Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Pirms dažām dienām kāds Pietiek lasītājs interesējās: "Mediji 18. augustā informēja, ka Ceļu satiksmes drošības direkcija (CSDD) veikusi iepirkumu 6 000000 eiro apjomā un par šo naudu iegādāti 5 miljoni tehniskās apskates uzlīmju un 2 miljoni transporta līdzekļu reģistrācijas apliecību vāciņu. Piegādātājs būs kāda Vācijas firma. Domāju, ka būtu ļoti vērtīgi noskaidrot, cik lietderīgs un nepieciešams ir šāds iepirkums un kāpēc šos plastmasas vāciņus un uzlīmes nevarētu piegādāt kāds Latvijas uzņēmums." Pietiek ir saņēmis izvērstu skaidrojumu par šo tēmu:

"No uzdotā jautājuma saprotam, ka lasītājs interesējas par CSDD iepirkumu par transportlīdzekļu tehniskās apskates uzlīmēm un reģistrācijas apliecību vāciņiem.

Ievērojot, ka 2013.gada nogalē beidzas iepriekšējais līgums, CSDD izsludināja atklātu konkursu „Transportlīdzekļu informācijas sistēmas elementu (vizuālās informācijas nesēju) izgatavošana un piegāde”. Atbilstoši konkursa nosacījumiem uzvarētājam piecu gadu laikā CSDD ir jāpiegādā 5,5 miljoni tehniskās apskates uzlīmju un 1 miljons reģistrācijas apliecību vāciņu. Pirmā piegāde jānodrošina ne vēlāk kā līdz 2013.gada 2.decembrim.

Tehniskās apskates uzlīmes un transportlīdzekļu reģistrācijas apliecības vāciņu komplekts ir daļa no transportlīdzekļu hologrāfiskās identifikācijas sistēmas (saukta arī par HoloCIS), kas saistīta ar transportlīdzekļu valsts tehnisko apskati un reģistrāciju. Visi Latvijā izsniegtie dokumenti ir izdrukas no reģistra, kas tajos ietverto informāciju ļauj viegli salīdzināt un pārbaudīt, līdz ar to vēl papildus samazinot negodīgas rīcības iespējas. Šī sistēma Latvijā darbojas vairāk nekā 16 gadus. To vēl pirms Latvijas iestāšanās ES augstu novērtēja starptautiskie eksperti.

Nevar noliegt, ka 1990. gados, kad reģistrācijas apliecībām nebija hologrāfisku aizsargvāciņu, uzlīmēm nebija tik augsts aizsardzības līmenis un tās tika izgatavotas ne tik augstām drošības prasībām atbilstošos uzņēmumos, CSDD un tiesībsargājošajām institūcijām bieži nācās saskarties ar tehniskās apskates uzlīmju, kā arī ar reģistrācijas dokumentu viltošanu un to nonākšanu „melnajā tirgū”. Tas faktiski nozīmēja, ka ceļu satiksmē piedalījās transportlīdzekļi bez tehniskās apskates un bez nodokļu un nodevu nomaksas.

Lai izvairītos no šādām situācijām, CSDD izveidoja pieminēto sistēmu un izvirzīja daudz augstākas drošības un aizsardzības prasības uzlīmēm un reģistrācijas apliecību aizsargvāciņiem. Tā rezultātā jau vairākus gadus CSDD nav konstatējusi ne tehniskās apskates uzlīmju viltojumus, ne arī transportlīdzekļu zādzības, kas būtu saistītas ar viltotu Latvijas transportlīdzekļu reģistrācijas dokumentu izmantošanu.

Latvijas dokumentu augstā aizsardzības pakāpe nodrošina to, ka mēs neesam kļuvuši par noziedzīgā ceļā iegūtu transportlīdzekļu legalizācijas valsti. Latvijā bieži vien tiek atklāti viltoti dokumenti no tādām valstīm, kā Francija, Šveice, kuru dokumenti nav tik droši aizsargāti pret viltojumiem.

Izsludinot atklāto konkursu, līdztekus juridiskajiem un iepirkuma aspektiem, uzlīmēm un vāciņiem būtiski bija nodrošināt visaugstāko drošības un aizsardzības līmeni. Proti, ka uzlīmes un vāciņus piegādā starptautiski sertificēts ražotājs, tādējādi pasargājot dokumentus no viltojumiem, transportlīdzekļu īpašniekus no spēkratu zādzībām un citām nelikumībām. Vienlaikus bija svarīgi, lai produkcijas ražošana notiktu pilnīgi drošā vidē un lai tiktu nodrošināta pilnīga uzlīmju un vāciņu uzskaite – no ražotāja līdz pat CSDD klientam.

Tāpat uzlīmju un vāciņu praktiskās izmantošanas procesā svarīgas bija vēl vairākas lietas. Piemēram, ātra, ērta un precīza tehniskās apskates uzlīmes sagatavošana bez papildu ierīču izmantošanas; apdrukāšana, uzlīmes pašlīmējošo daļu savienošana, noņemšana no uzlīmes nesēja, uzlīmēšana uz paredzētās virsmas; neatgriezeniska hologrāfiskās daļas sabojāšana, nesaglabājot uzdrukātos individualizētos reģistra datus, ja uzlīme tiek noņemta no stikla un plastikāta pamatnes; apliecības vāciņš kopā ar tajos ielaminētu reģistrācijas apliecību veido vienotu reģistrācijas dokumentu.

Jāuzsver, ka, veicot iepirkumus, pasūtītājam ir jānodrošina virkne Publisko iepirkumu likuma mērķu – iepirkuma procedūras atklātums, piegādātāju brīva konkurence, kā arī vienlīdzīga un taisnīga attieksme pret tiem, kā arī valsts un pašvaldību līdzekļu efektīva izmantošana, maksimāli samazinot pasūtītāja risku. Tādējādi neradot kādam piegādātājam priekšrocības vai tieši pretēji – neierobežojot dalību iepirkuma procedūrā pēc tā valsts piederības.

Saskaņā ar Publisko iepirkumu likumu pasūtītājs nav tiesīgs noteikt aizliegumu iepirkuma procedūrā piedalīties komersantiem, kas nav reģistrēti Latvijā. Līdz ar to šajā iepirkumā varēja piedalīties jebkurš piegādātājs, tai skaitā Latvijas uzņēmums, kurš atbilst nolikumā izvirzītajām prasībām.

Ņemot vērā šī iepirkuma būtisko ietekmi uz sabiedrības, īpaši – uz transportlīdzekļu īpašnieku un vadītāju drošību, izvirzāmās prasības nav jāpielāgo kādam konkrētam komersantam, bet gan jāvadās no apsvērumiem, kas saistīti ar šīm sabiedrības drošības interesēm."

Novērtē šo rakstu:

0
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Iestājamies par tradicionālu ģimeni, mudinām parakstīties pret partnerības institūta ieviešanu

FotoCentrālā vēlēšanu komisija ceturtdien, 16. novembrī izlēma laikā no 2023. gada 7. decembra līdz 2024. gada 5. janvārim rīkot parakstu vākšanu tautas nobalsošanas ierosināšanai par apturētā likumprojekta “Grozījumi Notariāta likumā” atcelšanu.
Lasīt visu...

3

Prasījām kultūrai 66 miljonus, nedabūjām pat trešo daļu, bet papildus piecarpus miljoni mūsu propagandoniem būs!

FotoTikko pieņemtais budžets Kultūras ministrijas atbildībām prioritārajos pasākumos piešķir 17.51 miljonu eiro. Šie atbalsta pasākumi galvenokārt dzēš nozares ugunsgrēkus, kas bijuši redzami gadiem ilgi.
Lasīt visu...

21

Nosodām nevēlamu uzvedību akadēmiskā vidē, jo īpaši attiecībās starp pasniedzēju un studentu

FotoMedijos ir izskanējuši nopietni, pirmšķietami ticami, publiski apgalvojumi par LU Fizikas, matemātikas un optometrijas fakultātes (LU FMOF) pasniedzēja Dmitrija Bočarova nepieņemamām darbībām un seksuālu uzmākšanos attiecībās ar sievietēm, tai skaitā ar nepilngadīgu personu un LU studenti.
Lasīt visu...

21

Dažas pārdomas par Ex-seržanta rakstu “Karš Ukrainā. Vai tiešām strupceļš - un kam?”

FotoRietumeiropa un arvien vairāk arī Centrāleiropa lielākoties joprojām ir Amerikas protektorāts, un šīs valstis atgādina senos vasaļus, tāpēc pats tuvākais amerikāņu uzdevums ir nodrošināt, lai neviena valsts vai valstu kombinācija neiegūtu spēju izraidīt ASV no Eirāzijas vai pat būtiski samazināt tās izšķirošo šķīrējtiesas lomu.
Lasīt visu...

3

Pēc ilgas nolaidības un ākstībām mēs esam sākuši bakstīties ap bumbu patvertņu jautājumu

FotoJautājums par tuvāko drošo vietu militāra apdraudējuma gadījumā joprojām nav atbildēts kopš Krievijas iebrukuma Ukrainā 2022. gada 24. februārī. Kad varēs atbildēt uz šo vienkāršo iedzīvotāja jautājumu, kas ir paveikts līdz šim un kas vēl ir darāms? Šis būs ieskats Rīgas līdz šim paveiktajā.
Lasīt visu...

21

Belēvičs savulaik demisionēja par sīkumu, turpretim Kariņš demisiju pat neapsver

Foto“Atceros tos jocīgos laikus, kad amatpersonas atkāpās sīkumu dēļ. (..) Veselības ministrs Guntis Belēvičs atkāpās tāpēc, ka tika pieķerts ārpusrindas apkalpošanā Onkoloģijas centrā,” piektdien rakstīju savā “Dienas citātā”. Guntis Belēvičs sarunā ar “Neatkarīgo” papildināja redzējumu uz senajiem 2016. gada notikumiem, kuru morālais aspekts šodien kļūst arvien aktuālāks.
Lasīt visu...

21

Par „kapitālā remonta” blaknēm: „Airiston Helmi” un „krievu zemūdeņu bāžu Somijā” piemērs

FotoTā sauktais finanšu sistēmas kapitālais remonts joprojām raisa diskusijas kā Latvijā, tā citās valstīs, kurās tas notika, un tiek meklētas atbildes uz jautājumiem, vai reizēm cēlu mērķu vārdā nav maksāta pārāk dārga cena, bremzēta ekonomikas attīstība, upurēti veiksmīgi strādājoši uzņēmumi, vai nav cietuši cilvēki, kas neko neatļautu nedarīja. Un vai nav bijis arī tā, ka ar "kapitālā remonta" lozungu tika mēģināts sasniegt pavisam citus mērķus, kā arī norakstīt klaju amatpersonu nekompetenci?
Lasīt visu...

6

No Kariņa mācās arī viņa bijusī “labā roka”, tagad - rokas pagarinājums - premjerministre Evika Siliņa

FotoGrūti izvērtēt, vai ārlietu ministra Krišjāņa Kariņa (Jaunā vienotība – JV) “skaidrojumi” par viņa lidināšanos ar privātiem lidaparātiem ir nekaunības, augstprātības, melīguma vai prastas muļķības radīti. Varbūt tur ir viss kopā. Taču simptomātiski ir tas, ka iezīmējas plaisa starp JV līdera un valsts prezidenta pozīcijām.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Bez Stambulas konvencijas Latvijas sievietēm gals klāt, ar Stambulas konvenciju Latvijas sievietes zels un plauks

Diskusijās par Stambulas konvenciju (jeb Eiropas Padomes Konvencija par vardarbības pret...

Foto

Valdība ir uz savas planētas, tauta – uz citas

“Biju pārliecināts, ka mūsu ceļi nekad nekrustosies. Bet, re, valsts svētki ir tas, kas tomēr vieno, kaut...

Foto

Latvijas Televīzija palīdz aizdomās turētajiem apzināti kurināt nacionālo naidu, lai netieši mazinātu vainu slepkavībā

Uzskatu, ka par mana tēva Andra Ļubkas (attēlā) slepkavību aizdomās turētās personas...

Foto

Par “Maximas” traģēdiju: taisnīgs spriedums manā izpratnē būtu inženiera un būvuzņēmuma sodīšana par ēkas sabrukšanu un "Maximas" sodīšana par cilvēku bojāeju

Ar nelabu sajūtu sekoju medijos...

Foto

Vai Latvijā ir pārāk liels publiskais sektors?

ANO 1919. gadā dibinātā Starptautiskā Darba organizācija publicējusi statistiku – 2020. gadā Latvijā aptuveni 29% visu strādājošo bija nodarbināti...

Foto

Tautas pacietības mērs ir izsmelts!

Šis raksts ir pēdējais brīdinājums koloniālajiem pārvaldniekiem Latvijā! Pēdējais brīdinājums viņu pakalpiņiem valdībā un valsts struktūrās. Tautas pacietības mērs ir izsmelts!...

Foto

Nosodām “Vienotības”, “Progresīvo” un ZZS kreisi radikālo partnerību

Saistībā ar jaunās valdības kreisi liberālo kursu vērtību jautājumos, par prioritāti demogrāfiskās krīzes, ekonomiskās stagnācijas, kā arī militāra...

Foto

Aicinām parakstīties par Saeimas atlaišanu

Mēs, Nacionālā savienība “Taisnīgums”, paziņojam, ka esam pievienojušies iniciatīvai par tautas nobalsošanu, lai atlaistu 14. Saeimu....

Foto

Jau tagad „RailBaltica” trūkst sešu miljardu eiro Latvijas posmam

RailBaltica projektam ir visas iespējas kļūt par akmeni kaklā Latvijas budžetam un valsts parādam, jo jau tagad trūkst...

Foto

Šis raksts par Izraēlu un Palestīnu ir īpaši kompentents, jo pirmā līdzautora divi ģimenes locekļi ir strādājuši kibucos, bet otrs ir dzēris košera šņabi un ir „progresīvais”

10. novembrī ASV valsts sekretārs Entonijs Blinkens Izraēlas–Hamās konflikta kontekstā nāca klajā ar paziņojumu, citu lietu starpā atzīmējot, ka “daudz par daudz palestīniešu ir tikuši nogalināti”. Statistika diemžēl ir nepielūdzama – Izraēlas īstenotās blīvi apdzīvotās Gazas bombardēšanā jau ir 11 tūkstoši...

Foto

Uzruna Latvijas Republikas proklamēšanas 105. gadadienai veltītajā svētku koncertā Latvijas Nacionālajā teātrī

Ļoti cienījamā Saeimas priekšsēdētājas kundze! Ļoti cienījamā Ministru prezidentes kundze! Cienījamās dāmas un godātie...

Foto

Tauta nav stulba

Tauta nav stulba. Tautai piemīt veselais saprāts. Tauta to apliecina, kad viņa publiski dzird idejas, kuras sakrīt ar viņas izjusto gudrību....

Foto

Maksātnespējas administrators izsaimnieko atlikušo uzņēmuma mantu

Mēs, maksātnespējīgās AS "Dzintars" kreditori, nolēmām griezties pie valdības vadītājas un atbildīgās ministres ar atklāto vēstuli par samilzušām problēmām, ar...

Foto

Vai Saeima ir jāatlaiž?

Pēdējās dienās daudz dzirdams par rosinājumu atlaist 14. Saeimu. Izskan gan aicinājumi tādā veidā sodīt arvien kreisāko “Jaunās Vienotības” valdību, gan pretēji...

Foto

Mēs, Kozins, Levrence, Bogustova, Pūpola, Raubiško, Austers un vēl virkne citu Iļjiča mazbērnu...

Kopš teroristiskās organizācijas "Hamas" uzbrukuma 2023. gada 7. oktobrī, kura laikā tika veikti...

Foto

„Rail Baltica” finansējuma plūsmai ir jābūt loģiskai un saskaņotai ar būvdarbu gaitu, citādi Putniņa un Pauniņa kungiem būs problēmas

Lai Rail Baltica būvniecība noritētu raiti un efektīvi un...

Foto

Kas ir "mēs"?

Lūdzu zemāko izklāstu neuzskatīt par konservatīvās domas konferences rīkotāju autoritatīvu versiju. Ticu, ka 28. novembrī Demos II sesijā no runātājiem dzirdēsim pavisam citas...

Foto

Biotehnologa fabulas

Cilvēks ir radies no šūnām, viss organisms - āda, miesa, kauli, tauki, muskuļi, orgāni - arī ir veidots no šūnām. Šūnās veidojas arī enerģija,...