Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

2023. gada 5. aprīlī Saeima pirmajā lasījumā pieņēma saistītus likumprojektus: „Grozījumi likumā „Par valsts noslēpumu””, „Grozījumi Informācijas atklātības likumā” un „Grozījumi Krimināllikumā” (turpmāk – likumu grozījumi), kurus iesniedza izskatīšanai Saeimas Nacionālā drošības komisija. Šī raksta mērķis analizēt attiecību izmaiņas starp sabiedrību un valsti pēc likumu grozījumu pieņemšanas.

Ceļā uz mūsdienīgu valsts pārvaldi

Valsts reformu ministrija izstrādāja "Latvijas valsts pārvaldes reformas koncepciju"1, kas noteica valsts pārvaldes reformu virzienus un pamatprincipus. Reforma paredzēja veicināt sabiedrības iedrošināšanu, panākot, lai indivīdi un sabiedrība zina, ka viņiem ir tiesības un pienākums piedalīties valsts pārvaldē un iestāties par savām tiesībām. Sabiedrības informēšana tika noteikts kā valsts pārvaldes pienākums.

Reformu pasākumi attiecībās starp sabiedrību un valsti bija orientēti, lai nodrošinātu iespēju katram sabiedrības loceklim viegli iegūt aktuālu, skaidru, uztveramu un precīzu informāciju par valsts pārvaldes darbību un par attiecībām starp valsts pārvaldi un sabiedrību.

Pārmaiņas attiecībās starp sabiedrību un valsti

Lai nodrošinātu tiesiskā ceļā indivīda un sabiedrības tiesības uz informāciju, tika veikti nepaciešamie pasākumi, tajā skaitā ietverts tiesību aktos atklātības princips un izveidota kārtību, kas garantēja indivīdam un sabiedrībai iespēju piekļūt informācijai.

Atklātības princips izpaužas ieinteresētās puses iespējā iepazīties ar visu administratīvā procesa gaitu par sevi. Reforma iedibināja principu, ka valsts pārvaldes pienākumā sniegt sabiedrībai vispārēja rakstura informāciju par iestāžu struktūrām, savstarpējām attiecībām, kompetenču sadalījumu, konkrētām darbībām.

Atklātība tika veicināta ar informāciju par valsts darbību, lai rastos ticība, ka lēmumi tiek pieņemti, ievērojot taisnīguma principus, un samazinātos interešu konflikta iespējas. Reformas uzdevums bija nodrošināt sabiedrībai iesēju saņemt informāciju par valsts līdzekļu izmantošanu nodokļu maksātājam viegli saprotamā veidā, saistītu ar valsts pārvaldes mērķiem un pasākumiem mērķu sasniegšanai.

Reformas īstenošana

Valsts reformu ministrijas izstrādāja konceptu par atklātību valsts pārvaldē. Par pamatu tika ņemta Ziemeļvalstu prakse informācijas atklātībā, īpaši – Norvēģijas regulējumu, kurš atzīst pieeju visiem valsts pārvaldes dokumentiem.

Diskusijā ar citām institūcijā bija grūti pārvarēt padomju totalitārās iekārtas sabiedrības apziņu, ka indivīds un sabiedrība drīkst vienīgi to, ko ir valsts atļāvusi.

Tika norobežota vispārpieejamā informācija, kuru var iegūt ikviens indivīds no ierobežotas informācijas un valsts noslēpuma. Likuma "Par valsts noslēpumu"2 ieguvums bija, ka sabiedrībai skaidri paziņots, kas ir valsts noslēpums (objekts). Ar likumu tika arī noteikts, kas nedrīkst būt valsts noslēpums. Likums nepieļauj nenoteiktu regulējumu, ierobežojot personas tiesības, lai tā normas netiktu paplašināti piemērotas.

Diemžēl likuma regulējums pats par sevi nevar nodrošināt šo garantiju ievērošanu. Nepieciešama tāda valsts pārvaldes sistēma un likuma kontrole mehānismi, kas sekotu informācijas atklātībai kopumā un risinātu domstarpības konkrētā gadījumā. Tomēr kā iedarbīgākais līdzeklis uzskatāms ir sabiedrības iesaistīšanas un neiecietīga attieksmē pret likuma pērkamumu.

Jau likuma izstrādē Saeima no tā svītroja sadaļu par ierobežotas pieejamības informācijas jēdzienu un aizsardzību, pamatoti uzskatot, ka tas nav valsts noslēpums.

Izmaiņas regulējumā

Šis jēdziens pēc tam tika iekļauts Informācijas atklātības likumā. Sākotnēji Informācijas atklātības likums3 neparedzēja tādu ierobežotas pieejamības informācijas veidu kā informācija dienesta vajadzībām. Integrējoties transatlantiskajās organizācijās (NATO un ES), tika radīts jauns informācijas, kas nav valsts noslēpums, aizsardzības mehānisms. Zīmīgi, ka arī tad grozīja Informācijas atklātības likumu4, šādi izvairoties no diskusijas sabiedrībā un viedokļu uzklausīšanas.

Izmaiņas tiesību sistēmā, ieviešot informācija dienesta vajadzībām, tika pamatotas ar liela apjoma nelietderīgu administratīvu darba slodzi, kura būtiski palielināsies, jo pieaugs ne tikai dokumentu apjoms. Attiecīgi, neiekļaujot informācijas aizsardzības standartu likumā "Par valsts noslēpumu", šis aizsardzības mehānisms tika noteikts citā likumā – Informācijas atklātības likumā, kas sākotnēji neparedzēja šādu noslēpumu aizsardzību.

Radītās problēmas

Šobrīd grūti vērtēt, kurš konkrēti pieņēma šādu lēmumu, bet vēsturiski pēc divdesmit gadiem likumdevējs atgriezies "sākotnējā punktā", lai novērstu esošā tiesiskā regulējuma problēmas. Tālrādē vērojot notikušo Saeimā un plašsaziņas līdzekļos uzsākto domu apmaiņu, rodas bažas – vai "ar ūdeni neizlies bērnu". Proti, valsts drošības intereses un Latvijas dalība Ziemeļatlantijas līguma organizācijā un Eiropas Savienībā prasa atbilstīgu dokumentu aizsardzību saņemtajiem dokumentiem.

Likumu grozījumu trūkums ir tāds, ka dažām valsts noslēpuma slepenības pakāpēm (sevišķi slepenā, slepenā un konfidenciālā informācija) ir noteikts, kas ir valsts noslēpums, bet informācijai dienesta vajadzībām to nav paredzēts noteikt. Proti, ja Ministru kabinets nosaka valsts noslēpumu atzīstamo objektu sarakstu, to apjomu un saturu, tad likumdevējam piedāvāts pilnvarot iestādes vadītājam noteikt, kāpēc informācija ir atzīstama par informāciju dienesta vajadzībām.

Pienākumu uzlikšana sabiedrībai

Pirms ceturtdaļgadsimta bija pārliecība par sabiedrības ieguvumiem no informācijas atklātības attīstītības Ziemeļvalstu virzienā. Pamatoti rodas pārdomas par virzienu, uz kurieni tagad dodas atklātības politikas veidotāji. Piemēram, esošajā regulējumā visām juridiskajām un fiziskajām personām, kuru rīcībā ir informācijas sistēmas, kurās tiek veikta valsts noslēpumu saturošas informācijas apstrāde vai uzglabāšana, tās ir jāreģistrē5, tad ir piedāvāts uzlikt visām juridiskajām un fiziskajām personām konfidenciālu, slepenu un sevišķi slepenu valsts noslēpumu apstrādāt vai glabāt tikai tādās informācijas sistēmās, kas ir reģistrētas un akreditētas6.

Ja likumā7 ir noteikts, ka valsts noslēpuma subjekti ir valsts institūcijas, to amatpersonas un darbinieki, kā arī citas personas, kuras sakarā ar amata (dienesta) vai darba pienākumu veikšanu rada, iegūst, uzglabā vai izmanto valsts noslēpuma objektus, tad kāpēc personām, kuras nav šajā lokā iekļautas, būtu valsts noslēpumu jāapstrādā vai jāglabā tikai tādās informācijas sistēmās.

Par iespēju saņemt informāciju

Jautājums par likumu grozījumu tālāku izskatīšanu Saeimā ir aktuāls, jo tā iesniedzējs nav novērsis trūkumus ne tikai iesniegtajos likumprojektos. Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisija var rīkot vairākas sēdes un mēģināt novērst nepilnības. Atklāts paliek gan pamata jautājums – kāda būs atklātības politika valsts pārvaldē. Nav saprotams, kādu regulējumu vēlas atbildīgās institūcijas: kas atzīst pieeju visiem valsts pārvaldes dokumentiem, vai kas samazinās sabiedrībai iesēju saņemt informāciju.

_____________________

1 "Latvijas valsts pārvaldes reformas koncepcija", publicēts: "Latvijas Vēstnesis". 30.03.1995., Nr. 95;

2 publicēts: "Latvijas Vēstnesis". 29.10.1996., Nr. 181;

3 publicēts: "Latvijas Vēstnesis". 06.11.1998., Nr. 224/335;

4 Ministru kabineta 05.08.2003. noteikumi Nr. 433 "Grozījumi Informācijas atklātības likumā", publicēts: "Latvijas Vēstnesis". 08.08.2003., Nr. 112;

5 likuma "Par valsts noslēpumu" 7. panta septītā daļa;

6 likumprojekta "Grozījumi "Par valsts noslēpumu"" 7. panta septītā daļa;

7 likuma "Par valsts noslēpumu" 2. panta otrā daļa.

* jurists, Valsts reformu ministrijas valsts sekretārs 1994. – 1995. gadā

Novērtē šo rakstu:

0
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

6

„Re:Baltica” cenšas izdarīt uz spiedienu uz Sabiedrības integrācijas fondu, tam izvērtējot šīs organizācijas rīcību ar nodokļu maksātāju naudu

FotoPubliskajā telpā tiek apspriesta Re:Baltica projektu vērtēšana, kuri īstenoti ar piešķirto publisko finansējumu caur Mediju atbalsta fondu. Sabiedrības integrācijas fonds (SIF) skaidro kārtību kā notiek projektu apstiprināšana un izlietotā publiskā finansējuma uzraudzība.
Lasīt visu...

21

Mazie modulārie kodolreaktori (SMR) – sapņi un realitāte

FotoIgaunija plānojot būvēt divus līdz četrus, savukārt Polija pat 25 mazos kodolreaktorus. Presē bija pārmetumi, ka Latvija atpaliekot no kaimiņiem. Milzīga ažiotāža ap SMR tehnoloģijām un daudz cerību, taču realitāte ir tāda, kāda tā ir.
Lasīt visu...

21

“Iekļaujošas valodas ceļvedis” ir valodas manipulācija, kas deformē valodas struktūras un pasaules uztveri

FotoValsts valodas centra Latviešu valodas ekspertu komisija 2024. gada 10. aprīļa sēdē (protokola Nr. 4 4. §) izvērtēja Aigas Veckalnes apkopotos ieteikumus “Iekļaujošas valodas ceļvedis” un secināja, ka:
Lasīt visu...

21

Sāga par nogriezto ausi

FotoDomāju, visi, kas mazliet seko notikumiem pasaulē, zina, ka, aizturot aizdomās turamos par terora aktu “Crocus City Hall”, vienam no notvertajiem nogrieza ausi, iegrūžot to šim mutē. Šobrīd, kad pašmājās emocijas ir noplakušas, pievēršoties citiem asinsdarbiem uz grēcīgās zemītes, šo notikumu var mierīgāk izanalizēt. Uzreiz gribu pateikt, ka nekādu līdzjūtību pret jebkuriem teroristiem, lai kādi motīvi viņus nevadītu vai kādas sakrālas idejas šie nepaustu, es neizjūtu.
Lasīt visu...

15

Kad barbari un svoloči, ķengu portāli un vajātāju orda beigs uzbrukt sabiedriskajiem medijiem?

FotoEs zinu, mani bērni, mani jaunie draugi, mani ilggadējie žurnālista ceha biedri, arī jūs, vecās bekas no Latvijas Radio redakcionālās padomes, cik smagu profesiju, cik grūtu darbu esam izvēlējušies. Otru senāko amatu pasaulē.
Lasīt visu...

21

No strupceļa uz atdzimšanu

FotoDraugi un domubiedri! Mēs esam nacionālās atdzimšanas priekšvakarā! Un es zinu, ka daudzi šobrīd man nepiekritīs. Tik tiešām – brīžiem šķiet, ka ir sasniegts zemākais punkts valsts politikā. Tas, kā darbojas valdošie politiskie spēki, ne mazākajā mērā nepietuvojas nacionālisma pamatprincipiem. Liberālajā valsts politikā nevalda latvisks gars – šķiet, ka tajā gara nav vispār. Vien dreifējošs kuģis, ko saēd sarkanie sociālistu ķirmji un ko draud nogremdēt Austrumu skarbie vēji. Un tomēr – mēs esam nacionālās atdzimšanas priekšvakarā!
Lasīt visu...

21

Tabu jautājumi par Latvijas ekonomiku

FotoPēdējo gandrīz trīsdesmit gadu laikā Latvijas iekšzemes kopprodukts uz vienu iedzīvotāju salīdzināmajās cenās palielinājies vairāk nekā trīs reizes (runa ir par iekšzemes kopprodukta uz vienu iedzīvotāju pieaugumu, salīdzinot ar 1995. gadu. Pasaules Bankas dati). Tas ir iespaidīgs labklājības pieaugums. Taču šo sasniegumu aizēno mūsu ilgstoša atpalicība no kaimiņiem, neskatoties uz diezgan līdzīgām starta pozīcijām. Problēma nav tikai zemajos ienākumos. Kā to trāpīgi ievērojis ASV vēstnieks Latvijā, šodienas ģeopolitiskajā situācijā būtiska atpalicība no kaimiņiem arī ir nopietns drošības risks.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Mediju diskusija Rīgas pilī atsedz līdz šim slēptās problēmas sabiedriskajos medijos

Pirmdien Rīgas pilī notikusī valsts prezidenta Edgara Rinkēviča rosinātā diskusija par sabiedrisko mediju nākotnes attīstību...

Foto

„Sabiedriskie” mediji uzsāk atklātu konfrontāciju ar Latviju

“Latvijas radio” redaktori un citi vadošie publicējuši atklāto vēstuli, kurā gaužas, ka apdraudēta vārda brīvība, ka soctīklos žurnālisti saņem...

Foto

Sabiedriskais medijs, plurālisms un demokrātija

Pirmkārt, mediji nav ceturtā vara, tā ir tā saucamā ceturtā vara. Ieskatāmies Satversmē un redzam, ka mums kā jau demokrātiskā valstī ir trīs...

Foto

Atbalstiet mūsu runas brīvību, liedzot to citiem, kuru viedoklis nav ne pareizs, ne svarīgs!

Pēdējo nedēļu laikā Latvijā ir pastiprinājušās jau agrāk novērotas tendences, kas liecina...

Foto

Prezidenta Makrona paziņojumi paver jaunas politikas iespēju

Jāsaka, ka Francijas prezidenta Makrona pēdējo nedēļu paziņojumi attiecībā uz iespējamo spēku izvietošanu Ukrainā, kā arī vārdu apmaiņa ar...

Foto

Labā un ļaunā saknes

Ādolfs Hitlers, atbildot uz žurnālista jautājumu, kāpēc viņu ievēl arvien vairāk un vairāk cilvēku, atbildēja: "Viņi mani izvēlas, jo kaut kur dziļi...

Foto

Krišjāņa Kariņa Briseles scenārija psiholoģiskā kļūda

Tieši pirms Lieldienu brīvdienām Latvijas politisko dzīvi satricināja vietējas nozīmes polittrīce – no amata atkāpās ārlietu ministrs Krišjānis Kariņš. Tas...

Foto

Nelāgi sanācis IRšiem...

Pirms kāda laiciņa rakstīju, ka abonējamais reklāmas buklets “IR” sācis interesēties par Ogres novadā nodarbinātajiem maniem domubiedriem. Tagad “sensacionālais” raksts beidzot ir iznācis...

Foto

Lieldienas ir labākā atbilde dzīves krīzēm

Lieldienas ir labākā atbilde dzīves krīzēm. Īpaši šobrīd, kad krīžu daudzums pats jau ir pietuvojies krīzes līmenim – politiskā krīze,...

Foto

„Slikto” valodu vaininieki

Krievu valodas noturībā Latvijā vainojami nevis krievi, bet latvieši, un tā ir mūsu, nevis krievu mentalitātes īpašība, kas ar kaimiņu liek runāt viņa...

Foto

Seksuālo attiecību svārsts. Tuvojamies vīriešu ierobežošanas ekstrēmam

Tieslietu ministre Inese Lībiņa-Egnere ir rosinājusi noteikt kriminālatbildību par seksuālu uzmākšanos. “Seksuālā uzmākšanās ir cilvēka cieņas aizskaršana. Tā aptver...

Foto

Nē seksuālai vardarbībai!

Izskatās, ka ejam uz to, ka vīrietis ar sievieti varēs iepazīties un ielaisties tikai tad, ja neviens nav ar citu, ja tas notiek...