naudas nav, taču būvējam!

Vismaz uzbūvēsim trīs labā krasta balstus ar laidumiem, un tad jau redzēs, varbūt pat saimniecībā...

Foto

"Latvijas pasta" nesmukumi, jeb Linkaita saimniekošanas rezultāti Satiksmes ministrijā nebeidz pārsteigt

Nule pēc virknes skandālu atkāpās "Latvijas pasta" padome. Tā tam arī vajadzēja būt, taču kurš...

Foto

Krievu latvieši, nevis Latvijas krievi: latvietībai jākļūst par lipīgu, pievilcīgu zīmolu

Raksta beigās piedāvāšu neizmantot "Latvijas krievu" vai "Latvijas ukraiņu" terminus, kad runājam par Latvijas pilsoņiem....

Foto

Viss ir lieliski, tikai neprasiet mums neko par tiem 200 miljoniem eiro, ko mums vasarā atkal vajadzēs no nodokļu maksātāju kabatas!

Apkopojot 2023.gada nozīmīgākos statistikas datus...

Foto

Dzintars izēd Kiršteinu - un kas tālāk?

Vēl tikai slinkais nav uzrakstījis par Aleksandra Kiršteina izlingošanu no pašpasludinātās nacionālās apvienības (NA). Iespraudīšu arī savus ķešā aizķērušos...

Foto

Kāpēc LTV nespēj un nevēlas raidījumus organizēt efektīvi un operatīvi?

Latvijas televīzija aktīvi jau vairākas dienas reklamē 6.februāra raidījumu ar konkrēta "viesa" piedalīšanos. Viņš nav izcils zinātnieks,...

Foto

"Pasažieru vilciena" valde atrod "pārmijniekus"

Izcils „ViVi” valdes paziņojums! Tikai vienā teikumā ir izdevies pierādīt visu savu nekompetenci. AS "Pasažieru vilciens" jaunajai padomei laikam vairs nebūtu...

Foto

Briškena politiskās bezatbildības un profesionālās nespējas dēļ ir apdraudēta turpmākā Latvijas reģionu ekonomiskā attīstība

Nacionālā apvienība (NA) rosina izteikt neuzticību satiksmes ministram Kasparam Briškenam (Progresīvie), to...

Foto

Re, cik smuki es varu izteikties arī par skolu slēgšanu (bet tās vienalga tiks slēgtas)

Skola ir kas vairāk par ēku pagasta vai pilsētas vidū. Diskusijām...

Foto

Ja iedzīvotājiem jāgatavo sava 72 stundu soma, tad sabiedrība grib redzēt, kā savu “somu” kārto valsts

72 stundu soma un klausies radio! Mani šis nemierina. Ne...

Foto

Gulags pie apvāršņa

Krievijas Valsts domes valdošās frakcijas “Vienotā Krievija” deputāts ar ģenerāļa uzplečiem Andrejs Guruļovs neslēpj, ka jāatjauno gulaga tipa nometnes, lai tie, kas iekšzemē...

Foto

Skola, kurai paveicās

Varbūt zinošie apzinās, ka tuvojas kas neizbēgams, un tāpēc, laikus atkāpjoties, tiek "dedzināti tilti", vien žēl, ka šīs ugunis mums tiek pasniegtas kā nepieciešamība mūsu tumsonības...

Foto

Pilnmēness mistērijas

To, ka Mēnesim ir ietekme uz planētas Zemes dzīvi un arī cilvēku psihi, mūsu senči tika pamanījuši jau sen. Latvijā dzīvojošiem ir it sevišķi...

Foto

Svarīgi nekļūt atkarīgiem no svešas žēlastības!

Ir kāds vēsturisks janvāra datums, kuru parasti aizēno gan barikāžu laiks, gan, mazliet mazāk, arī 13.janvāra nemieri. Gan nesenie, gan...

Foto

Par atbildību pašreizējā haosa un nebūšanu sakarā pasažieru vilcienu satiksmē

Tā kā 15 gadus nostrādāju VAS "Latvijas dzelzceļš" atbildīgā amatā, tad man ir gana daudz pieredzes...

Foto

Krišjānis Kariņš kļūst par apkaunojumu Latvijas politikai un arī savai partijai

Saeimas deputātu grupas vizīte Ķīnā un Krievijas graudu tranzīts caur Latviju pēdējās nedēļās ir politiskās...

Foto

Atkal

Atkal zobens pacēlies pār dažām skolām, šoreiz Kurzemes pusē. Aizķēra, jo vienā no tām savlaik esmu strādājusi. Laikam vēršot ciet. Nē, vēl jau nekas neesot...

Foto

Īss komentārs par uzņēmēja Guntara Vītola izteikto viedokli “airBaltic” un tā nulles vērtības sakarā

Viss ir pareizi, un žetons Guntaram par drosmi, tikai jebkuram cilvēkam, kuram...

Foto

Kas mums pieder?

Valsts esot mēs, mēs esot bagāti - mums pieder meži, vien koku cenas mums ir augstākas kā Norvēģijā un Zviedrijā, mums pieder spēkstacijas,...

Foto

Vienu sabiedrisko mediju mums būs daudz vienkāršāk kontrolēt un komandēt nekā divus!

Ceturtdien Saeimā galīgajā lasījumā gandrīz vienprātīgi atbalstīja Latvijas Radio un Latvijas Televīzijas apvienošanu no...

Foto

Tā kā KNAB Straume ir piebarots, Kariņš bez bažām var par nodokļu maksātāju naudu doties priekšvēlēšanu braucienā uz Valmieru

2024. gada 17. janvārī ārlietu ministrs Krišjānis Kariņš dosies reģionālajā...