Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Šķīrējtiesas ir nevalstiski veidojumi, kas izšķir civiltiesiskus strīdus starp juridiskām un fiziskām personām (ar zināmiem ierobežojumiem). Ja tās darbojas godprātīgi, tad ir patiess atbalsts tiesu sistēmai, jo valsts tiesu darbs tiek atslogots. Diemžēl ne viss notiek, kā gribētos, un ir arī trūkumi un neskaidrības. Tāpēc jau daudzus gadus tiek runāts un apspriests jautājums par šķīrējtiesu institūta sakārtošanu.

Patiesi, situācija nav normāla, jo pašlaik Latvijā ir reģistrētas 214 šķīrējtiesas (te gan jāatzīmē, ka nav vērojama tendence to skaitam pieaugt). Protams, tas ir daudz, turklāt lielākā daļa no tām nedarbojas vai uzskatāmas par „kabatas” šķīrējtiesām. Attiecīgi ir bijuši vairākkārtīgi mēģinājumi sakārtot šo sistēmu un arī samazināt skaitu.

Nedaudz vēstures. Pirms sešiem gadiem, 2007.gadā bija pirmie nopietnie mēģinājumi sakārtot šķīrējtiesu darbību, kas iezīmējās ar 2 likumprojektiem - jaunais Šķīrējtiesu likuma likumprojekts un attiecīgi arī Civilprocesa likuma grozījumu likumprojekts. Atklātībā šie abi likumprojekti nāca 2007.gada 18.oktobrī, kad tie tika izsludināti Valsts sekretāru sanāksmē.

Pēc tam, 2007.gada 18.decembrī Jurista vārdā tika publicēti vairāku Latvijas speciālistu viedokļi par šiem likumprojektiem. Pēc tam iestājās zināms klusums, bet gandrīz tieši pēc gada, t.i., 2008.gada 16.decembrī Jurista vārdā tika norādīts, ka 2008.gada 5.augustā klajā nāca Šķīrējtiesu likuma likumprojekta 2.versija. Šajā pašā Jurista vārda numurā ieskatu topošajā likumprojektā sniedza ārvalstu šķīrējtiesu speciālisti.

Diemžēl jaunais Šķīrējtiesu likuma likumprojekts tika pamatoti kritizēts no speciālistu puses. Sekojoši likumprojekts „Šķīrējtiesu likums” un likumprojekts „Grozījumi Civilprocesa likumā” tika atsaukti no izskatīšanas Ministru kabineta sēdē. Vienlaikus tika norādīts, ka attiecībā uz jautājumiem, par kuriem ekspertu vidū nav konceptuāli atšķirīgu redzējumu vai ir panākti kompromisa risinājumi, tiks turpināts darbs pie spēkā esošā šķīrējtiesas procesa regulējuma pilnveidošanas, izstrādājot attiecīga satura grozījumus Civilprocesa likumā.

Tad iestājās klusums, un tikai 2010.gada 30.jūnijā notika diskusiju par šķīrējtiesu jautājumiem un nepieciešamajiem Civilprocesa grozījumiem. Atkārtota diskusija notika 2010.gada 24.augustā, kad tika apkopoti visi priekšlikumi. Savukārt 2011.gada oktobrī Tieslietu ministrija atkal uzsāka darbu pie diskusijā apspriesto jautājumu ieviešanas. Līdztekus bija izveidota darba grupa pie Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras, kas arī uzsāka darbu pie jaunu atbilstošu likumprojektu izstrādes, lai varētu sakārtot šķīrējtiesu sistēmu.

Tomēr Tieslietu ministrija neņēma vērā priekšlikumus, kas tika apkopoti 2010.gadā, tāpat arī Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera iesniedza savus priekšlikumus voluntāri, nesagaidot pašas izveidotās darba grupas kopīgus secinājumus un lēmumus, un lielā slepenībā Tieslietu ministrija 2013.gada 31.janvārī virzīja likumprojektus izsludināšanai Valsts sekretāru sanāksmē, kur tie tika izsludināti un nodoti izskatīšanā ministrijām un citām institūcijām.

Atkal klusums, bet pagājušas nedēļas beigās uzzinām, ka uz 5.novembri abi likumprojekti ir nodoti izskatīšanai Ministru kabinetam. Pateicoties kopīgiem kolēģu pūliņiem 4. novembrī tapa vēstule, ko parakstīja un iesniedza atbildīgajām amatpersonām Latvijas Juristu Biedrības prezidents Aivars Borovkovs, pārstāvji no dažādām šķīrējtiesām – Sandra Neilande (Rīgas Starptautiskā šķīrējtiesa), Jānis Tiesnieks (Baltijas Starptautiskā šķīrējtiesa), Jānis Lapsa (Rīgas šķīrējtiesa).

Īsumā pamatproblēma ir šāda – šķīrējtiesu dibināšanai ir izvirzīti nesamērīgi kritēriji (pastāvīgo šķīrējtiesu var dibināt biedrība, kas sastāv vismaz no 10 biedriem – juridiskām personām, kas reģistrētas Uzņēmumu reģistrā, un kuras biedru kopējais neto apgrozījums gadā nav mazāks par 50 miljoniem latu), no kā izriet, ka nepārprotami tiek lobētas divu šķīrējtiesu - Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras un Latvijas komercbanku asociācijas šķīrējtiesas intereses.

Tāpat nesaprotama un nekur pasaulē neeksistējoša ideja par šķīrējtiesnešu sertifikāciju (te gan mazliet maldinu, viena valsts ir – Uzbekistāna). Un, visbeidzot, piedāvātie likumprojekti neatrisina tās problēmas, kas eksistē ikdienā, šķīrējtiesām pieņemot nolēmumus, un nesatur tos priekšlikumus, kurus izvirzījuši šķīrējtiesu speciālisti iepriekš.

5.novembrī Ministru kabinets nolēma atlikt šī jautājuma izskatīšanu uz vienu nedēļu, tomēr nav skaidrības, kas notiks tālāk. Šķīrējtiesu speciālisti, kurus pārstāvu arī es un vēstuli parakstījušās personas, uzskata, ka šādi likumprojekti nav apstiprināmi un jāveido darba grupa, kurā jāpiedalās darbojošos šķīrējtiesu pārstāvjiem.

Šķīrējtiesu sistēma ir jāsakārto un mūsu domubiedru pulkā ir daudzi godprātīgi šķīrējtiesneši, kas ir gatavi cīņai ar „kabatas” šķīrējtiesām un kas var sniegt priekšlikumus šķīrējtiesu institūta pilnveidošanai. Tomēr nav pieļaujama situācija, ka tagad 213 šķīrējtiesu vietā būs tikai 2. No tā labāk nebūs – tur lietas netiks skatītas, valsts tiesas būs pārslogotas.

Lai kāda būtu turpmākā virzība normatīvajos aktos, svarīgi būtu ne tikai analizēt nepieciešamību veikt grozījumus likumos, bet atjaunot reputāciju šķīrējtiesas institūtam, pirmkārt, pievēršot vērību šķīrējtiesnešu un šķīrējtiesas tehniskā personāla kvalifikācijas un ētikas jautājumiem, otrkārt, padarot vienveidīgu šķīrējtiesas nolēmumu praksi un kvalitāti.

* zvērināts advokāts, vairāku darbojošos šķīrējtiesu šķīrējtiesnesis, vairāk nekā 12 gadu izskatījis vairāk nekā 3000 strīdu, Augstākās tiesas 2008.gada tiesu prakses apkopojuma par šķīrējtiesām un publikāciju par šķīrējtiesām autors

Novērtē šo rakstu:

0
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Krievijas aktivitātes var uzskatīt par šokējoši efektīvām, un Latvijas „sabiedrisko” mediju mērķtiecīgā kampaņa par krievu valodu šobrīd jāskata šajā kontekstā

FotoDrošības eksperti vienbalsīgi norāda uz to, ka pēc kara sākuma Krievijas izlūkošanas un hibrīdoperāciju mērogs Eiropā ir krasi pieaudzis, ieskaitot operācijas, kuru agresivitāte ziņā pārspēj aukstā kara līmeni, - tādas kā sabotāžas, fiziskas provokācijas un tamlīdzīgi.
Lasīt visu...

21

Sankciju patiesais labums: Apvienotā saraksta plāns aizvērt ostas varētu arī nebūt nejaušs

FotoDeklarētais mērķis - atbalsts Ukrainai Latvijas ostu paralizēšanai - šķiet šizofrēnisks, jo kā gan tas saskan ar to, ka Ukraina pati joprojām saņem naudu no Krievijas un ļauj Krievijai transportēt gāzi caur Ukrainas teritoriju, bet neviens latvju bāleliņš par to pat nav iepīkstējies ES parlamentā?
Lasīt visu...

21

Priekšlikums ir tikai par mūsu nodokļu maksātāju segtajām atlīdzībām

FotoAtsaucoties uz 2024. gada 18. aprīļa publikāciju "Aicinājums valsts amatpersonai Kristovskim: pirms publicēt ziņas par svešām algām, atklājiet savus ikmēneša ienākumus!" vietnē, informēju, ka saskaņā ar spēkā esošo likumu algu publiskošanas lietā Saeimas deputāti rāda priekšzīmi un Saeima Ģirta Valda Kristovska kā tautas priekšstāvja atlīdzību - tāpat kā visu citu tautas priekšstāvju Saeimā atlīdzības - publicē katru mēnesi internetā.
Lasīt visu...

18

Aicinājums valsts amatpersonai Kristovskim: pirms publicēt ziņas par svešām algām, atklājiet savus ikmēneša ienākumus!

FotoĢirts Valdis Kristovskis iesniedzis Saeimā priekšlikumu publicēt jebkuras valsts amatpersonas ienākumus ik mēnesi, jo no tā būšot "ieguvums sabiedrībai".
Lasīt visu...

6

„Re:Baltica” cenšas izdarīt uz spiedienu uz Sabiedrības integrācijas fondu, tam izvērtējot šīs organizācijas rīcību ar nodokļu maksātāju naudu

FotoPubliskajā telpā tiek apspriesta Re:Baltica projektu vērtēšana, kuri īstenoti ar piešķirto publisko finansējumu caur Mediju atbalsta fondu. Sabiedrības integrācijas fonds (SIF) skaidro kārtību kā notiek projektu apstiprināšana un izlietotā publiskā finansējuma uzraudzība.
Lasīt visu...

21

Mazie modulārie kodolreaktori (SMR) – sapņi un realitāte

FotoIgaunija plānojot būvēt divus līdz četrus, savukārt Polija pat 25 mazos kodolreaktorus. Presē bija pārmetumi, ka Latvija atpaliekot no kaimiņiem. Milzīga ažiotāža ap SMR tehnoloģijām un daudz cerību, taču realitāte ir tāda, kāda tā ir.
Lasīt visu...

21

“Iekļaujošas valodas ceļvedis” ir valodas manipulācija, kas deformē valodas struktūras un pasaules uztveri

FotoValsts valodas centra Latviešu valodas ekspertu komisija 2024. gada 10. aprīļa sēdē (protokola Nr. 4 4. §) izvērtēja Aigas Veckalnes apkopotos ieteikumus “Iekļaujošas valodas ceļvedis” un secināja, ka:
Lasīt visu...

21

Sāga par nogriezto ausi

FotoDomāju, visi, kas mazliet seko notikumiem pasaulē, zina, ka, aizturot aizdomās turamos par terora aktu “Crocus City Hall”, vienam no notvertajiem nogrieza ausi, iegrūžot to šim mutē. Šobrīd, kad pašmājās emocijas ir noplakušas, pievēršoties citiem asinsdarbiem uz grēcīgās zemītes, šo notikumu var mierīgāk izanalizēt. Uzreiz gribu pateikt, ka nekādu līdzjūtību pret jebkuriem teroristiem, lai kādi motīvi viņus nevadītu vai kādas sakrālas idejas šie nepaustu, es neizjūtu.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Kad barbari un svoloči, ķengu portāli un vajātāju orda beigs uzbrukt sabiedriskajiem medijiem?

Es zinu, mani bērni, mani jaunie draugi, mani ilggadējie žurnālista ceha biedri, arī...

Foto

No strupceļa uz atdzimšanu

Draugi un domubiedri! Mēs esam nacionālās atdzimšanas priekšvakarā! Un es zinu, ka daudzi šobrīd man nepiekritīs. Tik tiešām – brīžiem šķiet, ka...

Foto

Tabu jautājumi par Latvijas ekonomiku

Pēdējo gandrīz trīsdesmit gadu laikā Latvijas iekšzemes kopprodukts uz vienu iedzīvotāju salīdzināmajās cenās palielinājies vairāk nekā trīs reizes (runa ir par...

Foto

Mediju diskusija Rīgas pilī atsedz līdz šim slēptās problēmas sabiedriskajos medijos

Pirmdien Rīgas pilī notikusī valsts prezidenta Edgara Rinkēviča rosinātā diskusija par sabiedrisko mediju nākotnes attīstību...

Foto

„Sabiedriskie” mediji uzsāk atklātu konfrontāciju ar Latviju

“Latvijas radio” redaktori un citi vadošie publicējuši atklāto vēstuli, kurā gaužas, ka apdraudēta vārda brīvība, ka soctīklos žurnālisti saņem...

Foto

Sabiedriskais medijs, plurālisms un demokrātija

Pirmkārt, mediji nav ceturtā vara, tā ir tā saucamā ceturtā vara. Ieskatāmies Satversmē un redzam, ka mums kā jau demokrātiskā valstī ir trīs...

Foto

Atbalstiet mūsu runas brīvību, liedzot to citiem, kuru viedoklis nav ne pareizs, ne svarīgs!

Pēdējo nedēļu laikā Latvijā ir pastiprinājušās jau agrāk novērotas tendences, kas liecina...

Foto

Prezidenta Makrona paziņojumi paver jaunas politikas iespēju

Jāsaka, ka Francijas prezidenta Makrona pēdējo nedēļu paziņojumi attiecībā uz iespējamo spēku izvietošanu Ukrainā, kā arī vārdu apmaiņa ar...

Foto

Labā un ļaunā saknes

Ādolfs Hitlers, atbildot uz žurnālista jautājumu, kāpēc viņu ievēl arvien vairāk un vairāk cilvēku, atbildēja: "Viņi mani izvēlas, jo kaut kur dziļi...

Foto

Krišjāņa Kariņa Briseles scenārija psiholoģiskā kļūda

Tieši pirms Lieldienu brīvdienām Latvijas politisko dzīvi satricināja vietējas nozīmes polittrīce – no amata atkāpās ārlietu ministrs Krišjānis Kariņš. Tas...

Foto

Nelāgi sanācis IRšiem...

Pirms kāda laiciņa rakstīju, ka abonējamais reklāmas buklets “IR” sācis interesēties par Ogres novadā nodarbinātajiem maniem domubiedriem. Tagad “sensacionālais” raksts beidzot ir iznācis...

Foto

Lieldienas ir labākā atbilde dzīves krīzēm

Lieldienas ir labākā atbilde dzīves krīzēm. Īpaši šobrīd, kad krīžu daudzums pats jau ir pietuvojies krīzes līmenim – politiskā krīze,...

Foto

„Slikto” valodu vaininieki

Krievu valodas noturībā Latvijā vainojami nevis krievi, bet latvieši, un tā ir mūsu, nevis krievu mentalitātes īpašība, kas ar kaimiņu liek runāt viņa...

Foto

Seksuālo attiecību svārsts. Tuvojamies vīriešu ierobežošanas ekstrēmam

Tieslietu ministre Inese Lībiņa-Egnere ir rosinājusi noteikt kriminālatbildību par seksuālu uzmākšanos. “Seksuālā uzmākšanās ir cilvēka cieņas aizskaršana. Tā aptver...

Foto

Nē seksuālai vardarbībai!

Izskatās, ka ejam uz to, ka vīrietis ar sievieti varēs iepazīties un ielaisties tikai tad, ja neviens nav ar citu, ja tas notiek...