Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Latvija atkal nav izturējusi pārbaudes testu par varas struktūru darbības koordināciju un spēju ātri pārņemt kontroli kritiskās situācijās. Trūkst skaidra darbību algoritma, tiek izplatīti nesaskaņoti paziņojumi, nav saprotams, kuram un kā jāreaģē uz potenciāliem draudiem, notiek cilvēku maldināšana, un kā sekas iepriekš minētajam - vēl lielāka panika sabiedrībā. Par laimi, tie bija viltus apdraudējumi. Bet ko Latvija darīs reālu draudu gadījumā, atliek tikai minēt. Minēt un lūgties!

Gandrīz 300 skolu visā Latvijā nupat saņēma epasta vēstules ar draudiem par spridzināšanu, kas notikšot vienlaicīgi, mācībstundu laikā.

Vēstules tika nosūtītas naktī uz otrdienu. To stilistika, kas liek domāt par neadekvāta pusaudža rokrakstu, nav tas svarīgākais. Draudu fakts ir skaidri redzams: ziņojumā nepārprotami runāts par sprādzienu, norādot tā precīzu laiku, kā arī skan brīdinājums par daudziem upuriem.

Tagad iedomāsimies parastu darbadienu skolā. Kādā no tām pastu sekretārs/direktors/mācību pārzinis pārbauda jau 6.30, citā - 7.30, vēl kādā - 7.37 vai 7.45, un tā tālāk. Tikmēr bērni jau atnākuši uz pirmo stundu, ir sākusies mācību diena. Līdz brīdim "N", kad anonīmais autors "ieplānojis" sprādzienu, atlikušas dažas stundas.

Ko darīt direktoram? Pareizi - vērsties Valsts policijā! Policija nosūta ekipāžu, sāk nepieciešamās pārbaudes utt. Tikmēr skolu skaits, kas saņēmušas draudu vēstules, strauji pieaug. Ņemot vērā, kādā bēdīgā stāvoklī ir Valsts policija, varu pieļaut, ka vienā brīdī viņiem gluži vienkārši nepietiek ekipāžu - ne cilvēku, ne mašīnu. Pauze ievelkas. Stundas rit. Bērni ir skolās. Laiks līdz brīdim "N" sarūk.

Tālāk viss notiek pēc katra izpratnes. Un situācijas risinājums būtībā ir atkarīgs no direktora nervu stipruma. Daļa skolu, tā arī nesagaidot nedādas rekomendācijas, sāk skolēnu un skolotāju evakuāciju. Kādā skolā tas notiek mierīgā režīmā - stunda beidzas, apģērbjamies, dodamies ārā, varat doties mājās, nodarbību šodien nebūs. Citur ārkārtas režīmā kā mācībās par evakuāciju ugunsgrēka gadījumā - trauksmes signāls, trīs minūtēs pamest ēku bez virsdrēbēm, mazākie bērni sandalītēs, visiem pulcēties stadionā... Citu skolu direktori turpina mācības, gaidot augstāko instanču lēmumus. Laiks iet, visi nervozē.

Kad visi jau uz pacietības robežas, bet līdz "N" stundai paliek pārdesmit minūšu, Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) sociālo tīklu vietnē X (bijušais Twitter) publicē ziņu, ka skolas, kuras saņēmušas vēstules, evakuējas. Uzmanību! Nevis, ka tām noteikti jāevakuējas vai ka tām tiek rekomandēts evakuēties - tas pārliktu atbildību par evakuāciju uz ministriju. Bet vienkārši tiek konstatēts fakts - "evakuējas". Acīmredzot ministrijas ierēdņi nolēmuši, ka viņi ir tādi kā žurnālisti, kas sagatavojuši reportāžu no notikuma vietas!

Turklāt dažas minūtes pirms "reportāžas" parādīšanās IZM lapā uz skolu elektroniskajām adresēm Valsts policija nosūta paziņojumu, ka "draudu līmenis ir zems", "sabiedrībai nekas nedraud". Vārds "evakuācija" netiek lietots vispār. Taču tiek apgalvots, ka Valsts policija "konsultē skolu personālu par nepieciešamajām darbībām".

Es nezinu, par kādām "darbībām" Valsts policija konsultēja skolu personālu, taču haoss izglītibas iestādēs tikmēr turpinājās un pieņēmās spēkā, jo tam pievienojās arī vecāki, kuri, uzzinot, ka daļa skolu evakuējas, loģiski, satraucās par saviem bērniem, zvanīja uz skolām vai vienkārši izņēma bērnus no tām.

Pēc IZM "reportāžas" un pēc vecāku spiediena daļa direktoru, kas vēl nebija evakuējuši skolas, loģiski pieņēma, ka to tiešā priekšniecība - Izglītības un zinātnes ministrija - ir tām devusi norādījumu par evakuāciju, tāpēc steigā, pārtraucot stundas, izvāca bērnus no skolām. Taču citi direktori, spriežot ne mazāk loģiski, nolēma, ka par drošību valstī atbildīga ir nevis Izglītības un zinātnes ministrija, bet gan Iekšlietu ministrija, un tāpēc sekoja policijas rekomendācijām, atstājot bērnus skolās.

Pienāk "N" stunda. Par laimi, vēstules izrādās kāda ļauns un ļoti stulbs joks. Taču viss otrdien notikušais katram spriestspējīgam cilvēkam liek ļoti nopietni aizdomāties par civilo aizsardzību mūsu valstī un par Latvijas gatavību kritiskām situācijām, kas prasa visu valsts iestāžu saskaņotu rīcību. Nav skaidru algoritmu vertikālai un horizontālai saiknei ar sabiedrību; nav precīzu atbildības jomu sadalījumu; nav vienota sabiedrības informēšanas centra. Vissliktākais, kas var notikt kritiskās situācijās, ir panika. Un, ņemot vērā ļoti nestabilo un bīstamo situāciju pasaulē, saskaņotas un sabalansētas drošības sistēmas izveidei ir jābūt Latvijas prioritātei Nr.1!

Nav jābūt nekādam gudriniekam, lai saprastu, ka policijas, ugunsdzēsēju, medicīnas dienestu, glābēju loma jebkādā traģiskā situācijā mūsu valstī nebūs maznozīmīgāka kā robežsargu, karavīru un NATO sabiedroto loma! Tāpēc pašlaik, ieguldot milzu naudu žoga celtniecībā uz austrumu robežas, palielinot ieguldījumus NATO, ieviešot obligāto karadienestu, loģiski būtu ieguldīt līdzekļus arī tajos, kas atbild par iekšējo kārtību.

Tajā pašā Valsts policijā - lai viņiem elementāri pietiktu maiņu un ekipāžu, lai viņiem nebūtu jākaunas no aizturētajiem par to, kādā nožēlojamā stāvoklī ir policijas telpas, lai parasta policista alga kaut tuvotos parasta karavīra algai. Jāiegulda ugunsdzēsēju un glābēju dienestā, kas pašlaik nenodrošina savu posteni pat visās pilsētās, nemaz jau nerunājot par novadiem. Jāiegulda mediķos un slimnīcās, kas pašlaik balansē uz bankrota robežas.

Un nevajag teikt, ka nav naudas! Naudas ir mazāk, tas tiesa. Taču, jo tās ir mazāk, jo pārdomātāk tā ir jāiegulda. Jo pareizāk jāizvēlas prioritātes. Jo gudrāk ir jānotiek reformām prioritārajās jomās. Ja nepietiek naudas policijas iecirkņu uzturēšanai, apvienojiet tos ar pašvaldības policijas iecirkņiem! Būs ekonomija vismaz uz ēku apsaimniekošanas un aprīkošanas rēķina. Dodiet vairāk pilnvaru pilsētu un novadu varai, kas ir tuvāk cilvēkiem, labāk saprot situāciju uz vietas un spēs ātrāk sakārtot komunikāciju ar iedzīvotājiem.

Bet šodien es nevaru paskaidrot pilsētniekiem, kāpēc uz viņu skolu otrdien tā arī neatbrauca Valsts policijas ekipāža un nedeva rīkojumu par evakuāciju vai, gluži pretēji, nenomierināja skolotājus un vecākus. Es saprotu, ka viņiem gluži vienkārši nav cilvēkresursu. Taču man un visiem citiem iedzīvotājiem mūsu bērnu drošība ir augstākā prioritāte. Tāpēc Daugavpilī no trešdienas, 11.oktobra katrā skolā dežūrēs pašvaldības policists.

Daugavpils ir noteikusi prioritātes un izvirzīs tās arī turpmāk, operējot ar tiem līdzekļiem un tām pilnvarām, kādas mums ir. Bet varbūt valdībai vajadzētu vairāk uzticēties tiem, kuri ir cilvēkiem tuvāk?

Novērtē šo rakstu:

1
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

3

Prasījām kultūrai 66 miljonus, nedabūjām pat trešo daļu, bet papildus piecarpus miljoni mūsu propagandoniem būs!

FotoTikko pieņemtais budžets Kultūras ministrijas atbildībām prioritārajos pasākumos piešķir 17.51 miljonu eiro. Šie atbalsta pasākumi galvenokārt dzēš nozares ugunsgrēkus, kas bijuši redzami gadiem ilgi.
Lasīt visu...

21

Nosodām nevēlamu uzvedību akadēmiskā vidē, jo īpaši attiecībās starp pasniedzēju un studentu

FotoMedijos ir izskanējuši nopietni, pirmšķietami ticami, publiski apgalvojumi par LU Fizikas, matemātikas un optometrijas fakultātes (LU FMOF) pasniedzēja Dmitrija Bočarova nepieņemamām darbībām un seksuālu uzmākšanos attiecībās ar sievietēm, tai skaitā ar nepilngadīgu personu un LU studenti.
Lasīt visu...

21

Dažas pārdomas par Ex-seržanta rakstu “Karš Ukrainā. Vai tiešām strupceļš - un kam?”

FotoRietumeiropa un arvien vairāk arī Centrāleiropa lielākoties joprojām ir Amerikas protektorāts, un šīs valstis atgādina senos vasaļus, tāpēc pats tuvākais amerikāņu uzdevums ir nodrošināt, lai neviena valsts vai valstu kombinācija neiegūtu spēju izraidīt ASV no Eirāzijas vai pat būtiski samazināt tās izšķirošo šķīrējtiesas lomu.
Lasīt visu...

3

Pēc ilgas nolaidības un ākstībām mēs esam sākuši bakstīties ap bumbu patvertņu jautājumu

FotoJautājums par tuvāko drošo vietu militāra apdraudējuma gadījumā joprojām nav atbildēts kopš Krievijas iebrukuma Ukrainā 2022. gada 24. februārī. Kad varēs atbildēt uz šo vienkāršo iedzīvotāja jautājumu, kas ir paveikts līdz šim un kas vēl ir darāms? Šis būs ieskats Rīgas līdz šim paveiktajā.
Lasīt visu...

21

Belēvičs savulaik demisionēja par sīkumu, turpretim Kariņš demisiju pat neapsver

Foto“Atceros tos jocīgos laikus, kad amatpersonas atkāpās sīkumu dēļ. (..) Veselības ministrs Guntis Belēvičs atkāpās tāpēc, ka tika pieķerts ārpusrindas apkalpošanā Onkoloģijas centrā,” piektdien rakstīju savā “Dienas citātā”. Guntis Belēvičs sarunā ar “Neatkarīgo” papildināja redzējumu uz senajiem 2016. gada notikumiem, kuru morālais aspekts šodien kļūst arvien aktuālāks.
Lasīt visu...

21

Par „kapitālā remonta” blaknēm: „Airiston Helmi” un „krievu zemūdeņu bāžu Somijā” piemērs

FotoTā sauktais finanšu sistēmas kapitālais remonts joprojām raisa diskusijas kā Latvijā, tā citās valstīs, kurās tas notika, un tiek meklētas atbildes uz jautājumiem, vai reizēm cēlu mērķu vārdā nav maksāta pārāk dārga cena, bremzēta ekonomikas attīstība, upurēti veiksmīgi strādājoši uzņēmumi, vai nav cietuši cilvēki, kas neko neatļautu nedarīja. Un vai nav bijis arī tā, ka ar "kapitālā remonta" lozungu tika mēģināts sasniegt pavisam citus mērķus, kā arī norakstīt klaju amatpersonu nekompetenci?
Lasīt visu...

6

No Kariņa mācās arī viņa bijusī “labā roka”, tagad - rokas pagarinājums - premjerministre Evika Siliņa

FotoGrūti izvērtēt, vai ārlietu ministra Krišjāņa Kariņa (Jaunā vienotība – JV) “skaidrojumi” par viņa lidināšanos ar privātiem lidaparātiem ir nekaunības, augstprātības, melīguma vai prastas muļķības radīti. Varbūt tur ir viss kopā. Taču simptomātiski ir tas, ka iezīmējas plaisa starp JV līdera un valsts prezidenta pozīcijām.
Lasīt visu...

3

Bez Stambulas konvencijas Latvijas sievietēm gals klāt, ar Stambulas konvenciju Latvijas sievietes zels un plauks

FotoDiskusijās par Stambulas konvenciju (jeb Eiropas Padomes Konvencija par vardarbības pret sievietēm un vardarbības ģimenē novēršanu un apkarošanu) pazūd būtisks jautājums – kāpēc vispār ir domātas konvencijas, kāda ir to nozīme un kāpēc valstis tām pievienojas? Šajā rakstā pievērsīšos potenciālajiem ieguvumiem no konvencijas, kā arī pretestības iemesliem.
Lasīt visu...

12

Valdība ir uz savas planētas, tauta – uz citas

Foto“Biju pārliecināts, ka mūsu ceļi nekad nekrustosies. Bet, re, valsts svētki ir tas, kas tomēr vieno, kaut arī mūsu politiskie uzskati ir pilnīgi pretēji,” saldi smaidot, vienā no 18. novembra pasākumiem mani uzrunāja kāds augsts ierēdnis. Vienojošais elements gan bija tikai reālā, “taustāmā” telpa, kurā atradāmies, bet politiskajā, sociālajā telpā mūs šķīra bezdibenis. Un joprojām šķir. Tas paliek arvien dziļāks un platāks. Ne jau tikai starp mani un konkrēto ierēdni, bet starp tautu un ierēdniecisko valsts aparātu.
Lasīt visu...

21

Latvijas Televīzija palīdz aizdomās turētajiem apzināti kurināt nacionālo naidu, lai netieši mazinātu vainu slepkavībā

FotoUzskatu, ka par mana tēva Andra Ļubkas (attēlā) slepkavību aizdomās turētās personas un to tuvinieki šobrīd apzināti apmelo manu tēvu nacionālā naida kurināšanā, lai tādējādi novērstu uzmanību no patiesajiem slepkavības iemesliem. Kā arī, apzināti publiski nomelnojot manu tēvu, notiek klajš mēģinājums ietekmēt tiesībsargājošās institūcijas un pat tiesu.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Par “Maximas” traģēdiju: taisnīgs spriedums manā izpratnē būtu inženiera un būvuzņēmuma sodīšana par ēkas sabrukšanu un "Maximas" sodīšana par cilvēku bojāeju

Ar nelabu sajūtu sekoju medijos...

Foto

Vai Latvijā ir pārāk liels publiskais sektors?

ANO 1919. gadā dibinātā Starptautiskā Darba organizācija publicējusi statistiku – 2020. gadā Latvijā aptuveni 29% visu strādājošo bija nodarbināti...

Foto

Tautas pacietības mērs ir izsmelts!

Šis raksts ir pēdējais brīdinājums koloniālajiem pārvaldniekiem Latvijā! Pēdējais brīdinājums viņu pakalpiņiem valdībā un valsts struktūrās. Tautas pacietības mērs ir izsmelts!...

Foto

Nosodām “Vienotības”, “Progresīvo” un ZZS kreisi radikālo partnerību

Saistībā ar jaunās valdības kreisi liberālo kursu vērtību jautājumos, par prioritāti demogrāfiskās krīzes, ekonomiskās stagnācijas, kā arī militāra...

Foto

Aicinām parakstīties par Saeimas atlaišanu

Mēs, Nacionālā savienība “Taisnīgums”, paziņojam, ka esam pievienojušies iniciatīvai par tautas nobalsošanu, lai atlaistu 14. Saeimu....

Foto

Jau tagad „RailBaltica” trūkst sešu miljardu eiro Latvijas posmam

RailBaltica projektam ir visas iespējas kļūt par akmeni kaklā Latvijas budžetam un valsts parādam, jo jau tagad trūkst...

Foto

Šis raksts par Izraēlu un Palestīnu ir īpaši kompentents, jo pirmā līdzautora divi ģimenes locekļi ir strādājuši kibucos, bet otrs ir dzēris košera šņabi un ir „progresīvais”

10. novembrī ASV valsts sekretārs Entonijs Blinkens Izraēlas–Hamās konflikta kontekstā nāca klajā ar paziņojumu, citu lietu starpā atzīmējot, ka “daudz par daudz palestīniešu ir tikuši nogalināti”. Statistika diemžēl ir nepielūdzama – Izraēlas īstenotās blīvi apdzīvotās Gazas bombardēšanā jau ir 11 tūkstoši...

Foto

Uzruna Latvijas Republikas proklamēšanas 105. gadadienai veltītajā svētku koncertā Latvijas Nacionālajā teātrī

Ļoti cienījamā Saeimas priekšsēdētājas kundze! Ļoti cienījamā Ministru prezidentes kundze! Cienījamās dāmas un godātie...

Foto

Tauta nav stulba

Tauta nav stulba. Tautai piemīt veselais saprāts. Tauta to apliecina, kad viņa publiski dzird idejas, kuras sakrīt ar viņas izjusto gudrību....

Foto

Maksātnespējas administrators izsaimnieko atlikušo uzņēmuma mantu

Mēs, maksātnespējīgās AS "Dzintars" kreditori, nolēmām griezties pie valdības vadītājas un atbildīgās ministres ar atklāto vēstuli par samilzušām problēmām, ar...

Foto

Vai Saeima ir jāatlaiž?

Pēdējās dienās daudz dzirdams par rosinājumu atlaist 14. Saeimu. Izskan gan aicinājumi tādā veidā sodīt arvien kreisāko “Jaunās Vienotības” valdību, gan pretēji...

Foto

Mēs, Kozins, Levrence, Bogustova, Pūpola, Raubiško, Austers un vēl virkne citu Iļjiča mazbērnu...

Kopš teroristiskās organizācijas "Hamas" uzbrukuma 2023. gada 7. oktobrī, kura laikā tika veikti...

Foto

„Rail Baltica” finansējuma plūsmai ir jābūt loģiskai un saskaņotai ar būvdarbu gaitu, citādi Putniņa un Pauniņa kungiem būs problēmas

Lai Rail Baltica būvniecība noritētu raiti un efektīvi un...

Foto

Kas ir "mēs"?

Lūdzu zemāko izklāstu neuzskatīt par konservatīvās domas konferences rīkotāju autoritatīvu versiju. Ticu, ka 28. novembrī Demos II sesijā no runātājiem dzirdēsim pavisam citas...

Foto

Biotehnologa fabulas

Cilvēks ir radies no šūnām, viss organisms - āda, miesa, kauli, tauki, muskuļi, orgāni - arī ir veidots no šūnām. Šūnās veidojas arī enerģija,...