Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Nu jau bijusī Finanšu izlūkošanas dienesta (FID) priekšniece Ilze Znotiņa ir melojusi, šovasar publiski paziņojot, ka jau „pirmajā mēnesī FID amatā man tika piedāvāts kukulis”. Dienas oficiāli saņemtie Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) resoriskās pārbaudes materiāli apliecina gan šos, gan vēl citus melus, - I. Znotiņa arī melojusi pašam KNAB, apgalvojot, ka par kukuļa piedāvājumu esot informējusi Satversmes aizsardzības biroju.

„Man tika piedāvāts kukulis”

„Pirmajā mēnesī FID amatā man tika piedāvāts kukulis, un mana rīcība bija vienīgā un pareizā tādā situācijā - kukuļa piedāvātājs ātri un skaidri saņēma rezultātu par šo piedāvājumu, un pēc tam nekad man vairs kukulis nav ticis piedāvāts,” – tā I. Znotiņa par it kā 2018. gadā notikušu kukuļa piedāvājumu šovasar pastāstīja viņai komplimentārā intervijā žurnālam Ieva.

Iespējams, pašai I. Znotiņai negaidīti šī „publiskā tēla spodrināšanas” epizode izvērtās mediju uzdotos jautājumos par to, kāds tad bijis iznākums šim kukuļošanas mēģinājumam un vai valsts amatpersona atbilstoši normatīvajiem aktiem ir par to ziņojusi tiesībsargāšanas iestādēm.

Pēc tam, kad pati I. Znotiņa, kura šogad netika atkārtoti apstiprināta atbildīgajā amatā, neko vairāk paskaidrot vairs nevēlējās, vien medijiem norādot, ka tā esot „informācija, ar ko nevaru nekādā veidā dalīties” un ka „viss izdarīts tā, kā vajadzēja izdarīt, taču nekādas detaļas es diemžēl nevarēšu sniegt”, KNAB sāka resorisko pārbaudi.

Pārbaude noslēdzās šā gada 10. oktobrī, un oficiāli KNAB pavēstīja tikai to, ka kukuļa piedāvājums I. Znotiņai nav konstatēts un ka neesot gūts apstiprinājums „tam, ka būtu noticis kukuļa piedāvājums vai kāds cits Krimināllikumā paredzēts smags vai sevišķi smags noziegums”, par ko FID vadītājai būtu vajadzējis ziņot tiesībsargāšanas iestādēm.

Taču no šī publiskā vēstījuma nekļuva skaidrs, kas tad īsti ir noticis tālajā 2018. gadā – vai FID priekšniecei patiešām ir ticis izteikts kāds nepiedienīgs piedāvājums, kuru viņa noraidījusi, vai arī I. Znotiņa ir vienkārši samelojusies. Tagad, Dienai oficiāli pieprasot un arī saņemot KNAB resoriskās pārbaudes materiālus, atklājas patiesā aina – FID priekšniece ne tikai intervijā teikusi nepatiesību par viņai it kā piedāvātu kukuli, bet arī melojusi SAB un, iespējams, arī Valsts policijai.

Izvairīšanās un izlocīšanās

Kā izriet no izdevniecības Santa KNAB nodotā audioieraksta un tā atšifrējuma, nav nekādu šaubu, ka I. Znotiņa intervijā stāstījusi tieši par viņai piedāvātu kukuli un nevis kādu „robežgadījumu”. Precīzā saruna ar žurnālisti ir bijusi šāda:

„I. Znotiņa: Valsts sektora tu nevari tādu principu izmantot. Ja vien tu neizdomā, ka tev ir valsts sektorā kaut kāds - paralēli ienākumi iespējami.

Žurnāliste Ilze Anna Vītola: Mh.

I. Znotiņa: Un tas, protams, ir pilnīgi, t… tā ir tēma, kura, kur nu es pilnīgi strikti varu pateikt (noklepojas), un ko es domāju, ka (iesmejas) nekontrolējamības un (noklepojas) elements bija arī šajā. Man pirmajā mēnesi.

Žurnāliste Ilze Anna Vītola: Mh.

I. Znotiņa: Piedāvāja kukuli. Kad es strādāju šajā darbā. Un mana rīcība bija, manuprāt, vispareiz-, vienīgā un pareizā rīcība. Un šis te kukuļa piedāvātājs diezgan skaidri un ātri saņēma arī rezultātu par šādu piedāvājumu. Proti, viņam nebija iespēju man šo kukuli iedot. Man nekad vairs pēc tam neviens nav piedāvājis!”

Salīdzinot šo ierakstu ar interviju, kas publicēta žurnālā, nav nekādu šaubu – I. Znotiņa patiešām ir žurnālistei paziņojusi, ka jau pirmajā mēnesī FID vadītājas amatā viņai ir piedāvāts kukulis.

Tikmēr KNAB resoriskās pārbaudes materiāli rāda – kad izmeklētājs ir pieprasījis I. Znotiņai paskaidrojumus, uz elektroniski nosūtīto informācijas pieprasījumu viņa vispār nav reaģējusi. Savukārt, spiesta ierasties uz paskaidrojumu sniegšanu, viņa nekavējoties ir paziņojusi, ka publicētā intervija esot „neprecīza”. „Jā, es lasīju publikāciju 2022. gada 20. jūlija žurnālā Ieva un varu pateikt, ka intervija neprecīzi atspoguļo notikumu gaitu,” izmeklētājam pavēstījusi I. Znotiņa.

Vēl izvairīgāka bijusi I. Znotiņas atbilde uz jautājumu – kurš, kad, kādā apmērā un par kādu darbību izdarīšanu vai kādu darbību neveikšanu viņai piedāvājis kukuli. FID vadītājas izklāstītās versijas būtība bijusi – kukulis viņai tomēr nav ticis piedāvāts, bet kāds „avots” viņu it kā informējis par iespējamu kukuļa piedāvāšanu.

„Avots vispārīgi pateica, ka ir ļoti ieinteresēts cilvēks atbrīvot iesaldēto naudu, ka viņam vajadzētu palīdzēt sagatavot dokumentāciju vai nokonsultēt, lai atbrīvotu naudu un viņš varētu to saņemt atpakaļ. Es uzreiz pateicu, ka nekāda gadījumā neiesaistīšos,” – tas saskaņā ar I. Znotiņas versiju bijis „kukuļa piedāvājums”. Neko vairāk viņa nezinot, bet avotu neatklāšot.

Meli par vēršanos SAB

Kā rāda KNAB resoriskās pārbaudes materiāli, I. Znotiņa biroja izmeklētājam arī apgalvojusi, ka par notikušo informējusi ne tikai savus FID kolēģus, bet arī dienesta „sadarbības un uzraudzības iestādes, proti, Ģenerālprokuratūru, SAB, VP [Valsts policiju], bet informāciju par konkrētiem cilvēkiem nevēlos sniegt, jo bija publiski pieejama informācija, ka pēc tam šī informācija var parādīties presē”.

KNAB, kā rāda resoriskās pārbaudes materiāli, divām no trim I Znotiņas pieminētajām iestādēm nosūtījis oficiālus pieprasījumus – vai tiešām FID priekšniece ir tās informējusi par kukuļa piedāvājumu vai ko tamlīdzīgu? Atbildes ir uzrādījušas vēl jaunus augstās amatpersonas melus.

Valsts policija ir atbildējusi izvairīgi. Veicot meklēšanu Iekšlietu ministrijas Informācijas centra uzturētās Integrētās iekšlietu informācijas sistēmas apakšsistēmā “Vienotais notikumu reģistrs”, nekādi dati par I. Znotiņas sniegtu informāciju neesot atrasti. Taču esot jāņem vērā, ka 2021. gada nogalē ieviesta jauna dokumentu vadības sistēma, tā ka iepriekšējās dati varot būt arī nepilnīgi.

Toties Satversmes aizsardzības birojs uz KNAB pieprasījumu nepārprotami skaidri atbildējis – I. Znotiņa nerunā taisnību. „Atbildot uz Jūsu 2022. gada 10. augusta pieprasījumu Nr. 3987, informējam, ka Satversmes aizsardzības biroja lietvedībā nav reģistrēta informācija par to, ka bijusī Finanšu izlūkošanas dienesta priekšniece Ilze Znotiņa 2018. gadā vērsusies SAB par iespējamu "kukuļa" piedāvājumu saistībā ar viņas iesaistīšanos FID lietvedībā esošas lietas izskatīšanas procesā,” teikts SAB oficiālajā atbildē.

KNAB iejūtība un pretimnākšana

Iepazīstoties ar KNAB resoriskās pārbaudes materiāliem, diezgan acīs krītoša ir biroja darbinieka – turklāt nevis ierindas izmeklētāja, bet KNAB Otrās pārvaldes Otrās nodaļas priekšnieka – labvēlīgā un iecietīgā attieksme pret meliem un pretrunām I. Znotiņas sniegtajos paskaidrojumos.

KNAB izmeklētājs nav uzdevis nekādus papildu jautājumus pēc tam, kad I. Znotiņa paskaidrojumos ir sniegusi nepatiesu skaidrojumu par to, ko viņa esot teikusi intervijā žurnālam. Arī atklājoties tam, ka pretēji I. Znotiņas apgalvojumiem par vēršanos SAB šajā iestādē nekas tāds nav fiksēts, KNAB nekādus tālākus soļus šajā saistībā nav uzskatījis par vajadzīgu veikt.

Toties bez kādiem papildu jautājumiem KNAB resoriskajā pārbaudē ir atzinis par ticamu I. Znotiņas izklāstīto versiju – runa esot par iesaldētiem un pēcāk arestētiem līdzekļiem lielā apmērā, un šīs krimināllietas ietvaros pēcāk tiešām par kukuļdošanu esot ticis aizturēts kāds cilvēks.

 Rezultātā KNAB izdarījis secinājumu – I. Znotiņas vēstījums par viņai piedāvātu kukuli patiesībā esot uztverams kā „norāde uz varbūtību”, ka saistībā ar „iesaldēto naudu 32 000 000 EUR apmērā, pie viņas var vērsties kāds ļoti ieinteresēts cilvēks ar lūgumu palīdzēt sagatavot dokumentāciju vai nokonsultēt, lai atbrīvotu naudu un viņš varētu to saņemt atpakaļ”.

Šī norāde KNAB ieskatā neesot „uzskatāma par kukuļa piedāvājumu, bet vispārīga rakstura mājieniem par iespējamiem situācijas risinājuma varbūtību”, līdz ar ko KNAB ieskatā „konstatējams, ka nav noticis Krimināllikumā 323. panta pirmajā daļā noteiktais noziedzīgais nodarījums, par kuru I. Znotiņai būtu pienākums ziņot”.

Lai pieliktu punktu īpatnajai resoriskās pārbaudes loģikai, KNAB arī secinājis – kaut arī nav fiksēts, ka I. Znotiņa kādu iestādi būtu informējusi par „mājienu”, visticamākais, tas kādā nezināmā veidā tomēr esot noticis.

„Tomēr, kaut arī Valsts policija un Satversmes aizsardzības birojs nav apstiprinājuši formālas informācijas saņemšanas no I.Znotiņas faktu, pārbaudes laikā konstatēta informācija par kukuļdevēja aizturēšanu krimināllietas Nr. 16870003118 ietvaros, norāda uz to ka I.Znotiņa ir ziņojusi par to, ka var notikt koruptīva rakstura noziedzīgs nodarījums,” teikts KNAB lēmumā par resoriskās pārbaudes pabeigšanu.

Raksts pirmoreiz publicēts laikrakstā Diena

Novērtē šo rakstu:

2
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Šprotes nepieņems cūku labturības prasības

FotoJa kādam ir klusas aizdomas, ka mēs te sēdēsim un gaidīsim vēl vienu okupāciju – jums ir jālasa tālāk. Ja kāds domā, ka virsrakstā pieminētais dzīvnieks ir nacionālā naida kurināšana – lasiet, lasiet… Starp citu, likums par cūku labturības prasībām ik pa laikam tiek pilnveidots. Meklējiet rakstos. Kas attiecas uz šprotēm – tās ar cūkām kopā neiet ne pēc dzīvesveida, ne pēc garšas. Un jūs labi saprotat, ko šo rindu autors ar to ir domājis.
Lasīt visu...

6

Ja reiz prezidents dod „mājienu ar mietu”, tad mēs, protams, atvainosimies

FotoLsm.lv 24.februārī Ukrainas kara gadadienā savā komiksu sadaļā publicēja autores Gundegas Evelones "Cūku komiksu" ar nosaukumu "Ukrainai ir jāuzvar". Šie komiksi ir zīmējumi par aktuālo Latvijā un pasaulē. Komiksam ir sava "cūku" izcelsmes leģenda, kas atrodama pie katra jaunākā komiksa. Faktiski cūka komiksā var būt ikviens no mums. 
Lasīt visu...

21

Izglītības reforma kā valsts pārvaldes vājuma spoguļattēls

FotoProblēmas VAS “Pasažieru vilciens” darbībā un neauglīgās diskusijas par skolu reformu kārtējo reizi apliecina valsts izpildu varas ieslīgšanu pamatīgā attīstības krīzē, taču šis fakts netiek īsti pat atzīts. Līdz ar to iztrūkst kritiskas analīzes.
Lasīt visu...

21

Vai birokrāts - mūsu kungs?

FotoDomājams, katram no iedzīvotājiem kādreiz ir iezibsnījusi doma, kāpēc ir jāmaksā nodokļi? Nodokļu maksāšanas jēga būtībā ir savākt resursus tajās nozarēs, kas prasa lielus ieguldījumus. Ne velti nodokļus vispirms sāka maksāt tur, kur bija lieli apūdeņošanas darbi. Piemēram, izveidoja dambi, lai palu laikos neapplūstu lauksaimniecības zemes.
Lasīt visu...

21

Nepieciešamais ļaunums – 2. daļa: derīgie idioti un jātnieki bez galvas

FotoĻenins aktīvākos fanus partijas iekšējās sarunās nekautrējoties mēdza saukt par noderīgajiem idiotiem - poļeznije idioti
Lasīt visu...

21

Karš kibertelpā

FotoKrievijas Ārējās izlūkošanas dienests (SVR) ir izmantojis ievainojamību, kas tika atklāta 2023. gada sākumā populārā Čehijas programmatūras giganta “JetBrains” produktā.
Lasīt visu...

21

Gauss – kas viņš ir? Vairāk Ostaps Benders vai Maikls O’Līrijs?

FotoPatiesības mirklis par airBaltic spējām segt obligāciju saistības arvien tuvāk. Attiecīgi arī Gausa retorika arvien nepārliecinošāka un sabiedrības uzmanība saasinātāka.
Lasīt visu...

21

Ak, eglīte...

FotoPēdējās darbdienās pirms Ziemassvētkiem netālu no manām mājām parādījās trīs hektāru kailcirte egļu mežā vietā, kur to galīgi nebiju gaidījis. Līdz likumā noteiktajam galvenās cirtes vecumam šim mežam bija jāaug vēl vairāk nekā 20 gadus, un, kā liecina Valsts meža dienesta dati, arī galvenās cirtes caurmērs (t.i., koku resnums), kas ļautu mežu nocirst ātrāk, vēl nebija sasniegts. Tātad skaidrs, ka šeit veikta sanitārā cirte[1] vai rekonstruktīvā cirte[2]. Tātad mežs nocirsts tāpēc, ka atzīts par bojātu vai neproduktīvu.
Lasīt visu...

12

Tramps esot atkal ko sliktu pateicis. Iespējams. Tomēr - kas notiek Latvijā?!

FotoKatrā valstī ir "stratēģiski svarīgas" jomas. Diemžēl, vērtējot savus kolēģus, ārstus un viņu absolūti toleranto attieksmi pret resertifikācijas procedūru, kas mūsu "de iure" demokrātiskajā valstī gadiem ilgi nav saprotama ne loģiski, ne tiesiski, var secināt, ka liberālās demokrātijas (vai tomēr maskēta totalitārisma) idejas ir pārņēmušas pat mūsu tautas it kā kritiski domājošo daļu.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Saeimas deputāti pamazām sāk kaut ko nojaust

Redzot grūti un ļoti dārgi risināmo problēmu apjomu Satiksmes ministrijā, deputāti beidzot nonāca pie atskārsmes, ka ir stipri nokavējuši...

Foto

Nu nevarēja jau cerēt, ka Latvija nesaķers šo „progresīvo” infekciju, bet gan jau pāries arī tā

Bet, klau, esot tādi "progresīvie". Cik lasu soctīklos, tādas sniegpārslas,...

Foto

„Vienotība” ir kā gangrēna uz kādas no ekstremitātēm, kas ir jāamputē, atdalot to no ķermeņa - tautas

Politiskā komunikācija ļoti ietekmē sabiedrības viedokļus un uztveri. Kas...

Foto

Par jaunā „Rail Baltica” dzelzceļa tilta būvniecību: naudas nav, taču būvējam!

Vismaz uzbūvēsim trīs labā krasta balstus ar laidumiem, un tad jau redzēs, varbūt pat saimniecībā...

Foto

"Latvijas pasta" nesmukumi, jeb Linkaita saimniekošanas rezultāti Satiksmes ministrijā nebeidz pārsteigt

Nule pēc virknes skandālu atkāpās "Latvijas pasta" padome. Tā tam arī vajadzēja būt, taču kurš...

Foto

Krievu latvieši, nevis Latvijas krievi: latvietībai jākļūst par lipīgu, pievilcīgu zīmolu

Raksta beigās piedāvāšu neizmantot "Latvijas krievu" vai "Latvijas ukraiņu" terminus, kad runājam par Latvijas pilsoņiem....

Foto

Viss ir lieliski, tikai neprasiet mums neko par tiem 200 miljoniem eiro, ko mums vasarā atkal vajadzēs no nodokļu maksātāju kabatas!

Apkopojot 2023.gada nozīmīgākos statistikas datus...

Foto

Dzintars izēd Kiršteinu - un kas tālāk?

Vēl tikai slinkais nav uzrakstījis par Aleksandra Kiršteina izlingošanu no pašpasludinātās nacionālās apvienības (NA). Iespraudīšu arī savus ķešā aizķērušos...

Foto

Kāpēc LTV nespēj un nevēlas raidījumus organizēt efektīvi un operatīvi?

Latvijas televīzija aktīvi jau vairākas dienas reklamē 6.februāra raidījumu ar konkrēta "viesa" piedalīšanos. Viņš nav izcils zinātnieks,...

Foto

"Pasažieru vilciena" valde atrod "pārmijniekus"

Izcils „ViVi” valdes paziņojums! Tikai vienā teikumā ir izdevies pierādīt visu savu nekompetenci. AS "Pasažieru vilciens" jaunajai padomei laikam vairs nebūtu...

Foto

Briškena politiskās bezatbildības un profesionālās nespējas dēļ ir apdraudēta turpmākā Latvijas reģionu ekonomiskā attīstība

Nacionālā apvienība (NA) rosina izteikt neuzticību satiksmes ministram Kasparam Briškenam (Progresīvie), to...

Foto

Re, cik smuki es varu izteikties arī par skolu slēgšanu (bet tās vienalga tiks slēgtas)

Skola ir kas vairāk par ēku pagasta vai pilsētas vidū. Diskusijām...

Foto

Ja iedzīvotājiem jāgatavo sava 72 stundu soma, tad sabiedrība grib redzēt, kā savu “somu” kārto valsts

72 stundu soma un klausies radio! Mani šis nemierina. Ne...

Foto

Gulags pie apvāršņa

Krievijas Valsts domes valdošās frakcijas “Vienotā Krievija” deputāts ar ģenerāļa uzplečiem Andrejs Guruļovs neslēpj, ka jāatjauno gulaga tipa nometnes, lai tie, kas iekšzemē...

Foto

Skola, kurai paveicās

Varbūt zinošie apzinās, ka tuvojas kas neizbēgams, un tāpēc, laikus atkāpjoties, tiek "dedzināti tilti", vien žēl, ka šīs ugunis mums tiek pasniegtas kā nepieciešamība mūsu tumsonības...

Foto

Pilnmēness mistērijas

To, ka Mēnesim ir ietekme uz planētas Zemes dzīvi un arī cilvēku psihi, mūsu senči tika pamanījuši jau sen. Latvijā dzīvojošiem ir it sevišķi...

Foto

Svarīgi nekļūt atkarīgiem no svešas žēlastības!

Ir kāds vēsturisks janvāra datums, kuru parasti aizēno gan barikāžu laiks, gan, mazliet mazāk, arī 13.janvāra nemieri. Gan nesenie, gan...

Foto

Par atbildību pašreizējā haosa un nebūšanu sakarā pasažieru vilcienu satiksmē

Tā kā 15 gadus nostrādāju VAS "Latvijas dzelzceļš" atbildīgā amatā, tad man ir gana daudz pieredzes...

Foto

Krišjānis Kariņš kļūst par apkaunojumu Latvijas politikai un arī savai partijai

Saeimas deputātu grupas vizīte Ķīnā un Krievijas graudu tranzīts caur Latviju pēdējās nedēļās ir politiskās...

Foto

Atkal

Atkal zobens pacēlies pār dažām skolām, šoreiz Kurzemes pusē. Aizķēra, jo vienā no tām savlaik esmu strādājusi. Laikam vēršot ciet. Nē, vēl jau nekas neesot...

Foto

Īss komentārs par uzņēmēja Guntara Vītola izteikto viedokli “airBaltic” un tā nulles vērtības sakarā

Viss ir pareizi, un žetons Guntaram par drosmi, tikai jebkuram cilvēkam, kuram...

Foto

Kas mums pieder?

Valsts esot mēs, mēs esot bagāti - mums pieder meži, vien koku cenas mums ir augstākas kā Norvēģijā un Zviedrijā, mums pieder spēkstacijas,...

Foto

Vienu sabiedrisko mediju mums būs daudz vienkāršāk kontrolēt un komandēt nekā divus!

Ceturtdien Saeimā galīgajā lasījumā gandrīz vienprātīgi atbalstīja Latvijas Radio un Latvijas Televīzijas apvienošanu no...

Foto

Tā kā KNAB Straume ir piebarots, Kariņš bez bažām var par nodokļu maksātāju naudu doties priekšvēlēšanu braucienā uz Valmieru

2024. gada 17. janvārī ārlietu ministrs Krišjānis Kariņš dosies reģionālajā...