Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Daudzi vecāki pēdējās dienās ir šokēti par mācību materiālu, kurā pamatskolas bērniem stāsta par “bezdzimuma cilvēkiem”, “plūstošo dzimumu” un “piedzimšanu nepareizajā ķermenī”. Manuprāt, vecāku iebildes šoreiz ir ne tikai pamatotas, bet šī ir vieta, kurā būtu nepieciešams iejaukties iespējami aktīvi un nopietni. Jo šajā gadījumā nav diskusiju par to, vai bērniem kaut ko vajadzētu vai nevajadzētu zināt - par seksualitāti, ķermeni vai dažādību.

Šeit ir diskusija, kā bērni tiek ietekmēti un veidoti. Un tā nav nekāda joka lieta - ietekmēt bērnu idejai par to, ka viņš varētu būt piedzimis nepareizā ķermenī. Tādēļ, ka šīs idejas tālākajā realizācijā stāv ārkārtīgi nopietnas un neatgriezeniskas iejaukšanās šajā ķermenī - gan hormonālā, gan ķirurģiskā veidā. Pārmaiņas, kuras ne tikai rada psihiski traumētus jaunus cilvēkus ar izkropļotiem ķermeņiem un dzimumorgāniem, bet arī psihiski traumētus cilvēkus, kuriem šīs pārmaiņas nav devušas ārstu un aktīvistu solīto laimes izjūtu.

Mēs to redzam no Eiropas valstu un ASV pieredzes, kur aizvien biežāk jaunieši vēršas tiesā pret ārstiem, kuri veikuši šādas pārmaiņas viņu ķermeņos nepilngadīgā vecumā. Mēs to redzam pētījumu datos, kas nav spējuši pierādīt jebkādus pozitīvus ieguvumus šādām dzimuma korekcijām. Tas ir iemesls, kādēļ pat valstis, kuras vēsturiski bijušas izteikti liberālas šajos jautājumos - piemēram, Zviedrija un Norvēģija -, ir apturējušas nepilngadīgo jauniešu pubertātes bloķēšanu.

Tikmēr Latvijā, ierasti atpaliekot no pasaules tendencēm par aptuveni 10 gadiem, mēs mēģinām atvērt zaļu koridoru šai acīmredzami kaitīgajai, ētiski stipri apšaubāmajai un klaji pseidozinātniskajai medicīnas praksei.

Ja jūs bērniem īsi pirms pubertātes dosiet ideju, ka cilvēks var piedzimt nepareizā ķermenī, tad jūs iegūsiet diezgan daudz bērnu, kuri pubertātes grūtības, sava ķermeņa pārmaiņas, problēmas identificēties sāks interpretēt kā atrašanos nepareizā ķermenī. Ja jums būs bērni, kuri savas identitātes un pieaugšanas problēmas interpretēs kā atrašanos nepareizā ķermenī, tad jums būs pusaudži (īpaši pusaugu meitenes, jo viņām ķermeņa pārmaiņu pieņemšana ir dabiski sarežģītāka), kas vēlēsies šo ķermeni mainīt. Ar hormoniem. Ar operācijām. Ar atbalstošiem vienaudžiem un pieaugušajiem, kas viņus uzmundrinās par “drosmi” un sniegs piederību īpašai cilvēku grupai, kuri cīnās par taisnību un tiesībām pasaulē - viss tas, kas pusaudžu vecumā ir psiholoģiski svarīgi un vajadzīgi. Īpaši, ja pusaudzis jau ir ar kādām mentālās veselības problēmām, sociāli izolēts vai nelaimīgs.

Mums tam ir skaidri pierādījumi datos un skaitļos. Pēdējās desmitgadēs visā Eiropā un ASV pēkšņi strauji pieaudzis (daudzus desmitus reižu) pusaugu meiteņu skaits, kuras vēlas mainīt dzimumu. Liels skaits šo meiteņu ir ar autiskā spektra traucējumiem. Vairumam ir kādas citas mentālās veselības problēmas. Viņas visas cer, ka pārtapšana par zēnu vai kādas citas dzimumidentitātes pieņemšana (dzimumiem nepiederīgā, plūstošā vai kvīra) atrisinās diskomfortu un problēmas, ļaujot justies veselām, pieņemtām un laimīgām.

Šo solījumu uztur vesela ap dzimumkorekciju apaugusi industrija - no sociālo tīklu influenseriem, nevalstiskajām organizācijām līdz farmācijas kompānijām, kuras šādi iegūst ienesīgus pacientus mūža garumā un par ko jau citviet ir risinājušies daudzu miljonu tiesas procesi. Tostarp par krāpšanu un nepatiesas informācijas sniegšanu.

Arī Latvijā ir šī tendence - Latvijas Bērnu psihiatru asociācijas vadītāja ir viena no aktīvākajām dzimummaiņas proponētājām. Un Latvijā psihiatri uzstāj, ka pubertātes bloķēšana bērniem ir nevainīga intervence, kuras laikā “bērns varēs tikt skaidrībā” par savu dzimumu.

Tā, protams, ir maldināšana, jo šīm ķīmiskajām vielām ir gan nopietna ietekme uz bērna attīstību, tostarp neauglības riskiem, gan arī praktiski vienmēr tām seko arī hormonterapija un krūšu amputācija - dati skaidri parāda, ka šādā veidā bērni tiek tikai iedrošināti tālākajam tranzīcijas procesam.

Tas ir iemesls, kāpēc jau pieminētā Zviedrija, Norvēģija, arī Lielbritānija ir ierobežojusi šo procedūru kā zinātniski nepamatotu un kaitējošu. Kaut kādu iemeslu dēļ Latvijas psihiatriem tomēr tas nešķiet svarīgs arguments, un neviens pret to skaļi neiebilst.

Tas gan saprotams, jo jebkuri mēģinājumi iebilst vai pieprasīt zinātnisku pamatojumi parasti noslēdzas ar demonstratīvu ignoranci vai skaļiem uzbrukumiem un mēģinājumiem apšaubīt speciālistu reputāciju. Ar to sociālajos tīklos nodarbojas gan virkne skaļāku transpersonu aktīvistu, gan jau pieminētās psihiatru asociācijas.

Es patiesībā esmu diezgan drošs, ka lielākā daļa manu kolēģu - psihologu, psihoterapeitu un pat bērnu psihiatru - diez vai privātās sarunās uzstātu, ka labākā atbilde uz pusaugu meiteņu problēmām ar ķermeņa pieņemšanu un identifikāciju ir padarīt viņas neauglīgas, injicēt vīriešu dzimumhormonus un amputēt krūtis. Taču publiski to paust var nozīmēt sastapties ar mobingu publiskajā vidē un izslēgšanu no speciālistu loka, kas nozīmē arī zaudēt iespējas strādāt valsts sistēmā, slimnīcās, startēt valsts iepirkumos u.tml.

Tikai situācijā, kur speciālisti baidās paust savu viedokli karjeras dēļ, mēs varam nonākt pie rezultāta, kur skolā bērniem ar nopietnu seju māca par iedzimšanu nepareizos ķermeņos. Un kur psihiskās veselības aprūpe nozīmē piedāvāt bērniem neatgriezeniski mainīt savus ķermeņus, lai tie atbilstu bērna psihiskajai fantāzijai, nevis bioloģiskajai realitātei. Tas būtu līdzīgi kā piedāvāt meitenēm, kuras cieš no anoreksijas, saukt par "resnulēm" un veikt tauku atsūkšanas operācijas, jo viņas nespēj pieņemt savu ķermeni un redz to citādāk nekā realitātē. Bet neviens saprātīgs cilvēks taču tā nedarītu...

Tad ko darīt? Īpaši vecākiem, kuriem aug bērni un kuri nevēlas sastapties ar šādu situāciju. Kā to zinās katrs no mums, kurš starp tuviniekiem vai profesionālajā darbā saskāries ar šiem pusaudžiem - tā ir viena no smagākajām pieredzēm, kuru ģimenei var nākties piedzīvot.

Vispirms, manuprāt, ir svarīgi nezaudēt veselo saprātu un par spīti jebkādiem draudiem un politiskiem spiedieniem, balstīties zinātniskos faktos, nevis sociālo aktīvistu metaforās.

- Neviens bērns nevar piedzimt nepareizā ķermenī. Tā ir drīzāk kvazireliģiska, nevis zinātniska ideja.

- Neviens bērns nav pelnījis, ka viņu sauc kā bedzimuma priekšmetu par “tas”, lai arī to piedāvā IZM mācību materiāls.

- Nav tādas lietas kā bezdzimumu cilvēki. Dzimums nav plūstošs un mainīgs. Nav iespējams “atklāt” savu patieso dzimumu vairāk kā “atklāt” patieso vecumu vai svaru. Tas gan nenozīmē, ka to būs viegli pieņemt.

- Katram bērnam ir viens dzimums. Ar 99.98% precizitāti to var noteikt ārsts uzreiz pie dzimšanas.

- Drēbju izvēle, rotaļlietas, kosmētika, romantiskās intereses var būt dažādas kā zēniem, tā meitenēm. Neviena no izvēlēm nenozīmē, ka jūsu bērns ir piedzimis nepareizā ķermenī.

- Pubertātes bloķēšana nav atgriezeniska. Nav nekādu pierādījumu, ka dzimuma maiņa samazinātu bērnu psihiskās veselības problēmas. Hormonterapija neglābj pusaudžus no pašnāvības riskiem. Ar šo psihiatri nereti biedē bērnu vecākus, bet tā ir vienkārši maldināšana, kas nebalstās datos.

- Tas, ka bērns kaut ko nepieņem, nenozīmē, ka tas uzreiz ir jāmaina. Īpaši, ja runa ir par bērna ķermeni. Un īpaši, ja pārmaiņas ir tik neatgriezeniskas un potenciāli kropļojošas.

- Sava ķermeņa nepieņemšana ir psiholoģiska problēma, nevis psiholoģisks dzimums.

- Pusaudži saskaras ar virkni psiholoģiskās veselības problēmu - depresiju, trauksmi, ēšanas traucējumiem, arī ķermeņa nepieņemšanu. Nevienā citā gadījumā mēs taču viņus neārstējam ar hormoniem vai, griežot nost ķermeņa daļas, kuras viņiem rada diskmofortu. Ir iespējams atbalstīt pusaudžus daudz drošākos, terapeitiskākos un saprātīgākos veidos.

Labā ziņa ir tā, ka pasaule izskatās sāk lēnām pārdzīvot šo pseidozinātnes vilni un saskaras ar sekām, ko tas ir izaisījis. Par šo tēmu izskan aizvien vairāk kritikas, tostarp no dažādām speciālistu un ārstu organizācijām.

Arī dažas pieaugušo transpersonu organizācijas sāk iebilst, ka viņus asociē ar bērnu konvertēšanu dzimumkorekcijas pacientos. Norisinās tiesu prāvas pret mediķiem, kas šādu pieeju ir proponējuši. Tiek pieņemti aizliegumi īstenot pubertātes bloķēšanu jauniešiem.

Tas liek domāt, ka arī līdz Latvijai šīs tendences nonāks. Taču pagaidām izskatās, ka vērts būt uzmanīgiem par to, kurā skolā bērns mācās, kādas nevalstiskās organizācijas tur darbojas un māca un kādas pārliecības speciālists strādā ar pusaudzi, kurš nonācis grūtībās. Lai izdodas atrast tādus, kas atbilst gan Jūsu ģimenes, gan zinātnes redzējumam un pārliecībām!

Novērtē šo rakstu:

0
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

"Maskavas nams" Rīgā – simbols ģeopolitiskā kursa maiņai?

FotoPirms nedēļas biedrība "Austošā Saule" pulcēja piketa dalībniekus pretī "Maskavas namam" Rīgā. Ar plakātiem, kas atgādināja par ukraiņu ciešanām un nepieciešamību atbrīvoties no Krievijas ietekmes, pretī Krievijas valsts simboliem. Piketa dalībniekiem nebija šaubu par to, ka vairāk nekā pusotru gadu pēc pilna apmēra kara sākuma Ukrainā un gadu pēc okupekļa nojaukšanas Pārdaugavā "Maskavas nama" atrašanās Rīgā ir spilgts simbols arvien neatrisinātajai cīņai par Latvijas ģeopolitisko kursu un mūsu pašu interesēm savā valstī.
Lasīt visu...

21

Vai pienācis laiks izvēlēties amatpersonas ar loterijas palīdzību?

FotoSortition. Tā senajās Atēnās sauca sistēmu, kurā tautas priekšstāvji, amatpersonas, augstākie ierēdņi, tiesneši tika izvēlēti lozējot. Tas, kuram izkrita kārts ieņemt kādu augstu amatu, tad deva zvērestu kalpot godīgi, tikai un vienīgi tautas interesēs, neņemt kukuļus utt. Šī senā demokrātijas metode nav pilnībā izzudusi līdz pat mūsu dienām, piemēram, tādās valstīs kā ASV, kur šādi tiek izvēlēti tiesu zvērinātie, kuri krimināllietās faktiski izlemj – vainīgs vai ne.
Lasīt visu...

3

Pateikt, ka šī būs katastrofāla valdība, var tikai kāds, kuram galvā ir atdzisusi putra, un arī okupācijas varas kolaborants Kūtris būs lielisks Saeimas priekšsēdētājs

FotoPagājušajā piektdienā, 15. septembrī, Latvijas Republikas Saeimā sākās ārkārtas sēde. Tajā bija tikai viens izskatāms jautājums, proti: “Par uzticības izteikšanu Ministru kabinetam.” Runa, protams, ir par aizejošās labklājības ministres Evikas Siliņas izveidoto valdību.
Lasīt visu...

3

Tas, ka Kūtris ir komunistu okupācijas varas kolaborants, „Delnai” ir pieņemami, bet tas, ka viņš atļaujas izteikt savu viedokli un ievēro nevainīguma prezumpciju, ir nosodāmi

FotoGodātie Saeimas deputāti, vēršamies pie Jums, lai paustu dziļas bažas par Gunāra Kūtra pieteikto kandidatūru un plānoto apstiprināšanu Saeimas priekšsēdētāja amatā. Uzskatām, ka deputāta publiskajā telpā izskanējušie izteikumi neatbilst augstajiem godprātības, atklātības un atbildīguma standartiem, kas tiek sagaidīti no Saeimas priekšsēdētāja kā vienas no augstākajām valsts amatpersonām.
Lasīt visu...

3

Tikai nesmejieties, bet mums ir atnākusi atziņa: ir jābūt drošiem, ka ikvienā jomā – iekšlietu, veselības, izglītības, reģionālās politikas vai citā – esam izdarījuši visu, lai cilvēki varētu izjustu augstu lojalitāti pret savu valsti

FotoRietumu pasaulē ārpolitika ir kļuvusi par drošības politiku, jo Krievijas brutālais iebrukums Ukrainā pasauli ir ievirzījis "kara laikmetā" – tādu secinājumu izteicu šā gada janvārī ārlietu debatēs.
Lasīt visu...

21

Par melīgo spriņģu, jembergu un visu pārējo Kremļa stabulnieku “līdzjūtības vaimanām”

FotoPētot Daugavpils Čmoikas un Re:Baltica prokrieviskā dueta darbības, uzdūros interesantam dokumentam, kurā Tiesībsargs analizē ar Imigrācijas likuma grozījumiem saistītos riskus, tai skaitā iespējamo eventuālo Krievijas Federācijas pilsoņu izraidīšanu no valsts nenokārtotas latviešu valodas pārbaudes dēļ.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Šajā valdībā nenotiks visādas nevajadzīgas, muļķīgas debates!

Šī būs pirmā centriski kreisā valdība kopš neatkarības atjaunošanas. Pirmā valdība, kas nebūs konservatīva....

Foto

Es aicinu ikvienu Latvijas iedzīvotāju vilkt katrā kājā atšķirīgu apavu – un tāda arī būs manas valdības darbība

Lai patiesi izprastu otru cilvēku, ir jānoiet viņa...

Foto

Atklātā vēstule valsts prezidentam Edgaram Rinkēvičam: fakti skaidri norāda uz iespējamu tiesību pārkāpumu un neētisku rīcību no „Swedbank” puses

Godātais Latvijas valsts prezident Edgar Rinkēvič! Es,...

Foto

Briškens un manekena politiķi

Ik rītu pa ceļam uz darbu sanāk doties garām kāda lielveikala skatlogam, kurā nemainīgi stalti stāv manekeni, tērpti visnotaļ glītos uzvalkos. Tam...

Foto

Īsā atmiņa un krievu imperiālisma otrā elpa

Mums, latviešiem, ir vājības, kas tiek izmantotas pret mums. Kad mēs jūtam tūlītējus eksistenciālus draudus, tad mēs esam vienoti,...

Foto

Mans viedoklis

Privātiem medijiem var būt savi ideoloģiski, politiski, personiski mērķi. Tas ir normāli. Kāds dibina, pērk un uztur savu mediju vai medijus ar mērķi ietekmēt...

Foto

Dzirdam metaforas “kolektīvie Rietumi”, “krievu kolektīvais Putins” – bet ko tad nolēmis “kolektīvais latvietis”?

Tamlīdzīgi izplūduši izteicieni nav lietojami kā pilnvērtīgi termini, tikai kā metaforiski vispārinājumi,...

Foto

Kāpēc “sabiedriskais medijs” uzdod jautājumus un neatskaņo atbildes?

“Labdien! Paldies par izrādīto interesi saistībā ar norisēm Ogres novadā! Vēlos norādīt, ka Ogres Vēstures un mākslas muzeja...

Foto

Vācieši jauc nost vēja elektrostacijas, lai paplašinātu brūnogļu ieguvi!

Energokompānija RWE ir sākusi nojaukt septiņas vēja turbīnas blakus bijušajam Lützerath ciematam Ziemeļreinā-Vestfālenē. Iemesls: RWE vēlas paplašināt Garzweiler II virszemes brūnogļu...

Foto

Nesmejieties, bet mēs atkal esam sacerējuši vēstuli

Godātais valsts prezident, Saeima, ministru prezidenta kandidāte Evika Siliņa! Latvijā kultūras ministram būtu jābūt otram valsts vadītājam, garīgās attīstības...

Foto

Iesniegums par „Sadales tīklu” ir nepareizs!

31. augustā vairāki portāli publicēja rakstu par uzņēmēja Gata Lazdas vēršanos ar iesniegumu Ģenerālprokuratūrā par AS “Sadales tīkls” jaudas “nenodrošināšanu”...

Foto

Dažas piezīmes par jauno Ogres Vēstures un mākslas muzeja direktori

Ogres novada dome izsludināja atklātu konkursu uz muzeja direktora amatu. Pieteicās diemžēl tikai viens pretendents –...

Foto

Imigrācijas likums un spēles ap terminiem

Ņemot vērā, kā pēdējo mēnešu laikā tiek manipulēts ar jēdzieniem saistībā ar Imigrācijas likuma normām saistībā ar ārzemnieku, precīzāk, Krievijas...

Foto

Rokas nost no mūsu Latvijā gūtās peļņas, tā vajadzīga dividendēm mūsu skandināvu akcionāriem

Viedokļi par un ap banku darbību, kas pēdējo mēnešu laikā uzvirmojuši, rada ilūziju,...

Foto

Negribēšanas spēks, vai kāpēc mēs gribam kā labāk, bet sanāk kā vienmēr. Dažas varbūt spurainas, taču rūgtas pārdomas

Disharmonijas izjūta vai emocionālā nelīdzsvarotība ir subjektīvi jēdzieni,...

Foto

„Sadales tīkla” rīcība: kurš uzņemsies politisko atbildību un kuram paliks kriminālā?

Kāpēc uzņēmumu un iestāžu vadītājiem kompetence ir svarīgāka par lojalitāti valdošajiem politiskajiem spēkiem....

Foto

Kad Marijas Naumovas koncertā publika uzvedas kā stacijas bufetē

Dzintaru koncertzāle šovasar lutinājusi ar daudziem skaistiem un dvēseli aizkustinošiem koncertiem. Divas reizes skatītājus priecējis Maestro Raimonds...

Foto

Prezidents ir viens, skolotāji ir daudzi

Šodien man uzticēts pastāstīt, ko var skolotājs un ko var prezidents. Citiem vārdiem sakot – “Atrodi atšķirības starp skolotāju un...

Foto

Lūdzu, netraucējiet jaunam OIK!

AS "Augstsprieguma tīkls" (AST) paziņojums pārtraukt izsniegt tehniskās prasības jaunu elektrostaciju pieslēgšanai pārvades tīklam, balstoties uz jaudu nepieejamību tīklā, ir tirgus regulēšana....

Foto

Mana pieredze pašvaldības darbā: domes deputātiem vispār nevajadzētu dalīties pozīcijā un opozīcijā, bet vienkārši strādāt!

BIja kārtējā sarežģītā un iekšēji pretrunīgā diena Rīgas domē. Izjautājām Vilni...

Foto

Nost ar ielikteņiem, laiks profesionāļiem!

Katastrofāls dzimstības kritums, kas pērn, gada laikā samazinoties par 2000 jaundzimušo, sasniedzis 100 gados zemāko atzīmi, valsts ārējais parāds, kas tuvojas...

Foto

„Manabalss” iniciatīva: atcelt 22. augusta vienšošanos par grozījumiem Imigrācijas likumā par valsts valodas prasmēm

Aicinu atcelt 22. augustā notikušo valdības vienošanos par izmaiņu veikšanu Imigrācijas likumā...

Foto

Atklāta vēstule „Indexo” valdes priekšsēdētājam Valdim Siksnim

Godātais Sikšņa kungs (attēlā)! Organizējot Indexo akciju kotāciju Rīgas fondu biržā pirms vairāk nekā gada, akciju kotācijas noteikumos Jūs personīgi iekļāvāt...

Foto

Tu

Netiesājiet, tad jūs netapsit tiesāti; nepazudiniet, tad jūs netapsit pazudināti; piedodiet, tad jums taps piedots. (Lūkas 6:37)...

Foto

Kariņa redzējums ir mans redzējums: jo vairāk, jo labāk!

2023. gada 21. un 22. augustā Rīgas pilī esmu ticies ar visiem Saeimā pārstāvētajiem politiskajiem spēkiem, pārrunājot...

Foto

Tautvaldība un globālisms

Tautvaldība, ja tā to var nosaukt, ir pirmatnējās demokrātijas forma, kur katra kopiena, dzimta vai ģimene izvēl savu pārstāvi iekšēju vai ārēju jautājumu...

Foto

Tikai nesmejieties, man atkal ir priekšā lieli dzīves lēmumi

Labrīt. Man šodien ir jāpieņem lieli dzīves lēmumi. Šajā pusgadā esmu piedzīvojis savas dzīves lielāko nodevību. Mani...

Foto

Brīvību pilsonim Ivanovam!

Es, Diana Uliganets, esmu uzņēmēja Igora Ivanova dzīvesbiedre un pilnvarotā persona. Man ir Ukrainas un Ungārijas dubultpilsonība. Jau ilgāku laiku dažādu objektīvu apstākļu,...

Foto

Es ar prieku uzticēšu jaunajai valdībai atrisināt visas aktuālās problēmas, kaut skaidrs, ka tas nav iespējams

Šodien, 2023. gada 17. augustā, esmu saņēmis ministru prezidenta Artura...

Foto

Izlasot Imanta Parādnieka viedokli par kara nodokli

Atvainojos visiem, kas šodien lasa informāciju tikai par Krišjāņa Kariņa demisiju un jaunas Latvijas valdības izveidi. Šajā rakstā tā...

Foto

Urā, mēs uzvarējām KNAB!

15.jūlijā stājies spēkā Administratīvās rajona tiesas spriedums lietā, kurā četri deputātu kandidāti no Jaunās Vienotības un Latvijas Reģionu apvienības apvienotā saraksta Ventspils pilsētas pašvaldības...

Foto

Bez siles mēs nevaram un negribam!

Kustība “Par!” lēmusi turpināt darbu Rīgas domes vadībā, īstenojot 2020. gadā iesāktās pārmaiņas rīdziniekiem. Mēs turpināsim izglītībā iesākto, uzlabojot skolēnu...

Foto

Elektrības sadales tarifi - kļūda, kas tiks izlabota decembrī...

Laiku pa laikam sabiedrības viedoklis tomēr tiek ņemts vērā. Premjers ir apsolījis decembrī pārskatīt sadales tarifus. Tātad...