Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Ar lielu interesi un nelielu piespiešanos no sākuma līdz galam noskatījos Zuargusa interviju ar Ingu Spriņģi. Viņa saka vairākas tehniski sakarīgas lietas, bet sirgst ar to pašu pašrefleksijas trūkumu, kuru pārmet pašas veidotā seriāla “Karmas latvieši” sliktajiem varoņiem, kas apreibuši no slavas. Viņa var intervijā piecas minūtes taisnoties par to, kā kāda publikācija ir viņas apgalvojumu izrāvusi no konteksta, kamēr viņas faktbaudītāju kantoris specializējas no konteksta izrautu atziņu meklēšanā tekstos, kuru kopējo kontekstu Re:Check paši saskatīt vai apspriest nejaudā.

Viņa atzīst, ka viņi uz Facebook satura liek atzīmes, kas mazina šī satura un tā veidotāja iespējas nonākt pie lasītājiem, bet viņai šis fakts kā cenzūras apliecinājums nešķiet pat komentēšanas vērts. Viņa atzīst, ka Re:Check ir cenzējis ziņas par vīrusa iespējamo nedabisko izcelsmi, bet pēc tam politiska soļa rezultātā (Baidena paziņojums) ir pārstājis to darīt. Un atkal nekādu aizturu Spriņģes balsī.

Vai tiešām Inga Spriņģe domā, ka zinātne ir kā tāds automātiskais radars, kas vēro visu apvārsni, un, ja kaut kas pašreizējā Reuters un citu faktbaudītāju patiesības versijā ir aplams, tad ar laiku pati no sevis uzradīsies publikācija akadēmiskā žurnālā ar labojumu? Vai tiešām nav nojaušams, ka zinātnieku pūles atrast pierādījumus vai atspēkojumus kādām tēzēm vada un ierobežo politiskā griba, finansējums, iesaistītie cilvēki un visa veida cenzūra?

Kad Baidens paziņo, ka ir jāizmeklē izcelsme, tas nav zinātnisks lēmums. Tas ir politisks lēmums, kurš tiek balstīts cenzūras mūri laimīgā kārtā pārrāvušu zinātnieku atziņās. Un šīs atziņas bija nevis empīriskas — uz kaut kādiem jauniem datiem balstītas, bet loģiski no tiem pašiem datiem izsecināmas, proti, ka ar tobrīd pieejamajiem datiem nevar izslēgt alternatīvo izcelsmes hipotēzi. Kāpēc cenzūras mūri izdevās pārraut? Tāpēc, ka šīs šaubas guva pietiekami plašu atsaucību, kas izplatījās ne tikai pa varas un zinātnes gaiteņiem, bet arī brīnumainā kārtā pa socmedijiem visā sabiedrībā. Atkārtoju. Alternatīvās izcelsmes hipotēzes cenzūra tika izbeigta, pateicoties tam, ka kādam bija izdevies to pietiekami pārraut.

Klausoties Ingu Spriņģi, pārņem viegla nožēla par pandēmijas trakuma pilnbriedā viņai un līdzīgi domājošajiem adresētajiem tvītiem un garākiem tekstiem, jo tagad saprotu, ka šī kalibra žurnālistiem tie vispār nebija tverami. Inteliģentā iebilde piespiedu vakcinācijai nebija balstīta Spriņģes un citu virskārtas operatoru atspēkot iecienītajās atziņās par Bila Geitsa čipiem un par populācijas kontroli. Iebilde nebija balstīta iebildēju personīgajā medicīniskajā izvēlē vai bailēs. Ideja, ka kāds iestājas par kaut kādiem principiem, kas stāv pāri paša izvēlei, iespējams, nav tverama žurnālistiem, kuru publiskajā darbībā centrāls elements ir paštīksmināšanās (skatīt raidījumu ciklu “Karmas latvieši”).

Tādi kā viņa nekad nelasīja inteliģentās iebildes, bet autorus marķēja atkarībā no tā, kura no nometnēm pieslējās tekstam. Un nometnes viņu aprobežotajā skatījumā bija tikai divas. Inteliģentā iebilde balstījās nepamatotajās prezidenta, premjera, ministru, deputātu, žurnālistu un viedokļu līderu atziņās par vakcīnu gatavību un iedarbību. Līdzīgi kā tās loģiskās atziņas par vīrusa izcelsmi, ka publiski pieejamie dati neizslēdz alternatīvo hipotēzi, tā šeit vajadzēja tikai būt apveltītam ar vienkāršām dokumentu lasīšanas iemaņām, izpratni par zinātnisko metodi un par to, kas ir politika, lai nonāktu pie secinājumiem, ka viss tik tiešām nav tik vienkārši, kā Spriņģes un citi kantori to unisonā ar valdību mēģināja pasniegt. (Ja izpētītu Ministru kabineta preses konferences, nebrīnītos, ja atklātos, ka mūsu bezmugurkaulnieku valdība visu pandēmijas laiku vienkārši dejoja Rīgas žurnālistu diktēto deju.)

Inteliģentā iebilde vakcīnu piespiešanas politikai bija, ka saskaņā ar oficiāli pieejamo informāciju nevar nonākt pie secinājumiem, ar kādiem šīs zāles tika reklamētas, tai skaitā sarunu raidījumos, un ar kādiem to uzspiešana tika pamatota MK noteikumos. Iebilde bija par to, kas tika publiski teikts par zāļu izpētes un reģistrācijas statusu. Iebilde bija par to, ka neviens nepievērš uzmanību vakcīnu ražotāju līgumu ar EK nepamatotajai slepenībai, vakcīnu novērošanas (ne)ilgumam, elpceļu vīrusu vakcīnu vēsturiskajai neefektivitātei, vīrusa vecumam un tādējādi lielajam mutācijas ātrumam un nepilnīgas vakcīnas ietekmei uz šādu strauji mutējošu vīrusu, vīrusa spējai izplatīties caur dzīvniekiem.

Iebilde balstījās uz visas populācijas uzskatīšanu par viendabīgu septiņdesmitgadīgu masu, kurai jaunais vīruss ir vienlīdz bīstams un līdz galam nepārbaudītā vakcīna vienlīdz efektīva. Iebilde balstījās uz absolūti idiotiskiem un melīgiem izteikumiem no Latvijas mediju mīlētām ietekmelēm ar medicīnas grādiem, piemēram, par masku nekaitīgumu, par vakcīnas producētā proteīna neizplatīšanos organismā, par it kā izpētīto vakcīnas ietekmi uz auglību un grūtniecību vai par to, ka tādas dabiski iegūtas imunitātes pēc pārslimošanas nav vai tā nevar būt labāka par vakcinācijas rezultātā iegūto.

Iebilde bija par to, ka jebkuras nozares zinātnieki (Auziņš, Ambainis) var runāt pilnīgas muļķības, kamēr vien tās ir muļķības pareizajā virzienā, bet, kad par vakcināciju izsakās nepareizajā virzienā, tad neviens grāds nav pietiekams. Iebilde bija par to, ka iedzīvotāji nav ganāmpulks, ar kuru var izrīkoties, kā inženierim labpatīk.

Iedzīvotāji ar savām balsīm piedalās rīcības plāna izstrādē. Protams, izņemot, ja viņi ir Krievijas iedzīvotāji. Ja iedzīvotāji uzskata, ka līdzcilvēkus piespiest kaut ko darīt nevar, tad politiķiem nav tiesību to darīt, pat ja viņiem tehniski šķiet, ka tas kaut ko risina. Ja iedzīvotāji aicina palasīt PVO, Eiropas parlamenta, citu institūciju un pasaulē atzītu sabiedrības veselības speciālistu vadlīnijas par lokdaunu vai piespiedu vakcinācijas kaitējumu, tad viņi nav jāsauc par Kremļa aģentiem. Ja iedzīvotāji iziet ielās un protestē pret bērnu ieslodzīšanu četrās sienās jeb pie ekrāniem, jo intuitīvi saprot, ka bērnu attīstība par to cietīs ilgtermiņā, tad varbūt viņi spēj politikas vienādojumā iekļaut vairāk par vienu mainīgo un nav vienkārši nepieskaitāmi sazvērnieki.

Inteliģentā iebilde piespiedu vakcinācijai bija par to, ka Inga Spriņģe un pārējie toņa noteicēji izlikās nesaprotam, ka runa ir patiešām par piespiedu vakcināciju. Pretestības interpretācijas vietā vispirms tika rakstīti atmaskojoši rakstiņi par to, ka nekāda piespiešana nav plānota, bet, kad tā sākās — ka patiesībā iespējas atņemšana pelnīt iztikas līdzekļus nevakcinēšanās dēļ nav piespiešana. Inga Spriņģe pandēmijas politikas oponentos saskatīja tikai Bila Geitsa čipu un populācijas indēšanas atmaskotājus, bet izvēlējās nedzirdēt tos, kas teica, ka stāsts par Bila Geitsa čipu ir vienkārši jāuztver kā indikatīvas runas par velnu ezerā. Par velnu, kas ietver visu augstāk minēto, bet ko varbūt ne visiem ir pa spēkam racionāli saprast un artikulēt.

Taču inteliģentās iebildes Ingai Spriņģei un daudzām viņas amata māsām un brāļiem nebija tveramas. Sarunā ar Zuargusu Inga Spriņģe vaļsirdīgi atzīstas, ka viņa nediskutē par to, “kas ir cilvēks vai kas ir visums”. Viņa nespēj atbildēt uz jautājumu, kas, viņasprāt, ir primārāks — gars vai matērija. Tās esot “pārāk abstraktas lietas”. Tas, protams, nav nekas traks, ja vien jūs neveidojat raidījumu sēriju “Karmas latvieši”. Tas, protams, nav nekas traks, ja vien jūs necenšaties saprast procesus latviešu sabiedrībā, kur garīgums un spirituālisms visās tā izpausmēs, arī lielā interesē par ezotēriku, ir daļa no nacionālās identitātes. Tas, protams, nav nekas traks, ja vien jūs neesat žurnālists un cenzors, kas “tikai dara savu darbu”, proti, apspiež parasto cilvēku mēģinājumus kaut kā paust un izplatīt savu nepatiku pret valsts uzspiesto politiku. Nepatiku, kuras pamatā ir atšķirīgi priekšstati par to, ko valsts vispār var darīt ar savu iedzīvotāju, jo viņš tomēr ir tā dīvainā lieta, par ko Inga Spriņģe negrib runāt — cilvēks.

Novērtē šo rakstu:

1
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

18

Pret cilvēku apkrāpšanu – moralizēšana, bet pret politiķu atdarināšanu – kriminālsods

FotoUzmanību piesaistīja divi ziņu virsraksti. Abi saistīti ar krāpniecību. Taču ar to atšķirību, ka vienā gadījumā stāsts ir par iespējamu kaitējumu potenciālajiem tautas priekšstāvjiem un par to piemērojamu bargu sodu, bet otrā – jau notikušiem kaitējumiem, tā teikt, vienkāršajiem cilvēkiem un nesodāmību par to.
Lasīt visu...

21

Sakāve un “viens idiots” – ielas nepārdēvēs

FotoLatvijas Universitātes padomes loceklis Mārcis Auziņš ar Mediju atbalsta fonda finansējumu Kas jauns[i] vietnē publicējis viedokli par krievu imperiālistu Andreja Saharova, Mihaila Ļermontova un Aleksandra Puškina, kā arī citu Krievijas impērijas rusifikācijas iespaidā radušos ielu pārdēvēšanu. Profesora nostāja ir noraidoša: “Vai tāpēc visu šo vēstures daļu dzēsīsim ārā? Es te būtu uzmanīgs un katru šādu lēmumu rūpīgi pārdomātu. Mums ir komplicēta, brīžiem ļoti pretrunīga vēsture, kas saistīta ar mūsu kaimiņu.”
Lasīt visu...

pietiek_postit

Nedrīkst Ropažu pašvaldības finanšu problēmas risināt uz darbinieku rēķina

FotoJau kādu laiku cirkulē baumas, ka tiek organizēta Ropažu novada domes esošās varas nomaiņa. Šīs runas sākās ap to laiku, kad noslēpt Ropažu novada finanšu problēmas vairs nebija iespējams. Šobrīd, lai pašvaldība varētu savilkt galus kopā, tiek ļaunprātīgi iznīcinātas kapitālsabiedrības, nemaksājot par veiktajiem darbiem.
Lasīt visu...

21

Vai līdz rudenim gaidāms pamiers?

FotoDrīzumā varēs noskaidrot, cik lielā mērā ir patiesas sazvērestību teorijas attiecībā uz Zeļenska un Baidena nerakstītajām sadarbībām. Šo teoriju ticamība izgaismosies tad, ja tuvākajā laikā sāksies miera sarunas, - pirmās pazīmes steidzamu sarunu taustāmiem iemesliem ir pamanāmas.
Lasīt visu...

12

Kā saimnieks pavēlēs, tā runāsim! Galvenais - nedomāt!

FotoPortālā Pietiek.com kādu laiku atpakaļ atļāvos publicēt pārdomas par ASV, Izraēlu. Biju pārsteigts, cik daudzi cilvēki lasa šo portālu. Daži, sauksim tos par “īstiem patriotiem”, kas balso par Vienotību un patiesi tic, ka vara visu dara pareizi un cilvēku labā, sarunā teica - kāpēc ienīsti amerikāņus un ebrejus? Nē, man riebjas ASV un Izraēla, divas terorismu izplatošas organizācijas. Cilvēkus, kuri dzīvo teroristu pārvaldītajās teritorijās, es neienīstu, man viņu žēl. Stokholmas sindroms ir nopietna mentāla problēma.
Lasīt visu...

21

Šprotes nepieņems cūku labturības prasības

FotoJa kādam ir klusas aizdomas, ka mēs te sēdēsim un gaidīsim vēl vienu okupāciju – jums ir jālasa tālāk. Ja kāds domā, ka virsrakstā pieminētais dzīvnieks ir nacionālā naida kurināšana – lasiet, lasiet… Starp citu, likums par cūku labturības prasībām ik pa laikam tiek pilnveidots. Meklējiet rakstos. Kas attiecas uz šprotēm – tās ar cūkām kopā neiet ne pēc dzīvesveida, ne pēc garšas. Un jūs labi saprotat, ko šo rindu autors ar to ir domājis.
Lasīt visu...

6

Ja reiz prezidents dod „mājienu ar mietu”, tad mēs, protams, atvainosimies

FotoLsm.lv 24.februārī Ukrainas kara gadadienā savā komiksu sadaļā publicēja autores Gundegas Evelones "Cūku komiksu" ar nosaukumu "Ukrainai ir jāuzvar". Šie komiksi ir zīmējumi par aktuālo Latvijā un pasaulē. Komiksam ir sava "cūku" izcelsmes leģenda, kas atrodama pie katra jaunākā komiksa. Faktiski cūka komiksā var būt ikviens no mums. 
Lasīt visu...

21

Izglītības reforma kā valsts pārvaldes vājuma spoguļattēls

FotoProblēmas VAS “Pasažieru vilciens” darbībā un neauglīgās diskusijas par skolu reformu kārtējo reizi apliecina valsts izpildu varas ieslīgšanu pamatīgā attīstības krīzē, taču šis fakts netiek īsti pat atzīts. Līdz ar to iztrūkst kritiskas analīzes.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Vai birokrāts - mūsu kungs?

Domājams, katram no iedzīvotājiem kādreiz ir iezibsnījusi doma, kāpēc ir jāmaksā nodokļi? Nodokļu maksāšanas jēga būtībā ir savākt resursus tajās...

Foto

Nepieciešamais ļaunums – 2. daļa: derīgie idioti un jātnieki bez galvas

Ļenins aktīvākos fanus partijas iekšējās sarunās nekautrējoties mēdza saukt par noderīgajiem idiotiem - poļeznije idioti...

Foto

Karš kibertelpā

Krievijas Ārējās izlūkošanas dienests (SVR) ir izmantojis ievainojamību, kas tika atklāta 2023. gada sākumā populārā Čehijas programmatūras giganta “JetBrains” produktā....

Foto

Gauss – kas viņš ir? Vairāk Ostaps Benders vai Maikls O’Līrijs?

Patiesības mirklis par airBaltic spējām segt obligāciju saistības arvien tuvāk. Attiecīgi arī Gausa retorika arvien nepārliecinošāka un...

Foto

Ak, eglīte...

Pēdējās darbdienās pirms Ziemassvētkiem netālu no manām mājām parādījās trīs hektāru kailcirte egļu mežā vietā, kur to galīgi nebiju gaidījis. Līdz likumā noteiktajam galvenās...

Foto

Tramps esot atkal ko sliktu pateicis. Iespējams. Tomēr - kas notiek Latvijā?!

Katrā valstī ir "stratēģiski svarīgas" jomas. Diemžēl, vērtējot savus kolēģus, ārstus un viņu absolūti...

Foto

Saeimas deputāti pamazām sāk kaut ko nojaust

Redzot grūti un ļoti dārgi risināmo problēmu apjomu Satiksmes ministrijā, deputāti beidzot nonāca pie atskārsmes, ka ir stipri nokavējuši...

Foto

Nu nevarēja jau cerēt, ka Latvija nesaķers šo „progresīvo” infekciju, bet gan jau pāries arī tā

Bet, klau, esot tādi "progresīvie". Cik lasu soctīklos, tādas sniegpārslas,...

Foto

„Vienotība” ir kā gangrēna uz kādas no ekstremitātēm, kas ir jāamputē, atdalot to no ķermeņa - tautas

Politiskā komunikācija ļoti ietekmē sabiedrības viedokļus un uztveri. Kas...

Foto

Par jaunā „Rail Baltica” dzelzceļa tilta būvniecību: naudas nav, taču būvējam!

Vismaz uzbūvēsim trīs labā krasta balstus ar laidumiem, un tad jau redzēs, varbūt pat saimniecībā...

Foto

"Latvijas pasta" nesmukumi, jeb Linkaita saimniekošanas rezultāti Satiksmes ministrijā nebeidz pārsteigt

Nule pēc virknes skandālu atkāpās "Latvijas pasta" padome. Tā tam arī vajadzēja būt, taču kurš...

Foto

Krievu latvieši, nevis Latvijas krievi: latvietībai jākļūst par lipīgu, pievilcīgu zīmolu

Raksta beigās piedāvāšu neizmantot "Latvijas krievu" vai "Latvijas ukraiņu" terminus, kad runājam par Latvijas pilsoņiem....

Foto

Viss ir lieliski, tikai neprasiet mums neko par tiem 200 miljoniem eiro, ko mums vasarā atkal vajadzēs no nodokļu maksātāju kabatas!

Apkopojot 2023.gada nozīmīgākos statistikas datus...

Foto

Dzintars izēd Kiršteinu - un kas tālāk?

Vēl tikai slinkais nav uzrakstījis par Aleksandra Kiršteina izlingošanu no pašpasludinātās nacionālās apvienības (NA). Iespraudīšu arī savus ķešā aizķērušos...

Foto

Kāpēc LTV nespēj un nevēlas raidījumus organizēt efektīvi un operatīvi?

Latvijas televīzija aktīvi jau vairākas dienas reklamē 6.februāra raidījumu ar konkrēta "viesa" piedalīšanos. Viņš nav izcils zinātnieks,...

Foto

"Pasažieru vilciena" valde atrod "pārmijniekus"

Izcils „ViVi” valdes paziņojums! Tikai vienā teikumā ir izdevies pierādīt visu savu nekompetenci. AS "Pasažieru vilciens" jaunajai padomei laikam vairs nebūtu...

Foto

Briškena politiskās bezatbildības un profesionālās nespējas dēļ ir apdraudēta turpmākā Latvijas reģionu ekonomiskā attīstība

Nacionālā apvienība (NA) rosina izteikt neuzticību satiksmes ministram Kasparam Briškenam (Progresīvie), to...

Foto

Re, cik smuki es varu izteikties arī par skolu slēgšanu (bet tās vienalga tiks slēgtas)

Skola ir kas vairāk par ēku pagasta vai pilsētas vidū. Diskusijām...

Foto

Ja iedzīvotājiem jāgatavo sava 72 stundu soma, tad sabiedrība grib redzēt, kā savu “somu” kārto valsts

72 stundu soma un klausies radio! Mani šis nemierina. Ne...

Foto

Gulags pie apvāršņa

Krievijas Valsts domes valdošās frakcijas “Vienotā Krievija” deputāts ar ģenerāļa uzplečiem Andrejs Guruļovs neslēpj, ka jāatjauno gulaga tipa nometnes, lai tie, kas iekšzemē...

Foto

Skola, kurai paveicās

Varbūt zinošie apzinās, ka tuvojas kas neizbēgams, un tāpēc, laikus atkāpjoties, tiek "dedzināti tilti", vien žēl, ka šīs ugunis mums tiek pasniegtas kā nepieciešamība mūsu tumsonības...

Foto

Pilnmēness mistērijas

To, ka Mēnesim ir ietekme uz planētas Zemes dzīvi un arī cilvēku psihi, mūsu senči tika pamanījuši jau sen. Latvijā dzīvojošiem ir it sevišķi...

Foto

Svarīgi nekļūt atkarīgiem no svešas žēlastības!

Ir kāds vēsturisks janvāra datums, kuru parasti aizēno gan barikāžu laiks, gan, mazliet mazāk, arī 13.janvāra nemieri. Gan nesenie, gan...

Foto

Par atbildību pašreizējā haosa un nebūšanu sakarā pasažieru vilcienu satiksmē

Tā kā 15 gadus nostrādāju VAS "Latvijas dzelzceļš" atbildīgā amatā, tad man ir gana daudz pieredzes...

Foto

Krišjānis Kariņš kļūst par apkaunojumu Latvijas politikai un arī savai partijai

Saeimas deputātu grupas vizīte Ķīnā un Krievijas graudu tranzīts caur Latviju pēdējās nedēļās ir politiskās...

Foto

Atkal

Atkal zobens pacēlies pār dažām skolām, šoreiz Kurzemes pusē. Aizķēra, jo vienā no tām savlaik esmu strādājusi. Laikam vēršot ciet. Nē, vēl jau nekas neesot...

Foto

Īss komentārs par uzņēmēja Guntara Vītola izteikto viedokli “airBaltic” un tā nulles vērtības sakarā

Viss ir pareizi, un žetons Guntaram par drosmi, tikai jebkuram cilvēkam, kuram...

Foto

Kas mums pieder?

Valsts esot mēs, mēs esot bagāti - mums pieder meži, vien koku cenas mums ir augstākas kā Norvēģijā un Zviedrijā, mums pieder spēkstacijas,...

Foto

Vienu sabiedrisko mediju mums būs daudz vienkāršāk kontrolēt un komandēt nekā divus!

Ceturtdien Saeimā galīgajā lasījumā gandrīz vienprātīgi atbalstīja Latvijas Radio un Latvijas Televīzijas apvienošanu no...

Foto

Tā kā KNAB Straume ir piebarots, Kariņš bez bažām var par nodokļu maksātāju naudu doties priekšvēlēšanu braucienā uz Valmieru

2024. gada 17. janvārī ārlietu ministrs Krišjānis Kariņš dosies reģionālajā...