Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Savas prezidentūras pēdējā mēnesī pašreizējais valsts prezidents Egils Levits vairākkārt visai pārliecinoši uzstājās, kas daudziem izraisīja pašsaprotamu jautājumu – kur tu biji agrāk? Kāpēc tikai tagad, kad jau ir ievēlēts cits prezidents, tu uzdrošinies runāt to, ko no tevis gaidīja četrus gadus?

Kad 2019. gadā Levitu ievēlēja, viņš solījās būt visas tautas prezidents, kurš būs visu Latvijas pilsoņu prezidents neatkarīgi no tautības, pārliecības, mantiskā statusa. Četrus gadus vēlāk viņš Saeimā ievēlētos deputātus jau dalīja “pareizajos” un “nepareizajos”, ar to it kā pamatojot savu nespēju pārvēlēties.

Negribu ievēlēties ar “nepareizo” balsīm, tāpēc no cīņas par prezidenta krēslu izstājos, Levits deklarēja. Izrādās, ka “nepareizajiem” Saeimā pat esot vairākums. Ja tā, tad lai arī šis vairākums vēlē savu prezidentu. Mani tas neapmierina. Tieši tāds ir viņa argumentācijas loģiskais tulkojums vienkāršā latviešu valodā.

Kāpēc šāda metamorfoze - no visas tautas, visu Latvijas pilsoņu (neatkarīgi no...) prezidenta līdz tautas mazākuma daļas prezidentam ar rekordzemu uzticības reitingu? Kāpēc tagad, kad vairs nav ko zaudēt, pēkšņi parādās drosme runāt un demonstrēt arī kādu noteiktāku pozīciju gan, uzrunājot Saeimu, gan LTV raidījumā “1:1”?

Atbilde ir acīmredzama pašā virspusē. Tieši tāpēc, ka nav vairs ko zaudēt. Jo viss jau ir zaudēts. Tagad pēc cīņas Levits cenšas vismaz savās acīs to vēlreiz no jauna pārspēlēt. Tagad viņš asi norāda uz valdības un Saeimas kļūdām, trūkumiem, uz nu jau leģendāro atpakaļslīdēšanu. Taču kur tu biji agrāk?

Jā, jau pirmajā 14. Saeimas sēdē Levits lietoja šo savu jaunizgudroto terminu - “atpakaļslīdēšana”, kas esot iesākusies iepriekšējās Saeimas laikā. Labi, apsveicam par drosmi norādīt uz nepadarīto un vāji padarīto. Lieliski, bet kāpēc par jaunās valdības vadītāju atkal tiek virzīta tā pati persona, kura vadīja valdību iepriekšējos četrus gadus? Tā pati persona, kuras laikā notika šī “atpakaļslīdēšana”?

Vai tik ne tāpēc, ka atpakaļslīdēšana skāra ne tikai Saeimu un valdību, bet vēl lielākā mērā visu prezidenta institūciju. Turklāt šī atpakaļslīdēšana bija daudz straujāka un redzamāka nekā valsts atpakaļslīdēšana. No visas tautas un visu Latvijas pilsoņu prezidenta uz tautas mazākās daļas prezidentu. No visas tautas prezidenta uz tādu, kurš visu četrgadi centās būt uzticams valdošās koalīcijas prezidents, bet beigu beigās arī tā viņu uzmeta. Brutāli, prasti, bez mazākās nožēlas. Kā izlietotu lupatu.

Lai labāk saprastu Levita politiskās atpakaļslīdēšanas cēloņus un izdarītu attiecīgus secinājumus nākotnei, jāatceras Levita ceļš uz Rīgas pili. Starp iespējamiem prezidenta amata kandidātiem Levits figurē jau sen. Kad tiek runāts par iespējamiem prezidentiem, Levita vārds tiek nosaukts jau vismaz divdesmit gadus. Varbūt ne gluži kā pirmais vai otrais, bet līdzās un pat priekšā tādām personām kā Baiba Rubesa (vairs netiek minēta) un tam pašam Uldim Pīlēnam (beidzot arī piedalījās vēlēšanu cīņā).

Par spīti tam, ka Levits daudzus gadus ir bijis prezidentu “rezervistu” sarakstā un viņu jau 2015. gadā Nacionālā apvienība bija gatava oficiāli nominēt, viņš piekrita kandidēt tikai 2019. gadā. Un arī toreiz (sic!) tikai tad, kad partijas bija apsolījušas nodrošināt viņam visas nepieciešamās balsis. Tikai tad, kad bija 100% garantēta uzvara, Levits bija gatavs iziet arēnā.

Šādai pārspīlētai piesardzībai, acīmredzamam drosmes trūkumam jau pirms prezidenta vēlēšanām vajadzēja radīt trauksmi sabiedrībā. Gļēvulība valsts pirmajai amatpersonai ir milzu trūkums, kas nevar neietekmēt viņa darbību. Gļēvulības kritērijs prezidenta izvēlē nākotnē obligāti jāņem vērā.

Šī gļēvulība atklājās jau pavisam drīz. Tad, kad viņam kā valsts prezidentam bija jāparaksta pirmais īsti nopietnais Saeimas pieņemtais likums. Tas 2019. gada novembrī bija “likums par 2020. gada valsts budžetu”. Likumā bija iestrādāta nelikumīga norma, kura bija pretrunā ar citu Saeimas pieņemto likumu par medicīnas darbinieku atalgojumu.

Pirms Saeima pieņēma 2020. gada budžetu, Levits intervijā LNT uz šo pretrunu norādīja un aicināja Saeimu kļūdu labot. Saeima Levita aicinājumu atklāti noignorēja, bet Levits, it kā nekas nebūtu noticis, likumu parakstīja. Tās, manuprāt, arī bija tās krustceles, kurās Levits nogriezās pa ceļu, pa kuru sākās slīdēšana lejup. Prezidents ar to apliecināja, ka ir politiski tukša vieta, netur spiedienu un nav cīnītājs. Viegli pakļaujas citiem.

Pēc pirmās padošanās tālāk jau viss aizgāja kā parasti tādos gadījumos. Levits kļuva par valdības vadītāja Krišjāņa Kariņa un valdošās koalīcijas piedēkli. Par robotu, kurš apzīmogo citu pieņemtos lēmumus. Ordeņu dalīšana pēc svara un vairumā bija šīs politikas likumsakarīgs rezultāts. Jo straujāk krita paša reitings, jo vairāk bija jāpērk viedokļu līderu “mīlestība”. Maksājot ar ordeņiem, kuri Levita laikā devalvējās par mazvērtīgiem bļembukiem.

Var jautāt - kas tad galu galā noraka Levita prezidenta potenciālu, jo gaidas no viņa prezidentūras tālu pārsniedza reālos sasniegumus? Ne viens vien norāda uz viņa biroju, kurā ne pēdējo lomu spēlēja Latvijas Suslovs - Sarmīte Ēlerte.

Tiem, kuriem Suslova vārds neko nenozīmē, paskaidrošu, ka Brežņeva laikos Mihails Suslovs bija PSKP CK sekretārs ideoloģiskos jautājumos (otrais cilvēks valstī) un noteica PSRS ideoloģisko kursu. Tieši viņa laikā sākās strauja PSRS “atpakaļslīdēšana”, kas noveda pie Gorbačova “perestroikas” un PSRS sabrukuma. Tas gan Latvijai bija kā debesu dāvana, bet ne par to šoreiz runa.

Nav nekāda pamata neticēt Levita labajiem nodomiem, kad viņš stājās amatā. Droši vien viņš patiešām gribēja būt visas tautas prezidents. Kurš gan negribētu tāds būt. Bet, kā redzam no viņa tālākās darbības, viņš bija (ir) vājš, nenoturīgs, viegli ietekmējams cilvēks. Savukārt Ēlerte ir īsta knīpstanga. Stingra, nelokāma un tendēta pakļaut sev citus. Šādā rakstura īpašību kombinācijā nav grūti prognozēt, kurš šajā tandēmā būs zemtupeļnieks un kurš turēs kurpi uz otra kakla. Tā arī notika.

Šodien tā jau ir pagātne, tāpēc svarīgāk, lai Levita kļūdas nepieļauj jaunais prezidents. Ņemot vērā Edgara Rinkēviča pieredzi, esot biroja vadītājam Valda Zatlera prezidentūras laikā, jādomā, viņš šīs kļūdas būs ņēmis vērā. Nepadosies Saeimas un valdošās koalīcijas spiedienam cerībā uz balsīm nākamajās vēlēšanās. Neļaus savā birojā ieperināties pārmēru ambiciozām personām ar mesiānisku pārliecību. Nesāks cilvēkus šķirot pareizajos un nepareizajos.

Mums, parastajiem cilvēkiem, šāda šķirošana ir piedodama, bet valsts prezidentam ir jāstāv tam pāri. Pāri sīkajiem partiju un ideoloģisko cīņu kašķiem. Toties jābūt ar un par valsti, par tautu.

Pārpublicēts no neatkariga.nra.lv

Novērtē šo rakstu:

0
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Karš kibertelpā

FotoKrievijas Ārējās izlūkošanas dienests (SVR) ir izmantojis ievainojamību, kas tika atklāta 2023. gada sākumā populārā Čehijas programmatūras giganta “JetBrains” produktā.
Lasīt visu...

21

Gauss – kas viņš ir? Vairāk Ostaps Benders vai Maikls O’Līrijs?

FotoPatiesības mirklis par airBaltic spējām segt obligāciju saistības arvien tuvāk. Attiecīgi arī Gausa retorika arvien nepārliecinošāka un sabiedrības uzmanība saasinātāka.
Lasīt visu...

21

Ak, eglīte...

FotoPēdējās darbdienās pirms Ziemassvētkiem netālu no manām mājām parādījās trīs hektāru kailcirte egļu mežā vietā, kur to galīgi nebiju gaidījis. Līdz likumā noteiktajam galvenās cirtes vecumam šim mežam bija jāaug vēl vairāk nekā 20 gadus, un, kā liecina Valsts meža dienesta dati, arī galvenās cirtes caurmērs (t.i., koku resnums), kas ļautu mežu nocirst ātrāk, vēl nebija sasniegts. Tātad skaidrs, ka šeit veikta sanitārā cirte[1] vai rekonstruktīvā cirte[2]. Tātad mežs nocirsts tāpēc, ka atzīts par bojātu vai neproduktīvu.
Lasīt visu...

12

Tramps esot atkal ko sliktu pateicis. Iespējams. Tomēr - kas notiek Latvijā?!

FotoKatrā valstī ir "stratēģiski svarīgas" jomas. Diemžēl, vērtējot savus kolēģus, ārstus un viņu absolūti toleranto attieksmi pret resertifikācijas procedūru, kas mūsu "de iure" demokrātiskajā valstī gadiem ilgi nav saprotama ne loģiski, ne tiesiski, var secināt, ka liberālās demokrātijas (vai tomēr maskēta totalitārisma) idejas ir pārņēmušas pat mūsu tautas it kā kritiski domājošo daļu.
Lasīt visu...

21

Saeimas deputāti pamazām sāk kaut ko nojaust

FotoRedzot grūti un ļoti dārgi risināmo problēmu apjomu Satiksmes ministrijā, deputāti beidzot nonāca pie atskārsmes, ka ir stipri nokavējuši ar ministra demisijas pieprasījumu. Tālis Linkaits sen vairs nav ministrs. Diemžēl, iedziļinoties problēmās. regulāri nākoties atdurties pret Linkaita ministrēšanas laika neizdarībām vai varbūt pat "ļaundarībām".
Lasīt visu...

21

Nu nevarēja jau cerēt, ka Latvija nesaķers šo „progresīvo” infekciju, bet gan jau pāries arī tā

FotoBet, klau, esot tādi "progresīvie". Cik lasu soctīklos, tādas sniegpārslas, visi tik iekļāvušies kroplībā, kas pasaulē valda šobrīd, bet drīz pāries, nevieni vienacainie ilgi nevar ķeipt. Un tie mūsu pusbērni, tās sniegpārslas, iekļauj katru kroplību, grib iekļauties lielā, lielā cancelēšanā, nav svarīgi, kurā, ka tik kancelēt.
Lasīt visu...

12

„Vienotība” ir kā gangrēna uz kādas no ekstremitātēm, kas ir jāamputē, atdalot to no ķermeņa - tautas

FotoPolitiskā komunikācija ļoti ietekmē sabiedrības viedokļus un uztveri. Kas notiek, ja publiska komunikācija ar iedzīvotājiem, skaidrojot konkrētu lēmumu, nepastāv, to slēpj, izvairās vai noslepeno ar birku “valsts noslēpums”? Pēdējais vispār LEGĀLI piesedz ļoti lielu korupcijas apmēru valsts iestādēs un politiķu darbībā, lai tos nevarētu tiesāt pēc likuma, jo šobrīd likums NEstāv pāri noziedzīgu un korumpētu ierēdņu, iestāžu un politiķu darbībām. Tikmēr mūs, parastos, met “būrī” par vienu nočieptu makaronu paku, jo gribējās ēst.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Par jaunā „Rail Baltica” dzelzceļa tilta būvniecību: naudas nav, taču būvējam!

Vismaz uzbūvēsim trīs labā krasta balstus ar laidumiem, un tad jau redzēs, varbūt pat saimniecībā...

Foto

"Latvijas pasta" nesmukumi, jeb Linkaita saimniekošanas rezultāti Satiksmes ministrijā nebeidz pārsteigt

Nule pēc virknes skandālu atkāpās "Latvijas pasta" padome. Tā tam arī vajadzēja būt, taču kurš...

Foto

Krievu latvieši, nevis Latvijas krievi: latvietībai jākļūst par lipīgu, pievilcīgu zīmolu

Raksta beigās piedāvāšu neizmantot "Latvijas krievu" vai "Latvijas ukraiņu" terminus, kad runājam par Latvijas pilsoņiem....

Foto

Viss ir lieliski, tikai neprasiet mums neko par tiem 200 miljoniem eiro, ko mums vasarā atkal vajadzēs no nodokļu maksātāju kabatas!

Apkopojot 2023.gada nozīmīgākos statistikas datus...

Foto

Dzintars izēd Kiršteinu - un kas tālāk?

Vēl tikai slinkais nav uzrakstījis par Aleksandra Kiršteina izlingošanu no pašpasludinātās nacionālās apvienības (NA). Iespraudīšu arī savus ķešā aizķērušos...

Foto

Kāpēc LTV nespēj un nevēlas raidījumus organizēt efektīvi un operatīvi?

Latvijas televīzija aktīvi jau vairākas dienas reklamē 6.februāra raidījumu ar konkrēta "viesa" piedalīšanos. Viņš nav izcils zinātnieks,...

Foto

"Pasažieru vilciena" valde atrod "pārmijniekus"

Izcils „ViVi” valdes paziņojums! Tikai vienā teikumā ir izdevies pierādīt visu savu nekompetenci. AS "Pasažieru vilciens" jaunajai padomei laikam vairs nebūtu...

Foto

Briškena politiskās bezatbildības un profesionālās nespējas dēļ ir apdraudēta turpmākā Latvijas reģionu ekonomiskā attīstība

Nacionālā apvienība (NA) rosina izteikt neuzticību satiksmes ministram Kasparam Briškenam (Progresīvie), to...

Foto

Re, cik smuki es varu izteikties arī par skolu slēgšanu (bet tās vienalga tiks slēgtas)

Skola ir kas vairāk par ēku pagasta vai pilsētas vidū. Diskusijām...

Foto

Ja iedzīvotājiem jāgatavo sava 72 stundu soma, tad sabiedrība grib redzēt, kā savu “somu” kārto valsts

72 stundu soma un klausies radio! Mani šis nemierina. Ne...

Foto

Gulags pie apvāršņa

Krievijas Valsts domes valdošās frakcijas “Vienotā Krievija” deputāts ar ģenerāļa uzplečiem Andrejs Guruļovs neslēpj, ka jāatjauno gulaga tipa nometnes, lai tie, kas iekšzemē...

Foto

Skola, kurai paveicās

Varbūt zinošie apzinās, ka tuvojas kas neizbēgams, un tāpēc, laikus atkāpjoties, tiek "dedzināti tilti", vien žēl, ka šīs ugunis mums tiek pasniegtas kā nepieciešamība mūsu tumsonības...

Foto

Pilnmēness mistērijas

To, ka Mēnesim ir ietekme uz planētas Zemes dzīvi un arī cilvēku psihi, mūsu senči tika pamanījuši jau sen. Latvijā dzīvojošiem ir it sevišķi...

Foto

Svarīgi nekļūt atkarīgiem no svešas žēlastības!

Ir kāds vēsturisks janvāra datums, kuru parasti aizēno gan barikāžu laiks, gan, mazliet mazāk, arī 13.janvāra nemieri. Gan nesenie, gan...

Foto

Par atbildību pašreizējā haosa un nebūšanu sakarā pasažieru vilcienu satiksmē

Tā kā 15 gadus nostrādāju VAS "Latvijas dzelzceļš" atbildīgā amatā, tad man ir gana daudz pieredzes...

Foto

Krišjānis Kariņš kļūst par apkaunojumu Latvijas politikai un arī savai partijai

Saeimas deputātu grupas vizīte Ķīnā un Krievijas graudu tranzīts caur Latviju pēdējās nedēļās ir politiskās...

Foto

Atkal

Atkal zobens pacēlies pār dažām skolām, šoreiz Kurzemes pusē. Aizķēra, jo vienā no tām savlaik esmu strādājusi. Laikam vēršot ciet. Nē, vēl jau nekas neesot...

Foto

Īss komentārs par uzņēmēja Guntara Vītola izteikto viedokli “airBaltic” un tā nulles vērtības sakarā

Viss ir pareizi, un žetons Guntaram par drosmi, tikai jebkuram cilvēkam, kuram...

Foto

Kas mums pieder?

Valsts esot mēs, mēs esot bagāti - mums pieder meži, vien koku cenas mums ir augstākas kā Norvēģijā un Zviedrijā, mums pieder spēkstacijas,...

Foto

Vienu sabiedrisko mediju mums būs daudz vienkāršāk kontrolēt un komandēt nekā divus!

Ceturtdien Saeimā galīgajā lasījumā gandrīz vienprātīgi atbalstīja Latvijas Radio un Latvijas Televīzijas apvienošanu no...

Foto

Tā kā KNAB Straume ir piebarots, Kariņš bez bažām var par nodokļu maksātāju naudu doties priekšvēlēšanu braucienā uz Valmieru

2024. gada 17. janvārī ārlietu ministrs Krišjānis Kariņš dosies reģionālajā...