Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Kā mēdz teikt: nekad tā nebija bijis, un, še tev, atkal. Kārtējā skandālā iekuļas “svēto apvienība” – “Vienotība”. Izrādās, partijas biroja darbiniekiem maksātas algas aploksnēs. Tā vismaz ziņo TV3 raidījums “Nekā personīga”, un nav pamata tam neticēt. Diez vai “Vienotības” darbinieki, pieauguši cilvēki, nevis studenti/praktikanti, būtu ilgstoši strādājuši par minimālo algu.

Pikantumu šim stāstam piedod tas, ka Finanšu ministrija un līdz ar to arī Valsts ieņēmumu dienests (VID) ir ilgstoši (15 gadus ar īsu izņēmumu Danas Reiznieces-Ozolas laikos) bijusi tieši “Vienotības” pārraudzībā. VID fiksē visus, kuri saņem minimālo algu, un pārbauda šo algu saņēmēju ienākumus ar izdevumiem. Tāpat arī salīdzina viņu atalgojumu ar līdzīgas kvalifikācijas darbinieku vidējo algu nozarē.

Darba devējiem, kuri saviem darbiniekiem (ne apkopējiem vai citiem mazkvalificētiem strādniekiem) maksā minimālo algu, VID izsūta brīdinājumus un aicina šo praksi pārskatīt. Tā vismaz man intervijā stāstīja vēl nesenā VID vadītāja Ieva Jaunzeme. Respektīvi, šāda aplokšņu algu maksāšana nevar palikt VID nepamanīta.

Tātad aplokšņu algu maksāšana “Vienotības” partijas biroja darbiniekiem nebija nekāds “valsts noslēpums”. Ļoti iespējams, ka tāda bija vispārējā prakse un līdzīgi rīkojās arī citas partijas (citādi skandāls “uzpeldētu” jau sen) pēc principa - ja jau pat premjera, finanšu ministra un VID partija tā dara, tad kas - mēs sliktāki? Mēs kādi pamuļķi un maksāsim visus nodokļus kā pienākas? Nu nē taču.

Nav ne mazāko šaubu, ka “Vienotība” šo skandālu uztvers kā vienmēr: konkurenti uzsākuši kārtējo partijas nomelnošanas kampaņu. Jāatzīmē, ka viņiem piebalsos vai pat centīsies pirmie pasteigties atsevišķi “visziņi”, kuri augstprātīgi pavēstīs - par to jau es zināja sen un gaidīju, kad beidzot “Vienotības” pretinieki šo kaujas torpēdu palaidīs.

Šobrīd galvenais jautājums pat nav: kā pati “Vienotība” vai tās ietekmē esošās struktūras reaģēs uz šo nesmukumu? Svarīgākais: kā sabiedrība uz to reaģēs? Kas sekos, un kā tas ietekmēs “Vienotības” reitingus, jo attieksmi visprecīzāk raksturo nevis pati kļūda, bet gan reakcija uz to.

Nav vērts pat piesaukt izslavēto “Ziemeļvalstu politisko kultūru”, jo mēs jau varam skatīties kartē un pieprasīt, lai mūs dēvē par Ziemeļvalstīm, bet realitātē labākais, uz ko varam pretendēt, ir būt piederīgiem Austrumeiropas valstīm. Ja reiz tas ir labākais, tad jābūt arī sliktākajam: tas ir ārkārtīgi grūti nomazgājamais zīmols - “former republic of Soviet Union” (bijusī PSRS republika). Turklāt “republika” nevis kā sociālpolitiskā iekārta, bet gan kā administratīvi teritoriālā vienība.

Kad esam atskārtuši šo realitāti, tad prognozēt, kā šis skandāls ietekmēs “Vienotību” un tās reitingus, kļūst pavisam viegli. Nekā vai gandrīz nekā. Kopumā. Tas nenozīmē, ka šis skandāls kopā ar citiem nevar atstāt iespaidu uz jūnija sākumā paredzētajām Eiroparlamenta vēlēšanām, kurās izšķirsies, cik mandātus iegūs “Vienotība” - vienu vai divus. “Dombis”, kā “Vienotībā” mīlīgi sauca Valdi Dombrovski, kad viņš vēl kā “lācītis” (citām partijām) bija premjers, ir jau tikpat kā nodrošinājis vietu Briselē, bet Kariņa/Kalnietes politiskās karjeras liktenis ir visai neskaidrs.

Politiku netaisa baltiem cimdiem, tāpēc nevar izslēgt, ka šis skandāls patiešām ir speciāli nopludināts ar domu ieriebt Kariņam vai kādam citam, taču tas, ka tas ir nopludināts, nedrīkst ne mazākajā mērā kalpot par attaisnojumu tam, ka nekāda reakcija nesekos. Uz ko tomēr gribētos cerēt?

Ne velti pirmajā rindkopā “Vienotību” nodēvēju par “svēto apvienību”. Latvijas politiskajā mitoloģijā politiskie spēki strikti dalās “gaismas” un “tumsas” spēkos. Tiklīdz šis sadalījums kļūst izplūdis vai neskaidrs kā, piemēram, tagad Rīgas domē, tā cilvēki apjūk, samulst un vairs nesaprot, kā “pareizi” jādomā un jāuztver notiekošais. Kurš tur “labais”, kurš “sliktais”?

“Vienotība”, kā to liecina pats tās nosaukums, 2010. gadā tika izveidota, apvienojoties visām šīm “gaismas spēku” partijām, kurām izdevās uzdoties par “svētām” (par spīti Kampara “tumbočkām”, Zaķa draugiem - vēlētāju vedējiem ar alkoholu pilnos autobusos, Āboltiņas tikšanai Saeimā caur “Honkongas” sētas durvīm un tamlīdzīgi).

“Vienotībai” nekas nelipa klāt. Tā, tāpat kā “Saskaņas” vēlētājam Ušakovs, bija vis, vis, vis. Vislabākais, smukākais, gudrākais. “Vienotība” - visgodīgākā, eiropeiskākā, nopietnākā un labākā. Psiholoģiski šis uztveres modelis trāpīgi aprakstīts Džordža Orvela romānā “Dzīvnieku ferma”, kur, tiklīdz darba lopi sāk kurnēt, tā par galvenajām uzmetušās cūkas viņus apsauc: ko? Jūs gribat, lai atgriežas Džonss? Tiem, kas romānu nav lasījuši: Džonss - padzītais agrākais fermas saimnieks/cilvēks.

Tā arī visus šos 15 gadus ne tikai “Vienotības” politiķi, bet visa plaši sazarotā valdošā politiskā šķira ir diendienā atkārtojusi: ko? Jūs gribat, lai atgriežas oligarhi? Ušakovs? Tāpēc izvēles jums nemaz nav. Vai nu mēs - “Vienotība” un tās satelīti, vai arī katastrofa. Atgriezīsies Džonss, un atkal būs elle (it kā šobrīd būtu paradīze). Tāpēc pacietiet.

Pasaules politiskajā vēsturē līdzīga situācija nav jaunums. Tāda bija vērojama Itālijā, kur pēc 2. pasaules kara gandrīz pusgadsimtu pie varas bija Kristīgo demokrātu partija. Opozīcijā bija ārkārtīgi spēcīgā Komunistiskā partija, un kristīgajiem demokrātiem politiskais uzdevums bija vieglāks par vieglu. Uzdot Itālijas iedzīvotājiem vienu jautājumu: vai jūs gribat, lai valstī valda komunisti?

Tā kā Itālijā komunistu atbalstītāju bija daudz, bet to nīdēju vēl vairāk, tad vēlēšanu liktenis bija izšķirts jau pirms vēlēšanām - atkal uzvarēs kristīgie demokrāti. Rezultātā lekni sazēla korupcija un visas pārējās nemainīga politiskā purva ligas. Tikai tad, kad sabruka PSRS un komunisms uz laiku zaudēja savu “taisnīguma un progresa” oreolu, Itālijā atjaunojās reāla demokrātija ar regulāru varas maiņu.

Līdz ar to šī “Vienotības” skandāla labākais iespējamais iznākums varētu būt politiskās normalitātes atjaunošanās Latvijā, lai izbeigtos situācija, kad nav tik svarīgi, kāda “šmuce” sadarīta, cik tas, kas to izdarījis. Ja korupcijā, neizdarībās, nolaidībā un citās nevēlamās lietās var apvainot politiskos pretiniekus, tad par to jākliedz no visiem skaļruņiem, bet, ja tas skar savējos, tad skandāls jāslāpē ar dziesmu par “konkurentu nomelnošanas kampaņu” un vēl jākaunina tie, kas šos nesmukumus ceļ gaismā.

Godīgi sakot, pagaidām neredzu tikpat kā ne mazāko pamatu šādām cerībām.

Novērtē šo rakstu:

0
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

15

Kad barbari un svoloči, ķengu portāli un vajātāju orda beigs uzbrukt sabiedriskajiem medijiem?

FotoEs zinu, mani bērni, mani jaunie draugi, mani ilggadējie žurnālista ceha biedri, arī jūs, vecās bekas no Latvijas Radio redakcionālās padomes, cik smagu profesiju, cik grūtu darbu esam izvēlējušies. Otru senāko amatu pasaulē.
Lasīt visu...

21

No strupceļa uz atdzimšanu

FotoDraugi un domubiedri! Mēs esam nacionālās atdzimšanas priekšvakarā! Un es zinu, ka daudzi šobrīd man nepiekritīs. Tik tiešām – brīžiem šķiet, ka ir sasniegts zemākais punkts valsts politikā. Tas, kā darbojas valdošie politiskie spēki, ne mazākajā mērā nepietuvojas nacionālisma pamatprincipiem. Liberālajā valsts politikā nevalda latvisks gars – šķiet, ka tajā gara nav vispār. Vien dreifējošs kuģis, ko saēd sarkanie sociālistu ķirmji un ko draud nogremdēt Austrumu skarbie vēji. Un tomēr – mēs esam nacionālās atdzimšanas priekšvakarā!
Lasīt visu...

21

Tabu jautājumi par Latvijas ekonomiku

FotoPēdējo gandrīz trīsdesmit gadu laikā Latvijas iekšzemes kopprodukts uz vienu iedzīvotāju salīdzināmajās cenās palielinājies vairāk nekā trīs reizes (runa ir par iekšzemes kopprodukta uz vienu iedzīvotāju pieaugumu, salīdzinot ar 1995. gadu. Pasaules Bankas dati). Tas ir iespaidīgs labklājības pieaugums. Taču šo sasniegumu aizēno mūsu ilgstoša atpalicība no kaimiņiem, neskatoties uz diezgan līdzīgām starta pozīcijām. Problēma nav tikai zemajos ienākumos. Kā to trāpīgi ievērojis ASV vēstnieks Latvijā, šodienas ģeopolitiskajā situācijā būtiska atpalicība no kaimiņiem arī ir nopietns drošības risks.
Lasīt visu...

pietiek_nokluset

Mediju diskusija Rīgas pilī atsedz līdz šim slēptās problēmas sabiedriskajos medijos

FotoPirmdien Rīgas pilī notikusī valsts prezidenta Edgara Rinkēviča rosinātā diskusija par sabiedrisko mediju nākotnes attīstību izrādījās negaidīti auglīga. Tiesa, nedaudz īpatnējā veidā. Tā ārkārtīgi tieši un nesaudzīgi atsedza tās problēmas sabiedriskajos medijos, kuras līdz šim bija sekmīgi apslēptas.
Lasīt visu...

21

„Sabiedriskie” mediji uzsāk atklātu konfrontāciju ar Latviju

Foto“Latvijas radio” redaktori un citi vadošie publicējuši atklāto vēstuli, kurā gaužas, ka apdraudēta vārda brīvība, ka soctīklos žurnālisti saņem asu kritiku, ka nevar brīvi turpināt, krievināt Latvijas mediju vidi. Šo pozīciju atbalstījusi arī Latvijas televīzija un virkne “pilnīgi neatkarīgo un analītisko” žurnālistu.
Lasīt visu...

12

Sabiedriskais medijs, plurālisms un demokrātija

FotoPirmkārt, mediji nav ceturtā vara, tā ir tā saucamā ceturtā vara. Ieskatāmies Satversmē un redzam, ka mums kā jau demokrātiskā valstī ir trīs varas atzari: likumdevējs, izpildvara un tiesu vara. Tā kā mūsu Satversme neskata medijus kā ceturto varu, tad žurnālistiem un mediju redaktoriem nevajadzētu izturēties tā, it kā viņi oficiāli valdītu, vēl vairāk – ka neviens nedrīkstētu viņus kritizēt par sliktu darbu, piemēram, par pārāk vienpusēju un tendenciozu nostāju notikumu, procesu un personu atainojumā.
Lasīt visu...

18

Atbalstiet mūsu runas brīvību, liedzot to citiem, kuru viedoklis nav ne pareizs, ne svarīgs!

FotoPēdējo nedēļu laikā Latvijā ir pastiprinājušās jau agrāk novērotas tendences, kas liecina par apdraudējumu fundamentālām demokrātijas vērtībām – vārda brīvībai un mediju neatkarībai. Mēs vēlamies tam pievērst sabiedrības uzmanību un aicināt to nepieļaut.
Lasīt visu...

21

Prezidenta Makrona paziņojumi paver jaunas politikas iespēju

FotoJāsaka, ka Francijas prezidenta Makrona pēdējo nedēļu paziņojumi attiecībā uz iespējamo spēku izvietošanu Ukrainā, kā arī vārdu apmaiņa ar Putinu par iespēju pielietot kodolieročus mainīja manu viedokli par Makrona kungu. Šis Francijas prezidenta paziņojums ir būtisks pagrieziens (ja tas būs noturīgs) Eiropas un kopumā Rietumu līdzšinējā politikā, kas pārsvarā ir bijusi mērķēta uz izvairīšanos no tiešas konfrontācijas ar Krieviju.
Lasīt visu...

12

Labā un ļaunā saknes

FotoĀdolfs Hitlers, atbildot uz žurnālista jautājumu, kāpēc viņu ievēl arvien vairāk un vairāk cilvēku, atbildēja: "Viņi mani izvēlas, jo kaut kur dziļi dvēselē viņi ir tādi paši kā es.” Pa lielam tāda ir arī atbilde uz jautājumiem, kur ir meklējamas gan labā, gan ļaunā saknes - tās faktiski ir cilvēkos pašos, jo viņu izvēles rada politiskas sekas un nākotni.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Krišjāņa Kariņa Briseles scenārija psiholoģiskā kļūda

Tieši pirms Lieldienu brīvdienām Latvijas politisko dzīvi satricināja vietējas nozīmes polittrīce – no amata atkāpās ārlietu ministrs Krišjānis Kariņš. Tas...

Foto

Nelāgi sanācis IRšiem...

Pirms kāda laiciņa rakstīju, ka abonējamais reklāmas buklets “IR” sācis interesēties par Ogres novadā nodarbinātajiem maniem domubiedriem. Tagad “sensacionālais” raksts beidzot ir iznācis...

Foto

Lieldienas ir labākā atbilde dzīves krīzēm

Lieldienas ir labākā atbilde dzīves krīzēm. Īpaši šobrīd, kad krīžu daudzums pats jau ir pietuvojies krīzes līmenim – politiskā krīze,...

Foto

„Slikto” valodu vaininieki

Krievu valodas noturībā Latvijā vainojami nevis krievi, bet latvieši, un tā ir mūsu, nevis krievu mentalitātes īpašība, kas ar kaimiņu liek runāt viņa...

Foto

Seksuālo attiecību svārsts. Tuvojamies vīriešu ierobežošanas ekstrēmam

Tieslietu ministre Inese Lībiņa-Egnere ir rosinājusi noteikt kriminālatbildību par seksuālu uzmākšanos. “Seksuālā uzmākšanās ir cilvēka cieņas aizskaršana. Tā aptver...

Foto

Nē seksuālai vardarbībai!

Izskatās, ka ejam uz to, ka vīrietis ar sievieti varēs iepazīties un ielaisties tikai tad, ja neviens nav ar citu, ja tas notiek...

Foto

Latvijas Pastu ved uz maksātnespēju

Latvijas Pasta pašreizējā valde (Beate Krauze-Čebotare, Andris Puriņš, Jānis Kūliņš un Pēteris Lauriņš) mērķtiecīgi gremdē Latvijas Pastu....

Foto

Donalds Tramps, Ādolfs Hitlers un dzīve uz muļķu kuģa

2016. gadā, pēc referenduma par Lielbritānijas izstāšanos no Eiropas Savienības un Donalda Trampa uzvaras ASV prezidenta velēšanās...

Foto

Cik nopietnas ir Latvijas spējas pretoties Krievijas agresijai?

Nesenais Nacionālo bruņoto spēku (NBS) paziņojums, ka “Latvijā drošības situācija ir tikpat stabila un līdzvērtīga tai, kāda ir...

Foto

Vai sabiedrība pieprasīja “cūkskandālu” un Gunāra Astras izsmiešanu?

Kļūdījos, domādama, ka Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomei (SEPLP) ir jelkādas iespējas teikt savu “biezo vārdu”, vērtējot sabiedrisko...

Foto

Pēc spermas nolaišanas uz krūtīm* progresīvā kultūras ministre ir atradusi jaunu kultūras aktualitāti – iesaistīšanos kultūrā balstītas klimata rīcības draugu grupā

Valdība 19. marta sēdē izskatīja...

Foto

Aivars Lembergs nekādus Kremļa naratīvus nav izplatījis, toties LSM darbojas Kremļa interesēs

Šī gada 19. martā portāla lsm.lv publikācijā "Lembergs vaino Latvijas valdību "Krievijas provocēšanā"; viņa...

Foto

Uzmācīgie IRši

Pagājušas vien dažas dienas, kopš rakstīju par dažādiem “ķīmiskajiem elementiem”, kas pavada „Jauno vienotību”, un kā vecajā latviešu parunā: “Kā velnu piemin, velns klāt!”...

Foto

Tas ka, cilvēks par nopelnīto naudu var atļauties nogalināt sava prieka pēc, ir tikai apsveicami!

Pazīstu Jāzepu Šnepstu (attēlā) personīgi. Jā, viņš ir kaislīgs mednieks. Dara...

Foto

Vai esi gatavs pievienoties MeriDemokrātiem?

Ļoti skumji, nē - sāpīgi redzēt, kā pasaule jūk prātā. Burtiski! Romas pāvests sludina politisku vājprātu, psihopātu kliķe okupējusi Kremli Krievijā,...

Foto

Krūšturis, spiegi un ietekmes aģenti

Kārtīgam padomju produktam ir pazīstamas anekdotes par padomju spiegu Štirlicu, kuru, pastaigājoties pa bulvāri Unter Den Linden zem Berlīnes liepām, nodod pie krūts...

Foto

Sistēmiskā "pareizuma" vieta atbrīvojas

Pēdējo mēnešu mediju refleksijas uz notikumiem politikā veido dīvainu dežavū sajūtu. Lai kā negribētos būt klišejiski banālam, jāteic, ka vēsturei ir cikliskuma...

Foto

Partnerības regulējums stāsies spēkā, tad arī korupcija noteikti mazināsies

Šodien Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijā uzklausījām Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) un Sabiedrības par atklātību...

Foto

Man izteiktās apsūdzības piesegšanā ir meli

Patiesi sāpīgi bija lasīt, ka Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas (JVLMA) padome izsaka man neuzticību un prasa atkāpšanos. Īpaši sāpīgi –...

Foto

Tā nauda pati iekrita aploksnēs, un tā nebija mūsu nauda, un par aploksnēm mēs neko nezinām, un mūsu darbinieki bija priecīgi saņemt tik mazas algas, kā oficiāli deklarēts!

Reaģējot uz partijas Vienotība biroja bijušā darbinieka Normunda Orleāna pārmetumiem partijai, kas publicēti Latvijas medijos, Vienotība uzsver – partijā nekad nav maksātas aplokšņu algas, un tā stingri iestājas pret...

Foto

Aicinu Saeimas deputātu Smiltēnu pārcelties dzīvot uz Latgali

„Apvienotā saraksta” mēģinājums "uzkačāt" savu reitingu pirms Eiropas Parlamenta vēlēšanām izskatās vienkārši nožēlojami. Neiedziļinoties nedz manu vārdu būtībā,...

Foto

Krievijas apdraudējuma veidi Latvijai 2024. gadā

Pēdējā laikā saasinājusies diskusija par to, kādi militāri riski pastāv vai nepastāv Latvijai. Nacionālie bruņotie spēki (NBS) ir izplatījuši paziņojumu,...

Foto

„Sabiedriskā” medija paustais, ka akadēmijas vadība par kādiem pasniedzējiem ir saņēmusi sūdzības gadiem ilgi, neatbilst patiesībai

Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmija (JVLMA) ar vislielāko nopietnību attiecas...

Foto

Vai Sanitas Uplejas-Jegermanes atkāpšanās izraisīs būtiskas pārmaiņas sabiedrisko mediju politikā?

Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (SEPLP) locekles Sanitas Uplejas-Jegermanes atkāpšanās norādīja uz divām lietām. Pirmā –...

Foto

„Rail Baltica” projekta problēmu risinājums labākajās ierēdņu tradīcijās

Rail Baltica projekta problēmu risinājums labākajās ierēdņu tradīcijās. Vispirms izveidojam tematisko komisiju, kur gudri parunāt un pašausmināties....

Foto

Es atkāpjos principu dēļ

Šodien, 2024. gada 5. martā esmu iesniegusi Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomei (SEPLP) paziņojumu par amata atstāšanu pēc pašas vēlēšanās. Saskaņā ar...

Foto

Nacionālā apvienība rosina attaisnoto izdevumu slieksni palielināt līdz 1000 eiro

Nacionālā apvienība (NA) rosina palielināt gada ienākumu deklarācijā iekļaujamo attaisnoto izdevumu limitu no esošajiem 600 eiro...

Foto

Mūsu modeļa krīze

20.gadsimtā pasaule pārdzīvoja vairākas modeļu krīzes – 1917.gada revolūcija bija konservatīvisma krīze (turklāt ne tikai Krievijā), Lielā depresija bija liberālisma krīze, Aukstā kara beigas...

Foto

Pret cilvēku apkrāpšanu – moralizēšana, bet pret politiķu atdarināšanu – kriminālsods

Uzmanību piesaistīja divi ziņu virsraksti. Abi saistīti ar krāpniecību. Taču ar to atšķirību, ka vienā...

Foto

Sakāve un “viens idiots” – ielas nepārdēvēs

Latvijas Universitātes padomes loceklis Mārcis Auziņš ar Mediju atbalsta fonda finansējumu Kas jauns[i] vietnē publicējis viedokli par krievu imperiālistu Andreja Saharova,...

Foto

Nedrīkst Ropažu pašvaldības finanšu problēmas risināt uz darbinieku rēķina

Jau kādu laiku cirkulē baumas, ka tiek organizēta Ropažu novada domes esošās varas nomaiņa. Šīs runas sākās...

Foto

Vai līdz rudenim gaidāms pamiers?

Drīzumā varēs noskaidrot, cik lielā mērā ir patiesas sazvērestību teorijas attiecībā uz Zeļenska un Baidena nerakstītajām sadarbībām. Šo teoriju ticamība izgaismosies tad,...

Foto

Kā saimnieks pavēlēs, tā runāsim! Galvenais - nedomāt!

Portālā Pietiek.com kādu laiku atpakaļ atļāvos publicēt pārdomas par ASV, Izraēlu. Biju pārsteigts, cik daudzi cilvēki lasa šo...