Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā
Foto

Nenogalini savu tuvāko

Ligita Zorgeviča – Pockeviča*
12.06.2023.
Komentāri (0)

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Pienākot vasarai, dzīvnieku ārsti saskaras ar strauju politraumu skaita pieaugumu, proti, divās vai vairāk ķermeņa vietās smagi ievainotiem dzīvniekiem. Šādos gadījumos ārsti nereti ir spiesti pieņemt vissmagāko lēmumu par eitanāziju, proti - dzīvniekus iemidzināt, lai izbeigtu mocības.

Lai arī šādi lēmumi ir dzīvnieku ķirurģijas profesijas sastāvdaļa, tas tik un tā ir emocionāli smagi un pierast pie tā nav iespējams. Tieši tāpat kā redzēt asaras un sāpes, paziņojot traģisko vēsti šo dzīvnieku īpašniekiem. Ko mēs kopīgi varētu darīt, lai samazinātu šādu gadījumu skaitu? Šajā rakstu centīšos īsi pieminēt galvenos riska avotus un ieteikumus, kā pasargāt mūsu tuvākos.

Biežākie traumu cēloņi ir: dzīvnieku sadursme ar auto, kritiens no liela augstuma, dzīvnieku savstarpējas rangu cīņas, sadursme ar asiem priekšmetiem un sadursme ar rotējošām ierīcēm, piemēram, zāles pļāvējiem.

Iepriekš minēto traumatisko faktoru darbības rezultātā var rasties smags ķermeņa stāvoklis - politrauma.

Par politraumu runājam tajos gadījumos, kad trauma vērojama divos vai vairāk ķermeņa anatomiskajos apvidos vai orgānos un ir vērojami sistēmiski orgānu funkciju traucējumi. Piemēram, gūžas kaulu lūzums, urīnpūšļa un liesas plīsums, radot asiņošanu un ķermeņa saindēšanos urīna nonākšanas dēļ vēdera dobumā.

Politrauma ir dzīvībai bīstams stāvoklis, kuru nepieciešams pēc iespējas ātrāk diagnosticēt un uzsākt adekvātu intensīvu pacientu ārstēšanu, taču, neskatoties uz laikus uzsāktu ārstēšanu, ir iespējams augsts šo pacientu nāves gadījumu skaits.

Literatūrā ir aprakstīts, ka nāves gadījumu skaits kaķiem politraumas gadījumos svārstās no 9 līdz 27 procentiem gadījumu. Veiksmes gadījumā iespējama pilnīga dzīvnieku izveseļošanās, taču process var būt ilgs un dārgs, vai arī dzīvniekiem var būt vērojami paliekoši veselības traucējumi.

Protams, lasot šo rakstu rodas jautājums: „Kā gan mēs varam novērst vai samazināt traumu gadījumu skaitu? ".

Aicinu vēlreiz pievērst uzmanību biežākajiem traumas radošajiem iemesliem.

1. Dzīvnieka sadursme ar auto.

Runājot par dzīvnieku sadursme ar auto, suņu īpašnieki var samazināt savam mīlulim risku nonākt sadursmē ar auto, to vadājot pavadā. Kaķu īpašnieks pieņem lēmumu, vai viņš laidīs laukā pastaigāties savu mīluli. Ja īpašnieks pieņem lēmumu, ka kaķis tiks laists lauka, tas nozīmē, ka ir jāapzinās risks, ka ir liela ticamība, ka šīs dzīvnieks var gūt dažādas traumas.

 Autovadītājiem ievērojot drošu braukšanas ātrumu, ir lielāka cerība izvairīties no sadursmes ar pēkšņi uz braucamās daļas izskrējušu dzīvnieku.

2. Kritieni no liela augstuma.

Kaķi mēdz laiku pavadīt uz balkona, vērojot dabu. Kaķis pēc savas būtības ir mednieks, un viņš var pēkšņi pamanīt medījamo objektu un, nedomājot par draudošajām briesmām, doties pakaļ savam medījumam. Tādēļ uzmanība būtu jāpievērš to dzīvnieku īpašniekiem, kuru dzīvnieki uzturas balkonos vai dzīvojamās telpās, kuras tiek vēdinātas ar plaši atvērtu logu. Ja balkoni nav noslēgti vai logi tiek plaši atvērti telpu vēdināšanai, tad dzīvniekus no kritiena no augstuma var pasargāt, uzliekot balkoniem un logiem tīklu. Tāpat tīkls pasargās kaķus no iestrēgšanas puspavērtā logā.

3. Rangu cīņas.

Rangu cīņās dzīvnieki visbiežāk iegūst kodumu un skrāpējumu brūces.

Rangu cīņām vairāk būs pakļauti tie dzīvnieki, kuri brīvi pārvietosies noteiktās teritorijās un aktīvi piedalīsies hierarhijas veidošanā. Rangu cīņas visbiežāk vērojamas kaķu populācijā. Taču "attiecību noskaidrošanas" jautājums ir aktuāls arī suņiem. Būtu vērts pievērst uzmanību dzīvnieku ķermeņa valodai, satiekot citu dzīvnieku. Ja indivīdi savstarpēji izrāda antipātiju, nevajadzētu mēģināt ļaut tiem turpināt attiecību noskaidrošanu.

4. Sadursme ar priekšmetiem vai iekārtām.

Mājsaimniecības vēlams tā iekārtot, lai dzīvniekiem nebūtu iespējas gūt traumas. Nepieļaut dzīvnieku piekļuvi pie ierīcēm kuras tiek darbinātas un varētu radīt dzīvniekiem traumas, piemēram motorzāģi, zāles pļāvēji u.c. Ja paredzēta zāles pļaušana, vajadzētu nodrošināt, lai dzīvnieki brīvi neskraidītu teritorijā, kur tiks pļauta zāle. Tieši zāles pļāvēji ir tie, kas rada traumatiskas ķermeņu daļu amputācijas. Divu nedēļu laikā mūsu klīnikā tika ievesti trīs pacienti, kuriem bija traumatiskas izcelsmes ķermeņa daļu amputācijas. Visi iepriekš minētie pacienti tika ievesti kritiskā stāvoklī. Laimīgā kārtā mums izdevās izglābt šīs dzīvības, taču turpmāk šie mājdzīvnieki turpmāk pārvietosies uz trijām kājām.

5. Dzīvnieku aizbēgšana no mājām.

Dzīvnieku aizbēgšana no mājām parasti vairāk vērojama, kad sievišķajiem indivīdiem ir meklēšanās periodi. Dzīvnieki var netīšām izbēgt, kad mājās viesojas ciemiņi vai dzīvnieku uzraudzība ir nodota nepilngadīgajiem.

Dzīvniekam aizbēgot no mājam, krasi palielinās politraumas risks, kad tas brīvi pārvietojas pa braucamo daļu. Tāpat šiem dzīvniekiem ir lielāks risks gūt koduma ievainojumus. Ja no dzīvnieka nav plānots iegūt pēcnācējus, dzīvnieku kastrācija samazinātu dzīvnieku aizbēgšanas risku no mājām meklēšanās periodā. Mājdzīvnieku apzīmēšanas (ievadīta mikroshēma) atvieglo dzīvnieka identificēšanu, un datu bāzē pieejamā informācija ļauj ātri un efektīvi sazināties ar dzīvnieka īpašnieku.

Veterināro pakalpojumu izmaksas

Runājot par finansiālo aspektu, politraumu pacientiem ir nepieciešama dārga ārstēšana, un nereti dzīvnieku īpašnieks nevar atļauties apmaksāt šo veterinārmedicīnas pakalpojumu, tādēļ humanitāru apsvērumu pēc tiek pieņemts lēmums par dzīvnieku eitanāziju. Lai izvairītos no šā nepatīkamā lēmuma pieņemšanas, aicinu dzīvnieku īpašniekus apsvērt dzīvnieku veselības apdrošināšanu. Dzīvnieku apdrošināšana, iespējams, būtu liels finansiālais atbalsts šādā situācijā un varētu palīdzēt saglabāt mīļdzīvnieka dzīvību.

Tomēr pats galvenais ir vēl un vēlreiz padomāt un izdarīt visu iespējamo, lai samazinātu iespējamos riskus. Atcerieties, ne meža, ne mājdzivnieki nezina ceļu satiksmes noteikumus, un nesagaidiet, ka viņi tos varētu kādreiz ievērot. Viņi arī nekad nav lasījuši un nelasīs, piemēram, zāles pļāvēja lietošanas instrukcijas. Tas ir mūsu pienākums - pasargāt un saudzēt viņus no visiem iespējamiem apdraudējumiem.

* Lietuvas Veselības zinātņu universitātes Veterinārmedicīnas fakultātes lektore mazo dzīvnieku ķirurģijā, veterinārārste Bernes Universitātes Mazo dzīvnieku klīnikā un ECVS (European College of Veterinary Surgeons) rezidente.

Novērtē šo rakstu:

0
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

20

Kas tā par Rīgas domes ēku bez progresa simbola – varavīksnes karoga!

FotoRīgas domes priekšsēdētāja Rīgas domes priekšsēdētājam Vilnim Ķirsim – aicinājums izkārt varavīksnes karogu pie Rīgas rātsnama no 6. jūnija līdz 15. jūnijam.
Lasīt visu...

21

Eiropas Parlamenta vēlēšanas nāk ar uzlabotu vēlēšanu likumu un jaunām iespējām nobalsot

FotoAr katrām jaunām vēlēšanām tiek mazliet pilnveidotas un atvieglotas iespējas nobalsot — Eiropas Parlamenta vēlēšanas jūnija sākumā nav izņēmums. Lasām likumu un aplūkojam, kādas jaunas iespējas un ērtības šogad ieviestas nobalsošanā.
Lasīt visu...

6

Latvijas Televīzija kā pēdējais krievu valodas bastions?

FotoLaikā, kad skolas pāriet uz mācībām tikai latviski, kad atsakāmies no krievu valodas kā otrās svešvalodas, kad pat Latvijā dzīvojošajiem Krievijas pilsoņiem jāpierāda savas latviešu valodas zināšanas, Latvijas Televīzija (LTV) kā tāds atpakaļrāpulis nākusi klajā ar paziņojumu, ka Eiropas Parlamenta priekšvēlēšanu debates tā rīkos arī krievu valodā!
Lasīt visu...

18

Ne prātā mums nenāk atcelt debates Krievijas valsts valodā

FotoLatvijas Televīzijas Redakcionālā padome šobrīd neizskata iespēju atcelt plānotās RUS.LSM Eiropas Parlamenta priekšvēlēšanu debates.
Lasīt visu...

6

Priekšvēlēšanu debatēm jābūt valsts valodā

FotoŅemot vērā sabiedrībā aktualizēto diskusiju par priekšvēlēšanu debašu organizēšanu krievu valodā, partiju apvienība Jaunā Vienotība uzsver, ka īpaši kopš Krievijas brutālā iebrukuma Ukrainā ar Latvijas medijiem ir jākumunicē Latvijas valsts oficiālajā – latviešu – valodā. Arī Eiropas Parlamenta priekšvēlēšanu laikā diskusijām medijos jābūt tikai valsts valodā, tādēļ politisko partiju apvienības Jaunā Vienotība pārstāvji nepiedalīsies priekšvēlēšanu debatēs un raidījumos, kas notiks krievu valodā.
Lasīt visu...

21

Aicinām kritiski vērtēt Tieslietu ministrijas bez sociālo partneru iesaistes un visu ieinteresēto personu informēšanas izstrādāto likumprojektu

FotoSaeimas 2024. gada 16. maija darba kārtībā izskatīšanai otrajā lasījumā ir iekļauts likumprojekts Grozījumi likumā “Par atjaunotā Latvijas Republikas 1937. gada Civillikuma ievada, mantojuma tiesību un lietu tiesību daļas spēkā stāšanās laiku un piemērošanas kārtību” (565/Lp14). Likumprojekts Saeimā iesniegts 2024. gada 17. aprīlī un pirmajā lasījumā izskatīts jau nākamajā dienā. Lai arī likumprojekts skar aptuveni 300 tūkstošus iedzīvotājus, viņu viedoklis tāpat kā vairākos Satversmes tiesas spriedumos izteiktās atziņas un ekspertu brīdinājumi ir ignorēts.
Lasīt visu...

21

Eiropas Parlamenta priekšvēlēšanu debates Latvijā drīkst notikt tikai valsts valodā – latviešu valodā

FotoKomentējot publiski pieejamo informāciju – Latvijas Televīzija 2024. gada 3., 4., 5. un 6. jūnijā ir paredzējusi Eiropas Parlamenta deputātu kandidātu debates rīkot krievu valodā – Latviešu valodas aģentūra izsaka skaidru nosodījumu, vēršot atbildīgo personu un sabiedrības uzmanību, ka šāda rīcība ir pretrunā gan ar Satversmē nostiprināto valsts valodas statusu, gan ar Valsts valodas likumu. Eiropas Savienībā tiek īstenota daudzvalodība – ir 24 oficiālās valodas, tostarp latviešu valoda.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Krievvalodīgo debašu iecere savā būtībā ir pretrunā ar Satversmē nostiprināto valsts valodas statusu un tās lomu sabiedrības integrācijā

Par Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (attēlā –...

Foto

Aicinu noskaidrot un saukt pie atbildības tos, kuri pieļauj un veicina krievu valodas kā „de facto” otras valsts valodas nostiprināšanu

Ņemot vērā, ka Latvijas Republikas Satversmes...

Foto

Kur pazuduši lauksaimnieku protesti?

Bloķētas lidostas, lielceļi, ostas un tūkstošiem traktoru Berlīnē. Bloķēti ceļi Polijā, degošas riepas un pārrautas barikādes Briselē. Tonnām uz ceļa izbērtu tomātu...

Foto

Briselē nopelnīt jaunam “Nikon” jeb cinisma augstākā pakāpe Anša Pūpola izpildījumā

7. maijā Latvijas publisko telpu pāršalca ziņa, ka Daces Melbārdes vietu Eiropas Parlamentā (EP) ieņems...

Foto

Vai “Jaunā Vienotība” spēj sev un citiem atzīt, ka stulbi sanāca?

Esat kādreiz mēģinājuši stiept gumiju? Pašlaik vadošā partija ar to nodarbojas. Vērojot viņus, atdarinot vai...

Foto

Pirms 150 gadiem dzimis demokrāts un tiesībnieks ar dzejnieka sirdi Miķelis Valters

“Viņu uzskata par pirmo latvieti, kurš 1903. gadā žurnāla "Proletāriets" rakstā "Patvaldību nost! Krieviju...

Foto

Vēsturiskas precizitātes labad 4. maijs tomēr būtu atkal jānosauc par “Latvijas Republikas neatkarības deklarācijas pieņemšanas dienu”

Komentāru rakstu 5. maija pēcpusdienā. Ir svētdiena. Šonedēļ sanākušas trīs...

Foto

Latvijas otrā dzimšanas diena: kā mums ir veicies?

Manā skatījumā 4.maijs ir Latvijas otrā dzimšanas diena. Un ne tikai svinīgā ziņā, bet arī tajā, kā to...

Foto

Nolikt ziedus nepareizā vietā – tas mūsdienu Latvijas PSR ir noziegums!

Valsts policijas Latgales reģiona pārvaldes Ziemeļlatgales iecirknis no 15. marta līdz 14. aprīlim piefiksējis trīs...

Foto

Par varu

Kad sapulces telpā ienāk starojoša sieviete un visi vīrieši uz mirkli pazaudē domas pavedienu, vai šai sievietei kāds pie durvīm piešķīra varu tā izrīkoties?...

Foto

Dažas pārdomas Edgara Kauliņa dzimšanas dienā

Aprit gadskārta, kopš dzimis viens no mūsu novada cilvēkiem, kas ne tikai atstājis daudzus nostāstus par sevi, bet arī izraisījis...

Foto

Vai esam ceļā uz “Baltijas tīģera” stāstu? Izskatās - būs jāpagaida

Man bija gods piedalīties smalkā politekonomiskās elites pasākumā (ar stilīgu nosaukumu LaSER vai “lāzers”), kur...

Foto

Cik stabila ir Evikas Siliņas koalīcija? 8 no 10 stabila

Cik stabila ir Evikas Siliņas koalīcija? Es teiktu 8 no 10 stabila, jo…  Jaunā Vienotība (JV) ir atdevusi...

Foto

Jūs smiesieties, bet neko ticamāku mēs nespējām sacerēt

Politisko partiju apvienība Jaunā Vienotība vēršas Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojā (turpmāk KNAB) ar iesniegumu par slēptās priekšvēlēšanu aģitācijas vēršanu...

Foto

Zog, acīs skatīdamies, bet stāsta, ka tas visvairāk ir vajadzīgs pašiem apzagtajiem

Jampadracis ap Lucavsalas ežiem un futbola stadionu parādīja, cik dīvainā Latvijā mēs dzīvojam. Turklāt...

Foto

Cīņā pret nomelnošanu un nevajadzīgām intrigām – Mūzikas akadēmijas skandāla aizkulises

Vēlos padalīties ar sajūtām un lieliem novērojumiem par to, kas notiek, - par reālo situāciju...

Foto

Krievijas aktivitātes var uzskatīt par šokējoši efektīvām, un Latvijas „sabiedrisko” mediju mērķtiecīgā kampaņa par krievu valodu šobrīd jāskata šajā kontekstā

Drošības eksperti vienbalsīgi norāda uz to,...

Foto

Sankciju patiesais labums: Apvienotā saraksta plāns aizvērt ostas varētu arī nebūt nejaušs

Deklarētais mērķis - atbalsts Ukrainai Latvijas ostu paralizēšanai - šķiet šizofrēnisks, jo kā gan...

Foto

Priekšlikums ir tikai par mūsu nodokļu maksātāju segtajām atlīdzībām

Atsaucoties uz 2024. gada 18. aprīļa publikāciju "Aicinājums valsts amatpersonai Kristovskim: pirms publicēt ziņas par svešām algām,...

Foto

Aicinājums valsts amatpersonai Kristovskim: pirms publicēt ziņas par svešām algām, atklājiet savus ikmēneša ienākumus!

Ģirts Valdis Kristovskis iesniedzis Saeimā priekšlikumu publicēt jebkuras valsts amatpersonas ienākumus ik...

Foto

„Re:Baltica” cenšas izdarīt uz spiedienu uz Sabiedrības integrācijas fondu, tam izvērtējot šīs organizācijas rīcību ar nodokļu maksātāju naudu

Publiskajā telpā tiek apspriesta Re:Baltica projektu vērtēšana, kuri...

Foto

Mazie modulārie kodolreaktori (SMR) – sapņi un realitāte

Igaunija plānojot būvēt divus līdz četrus, savukārt Polija pat 25 mazos kodolreaktorus. Presē bija pārmetumi, ka Latvija atpaliekot...

Foto

“Iekļaujošas valodas ceļvedis” ir valodas manipulācija, kas deformē valodas struktūras un pasaules uztveri

Valsts valodas centra Latviešu valodas ekspertu komisija 2024. gada 10. aprīļa sēdē (protokola...

Foto

Sāga par nogriezto ausi

Domāju, visi, kas mazliet seko notikumiem pasaulē, zina, ka, aizturot aizdomās turamos par terora aktu “Crocus City Hall”, vienam no notvertajiem nogrieza...

Foto

Kad barbari un svoloči, ķengu portāli un vajātāju orda beigs uzbrukt sabiedriskajiem medijiem?

Es zinu, mani bērni, mani jaunie draugi, mani ilggadējie žurnālista ceha biedri, arī...

Foto

No strupceļa uz atdzimšanu

Draugi un domubiedri! Mēs esam nacionālās atdzimšanas priekšvakarā! Un es zinu, ka daudzi šobrīd man nepiekritīs. Tik tiešām – brīžiem šķiet, ka...

Foto

Tabu jautājumi par Latvijas ekonomiku

Pēdējo gandrīz trīsdesmit gadu laikā Latvijas iekšzemes kopprodukts uz vienu iedzīvotāju salīdzināmajās cenās palielinājies vairāk nekā trīs reizes (runa ir par...

Foto

Mediju diskusija Rīgas pilī atsedz līdz šim slēptās problēmas sabiedriskajos medijos

Pirmdien Rīgas pilī notikusī valsts prezidenta Edgara Rinkēviča rosinātā diskusija par sabiedrisko mediju nākotnes attīstību...

Foto

„Sabiedriskie” mediji uzsāk atklātu konfrontāciju ar Latviju

“Latvijas radio” redaktori un citi vadošie publicējuši atklāto vēstuli, kurā gaužas, ka apdraudēta vārda brīvība, ka soctīklos žurnālisti saņem...

Foto

Sabiedriskais medijs, plurālisms un demokrātija

Pirmkārt, mediji nav ceturtā vara, tā ir tā saucamā ceturtā vara. Ieskatāmies Satversmē un redzam, ka mums kā jau demokrātiskā valstī ir trīs...

Foto

Atbalstiet mūsu runas brīvību, liedzot to citiem, kuru viedoklis nav ne pareizs, ne svarīgs!

Pēdējo nedēļu laikā Latvijā ir pastiprinājušās jau agrāk novērotas tendences, kas liecina...

Foto

Prezidenta Makrona paziņojumi paver jaunas politikas iespēju

Jāsaka, ka Francijas prezidenta Makrona pēdējo nedēļu paziņojumi attiecībā uz iespējamo spēku izvietošanu Ukrainā, kā arī vārdu apmaiņa ar...

Foto

Labā un ļaunā saknes

Ādolfs Hitlers, atbildot uz žurnālista jautājumu, kāpēc viņu ievēl arvien vairāk un vairāk cilvēku, atbildēja: "Viņi mani izvēlas, jo kaut kur dziļi...

Foto

Krišjāņa Kariņa Briseles scenārija psiholoģiskā kļūda

Tieši pirms Lieldienu brīvdienām Latvijas politisko dzīvi satricināja vietējas nozīmes polittrīce – no amata atkāpās ārlietu ministrs Krišjānis Kariņš. Tas...

Foto

Nelāgi sanācis IRšiem...

Pirms kāda laiciņa rakstīju, ka abonējamais reklāmas buklets “IR” sācis interesēties par Ogres novadā nodarbinātajiem maniem domubiedriem. Tagad “sensacionālais” raksts beidzot ir iznācis...

Foto

Lieldienas ir labākā atbilde dzīves krīzēm

Lieldienas ir labākā atbilde dzīves krīzēm. Īpaši šobrīd, kad krīžu daudzums pats jau ir pietuvojies krīzes līmenim – politiskā krīze,...

Foto

„Slikto” valodu vaininieki

Krievu valodas noturībā Latvijā vainojami nevis krievi, bet latvieši, un tā ir mūsu, nevis krievu mentalitātes īpašība, kas ar kaimiņu liek runāt viņa...

Foto

Seksuālo attiecību svārsts. Tuvojamies vīriešu ierobežošanas ekstrēmam

Tieslietu ministre Inese Lībiņa-Egnere ir rosinājusi noteikt kriminālatbildību par seksuālu uzmākšanos. “Seksuālā uzmākšanās ir cilvēka cieņas aizskaršana. Tā aptver...

Foto

Nē seksuālai vardarbībai!

Izskatās, ka ejam uz to, ka vīrietis ar sievieti varēs iepazīties un ielaisties tikai tad, ja neviens nav ar citu, ja tas notiek...