Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Latvija un "Mistrāli"

Jurģis Liepnieks*
07.06.2014.
Komentāri (68)

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Es uzskatu, ka Latvijas valdība, prezidents un Saeima paustu Latvijas sabiedrības domas, ja stingri nosodītu Francijas darījumu ar Krieviju par vismodernāko jaunākās tehnoloģijas kuģu piegādi Krievijai.

Es domāju, ka Latvijas sabiedrība uzskata šo darījumu par nepieņemamu. Vēl vairāk, par spļāvienu sejā tādiem Eiropas Savienības un NATO partneriem, kā Latvija, Lietuva un Igaunija. Man šķiet, ka tieši tā domā Latvijas sabiedrība, un, ja tas tā ir, tad es sagaidītu, ka Latvijas valdība, Ārlietu ministrija, valsts prezidents un Saeima šo viedokli paustu. Vai tas ir daudz prasīts no mūsu valdības un Ārlietu ministrijas, lai tā pauž sabiedrības viedokli?

Šis ir ļoti principiāls un simbolisks jautājums. Ja jau NATO un Eiropas Savienības valstis nespēj pat tik daudz kā atteikties no Krievijas militāro spēju uzlabošanas, cik vērti ir visi vārdi par piekto pantu, kas iekalts akmenī, un tamlīdzīgi. Nez vai Francija, kaut vai hipotētiski, gatavojas karot ar armiju, kuru pati apbruņo. Vai Latvijai tiešām nav nekādu bažu par šo situāciju?

Protams, ir iespējams, ka es kļūdos un Latvijas sabiedrība nemaz tā nedomā. Iespējams, Ārlietu ministrija un mūsu valdība zina labāk. Iespējams, viņiem taisnība un Latvijas tauta uzskata, ka palīdzēt apgādāt Krieviju ar modernāko militāro tehnoloģiju šajos apstākļos ir pilnīgi normāli. Kāpēc ne? Tiešām. Bizness ir bizness, nauda ir nauda, un mēs taču visi saprotam, ka tā Krievijas nosodīšana par Krimas aneksiju - tie visi ir tikai tukši vārdi. Var jau būt, ka arī mūsu valdība un ārlietu ministrs tā domā, tāpēc tikai vienreiz tviterī ir ieminējies, ka nosoda Mistral darījumu, bet oficiāli nav pakustinājis ne pirkstiņu, lai to nosodītu un pieprasītu pārtraukt.

Vēl vairāk. Šī gada 6. maijā, tiekoties ar savu franču kolēģi, Edgars Rinkēvičs ne ar vārdu nepieminēja Francijas militāro sadarbību ar Krieviju. Ne ar pušplēstu vārdiņu nenorādīja uz Francijas divdomīgo pozīciju. Tieši otrādi - Rinkēvičs norādīja uz mūsu labajām attiecībām un izteica tikai tam laikam pieņemtās vispārīgās frāzes, kas vispār neliecināja par gatavošanos vizītei. Ministrijas mājas lapā var izlasīt informāciju par šo tikšanos.

Ministrs Rinkēvičs gan tviterī neoficiāli apgalvo, ka viņš esot par to runājis gan ES Ārlietu padomēs, gan NATO, gan ar Francijas ĀM, gan publiski jau sen.

Vaicāts, kur par to var pārliecināties oficiāli, protams, apklust. Patiesībā es nešaubos, ka gan jau kāds Latvijas diplomāts kaut kur pie vīna glāzes, kad francūži nedzird, ir kaut ko iepīkstējies. Gan jau neoficiāli kuluāru līmenī kāds kaut ko ir kādam teicis, iespējams, taču par to nedz Latvijas, nedz starptautiskajai sabiedrībai pārliecināties nav iespējams. Var atrast dažus kritiskus izteikumus vēl ilgi pirms Ukrainas, no laikiem, kad ārlietu ministrs bija Māris Riekstiņš, bet Rinkēviča kungs un esošā Ārlietu ministrija klusē.

Ja ministram Rinkēvičam būtu taisnība un Latvijas valsts jel kur būtu paudusi oficiālu viedokli, tad ministrijas mājas lapā mēs par katru no šiem gadījumiem atrastu tā saukto Aide Mémoire, tas ir, oficiālu informāciju par šādās sarunās paustajām nostādnēm. Nekā tāda nav, izņemot informāciju par ārlietu ministru tikšanos, kurā, kā jau teicu, pat tonis un kopējais vēstījums ir tikai par draudzību un labajām attiecībām.

Diplomātija ir viena no senākajām mākslām pasaulē, un tajā pastāv desmitiem gadsimtu slīpētu visdažādākās gradācijas instrumentu, kā paust savu viedokli šādās situācijās. Tradicionālā diplomātijas valoda ļauj vissmalkākajās niansēs paust valsts viedokli, sākot no nelielām bažām, beidzot ar satraukumu, lielu nobažīšanos, kategorisku nepieņemamību un tamlīdzīgi. Latvijas Ārlietu ministrija nav uzskatījusi par vajadzīgu pielietot nevienu no šiem instrumentiem. Vai tas atbilst Latvijas sabiedrības interesēm un Latvijas sabiedrības noskaņojumam? Manuprāt, kategoriski nē.

Manuprāt, notas iesniegšana Francijas vēstniekam būtu tieši vietā un atspoguļotu tās bažas, kas patiešām pastāv Latvijas sabiedrībā. Ja tam nevar saņemties, varētu arī noderēt valsts prezidenta oficiālā pozīcija, lai gan, ņemot vērā viņa neesošo starptautisko autoritāti un to, ka viņu nekur citur kā tikai uz Uzbekistānu neviens neaicina, tas jau būtu daudz vājāk. Visbeidzot, arī parlamenta vai premjera reakcija ir iespējams variants. Kā jau teicu, diplomātijā ir desmitiem visdažādāko veidu, kā valsts var paust savas bažas vai iebildumus. Jelkas šobrīd būtu labāks, tikai ne klusēšana.

Ja mēs nereaģējam šobrīd, kad viena no NATO dalībvalstīm demonstratīvi ignorē iespējamos riskus no Krievijas, ja viena no dalībvalstīm jau šobrīd šādi netieši liek saprast, ka negrasās karot ar Krieviju, tad kā viņi reaģēs, ja situācija pēkšņi kļūtu daudz nopietnāka un cita starpā draudētu ar daudz lielākiem zaudējumiem? Vai šajā situācijā mums nevajadzētu noskaidrot, vai Francijas valdība pret NATO piekto pantu izturas un interpretē to tikpat viennozīmīgi kā ASV, kas ir paudusi atkārtotu, stingru atbalstu Baltijai? Kā Francija reaģēs hipotētiskajā situācijā, kad Baltijas valstis aicinās "iedarbināt" piekto pantu un NATO dalībvalstu vadītājiem nāksies apspriesties, kā konkrēti reaģēt? Kāds būs viņu viedoklis? Galu galā, vai Francija stingri atbalsta atsevišķa Baltijas aizsardzības plāna izstrādi un vai no šāda plāna viedokļa jauno karakuģu pārdošana nenostāda Franciju ļoti divdomīgā situācijā?

Vai mūsu ārlietu ministram nevajadzēja pavaicāt kaut ko līdzīgu savam franču kolēģim un pēc tam paskaidrot Latvijas sabiedrībai, ko lai mēs domājam par Francijas rīcību?

Atsevišķi ASV kongresmeņi ir ieteikuši NATO atpirkt no Francijas šos karakuģus, lai tie nenonāktu Krievijas rīcībā. Arī uz to Latvijā neviens nekā nav reaģējis, lai gan tas būtu viens no veidiem, kā šo situāciju atrisināt.

Viens no Mistral karakuģiem Francijā jau ir tikpat kā gatavs, un nākošnedēļ francūži uzsāks krievu karavīru apmācības, lai tie varētu šo kuģi pārņemt. Otram, vēl tikai daļēji pabeigtajam, karakuģim krievi ir devuši vārdu Sevastopole. Jā, ne vairāk, ne mazāk – Sevastopole. Domāju, ja mēs uz to visu noskatāmies, vispār nereaģējot, (kur, starp citu, ir slavenā Dombrovska ietekme Eiropā?), mēs paši sevi nostādām otrās vai trešās šķiras eiropiešu statusā, kuru intereses un viedoklis pat viņiem pašiem nav svarīgs.

* Pārpublicēts no puaro.lv

Novērtē šo rakstu:

0
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

18

Aicinājums valsts amatpersonai Kristovskim: pirms publicēt ziņas par svešām algām, atklājiet savus ikmēneša ienākumus!

FotoĢirts Valdis Kristovskis iesniedzis Saeimā priekšlikumu publicēt jebkuras valsts amatpersonas ienākumus ik mēnesi, jo no tā būšot "ieguvums sabiedrībai".
Lasīt visu...

6

„Re:Baltica” cenšas izdarīt uz spiedienu uz Sabiedrības integrācijas fondu, tam izvērtējot šīs organizācijas rīcību ar nodokļu maksātāju naudu

FotoPubliskajā telpā tiek apspriesta Re:Baltica projektu vērtēšana, kuri īstenoti ar piešķirto publisko finansējumu caur Mediju atbalsta fondu. Sabiedrības integrācijas fonds (SIF) skaidro kārtību kā notiek projektu apstiprināšana un izlietotā publiskā finansējuma uzraudzība.
Lasīt visu...

21

Mazie modulārie kodolreaktori (SMR) – sapņi un realitāte

FotoIgaunija plānojot būvēt divus līdz četrus, savukārt Polija pat 25 mazos kodolreaktorus. Presē bija pārmetumi, ka Latvija atpaliekot no kaimiņiem. Milzīga ažiotāža ap SMR tehnoloģijām un daudz cerību, taču realitāte ir tāda, kāda tā ir.
Lasīt visu...

21

“Iekļaujošas valodas ceļvedis” ir valodas manipulācija, kas deformē valodas struktūras un pasaules uztveri

FotoValsts valodas centra Latviešu valodas ekspertu komisija 2024. gada 10. aprīļa sēdē (protokola Nr. 4 4. §) izvērtēja Aigas Veckalnes apkopotos ieteikumus “Iekļaujošas valodas ceļvedis” un secināja, ka:
Lasīt visu...

21

Sāga par nogriezto ausi

FotoDomāju, visi, kas mazliet seko notikumiem pasaulē, zina, ka, aizturot aizdomās turamos par terora aktu “Crocus City Hall”, vienam no notvertajiem nogrieza ausi, iegrūžot to šim mutē. Šobrīd, kad pašmājās emocijas ir noplakušas, pievēršoties citiem asinsdarbiem uz grēcīgās zemītes, šo notikumu var mierīgāk izanalizēt. Uzreiz gribu pateikt, ka nekādu līdzjūtību pret jebkuriem teroristiem, lai kādi motīvi viņus nevadītu vai kādas sakrālas idejas šie nepaustu, es neizjūtu.
Lasīt visu...

15

Kad barbari un svoloči, ķengu portāli un vajātāju orda beigs uzbrukt sabiedriskajiem medijiem?

FotoEs zinu, mani bērni, mani jaunie draugi, mani ilggadējie žurnālista ceha biedri, arī jūs, vecās bekas no Latvijas Radio redakcionālās padomes, cik smagu profesiju, cik grūtu darbu esam izvēlējušies. Otru senāko amatu pasaulē.
Lasīt visu...

21

No strupceļa uz atdzimšanu

FotoDraugi un domubiedri! Mēs esam nacionālās atdzimšanas priekšvakarā! Un es zinu, ka daudzi šobrīd man nepiekritīs. Tik tiešām – brīžiem šķiet, ka ir sasniegts zemākais punkts valsts politikā. Tas, kā darbojas valdošie politiskie spēki, ne mazākajā mērā nepietuvojas nacionālisma pamatprincipiem. Liberālajā valsts politikā nevalda latvisks gars – šķiet, ka tajā gara nav vispār. Vien dreifējošs kuģis, ko saēd sarkanie sociālistu ķirmji un ko draud nogremdēt Austrumu skarbie vēji. Un tomēr – mēs esam nacionālās atdzimšanas priekšvakarā!
Lasīt visu...

21

Tabu jautājumi par Latvijas ekonomiku

FotoPēdējo gandrīz trīsdesmit gadu laikā Latvijas iekšzemes kopprodukts uz vienu iedzīvotāju salīdzināmajās cenās palielinājies vairāk nekā trīs reizes (runa ir par iekšzemes kopprodukta uz vienu iedzīvotāju pieaugumu, salīdzinot ar 1995. gadu. Pasaules Bankas dati). Tas ir iespaidīgs labklājības pieaugums. Taču šo sasniegumu aizēno mūsu ilgstoša atpalicība no kaimiņiem, neskatoties uz diezgan līdzīgām starta pozīcijām. Problēma nav tikai zemajos ienākumos. Kā to trāpīgi ievērojis ASV vēstnieks Latvijā, šodienas ģeopolitiskajā situācijā būtiska atpalicība no kaimiņiem arī ir nopietns drošības risks.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Mediju diskusija Rīgas pilī atsedz līdz šim slēptās problēmas sabiedriskajos medijos

Pirmdien Rīgas pilī notikusī valsts prezidenta Edgara Rinkēviča rosinātā diskusija par sabiedrisko mediju nākotnes attīstību...

Foto

„Sabiedriskie” mediji uzsāk atklātu konfrontāciju ar Latviju

“Latvijas radio” redaktori un citi vadošie publicējuši atklāto vēstuli, kurā gaužas, ka apdraudēta vārda brīvība, ka soctīklos žurnālisti saņem...

Foto

Sabiedriskais medijs, plurālisms un demokrātija

Pirmkārt, mediji nav ceturtā vara, tā ir tā saucamā ceturtā vara. Ieskatāmies Satversmē un redzam, ka mums kā jau demokrātiskā valstī ir trīs...

Foto

Atbalstiet mūsu runas brīvību, liedzot to citiem, kuru viedoklis nav ne pareizs, ne svarīgs!

Pēdējo nedēļu laikā Latvijā ir pastiprinājušās jau agrāk novērotas tendences, kas liecina...

Foto

Prezidenta Makrona paziņojumi paver jaunas politikas iespēju

Jāsaka, ka Francijas prezidenta Makrona pēdējo nedēļu paziņojumi attiecībā uz iespējamo spēku izvietošanu Ukrainā, kā arī vārdu apmaiņa ar...

Foto

Labā un ļaunā saknes

Ādolfs Hitlers, atbildot uz žurnālista jautājumu, kāpēc viņu ievēl arvien vairāk un vairāk cilvēku, atbildēja: "Viņi mani izvēlas, jo kaut kur dziļi...

Foto

Krišjāņa Kariņa Briseles scenārija psiholoģiskā kļūda

Tieši pirms Lieldienu brīvdienām Latvijas politisko dzīvi satricināja vietējas nozīmes polittrīce – no amata atkāpās ārlietu ministrs Krišjānis Kariņš. Tas...

Foto

Nelāgi sanācis IRšiem...

Pirms kāda laiciņa rakstīju, ka abonējamais reklāmas buklets “IR” sācis interesēties par Ogres novadā nodarbinātajiem maniem domubiedriem. Tagad “sensacionālais” raksts beidzot ir iznācis...

Foto

Lieldienas ir labākā atbilde dzīves krīzēm

Lieldienas ir labākā atbilde dzīves krīzēm. Īpaši šobrīd, kad krīžu daudzums pats jau ir pietuvojies krīzes līmenim – politiskā krīze,...

Foto

„Slikto” valodu vaininieki

Krievu valodas noturībā Latvijā vainojami nevis krievi, bet latvieši, un tā ir mūsu, nevis krievu mentalitātes īpašība, kas ar kaimiņu liek runāt viņa...

Foto

Seksuālo attiecību svārsts. Tuvojamies vīriešu ierobežošanas ekstrēmam

Tieslietu ministre Inese Lībiņa-Egnere ir rosinājusi noteikt kriminālatbildību par seksuālu uzmākšanos. “Seksuālā uzmākšanās ir cilvēka cieņas aizskaršana. Tā aptver...

Foto

Nē seksuālai vardarbībai!

Izskatās, ka ejam uz to, ka vīrietis ar sievieti varēs iepazīties un ielaisties tikai tad, ja neviens nav ar citu, ja tas notiek...