Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Nē, SARS-Cov-2 nekur nav pazudis. Vēl vismaz nedēļu saslimstība ar omikrona paveidu būs ļoti liela, un arī turpmāk kovids kā endēmiska slimība būs sastopama uz mūsu planētas. Pasaules medicīnas literatūrā valda piesardzīgs optimisms omikrona augstās infekciozitātes (pārslimos planētas iedzīvotāju liela daļa – gan vakcinētie, gan nevakcinētie, veidosies stabilāka imunitāte) dēļ, slimība vairs nenesīs „nāves pļauju”, taču arī omikrons ievērojami saīsinās vecāka gadagājuma hronisku slimnieku dzīvildzi.

Kovids pazūd no politiskās un informatīvās telpas. Portālu augšdaļā olimpiskie apļi un tanku manevri abpus Ukrainas robežai. Pasaules informācijas kanālos iespējamie kari un iespējamās revolūcijas izlauzušās priekšplānā. Ar nepacietību gaidām atgriežamies Grētu Tūnbergu. Rodas iespaids, ka pasaules politikas virzītājiem kovids ir apnicis. Bagātākie kļuvuši bagātāki, nabagie – nabagāki, notikusi pasaules ekonomikas pārbīde un līdzekļu pārsadale. Atrautas vaļā inflācijas slūžas, valstīm ārējie aizņēmumi būs dārgi.

2020. gada maijā, kad valdīja klusums, mājsēde, bet vēl nebija masku un vakcīnu, pamanījos uzrakstīt prognozi kovida pandēmijai, kurā bija šādi punkti:

• inflācija;

• tirgus pārsadale;

• centrālo budžetu un valsts lomas pieaugums;

• Eiropas Savienības likumdošanas prioritizācija pār mūsējo;

• milzīga demogrāfiska bedre;

• sabiedrības nabadzīgāko slāņu un vidusslāņu pirktspējas ievērojama krišanās, kas atstās iespaidu uz iespējām saņemt maksas veselības pakalpojumus;

• pensionēšanās vecuma celšanās.

Neskaitot pēdējo punktu, pārējais ir daudzmaz īstenojies. Toties pensionāriem pandēmija ir atnesusi inflāciju tieši pārtikas, siltumenerģijas, sadzīves pakalpojumu jomā, kas nozīmē reālu pensijas pirktspējas krišanos. Latvijas ārējais parāds ir dramatiski pieaudzis, bet aizņemšanās ārējos tirgos kļūst arvien dārgāka, tātad Kariņa radītā valsts parāda apkalpošana nākamajām paaudzēm būs ļoti dārgs pasākums.

Paraugoties uz Latviju no pasaules perspektīvas, var redzēt, ka attīstīto valstu ekonomikas sacenšas pandēmijas ierobežojumu atcelšanā. Ļaudis neuzticas ierobežojumiem, tos ievēro ļoti formāli; daudzkārt (mēnešiem) lieto vienreizējo masku un arī, neapsedzot degunu, krogi pildās, ballītes svin. Sertifikāts kļuvis par parodiju, jo nav iespējams fiksēt saslimšanas faktu – līdz laboratorijas izmeklējumam jāgaida četras piecas dienas, kad vīrusu vairs nevar atrast, ģimenes ārsts drīkst izrakstīt darba nespējas lapu ar Covid–19 diagnozi, pamatojoties uz paštestu, bet sertifikātā slimība neparādās. Statistikas datiem par Covid–19 nevar ticēt, jo statistika ataino tikai laboratoriju veiktspēju.

Mēs labi zinām, ka pirmreizēja vakcinācija ir daudzkārt nozīmīgāka par balstvakcināciju, bet ministru prezidents un veselības ministrs rūpējas tikai par balstvakcināciju un ir pārtraukuši domāt par to Latvijas vecāka gadagājuma iedzīvotāju (± 20%) vakcināciju, kas vēl nav vakcinējušies vispār.

Pasaulē nav salīdzinošu pētījumu, kas objektīvi salīdzinātu dažādas vakcīnas, taču Latvijas informatīvajā telpā valda BioNTech/Pfizer un Moderna slavinājums pār AstraZeneca  un Jennsen/Johnson&Johnson vakcīnām. Kamēr nav pierādīts pretējais, Latvijas oficioziem būtu vēlams uzskatīt, ka visas vakcīnas ir efektīvas. Mani tieši pretēji satrauc BioNTech/Pfizer paziņojumi par ilgāku derīguma termiņu, vieglākiem glabāšanas un loģistikas noteikumiem – rodas iespaids, ka biznesa intereses pāraug medicīnisko piesardzību.

Pēc nepārbaudītiem (un nepārbaudāmiem, jo lāga šos skaitļus nezina pat Veselības ministrija) datiem Latvijā atvesti un neizlietoti vai vēl pasūtīti ir 4,5 miljoni vakcīnu. Jebkurā gadījumā tas ir daudz par daudz, jo cilvēku vēlme vakcinēties jau martā kļūs ļoti mizerabla, pat ja Kariņš un Pavļuts saglabās sertifikātus un tikai tādus, kuros ik pēc 6 vai 9 mēnešiem būs paredzēta balstvakcinācija.

Ar interesi skatīsimies, kādām valstīm un kādās porcijās Latvija vakcīnas dāvās, jo šīs vakcīnas tiešām var nodot tālāk tikai ar Ministru kabineta lēmumu, pie kam – grūti noslepenojamu. Katrā gadījumā – ja Ilze Viņķele piestaigā uz prokuratūru par novēlotu vakcīnu iepirkumu, tad agri vai vēlu Danielam Pavļutam nāksies piestaigāt uz šo pašu institūciju par pārmērīgiem iepirkumiem un naudas šķērdēšanu.

Bet atgriezīsimies pie mūsu dārgā aizgājēja SARS–CoV-2. Divi gadi pandēmijas paskrējuši vēja spārniem. Meijo klīnika šos divus gadus nosaukusi par pasaules lielāko mazkustības pandēmiju, norādot uz diabēta, hipertonijas, hiperholesterinēmijas pieaugumu.

Vairāki ievērojami psihiatri nosaukuši šo pandēmiju par spriedzes un depresijas pandēmiju, kas visvairāk iespaidu atstās uz bērniem un pusaudžiem.

Vēl šo pandēmiju varētu nodēvēt par atkarību pandēmiju. Latvijā pieaudzis smēķētāju skaits, bet ļoti nozīmīgi – alkohola patēriņš un narkotisko vielu lietošana. Atcerēsimies – Kariņa valdība pandēmijas laikā atrada iespējas ierobežot jebkuru citu uzņēmējdarbību, izņemot alkohola un tabakas tirdzniecību.

Paliks nezināms, kāpēc ne tikai Latvijā, bet arī lielā daļā ekonomiski attīstīto valstu vērība tika pievērsta tikai maskām, diviem metriem un vakcinācijai, bet par tabu kļuva savas veselības veicināšanas un hronisko slimību ārstēšanas tēmas. Re:čekisti un meinstrīma mediji kā Ministru kabineta rupors apkaroja un kā melīgus atzina jebkādus centienus aicināt cilvēkus rūpēties par savu mikrobiomu, savu holesterīna līmeni, savu asinsspiedienu. Dubļu spaiņi tika gāzti uz ārstiem, kas ieteica lietot prebiotikas, probiotikas, nodarboties ar sportu. Šobrīd ir pietiekami daudz pierādījumu, ka Covid–19 mirstība galvenokārt attiecas uz cilvēkiem ar lieko svaru un mazkustību, dislipidēmiju un hipertoniju.

Kovids bija matemātikas uzdevums ar daudziem nezināmajiem, un nezināmos visvairāk ieviesa politiķi un viņiem pietuvinātie žurnālisti. Šodien kovids mums piedāvā jaunu matemātikas vingrinājumu, kuru Reiram un Pavļutam nāksies atrisināt. Lieta tāda, ka līdz ar ārkārtas stāvokļa atcelšanu, ierobežojumu atcelšanu nāksies atcelt arī piemaksas visiem, kas tās saņēmuši pandēmijas laikā. Pirmkārt, tas attiecas uz intensīvās terapijas, Covid–19 nodaļu un NMPD mediķiem, ģimenes ārstiem, kas visi jau ir pieraduši pie šīs piemaksas kā pie lielākas algas. Martā daudzi mediķi savā bankas kontā ieraudzīs 2019. gada algu ar aptuveni 5% pieaugumu, nevis pandēmijas 100% pielikumu.

Samazināsies ienākumi virknei ļaužu, kas bija pamanījušies gan valdības dienestos, gan privāti savus ienākumus balstīt uz pandēmijas apstākļiem. Iespējams, ka Kariņa un Pavļuta centieni atlikt ierobežojumu atcelšanu ir saistīti tikai un vienīgi ar neziņu – kā rīkoties tālāk. Saeimai un Ministru kabinetam no attālinātas darbības imitācijas nāksies ķerties pie iekavētiem darbiem.

Pret kovidu nāksies izturēties kā pret jebkuru vīrusa infekciju bez nejēdzīgiem kontaktpersonu ierobežojumiem, toties ar centieniem celt visas nācijas veselības stāvokli – nodarboties ar fiziskām aktivitātēm, atmest smēķēšanu un alkohola lietošanu, lietot daudzmaz veselīgu uzturu, regulāri noteikt cukura un dislipidēmijas skaitļus, mērīt asinsspiedienu, regulāri apmeklēt ginekologu, urologu, acu ārstu utt.

Novērtē šo rakstu:

0
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Šprotes nepieņems cūku labturības prasības

FotoJa kādam ir klusas aizdomas, ka mēs te sēdēsim un gaidīsim vēl vienu okupāciju – jums ir jālasa tālāk. Ja kāds domā, ka virsrakstā pieminētais dzīvnieks ir nacionālā naida kurināšana – lasiet, lasiet… Starp citu, likums par cūku labturības prasībām ik pa laikam tiek pilnveidots. Meklējiet rakstos. Kas attiecas uz šprotēm – tās ar cūkām kopā neiet ne pēc dzīvesveida, ne pēc garšas. Un jūs labi saprotat, ko šo rindu autors ar to ir domājis.
Lasīt visu...

6

Ja reiz prezidents dod „mājienu ar mietu”, tad mēs, protams, atvainosimies

FotoLsm.lv 24.februārī Ukrainas kara gadadienā savā komiksu sadaļā publicēja autores Gundegas Evelones "Cūku komiksu" ar nosaukumu "Ukrainai ir jāuzvar". Šie komiksi ir zīmējumi par aktuālo Latvijā un pasaulē. Komiksam ir sava "cūku" izcelsmes leģenda, kas atrodama pie katra jaunākā komiksa. Faktiski cūka komiksā var būt ikviens no mums. 
Lasīt visu...

21

Izglītības reforma kā valsts pārvaldes vājuma spoguļattēls

FotoProblēmas VAS “Pasažieru vilciens” darbībā un neauglīgās diskusijas par skolu reformu kārtējo reizi apliecina valsts izpildu varas ieslīgšanu pamatīgā attīstības krīzē, taču šis fakts netiek īsti pat atzīts. Līdz ar to iztrūkst kritiskas analīzes.
Lasīt visu...

21

Vai birokrāts - mūsu kungs?

FotoDomājams, katram no iedzīvotājiem kādreiz ir iezibsnījusi doma, kāpēc ir jāmaksā nodokļi? Nodokļu maksāšanas jēga būtībā ir savākt resursus tajās nozarēs, kas prasa lielus ieguldījumus. Ne velti nodokļus vispirms sāka maksāt tur, kur bija lieli apūdeņošanas darbi. Piemēram, izveidoja dambi, lai palu laikos neapplūstu lauksaimniecības zemes.
Lasīt visu...

21

Nepieciešamais ļaunums – 2. daļa: derīgie idioti un jātnieki bez galvas

FotoĻenins aktīvākos fanus partijas iekšējās sarunās nekautrējoties mēdza saukt par noderīgajiem idiotiem - poļeznije idioti
Lasīt visu...

21

Karš kibertelpā

FotoKrievijas Ārējās izlūkošanas dienests (SVR) ir izmantojis ievainojamību, kas tika atklāta 2023. gada sākumā populārā Čehijas programmatūras giganta “JetBrains” produktā.
Lasīt visu...

21

Gauss – kas viņš ir? Vairāk Ostaps Benders vai Maikls O’Līrijs?

FotoPatiesības mirklis par airBaltic spējām segt obligāciju saistības arvien tuvāk. Attiecīgi arī Gausa retorika arvien nepārliecinošāka un sabiedrības uzmanība saasinātāka.
Lasīt visu...

21

Ak, eglīte...

FotoPēdējās darbdienās pirms Ziemassvētkiem netālu no manām mājām parādījās trīs hektāru kailcirte egļu mežā vietā, kur to galīgi nebiju gaidījis. Līdz likumā noteiktajam galvenās cirtes vecumam šim mežam bija jāaug vēl vairāk nekā 20 gadus, un, kā liecina Valsts meža dienesta dati, arī galvenās cirtes caurmērs (t.i., koku resnums), kas ļautu mežu nocirst ātrāk, vēl nebija sasniegts. Tātad skaidrs, ka šeit veikta sanitārā cirte[1] vai rekonstruktīvā cirte[2]. Tātad mežs nocirsts tāpēc, ka atzīts par bojātu vai neproduktīvu.
Lasīt visu...

12

Tramps esot atkal ko sliktu pateicis. Iespējams. Tomēr - kas notiek Latvijā?!

FotoKatrā valstī ir "stratēģiski svarīgas" jomas. Diemžēl, vērtējot savus kolēģus, ārstus un viņu absolūti toleranto attieksmi pret resertifikācijas procedūru, kas mūsu "de iure" demokrātiskajā valstī gadiem ilgi nav saprotama ne loģiski, ne tiesiski, var secināt, ka liberālās demokrātijas (vai tomēr maskēta totalitārisma) idejas ir pārņēmušas pat mūsu tautas it kā kritiski domājošo daļu.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Saeimas deputāti pamazām sāk kaut ko nojaust

Redzot grūti un ļoti dārgi risināmo problēmu apjomu Satiksmes ministrijā, deputāti beidzot nonāca pie atskārsmes, ka ir stipri nokavējuši...

Foto

Nu nevarēja jau cerēt, ka Latvija nesaķers šo „progresīvo” infekciju, bet gan jau pāries arī tā

Bet, klau, esot tādi "progresīvie". Cik lasu soctīklos, tādas sniegpārslas,...

Foto

„Vienotība” ir kā gangrēna uz kādas no ekstremitātēm, kas ir jāamputē, atdalot to no ķermeņa - tautas

Politiskā komunikācija ļoti ietekmē sabiedrības viedokļus un uztveri. Kas...

Foto

Par jaunā „Rail Baltica” dzelzceļa tilta būvniecību: naudas nav, taču būvējam!

Vismaz uzbūvēsim trīs labā krasta balstus ar laidumiem, un tad jau redzēs, varbūt pat saimniecībā...

Foto

"Latvijas pasta" nesmukumi, jeb Linkaita saimniekošanas rezultāti Satiksmes ministrijā nebeidz pārsteigt

Nule pēc virknes skandālu atkāpās "Latvijas pasta" padome. Tā tam arī vajadzēja būt, taču kurš...

Foto

Krievu latvieši, nevis Latvijas krievi: latvietībai jākļūst par lipīgu, pievilcīgu zīmolu

Raksta beigās piedāvāšu neizmantot "Latvijas krievu" vai "Latvijas ukraiņu" terminus, kad runājam par Latvijas pilsoņiem....

Foto

Viss ir lieliski, tikai neprasiet mums neko par tiem 200 miljoniem eiro, ko mums vasarā atkal vajadzēs no nodokļu maksātāju kabatas!

Apkopojot 2023.gada nozīmīgākos statistikas datus...

Foto

Dzintars izēd Kiršteinu - un kas tālāk?

Vēl tikai slinkais nav uzrakstījis par Aleksandra Kiršteina izlingošanu no pašpasludinātās nacionālās apvienības (NA). Iespraudīšu arī savus ķešā aizķērušos...

Foto

Kāpēc LTV nespēj un nevēlas raidījumus organizēt efektīvi un operatīvi?

Latvijas televīzija aktīvi jau vairākas dienas reklamē 6.februāra raidījumu ar konkrēta "viesa" piedalīšanos. Viņš nav izcils zinātnieks,...

Foto

"Pasažieru vilciena" valde atrod "pārmijniekus"

Izcils „ViVi” valdes paziņojums! Tikai vienā teikumā ir izdevies pierādīt visu savu nekompetenci. AS "Pasažieru vilciens" jaunajai padomei laikam vairs nebūtu...

Foto

Briškena politiskās bezatbildības un profesionālās nespējas dēļ ir apdraudēta turpmākā Latvijas reģionu ekonomiskā attīstība

Nacionālā apvienība (NA) rosina izteikt neuzticību satiksmes ministram Kasparam Briškenam (Progresīvie), to...

Foto

Re, cik smuki es varu izteikties arī par skolu slēgšanu (bet tās vienalga tiks slēgtas)

Skola ir kas vairāk par ēku pagasta vai pilsētas vidū. Diskusijām...

Foto

Ja iedzīvotājiem jāgatavo sava 72 stundu soma, tad sabiedrība grib redzēt, kā savu “somu” kārto valsts

72 stundu soma un klausies radio! Mani šis nemierina. Ne...

Foto

Gulags pie apvāršņa

Krievijas Valsts domes valdošās frakcijas “Vienotā Krievija” deputāts ar ģenerāļa uzplečiem Andrejs Guruļovs neslēpj, ka jāatjauno gulaga tipa nometnes, lai tie, kas iekšzemē...

Foto

Skola, kurai paveicās

Varbūt zinošie apzinās, ka tuvojas kas neizbēgams, un tāpēc, laikus atkāpjoties, tiek "dedzināti tilti", vien žēl, ka šīs ugunis mums tiek pasniegtas kā nepieciešamība mūsu tumsonības...

Foto

Pilnmēness mistērijas

To, ka Mēnesim ir ietekme uz planētas Zemes dzīvi un arī cilvēku psihi, mūsu senči tika pamanījuši jau sen. Latvijā dzīvojošiem ir it sevišķi...

Foto

Svarīgi nekļūt atkarīgiem no svešas žēlastības!

Ir kāds vēsturisks janvāra datums, kuru parasti aizēno gan barikāžu laiks, gan, mazliet mazāk, arī 13.janvāra nemieri. Gan nesenie, gan...

Foto

Par atbildību pašreizējā haosa un nebūšanu sakarā pasažieru vilcienu satiksmē

Tā kā 15 gadus nostrādāju VAS "Latvijas dzelzceļš" atbildīgā amatā, tad man ir gana daudz pieredzes...

Foto

Krišjānis Kariņš kļūst par apkaunojumu Latvijas politikai un arī savai partijai

Saeimas deputātu grupas vizīte Ķīnā un Krievijas graudu tranzīts caur Latviju pēdējās nedēļās ir politiskās...

Foto

Atkal

Atkal zobens pacēlies pār dažām skolām, šoreiz Kurzemes pusē. Aizķēra, jo vienā no tām savlaik esmu strādājusi. Laikam vēršot ciet. Nē, vēl jau nekas neesot...

Foto

Īss komentārs par uzņēmēja Guntara Vītola izteikto viedokli “airBaltic” un tā nulles vērtības sakarā

Viss ir pareizi, un žetons Guntaram par drosmi, tikai jebkuram cilvēkam, kuram...

Foto

Kas mums pieder?

Valsts esot mēs, mēs esot bagāti - mums pieder meži, vien koku cenas mums ir augstākas kā Norvēģijā un Zviedrijā, mums pieder spēkstacijas,...

Foto

Vienu sabiedrisko mediju mums būs daudz vienkāršāk kontrolēt un komandēt nekā divus!

Ceturtdien Saeimā galīgajā lasījumā gandrīz vienprātīgi atbalstīja Latvijas Radio un Latvijas Televīzijas apvienošanu no...

Foto

Tā kā KNAB Straume ir piebarots, Kariņš bez bažām var par nodokļu maksātāju naudu doties priekšvēlēšanu braucienā uz Valmieru

2024. gada 17. janvārī ārlietu ministrs Krišjānis Kariņš dosies reģionālajā...