Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Pirms kāda laika jau rakstīju par “profesionālā investīciju baņķiera” Kārļa Krastiņa jaunākajām gaitām un iecerēm profesionālajā jomā.[1] Par godu Kārļa Krastiņa apaļajai jubilejai, gribēju padalīties savos novērojumos par citu, līdz šim nedaudz mazāk atklātu Kārļa Krastiņa daudzpusīgās personības aspektu, nesaistītu ar profesionālo jomu – dienestu zemessardzē. Kā izrādās, papētot sīkāk, var atklāt ne mazums interesantu faktu un, kas sevišķi bēdīgi, arī risku mūsu valsts un tās iedzīvotāju drošībai.

Par to, ka Kārlis Krastiņš ir ne tikai “profesionāls investīciju baņķieris”, bet arī aktīvs zemessargs, liecina publiski pieejama informācija, kuru uzgāju pavisam nejauši.[2] Mani patiesi izbrīnīja un ieinteresēja tas, kā Kārlis Krastiņš, esot aizņemts tik daudzās “profesionālā investīciju baņķiera” afērās un shēmās, par kurām preses un citi izdevumi jau rakstījuši gana plaši, atrod laiku arī dienestam zemessardzē.

Tad sāku pētīt, ko vispār nozīmē dienests zemessardzē un cik daudz tas prasa no dienestā esošās personas. Secināju, ka labāk nebūtu to darījis, jo, konstatējot, ka mūsu valsts zemessardzē var turpināt dienēt tādas personas kā Kārlis Krastiņš, drošībā par mūsu valsti noteikti nejūtos. 

Intereses pēc palasīju Latvijas Republikas Zemessardzes likumu. Tā 5. pants vēsta, ka ikvienai personai, kura uzsāk dienestu Zemessardzē, jādod zvērests: “Es, uzņemoties zemessarga pienākumus un apzinoties atbildību savas tautas un likuma priekšā, zvēru būt uzticīgs Latvijas Republikai, tās Satversmei un likumīgajai valdībai, netaupot spēkus, veselību un dzīvību, sargāt Latvijas valsti un tās neatkarību. Apsolos pēc labākās sirdsapziņas veikt zemessarga pienākumus, bez ierunām pakļauties militārajai disciplīnai, vienmēr pildīt savu komandieru pavēles un rīkojumus atbilstoši Latvijas Republikas likumiem.”

Lasīju tālāk. Likuma 14. pantā, izrādās, ir skaidri noteikts, ka par zemessargu nevar būt persona, kura tiek turēta aizdomās vai apsūdzēta noziedzīga nodarījuma izdarīšanā.

Un tagad iedomājamies Kārli Krastiņu, kurš, kā publiski minēts, ir iesaistīts jau vismaz divos kriminālprocesos, vienā no kuriem tiek turēts aizdomās par krāpšanu, otrā savukārt ir pret atlīdzību nopludinājis nepiederošām personām uzņēmuma iekšējo, konfidenciālo informāciju, kuru ieguva, darbojoties biržā kotēta uzņēmuma padomē.[3]  Lai kā Krastiņš ir centies panākt šo kriminālprocesu izbeigšanu caur savu līdzdalībnieku Juri Jurašu un paziņu no Ģenerālprokuratūras Juri Jurisu, tas nav noticis. 

Lasīju likumu tālāk cerībā saprast, ko tad tagad darīt un kam jāpaziņo par šāda neuzticama zemessarga esamību zemessardzes rindās. Tomēr dziļi vīlos, jo neatradu neko, kas norādītu uz iespēju izslēgt šādus neuzticamus un kriminālprocesā aizdomās turētus zemessargus no zemessardzes. Tātad – par zemessargu aizdomās turēta persona kļūt un būt nevar, bet izslēgt no zemessardzes tos, kas kļuvuši par aizdomās turētajiem, arī nevar... Likuma robs vai apzināta norma?

Jādomā, ka tātad Kārlis Krastiņš var droši turpināt klāstīt un lielīties ar savām zemessarga gaitām, jo izslēgšana, neskatoties uz aizdomās turētā statusu kriminālprocesā, viņam, šķiet, nedraud.  

Bet vai nav tā, ka zemessardzē Kārlim Krastiņam līdzīgā veidā ir iespēja iegūt informāciju par ļoti būtiskiem ar Latvijas Republikas drošību un aizsardzību saistītiem jautājumiem? Ja Kārlis Krastiņš nespēj nodrošināt viņam uzticētās uzņēmuma iekšējās informācijas aizsardzību un bez sirdsapziņas pārmetumiem nopludina to ārvalstu uzņēmumiem, kas pēcāk to izmanto reiderisma mēģinājumā, tad vai un kā K.Krastiņš spēs un vēlēsies sargāt valsts noslēpumu un ar valsts aizsardzību saistītos jautājumus, kuri tam pieejami, esot zemessardzes dienestā. 

Pats Kārlis Krastiņš reiz ir teicis, ka viņam dienests Zemessardzē saistās it kā ar morālām vērtībām. Pēc viņa domām, ja kāds valsti apdraud, tā ir jāaizstāv ne tikai vārdos, bet arī darbos.[4] Zinot minētos Kārļa Krastiņa biogrāfijas faktus, kaut kā nemanot iezogas šaubas, vai militāra apdraudējuma gadījumā Kārlis Krastiņš būs tā persona, kas būs uzticīga Latvijas Republikai, sargās valsti un valsts noslēpumus, vai tomēr kā tāds Latvijas Edvards Snoudens būs gatavs nodot visus militāros un citus noslēpumus, piemēram, Krievijas specdienestiem.

Atcerēsimies Krievijas zibenīgo Krimas okupāciju, – lielā mērā tās sekmes balstījās uz neuzticamiem Ukrainas armijas pārstāvjiem, kas pirms okupācijas pārdeva slepenu militāru informāciju Krievijas specdienestiem un pēc tam nomainīja formastērpu un kalpoja jau okupantu varai. Neaizmirsīsim, ka Kārlis Krastiņš jau airBaltic izsaimniekošanas laikos „konsultēja” uzvaras formulu - airBaltic flotē iepirkt Krievijā ražotās Sukhoi lidmašīnas.

Tagad iedomāsimies - Kārlim Krastiņam, kurš bez jebkādas aiztures pārdeva Latvijas biržas uzņēmuma iekšējo informāciju ārvalstniekiem, piedāvā 3 miljonus EUR un vēl bonusā kādas Krievijas rūpnīcas akcijas apmaiņā pret visu, ko viņš zina par zemessardzi, airBaltic, Latvijas valsts mežiem un finanšu sistēmu. Vai kādam ir šaubas par Kārļa lēmumu pievienoties Renē Fāzelam, Gerhardam Šrēderam, Kārinai Kneislai un Žerāram Depardjē?    

Varbūt jaunajam aizsardzības ministram būtu tomēr ne tikai jāskatās uz apdraudējumu kaut kur tālu pāri Austrumu robežai, bet vispirms jāķeras klāt problēmām arī tepat robežas mūspusē un “jāiztīra” mūsu pašu zemessardzes rindas no tādām neuzticamām, kriminālprocesos aizdomās turētām personām un konfidenciālas informācijas nopludinātājiem kā Kārlis Krastiņš, par kuru spēju un vēlmi sargāt tiem uzticēto informāciju un noslēpumus valsts apdraudējuma gadījumā pastāv pamatotas šaubas. Ja nepieciešams, grozot Zemessardzes likumu, kur, šķiet, radīta nodevīga sprauga, ka ir vienas prasības uzņemšanā Zemessardzē, kuras pazūd, līdzko esi ticis tajā iekšā.


[1] Atsauce uz pirmo publikāciju.

[2] https://www.sargs.lv/lv/viedoklis/2020-02-26/finansists-karlis-krastins-dienests-zemessardze-ir-izaugsmes-cels

[3] https://www.db.lv/zinas/olainfarm-reiderisms-petam-fktk-uzraudzibas-divainibas-507758

[4]https://lr1.lsm.lv/lv/raksts/monopols/finansists-un-aktivs-zemessargs-karlis-krastins-novembris-man-ir.a151709/

https://www.sargs.lv/lv/viedoklis/2020-02-26/finansists-karlis-krastins-dienests-zemessardze-ir-izaugsmes-cels

Novērtē šo rakstu:

2
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

3

Prasījām kultūrai 66 miljonus, nedabūjām pat trešo daļu, bet papildus piecarpus miljoni mūsu propagandoniem būs!

FotoTikko pieņemtais budžets Kultūras ministrijas atbildībām prioritārajos pasākumos piešķir 17.51 miljonu eiro. Šie atbalsta pasākumi galvenokārt dzēš nozares ugunsgrēkus, kas bijuši redzami gadiem ilgi.
Lasīt visu...

21

Nosodām nevēlamu uzvedību akadēmiskā vidē, jo īpaši attiecībās starp pasniedzēju un studentu

FotoMedijos ir izskanējuši nopietni, pirmšķietami ticami, publiski apgalvojumi par LU Fizikas, matemātikas un optometrijas fakultātes (LU FMOF) pasniedzēja Dmitrija Bočarova nepieņemamām darbībām un seksuālu uzmākšanos attiecībās ar sievietēm, tai skaitā ar nepilngadīgu personu un LU studenti.
Lasīt visu...

21

Dažas pārdomas par Ex-seržanta rakstu “Karš Ukrainā. Vai tiešām strupceļš - un kam?”

FotoRietumeiropa un arvien vairāk arī Centrāleiropa lielākoties joprojām ir Amerikas protektorāts, un šīs valstis atgādina senos vasaļus, tāpēc pats tuvākais amerikāņu uzdevums ir nodrošināt, lai neviena valsts vai valstu kombinācija neiegūtu spēju izraidīt ASV no Eirāzijas vai pat būtiski samazināt tās izšķirošo šķīrējtiesas lomu.
Lasīt visu...

3

Pēc ilgas nolaidības un ākstībām mēs esam sākuši bakstīties ap bumbu patvertņu jautājumu

FotoJautājums par tuvāko drošo vietu militāra apdraudējuma gadījumā joprojām nav atbildēts kopš Krievijas iebrukuma Ukrainā 2022. gada 24. februārī. Kad varēs atbildēt uz šo vienkāršo iedzīvotāja jautājumu, kas ir paveikts līdz šim un kas vēl ir darāms? Šis būs ieskats Rīgas līdz šim paveiktajā.
Lasīt visu...

21

Belēvičs savulaik demisionēja par sīkumu, turpretim Kariņš demisiju pat neapsver

Foto“Atceros tos jocīgos laikus, kad amatpersonas atkāpās sīkumu dēļ. (..) Veselības ministrs Guntis Belēvičs atkāpās tāpēc, ka tika pieķerts ārpusrindas apkalpošanā Onkoloģijas centrā,” piektdien rakstīju savā “Dienas citātā”. Guntis Belēvičs sarunā ar “Neatkarīgo” papildināja redzējumu uz senajiem 2016. gada notikumiem, kuru morālais aspekts šodien kļūst arvien aktuālāks.
Lasīt visu...

21

Par „kapitālā remonta” blaknēm: „Airiston Helmi” un „krievu zemūdeņu bāžu Somijā” piemērs

FotoTā sauktais finanšu sistēmas kapitālais remonts joprojām raisa diskusijas kā Latvijā, tā citās valstīs, kurās tas notika, un tiek meklētas atbildes uz jautājumiem, vai reizēm cēlu mērķu vārdā nav maksāta pārāk dārga cena, bremzēta ekonomikas attīstība, upurēti veiksmīgi strādājoši uzņēmumi, vai nav cietuši cilvēki, kas neko neatļautu nedarīja. Un vai nav bijis arī tā, ka ar "kapitālā remonta" lozungu tika mēģināts sasniegt pavisam citus mērķus, kā arī norakstīt klaju amatpersonu nekompetenci?
Lasīt visu...

6

No Kariņa mācās arī viņa bijusī “labā roka”, tagad - rokas pagarinājums - premjerministre Evika Siliņa

FotoGrūti izvērtēt, vai ārlietu ministra Krišjāņa Kariņa (Jaunā vienotība – JV) “skaidrojumi” par viņa lidināšanos ar privātiem lidaparātiem ir nekaunības, augstprātības, melīguma vai prastas muļķības radīti. Varbūt tur ir viss kopā. Taču simptomātiski ir tas, ka iezīmējas plaisa starp JV līdera un valsts prezidenta pozīcijām.
Lasīt visu...

3

Bez Stambulas konvencijas Latvijas sievietēm gals klāt, ar Stambulas konvenciju Latvijas sievietes zels un plauks

FotoDiskusijās par Stambulas konvenciju (jeb Eiropas Padomes Konvencija par vardarbības pret sievietēm un vardarbības ģimenē novēršanu un apkarošanu) pazūd būtisks jautājums – kāpēc vispār ir domātas konvencijas, kāda ir to nozīme un kāpēc valstis tām pievienojas? Šajā rakstā pievērsīšos potenciālajiem ieguvumiem no konvencijas, kā arī pretestības iemesliem.
Lasīt visu...

12

Valdība ir uz savas planētas, tauta – uz citas

Foto“Biju pārliecināts, ka mūsu ceļi nekad nekrustosies. Bet, re, valsts svētki ir tas, kas tomēr vieno, kaut arī mūsu politiskie uzskati ir pilnīgi pretēji,” saldi smaidot, vienā no 18. novembra pasākumiem mani uzrunāja kāds augsts ierēdnis. Vienojošais elements gan bija tikai reālā, “taustāmā” telpa, kurā atradāmies, bet politiskajā, sociālajā telpā mūs šķīra bezdibenis. Un joprojām šķir. Tas paliek arvien dziļāks un platāks. Ne jau tikai starp mani un konkrēto ierēdni, bet starp tautu un ierēdniecisko valsts aparātu.
Lasīt visu...

21

Latvijas Televīzija palīdz aizdomās turētajiem apzināti kurināt nacionālo naidu, lai netieši mazinātu vainu slepkavībā

FotoUzskatu, ka par mana tēva Andra Ļubkas (attēlā) slepkavību aizdomās turētās personas un to tuvinieki šobrīd apzināti apmelo manu tēvu nacionālā naida kurināšanā, lai tādējādi novērstu uzmanību no patiesajiem slepkavības iemesliem. Kā arī, apzināti publiski nomelnojot manu tēvu, notiek klajš mēģinājums ietekmēt tiesībsargājošās institūcijas un pat tiesu.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Par “Maximas” traģēdiju: taisnīgs spriedums manā izpratnē būtu inženiera un būvuzņēmuma sodīšana par ēkas sabrukšanu un "Maximas" sodīšana par cilvēku bojāeju

Ar nelabu sajūtu sekoju medijos...

Foto

Vai Latvijā ir pārāk liels publiskais sektors?

ANO 1919. gadā dibinātā Starptautiskā Darba organizācija publicējusi statistiku – 2020. gadā Latvijā aptuveni 29% visu strādājošo bija nodarbināti...

Foto

Tautas pacietības mērs ir izsmelts!

Šis raksts ir pēdējais brīdinājums koloniālajiem pārvaldniekiem Latvijā! Pēdējais brīdinājums viņu pakalpiņiem valdībā un valsts struktūrās. Tautas pacietības mērs ir izsmelts!...

Foto

Nosodām “Vienotības”, “Progresīvo” un ZZS kreisi radikālo partnerību

Saistībā ar jaunās valdības kreisi liberālo kursu vērtību jautājumos, par prioritāti demogrāfiskās krīzes, ekonomiskās stagnācijas, kā arī militāra...

Foto

Aicinām parakstīties par Saeimas atlaišanu

Mēs, Nacionālā savienība “Taisnīgums”, paziņojam, ka esam pievienojušies iniciatīvai par tautas nobalsošanu, lai atlaistu 14. Saeimu....

Foto

Jau tagad „RailBaltica” trūkst sešu miljardu eiro Latvijas posmam

RailBaltica projektam ir visas iespējas kļūt par akmeni kaklā Latvijas budžetam un valsts parādam, jo jau tagad trūkst...

Foto

Šis raksts par Izraēlu un Palestīnu ir īpaši kompentents, jo pirmā līdzautora divi ģimenes locekļi ir strādājuši kibucos, bet otrs ir dzēris košera šņabi un ir „progresīvais”

10. novembrī ASV valsts sekretārs Entonijs Blinkens Izraēlas–Hamās konflikta kontekstā nāca klajā ar paziņojumu, citu lietu starpā atzīmējot, ka “daudz par daudz palestīniešu ir tikuši nogalināti”. Statistika diemžēl ir nepielūdzama – Izraēlas īstenotās blīvi apdzīvotās Gazas bombardēšanā jau ir 11 tūkstoši...

Foto

Uzruna Latvijas Republikas proklamēšanas 105. gadadienai veltītajā svētku koncertā Latvijas Nacionālajā teātrī

Ļoti cienījamā Saeimas priekšsēdētājas kundze! Ļoti cienījamā Ministru prezidentes kundze! Cienījamās dāmas un godātie...

Foto

Tauta nav stulba

Tauta nav stulba. Tautai piemīt veselais saprāts. Tauta to apliecina, kad viņa publiski dzird idejas, kuras sakrīt ar viņas izjusto gudrību....

Foto

Maksātnespējas administrators izsaimnieko atlikušo uzņēmuma mantu

Mēs, maksātnespējīgās AS "Dzintars" kreditori, nolēmām griezties pie valdības vadītājas un atbildīgās ministres ar atklāto vēstuli par samilzušām problēmām, ar...

Foto

Vai Saeima ir jāatlaiž?

Pēdējās dienās daudz dzirdams par rosinājumu atlaist 14. Saeimu. Izskan gan aicinājumi tādā veidā sodīt arvien kreisāko “Jaunās Vienotības” valdību, gan pretēji...

Foto

Mēs, Kozins, Levrence, Bogustova, Pūpola, Raubiško, Austers un vēl virkne citu Iļjiča mazbērnu...

Kopš teroristiskās organizācijas "Hamas" uzbrukuma 2023. gada 7. oktobrī, kura laikā tika veikti...

Foto

„Rail Baltica” finansējuma plūsmai ir jābūt loģiskai un saskaņotai ar būvdarbu gaitu, citādi Putniņa un Pauniņa kungiem būs problēmas

Lai Rail Baltica būvniecība noritētu raiti un efektīvi un...

Foto

Kas ir "mēs"?

Lūdzu zemāko izklāstu neuzskatīt par konservatīvās domas konferences rīkotāju autoritatīvu versiju. Ticu, ka 28. novembrī Demos II sesijā no runātājiem dzirdēsim pavisam citas...

Foto

Biotehnologa fabulas

Cilvēks ir radies no šūnām, viss organisms - āda, miesa, kauli, tauki, muskuļi, orgāni - arī ir veidots no šūnām. Šūnās veidojas arī enerģija,...