Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā
Foto

Kur mūsu drošība?

Armands Puče
18.07.2023.
Komentāri (0)

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Pagājušā nedēļa pagāja Ziemeļatlantijas militārās alisanses (NATO) zīmē, kad Viļņā tika runāts par pasaules kārtību. Tik skaidri un nepārprotami vēstījumi sen nebija nonākuši priekšplānā, turklāt – kas nesaprata uzreiz, tos turpat foruma laikā nosēdināja pie tāfeles vai kafijas, lai paskaidrotu lietas būtību.

No malas izskatījās, ka lielais jautājums ir par Ukrainas uzņemšanu NATO, taču – šo zupiņu sildīja krievu āmuriem un viņu grūtajām galvām. Tāpat ir skaidrs, ka ukraiņi Rietumu aliansē juridiski nonāks uzreiz pēc zināmā kara beigām, vienīgi Zelenskim ar padomdevējiem bija ienācis prātā tipiskā Odesas žīdu manierē vēlreiz pavaicāt – a, vot, ātrāk nevar, ko? Nevar… Un šis “nevar” nav par NATO vājumu vai untumu, jo ieroči un munīcija tāpat tiks piegādāti, cik vajadzēs – kā notiks arī Ukrainas armijas tālākā apmācība, atbalsts un sagrautās valsts atjaunošana.

Šis “nevar” ir par kārtību, kas ukraiņiem pašiem savā valstī jānodibina, jāizveido. Pamatā tā ir tirgus ekonomika, kas nosaka uzvarētājus kara laukā. Šis lielais “NEVAR” attiecas uz interesēm, ko katrs no lielā galda dalībniekiem paģēr – un nevis uz kopējo ēdienkarti, ko citkārt mēdz saukt par Rietumu civilizācijas vērtībām. Vai tad nav jau skaidrs, ka vērtības katram savas un – tās ir tik dažādas!

Amerikāņi runā par pasaules līdzsvaru, ko redz tikai starp trīs stūriem – ASV, Ķīnu un Krieviju. Un pagaidām visas lietas notiek viņiem labvēlīgi: ķīnieši kara rezultātā ir dabūjuši no utainajiem greznus dabas resursu un izejvielu līgumus, savukārt tie palīdz darbināt apjomīgu ražošanu, kas vajadzīga patērētāju sabiedrībai. Pamatā – amerikāņiem.

Nevienam no lielajiem nevajag stipru Krieviju, bet neviens negrib, lai Krievijas vispār nebūtu… Tāpēc karam tāda dīvaina gaita. Citā stūrī sēž angļi, franči un vācieši, kas arī vienmēr būs amerikāņu pusē, izņemot gadījumus, kad runa ir par Eiropas stāstu. Te notiek kontinenta dominantes dalīšana, kur angļiem tīri vēsturiski lielāka pieredze, frančiem – labākas manieres, bet vāciešiem – izteiktāka disciplīna.

Britu pusē vēl ir impērijas pārpalikumi pa visu zemeslodi, tāpēc viņi atļaujas ar Ukrainu spēlēt kopā drošāk, atšķirībā no frančiem un vāciešiem, kas zem krieviem paguļas ar regularitāti – vismaz divas reizes gadsimtā. Un tāpēc – raustās. Tiesa, kas attiecas uz militāro atbalstu Ukrainai – tā starp šīm lielajām Eiropas valstīm ir solidāra un notiek pēc saskaņota grafika. Šodien mēs, rīt – jūs, parīt – un tā tālāk…

Pie NATO galda sēž arī Turcija, kas nevis pēta ēdienkarti, bet paši aiziet uz virtuvi un paņem, ko vēlas. Erdogana aprūpētā pasaules daļa ir tālu no tiem principiem, ko mēdz saukt par demokrātiju vai cilvēktiesību normām, tajā pašā laikā nav slaidāka spļāvēja krievu virzienā par Ankāras valdnieku – vai tas būtu karš vai labības pārkraušana. Atšķirībā no Eiropas valstīm turki pat acis nenomirkšķina, kad Krievija sāk draudēt ar atomieročiem: ja vajag, viņi sadod pa purnu vāgneriešiem, ja prasās – notriec krievu militāro lidmašīnu, ja grib – apmāna Kremli pa rupjo…

Tā ir pēdējās tūkstošgades uzkrātā diplomātiskā pieredze, kas turkus patiesībā garlaiko. Tik vāji ir viņu izaicinātāji… Jā, tie ir turki, kas labi zina, kāpēc viņi nolēma tomēr nebloķēt Zviedrijas uzņemšanu NATO un – kāpēc atdeva ukraiņiem krievu sagūstīto azoviešu eliti, lai gan vienošanās ar Putinu to neparedzēja.

Blakus Turcijai, izlaižot vienu vai divas vietas, pie tā paša galda sēž Ungārija – vēl viena NATO pašpietiekamā princese. Tikai atšķirībā no turkiem ungāri ir neslēpti krievu pakalpiņi. Neviltoti! Bet nekas – viņus pacieš, viņus pieņem, aicina, klausās… Tas jau laikam arī ir NATO lielais spēks – saprast un apzināties, ka starp biedriem mēdz būt arī cūkas. Labāk zināma cūka nekā gailis bez koordinācijas…

Poļi nav ne viens, ne otrs, taču tieši Polija šobrīd piesaka savu pretenziju kā Eiropas lielvara. Gan ekonomikā, gan armijā. Un neba par uzkrāsotām uzacīm viņiem Viļņas samitā atļāva iegādāties kaudzēm dažādi izmantojamas militārās tehnikas un iekārtas, varenās F35 lidmašīnas ieskaitot. Poļi jau labu laiku neko nelūdz – viņi vienkārši pērk. Tāpēc ar viņiem nevis sarunājas un menģējas, bet – tirgojas, viņus ciena šī vārda visnopietnākajā nozīmē. Jo viņi ir pratuši izveidot valsti, ko Viļņas samitā starp rindām visi novēlēja arī Ukrainai.

Starp citu, tā ir tā pati Polija, uz kurieni deviņdesmito sākumā mēs vedām padomju rūpniecības žēlīgās kafijas dzirnaviņas un kuslos mikserus, lai tos andelētu turienes tirgos… Tā ir Polija, kas šobrīd nosaka šī kara gaitu, un tā noteikti būs Polija, caur kuru NATO veidos izšķirošo triecienu Kremļa zvaignīšu brīdim – sākot no militārās tehnikas piegādēm un, ja vajadzēs – arī starp acīm vai stakles rajonā. Jo tāpat kā turki – poļi neraustās no krieva, bet atšķirībā no ungāriem – poļus krievs nenopirks.

Ko mēs – baltieši? Priecājamies, ka NATO ir Somija un būs Zviedrija. Mēs esam alianses emocionālais fons, bekvokālisti – ar intriģējošām ģeogrāfiskām koordinātēm. Ja mūsu robeža nebūtu pie Krievijas – paši saprotat, cik interesanti mēs būtu pasaules kārtībai. Tā savā ziņā ir gan laime, gan nelaime, taču nevajag domāt, ka ar to mūsu misija izsmelta. Līdzīgi kā ukraiņiem arī lielai daļai baltiešu ir sajūta, ka vispirms ir armija, haimarsi un tomahauki un tikai pēc tam – valsts.

Ja virs mums būs tā sauktais Livonijas pretgaisa aviācijas lietussargs un katrā pagalmā pa leoparda tankam – tad mēs esam sviestā un krējumā? Iespējams. Taču sākumā, domāt – vajadzīga tomēr ir valsts, ar lielo burtu. Ko dod deklaratīvie paziņojumi, ka vajag palielināt militāro budžetu no 2 uz 3 procentiem no iekšzemes kopprodukta, ja mēs nieka robežu pusotra simta kilometru garumā nemākam joprojām izbūvēt, nemaz nerunājot par pārtikas iepirkumiem armijai.

Kādi trīs procenti no IKP, ja Aizsardzības ministrijas valsts sekretārs joprojām apvieno savu amatu ar Valsts nekustamo īpašumu padomes vadīšanu, lai gan Valsts kontrole jau pirms laba laika uz šo norādīja – kā uz nepareizas pārvaldes piemēru. Kāds vēl te NATO, ja Latvijas valstī par “palīdzību ārvalstij pret Latviju vērstā darbībā” vainīgajai personai nosaka naudas sodu lietotas automašīnas apmēros… 15 000. Bet ārvalsts, kam sniegts noziedzīgais pakalpojums – Krievija… Kur mūsu drošība?

Ja politiķi lemj par 3 procentiem no IKP aizsardzības budžetam, tad varbūt sākam beidzot ar pamatiem – ar to mājas darbu, ko neizdarījām deviņdesmitajos. Valsts aizsardzības vārdā! Iztīrām no kolaborantiem visas drošības iestādes, visus speciālos dienestus, no kuriem lielākā daļa jau sen kā nestrādā valsts interešu labā.

Izmēžam šos tā sauktos tiesiskuma staļļus, jo tieši tur arī sākas mūsu drošība un aizsardzība – un nevis Sēlijas poligonā, ko, visticamāk, cels pēc bēdīgi slavenās robežbūves standartiem. Neticiet? Nocitēšu svaigi ceptā Aizsardzības industrijas likuma anotāciju, kas šajās dienās virzās uz pieņemšanas pusi un ko ļoti formāli pārpublicējušas arī ziņu aģentūras.

“Likumprojekts paredz, ka, nosakot piegādes drošību veicinošas prasības, AM atsaucas uz identificētiem šajā likumprojektā minētiem piegādes drošības ietekmes faktoriem.” Sapratāt? Murgaini? Tad meklējiet starp šīm pašām rindām atbildīgos. Citēju – “AM būs atbildīgā iestāde par aizsardzības industrijas attīstības atbalstu, kā arī citu valsts, pašvaldību vai nevalstisko institūciju aktivitāšu koordinēšanu aizsardzības industrijas attīstības atbalstam”. Jūtat, uz kuru pusi šie sapiņķerētie likumi vilks? Ne-uz-ku-rie-ni! Bet kāds taču to visu servē! It kā jau pie cilvēkiem ir pierasts atbildēt par darbu, nevis – atbildēt par attīstības atbalstu… Bet mēs – norijam.

Uh! Velkam sevi ārā no purva. Neatskatoties. Tam nevajag nedz haimarsus, nedz leopardus. Ja to neizdarīsim – kam mums NATO? Un tas palēnām sāk pielekt arī ukraiņiem, kas it kā karojot arī par mums…

Pārpublicēts no la.lv

Novērtē šo rakstu:

0
1

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

6

Jautājumi Pirmajam slēgtajam pensiju fondam

FotoSaņēmu Jūsu e-pastu ar aicinājumu veikt papildu iemaksas Pensiju fondā! Varbūt Jūs tomēr varat mani nomotivēt to izdarīt, atbildot uz maniem jautājumiem un varbūt sniedzot papildu informāciju!
Lasīt visu...

21

Ja Ogres novadā top kaut kas vajadzīgs un skaists, no tumšiem stūriem uzrodas personāži, kas izplata dažādus melus par šīm iecerēm

FotoKā jau parasti, ja Ogres novadā top kaut kas jauns, vajadzīgs un skaists, no tumšiem stūriem uzrodas personāži, kas izplata dažādus melus un puspatiesības par šīm iecerēm. Slēpjoties aiz skaistām frāzēm par attīstību un novada interesēm, tiek bīdītas politiskās intereses un personīgi motīvi.
Lasīt visu...

21

Slovēņiem kompensēs pretkovida štrāpes

FotoNo 2000. gada marta līdz 2022. gada maijam Slovēnijā ierosināja ~62 000 lietu par antikovida noteikumu pārkāpumiem, piemērojot naudas sodus vairāk nekā 5,7 miljonu eiro apmērā. Vēlāk Slovēnijas Konstitucionālā tiesa atzina pretkovida pasākumus par antikonstitucionāliem. Iepriekšējiem vadīkļiem šādas negantības maksāja varu.
Lasīt visu...

6

Atklāta vēstule Latvijas Bankas prezidentam

FotoGodātais Mārtiņa Kazāka kungs, vispirms vēlos uzsvērt, ka šī vēstule nav domāta kā kritika vai uzbrukums Jums personīgi, bet drīzāk kā aicinājums aktīvāk iesaistīties un risināt situāciju, kas skar gan Latvijas Bankas reputāciju, gan tās aizsargātās klientu intereses. 
Lasīt visu...

12

Krievijas cars Pēteris I ir visu latviešu tēvs

FotoPaldies Krievijas caram Pēterim I par Lielo Ziemeļu karu, kura laikā viņa karavīri izjāja Vidzemi un atstāja pēcnācējus, kuri izveidoja latviešu tautu.
Lasīt visu...

12

Iebraucējiem nospļauties par kārtību Latvijā. Cik ilgi to piecietīsim?

FotoValdības nomaiņas ēnā bez pienācīgas uzmanības palikusi ziņa par liegumu no Krievijas iebraukt tur reģistrētām automašīnām. Labi, tas, ka vairs nevar iebraukt, varbūt varēja būt kā vienas dienas aktualitāte, taču tam komplektā ir vesela virkne neatbildētu jautājumu, ko nedrīkstam nolikt tālā plauktā apputēšanai.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

"Maskavas nams" Rīgā – simbols ģeopolitiskā kursa maiņai?

Pirms nedēļas biedrība "Austošā Saule" pulcēja piketa dalībniekus pretī "Maskavas namam" Rīgā. Ar plakātiem, kas atgādināja par ukraiņu...

Foto

Vai pienācis laiks izvēlēties amatpersonas ar loterijas palīdzību?

Sortition. Tā senajās Atēnās sauca sistēmu, kurā tautas priekšstāvji, amatpersonas, augstākie ierēdņi, tiesneši tika izvēlēti lozējot. Tas, kuram...

Foto

Pateikt, ka šī būs katastrofāla valdība, var tikai kāds, kuram galvā ir atdzisusi putra, un arī okupācijas varas kolaborants Kūtris būs lielisks Saeimas priekšsēdētājs

Pagājušajā piektdienā,...

Foto

Tas, ka Kūtris ir komunistu okupācijas varas kolaborants, „Delnai” ir pieņemami, bet tas, ka viņš atļaujas izteikt savu viedokli un ievēro nevainīguma prezumpciju, ir nosodāmi

Godātie...

Foto

Tikai nesmejieties, bet mums ir atnākusi atziņa: ir jābūt drošiem, ka ikvienā jomā – iekšlietu, veselības, izglītības, reģionālās politikas vai citā – esam izdarījuši visu, lai cilvēki varētu izjustu augstu lojalitāti pret savu valsti

Rietumu pasaulē ārpolitika ir kļuvusi par drošības politiku, jo Krievijas brutālais iebrukums Ukrainā pasauli ir ievirzījis "kara laikmetā" –...

Foto

Par melīgo spriņģu, jembergu un visu pārējo Kremļa stabulnieku “līdzjūtības vaimanām”

Pētot Daugavpils Čmoikas un Re:Baltica prokrieviskā dueta darbības, uzdūros interesantam dokumentam, kurā Tiesībsargs analizē ar...

Foto

Šajā valdībā nenotiks visādas nevajadzīgas, muļķīgas debates!

Šī būs pirmā centriski kreisā valdība kopš neatkarības atjaunošanas. Pirmā valdība, kas nebūs konservatīva....

Foto

Es aicinu ikvienu Latvijas iedzīvotāju vilkt katrā kājā atšķirīgu apavu – un tāda arī būs manas valdības darbība

Lai patiesi izprastu otru cilvēku, ir jānoiet viņa...

Foto

Atklātā vēstule valsts prezidentam Edgaram Rinkēvičam: fakti skaidri norāda uz iespējamu tiesību pārkāpumu un neētisku rīcību no „Swedbank” puses

Godātais Latvijas valsts prezident Edgar Rinkēvič! Es,...

Foto

Briškens un manekena politiķi

Ik rītu pa ceļam uz darbu sanāk doties garām kāda lielveikala skatlogam, kurā nemainīgi stalti stāv manekeni, tērpti visnotaļ glītos uzvalkos. Tam...

Foto

Īsā atmiņa un krievu imperiālisma otrā elpa

Mums, latviešiem, ir vājības, kas tiek izmantotas pret mums. Kad mēs jūtam tūlītējus eksistenciālus draudus, tad mēs esam vienoti,...

Foto

Mans viedoklis

Privātiem medijiem var būt savi ideoloģiski, politiski, personiski mērķi. Tas ir normāli. Kāds dibina, pērk un uztur savu mediju vai medijus ar mērķi ietekmēt...

Foto

Dzirdam metaforas “kolektīvie Rietumi”, “krievu kolektīvais Putins” – bet ko tad nolēmis “kolektīvais latvietis”?

Tamlīdzīgi izplūduši izteicieni nav lietojami kā pilnvērtīgi termini, tikai kā metaforiski vispārinājumi,...

Foto

Kāpēc “sabiedriskais medijs” uzdod jautājumus un neatskaņo atbildes?

“Labdien! Paldies par izrādīto interesi saistībā ar norisēm Ogres novadā! Vēlos norādīt, ka Ogres Vēstures un mākslas muzeja...

Foto

Vācieši jauc nost vēja elektrostacijas, lai paplašinātu brūnogļu ieguvi!

Energokompānija RWE ir sākusi nojaukt septiņas vēja turbīnas blakus bijušajam Lützerath ciematam Ziemeļreinā-Vestfālenē. Iemesls: RWE vēlas paplašināt Garzweiler II virszemes brūnogļu...

Foto

Nesmejieties, bet mēs atkal esam sacerējuši vēstuli

Godātais valsts prezident, Saeima, ministru prezidenta kandidāte Evika Siliņa! Latvijā kultūras ministram būtu jābūt otram valsts vadītājam, garīgās attīstības...

Foto

Iesniegums par „Sadales tīklu” ir nepareizs!

31. augustā vairāki portāli publicēja rakstu par uzņēmēja Gata Lazdas vēršanos ar iesniegumu Ģenerālprokuratūrā par AS “Sadales tīkls” jaudas “nenodrošināšanu”...

Foto

Dažas piezīmes par jauno Ogres Vēstures un mākslas muzeja direktori

Ogres novada dome izsludināja atklātu konkursu uz muzeja direktora amatu. Pieteicās diemžēl tikai viens pretendents –...

Foto

Imigrācijas likums un spēles ap terminiem

Ņemot vērā, kā pēdējo mēnešu laikā tiek manipulēts ar jēdzieniem saistībā ar Imigrācijas likuma normām saistībā ar ārzemnieku, precīzāk, Krievijas...

Foto

Rokas nost no mūsu Latvijā gūtās peļņas, tā vajadzīga dividendēm mūsu skandināvu akcionāriem

Viedokļi par un ap banku darbību, kas pēdējo mēnešu laikā uzvirmojuši, rada ilūziju,...

Foto

Negribēšanas spēks, vai kāpēc mēs gribam kā labāk, bet sanāk kā vienmēr. Dažas varbūt spurainas, taču rūgtas pārdomas

Disharmonijas izjūta vai emocionālā nelīdzsvarotība ir subjektīvi jēdzieni,...

Foto

„Sadales tīkla” rīcība: kurš uzņemsies politisko atbildību un kuram paliks kriminālā?

Kāpēc uzņēmumu un iestāžu vadītājiem kompetence ir svarīgāka par lojalitāti valdošajiem politiskajiem spēkiem....

Foto

Kad Marijas Naumovas koncertā publika uzvedas kā stacijas bufetē

Dzintaru koncertzāle šovasar lutinājusi ar daudziem skaistiem un dvēseli aizkustinošiem koncertiem. Divas reizes skatītājus priecējis Maestro Raimonds...

Foto

Prezidents ir viens, skolotāji ir daudzi

Šodien man uzticēts pastāstīt, ko var skolotājs un ko var prezidents. Citiem vārdiem sakot – “Atrodi atšķirības starp skolotāju un...

Foto

Lūdzu, netraucējiet jaunam OIK!

AS "Augstsprieguma tīkls" (AST) paziņojums pārtraukt izsniegt tehniskās prasības jaunu elektrostaciju pieslēgšanai pārvades tīklam, balstoties uz jaudu nepieejamību tīklā, ir tirgus regulēšana....

Foto

Mana pieredze pašvaldības darbā: domes deputātiem vispār nevajadzētu dalīties pozīcijā un opozīcijā, bet vienkārši strādāt!

BIja kārtējā sarežģītā un iekšēji pretrunīgā diena Rīgas domē. Izjautājām Vilni...

Foto

Nost ar ielikteņiem, laiks profesionāļiem!

Katastrofāls dzimstības kritums, kas pērn, gada laikā samazinoties par 2000 jaundzimušo, sasniedzis 100 gados zemāko atzīmi, valsts ārējais parāds, kas tuvojas...

Foto

„Manabalss” iniciatīva: atcelt 22. augusta vienšošanos par grozījumiem Imigrācijas likumā par valsts valodas prasmēm

Aicinu atcelt 22. augustā notikušo valdības vienošanos par izmaiņu veikšanu Imigrācijas likumā...

Foto

Atklāta vēstule „Indexo” valdes priekšsēdētājam Valdim Siksnim

Godātais Sikšņa kungs (attēlā)! Organizējot Indexo akciju kotāciju Rīgas fondu biržā pirms vairāk nekā gada, akciju kotācijas noteikumos Jūs personīgi iekļāvāt...

Foto

Tu

Netiesājiet, tad jūs netapsit tiesāti; nepazudiniet, tad jūs netapsit pazudināti; piedodiet, tad jums taps piedots. (Lūkas 6:37)...

Foto

Kariņa redzējums ir mans redzējums: jo vairāk, jo labāk!

2023. gada 21. un 22. augustā Rīgas pilī esmu ticies ar visiem Saeimā pārstāvētajiem politiskajiem spēkiem, pārrunājot...

Foto

Tautvaldība un globālisms

Tautvaldība, ja tā to var nosaukt, ir pirmatnējās demokrātijas forma, kur katra kopiena, dzimta vai ģimene izvēl savu pārstāvi iekšēju vai ārēju jautājumu...

Foto

Tikai nesmejieties, man atkal ir priekšā lieli dzīves lēmumi

Labrīt. Man šodien ir jāpieņem lieli dzīves lēmumi. Šajā pusgadā esmu piedzīvojis savas dzīves lielāko nodevību. Mani...

Foto

Brīvību pilsonim Ivanovam!

Es, Diana Uliganets, esmu uzņēmēja Igora Ivanova dzīvesbiedre un pilnvarotā persona. Man ir Ukrainas un Ungārijas dubultpilsonība. Jau ilgāku laiku dažādu objektīvu apstākļu,...

Foto

Es ar prieku uzticēšu jaunajai valdībai atrisināt visas aktuālās problēmas, kaut skaidrs, ka tas nav iespējams

Šodien, 2023. gada 17. augustā, esmu saņēmis ministru prezidenta Artura...

Foto

Izlasot Imanta Parādnieka viedokli par kara nodokli

Atvainojos visiem, kas šodien lasa informāciju tikai par Krišjāņa Kariņa demisiju un jaunas Latvijas valdības izveidi. Šajā rakstā tā...

Foto

Urā, mēs uzvarējām KNAB!

15.jūlijā stājies spēkā Administratīvās rajona tiesas spriedums lietā, kurā četri deputātu kandidāti no Jaunās Vienotības un Latvijas Reģionu apvienības apvienotā saraksta Ventspils pilsētas pašvaldības...

Foto

Bez siles mēs nevaram un negribam!

Kustība “Par!” lēmusi turpināt darbu Rīgas domes vadībā, īstenojot 2020. gadā iesāktās pārmaiņas rīdziniekiem. Mēs turpināsim izglītībā iesākto, uzlabojot skolēnu...

Foto

Elektrības sadales tarifi - kļūda, kas tiks izlabota decembrī...

Laiku pa laikam sabiedrības viedoklis tomēr tiek ņemts vērā. Premjers ir apsolījis decembrī pārskatīt sadales tarifus. Tātad...