Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā
Foto

Par naidu un cieņu

Jānis Urbanovičs
06.10.2023.
Komentāri (0)

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Nesen populārais rakstnieks un polittehnologs Jurģis Liepnieks publicēja trāpīgu vērojumu - Latvijas sabiedrībā mēs cits citam nepatīkam.

Piekrītu viņa secinājumiem, bet ar zināmām iebildēm. "Nepatika" jau sen ir pārāk maigs apzīmējums mūsu savstarpējām attiecībām. Kā melns mākonis Latvijā sabiezē naids, tas sajūtams teju fiziski. Mēs nelaižam garām nevienu izdevību, lai to izgāztu pār līdzcilvēkiem. Un visiecienītākais objekts, protams, ir "krievi".

Otra lieta, kur mans viedoklis atšķiras no Liepnieka publikācijas, ir secinājums, ka, šādā gaisotnē dzīvojot, mēs bojājam sev dzīvi. Patiesībā ir daudz ļaunāk. Mēs atņemam puslīdz civilizētu nākotni saviem bērniem un mazbērniem.

Amplitūdā no 100 gadiem līdz Jurģa Liepnieka vecumam/jaunumam cilvēki vēl sevī glabā to izjūtu, ka ienīst kādu tikai viņa tautības dēļ ir vienkārši nepieņemami. Bez komentāriem. Ja kāda publiska persona to atļaujas, tā automātiski kļūst par margināli, no kura "pieklājīga sabiedrība" izvairās.

Taču nu tie laiki ir pagājuši. Mūsu bērni un mazbērni no mazotnes apgūst kancelēšanas kultūru, piedzīvo to, ka nesaticības kurināšana iegūst mediju tribīni, un no naida runas nevairās pat Saeimā. Tātad - tā drīkst, un tā ir pareizi. Jaunākā paaudze apkārt valdošo naida gaisotni uztver par normu.

Samocītais veidojums, ko pašlaik dēvējam par valdību, šajā gaisotnē peld kā zivs ūdenī. Ik pa laikam iemet tik kādu akmeni, lai dīķis vēl vairāk saviļņojas. Jo, kamēr sabiedrība plosās par tādiem jautājumiem kā pilsonības atņemšana naturalizētajiem pilsoņiem vai krievu valodas liegšana sabiedriskajos medijos, no aktuālās dienaskārtības otrajā plānā tiek nostumtas citas dramatiskas lietas. Valsts nespēja pienācīgi pildīt savas funkcijas, risināt ekonomikas un sociālas problēmas.

Pat, ja to no TV ekrāna vēsta premjerministre, es neticu, ka mana valsts Latvijas Republika varētu izvēlēties attīstības modeli ar divu kategoriju pilsonību. "Iedzimtā pilsonība" - patricieši, naturalizācijas ceļā iegūtā - plebeji. Kā tad mūsu Satversme? Kā tad MK "viena taisnība visiem"? Varbūt esmu naivs, bet neticu. Vai tomēr - tikai ceru?

Runājot par sabiedriskajiem medijiem krievu valodā, bieži dzirdu apgalvojumu - kāpēc par valsts budžeta naudu jāuztur informatīvā telpa krievu valodā? Neatkārtošu visus tos argumentus, kas ir saistībā ar valsts drošību, pārbaudītu, uzticamu informāciju utt. Atļaušos atgādināt, ka no nodokļu maksātājiem vismaz trešajai daļai tā ir dzimtā valoda, un viņi ar saviem nodokļiem paši apmaksā tos divus kanālus, kur šī valoda vēl sastopama.

Un, manuprāt, vēlmei slēgt šos kanālus īsti nav sakara arī ar slaveno "atkrieviskošanas" motīvu - nebūt nav tā, ka LR4 vai rus.lsm patērē tikai tie, kas neprot latviski. Vienkārši saņemt informāciju savā dzimtajā valodā ir normāla Eiropas prakse, un to mums visai tieši norāda dažādas starptautiskas institūcijas. Tas saistīts ar cieņu, ko valstij pienāktos izjust pret saviem pilsoņiem.

Taču varas turētājiem šādas cieņas nav. Viņiem ir dziļi vienalga, kamēr vien funkcionē varas noturēšanas mehānisms, pirmām kārtām, pilsoņu dziļa atsvešinātība, neiesaistīšanās un, pats galvenais, ļaušanās savstarpējai sarīdīšanai. Tāpēc vara var atļauties, ka mums ir novadi bez ugunsdzēsējiem, slimnīcas bezcerīgos parādos, bez ārstiem un medikamentiem, sabiedriskais transports kā loterija - atbrauks vai neatbrauks... utt., utjpr.

Ja mēs to varam izturēt, tad mēs to esam pelnījuši.

Novērtē šo rakstu:

0
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

13

Nacionālā apvienība aicina parakstīties referenduma ierosināšanai par partnerības jautājumu

FotoNo 7. decembra līdz 5. janvārim var parakstīties par to, lai tiktu rīkots referendums, kurā lemt par partnerattiecību regulējumu Latvijā.
Lasīt visu...

21

Iestājamies par tradicionālu ģimeni, mudinām parakstīties pret partnerības institūta ieviešanu

FotoCentrālā vēlēšanu komisija ceturtdien, 16. novembrī izlēma laikā no 2023. gada 7. decembra līdz 2024. gada 5. janvārim rīkot parakstu vākšanu tautas nobalsošanas ierosināšanai par apturētā likumprojekta “Grozījumi Notariāta likumā” atcelšanu.
Lasīt visu...

3

Prasījām kultūrai 66 miljonus, nedabūjām pat trešo daļu, bet papildus piecarpus miljoni mūsu propagandoniem būs!

FotoTikko pieņemtais budžets Kultūras ministrijas atbildībām prioritārajos pasākumos piešķir 17.51 miljonu eiro. Šie atbalsta pasākumi galvenokārt dzēš nozares ugunsgrēkus, kas bijuši redzami gadiem ilgi.
Lasīt visu...

21

Nosodām nevēlamu uzvedību akadēmiskā vidē, jo īpaši attiecībās starp pasniedzēju un studentu

FotoMedijos ir izskanējuši nopietni, pirmšķietami ticami, publiski apgalvojumi par LU Fizikas, matemātikas un optometrijas fakultātes (LU FMOF) pasniedzēja Dmitrija Bočarova nepieņemamām darbībām un seksuālu uzmākšanos attiecībās ar sievietēm, tai skaitā ar nepilngadīgu personu un LU studenti.
Lasīt visu...

21

Dažas pārdomas par Ex-seržanta rakstu “Karš Ukrainā. Vai tiešām strupceļš - un kam?”

FotoRietumeiropa un arvien vairāk arī Centrāleiropa lielākoties joprojām ir Amerikas protektorāts, un šīs valstis atgādina senos vasaļus, tāpēc pats tuvākais amerikāņu uzdevums ir nodrošināt, lai neviena valsts vai valstu kombinācija neiegūtu spēju izraidīt ASV no Eirāzijas vai pat būtiski samazināt tās izšķirošo šķīrējtiesas lomu.
Lasīt visu...

3

Pēc ilgas nolaidības un ākstībām mēs esam sākuši bakstīties ap bumbu patvertņu jautājumu

FotoJautājums par tuvāko drošo vietu militāra apdraudējuma gadījumā joprojām nav atbildēts kopš Krievijas iebrukuma Ukrainā 2022. gada 24. februārī. Kad varēs atbildēt uz šo vienkāršo iedzīvotāja jautājumu, kas ir paveikts līdz šim un kas vēl ir darāms? Šis būs ieskats Rīgas līdz šim paveiktajā.
Lasīt visu...

21

Belēvičs savulaik demisionēja par sīkumu, turpretim Kariņš demisiju pat neapsver

Foto“Atceros tos jocīgos laikus, kad amatpersonas atkāpās sīkumu dēļ. (..) Veselības ministrs Guntis Belēvičs atkāpās tāpēc, ka tika pieķerts ārpusrindas apkalpošanā Onkoloģijas centrā,” piektdien rakstīju savā “Dienas citātā”. Guntis Belēvičs sarunā ar “Neatkarīgo” papildināja redzējumu uz senajiem 2016. gada notikumiem, kuru morālais aspekts šodien kļūst arvien aktuālāks.
Lasīt visu...

21

Par „kapitālā remonta” blaknēm: „Airiston Helmi” un „krievu zemūdeņu bāžu Somijā” piemērs

FotoTā sauktais finanšu sistēmas kapitālais remonts joprojām raisa diskusijas kā Latvijā, tā citās valstīs, kurās tas notika, un tiek meklētas atbildes uz jautājumiem, vai reizēm cēlu mērķu vārdā nav maksāta pārāk dārga cena, bremzēta ekonomikas attīstība, upurēti veiksmīgi strādājoši uzņēmumi, vai nav cietuši cilvēki, kas neko neatļautu nedarīja. Un vai nav bijis arī tā, ka ar "kapitālā remonta" lozungu tika mēģināts sasniegt pavisam citus mērķus, kā arī norakstīt klaju amatpersonu nekompetenci?
Lasīt visu...

6

No Kariņa mācās arī viņa bijusī “labā roka”, tagad - rokas pagarinājums - premjerministre Evika Siliņa

FotoGrūti izvērtēt, vai ārlietu ministra Krišjāņa Kariņa (Jaunā vienotība – JV) “skaidrojumi” par viņa lidināšanos ar privātiem lidaparātiem ir nekaunības, augstprātības, melīguma vai prastas muļķības radīti. Varbūt tur ir viss kopā. Taču simptomātiski ir tas, ka iezīmējas plaisa starp JV līdera un valsts prezidenta pozīcijām.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Bez Stambulas konvencijas Latvijas sievietēm gals klāt, ar Stambulas konvenciju Latvijas sievietes zels un plauks

Diskusijās par Stambulas konvenciju (jeb Eiropas Padomes Konvencija par vardarbības pret...

Foto

Valdība ir uz savas planētas, tauta – uz citas

“Biju pārliecināts, ka mūsu ceļi nekad nekrustosies. Bet, re, valsts svētki ir tas, kas tomēr vieno, kaut...

Foto

Latvijas Televīzija palīdz aizdomās turētajiem apzināti kurināt nacionālo naidu, lai netieši mazinātu vainu slepkavībā

Uzskatu, ka par mana tēva Andra Ļubkas (attēlā) slepkavību aizdomās turētās personas...

Foto

Par “Maximas” traģēdiju: taisnīgs spriedums manā izpratnē būtu inženiera un būvuzņēmuma sodīšana par ēkas sabrukšanu un "Maximas" sodīšana par cilvēku bojāeju

Ar nelabu sajūtu sekoju medijos...

Foto

Vai Latvijā ir pārāk liels publiskais sektors?

ANO 1919. gadā dibinātā Starptautiskā Darba organizācija publicējusi statistiku – 2020. gadā Latvijā aptuveni 29% visu strādājošo bija nodarbināti...

Foto

Tautas pacietības mērs ir izsmelts!

Šis raksts ir pēdējais brīdinājums koloniālajiem pārvaldniekiem Latvijā! Pēdējais brīdinājums viņu pakalpiņiem valdībā un valsts struktūrās. Tautas pacietības mērs ir izsmelts!...

Foto

Nosodām “Vienotības”, “Progresīvo” un ZZS kreisi radikālo partnerību

Saistībā ar jaunās valdības kreisi liberālo kursu vērtību jautājumos, par prioritāti demogrāfiskās krīzes, ekonomiskās stagnācijas, kā arī militāra...

Foto

Aicinām parakstīties par Saeimas atlaišanu

Mēs, Nacionālā savienība “Taisnīgums”, paziņojam, ka esam pievienojušies iniciatīvai par tautas nobalsošanu, lai atlaistu 14. Saeimu....

Foto

Jau tagad „RailBaltica” trūkst sešu miljardu eiro Latvijas posmam

RailBaltica projektam ir visas iespējas kļūt par akmeni kaklā Latvijas budžetam un valsts parādam, jo jau tagad trūkst...

Foto

Šis raksts par Izraēlu un Palestīnu ir īpaši kompentents, jo pirmā līdzautora divi ģimenes locekļi ir strādājuši kibucos, bet otrs ir dzēris košera šņabi un ir „progresīvais”

10. novembrī ASV valsts sekretārs Entonijs Blinkens Izraēlas–Hamās konflikta kontekstā nāca klajā ar paziņojumu, citu lietu starpā atzīmējot, ka “daudz par daudz palestīniešu ir tikuši nogalināti”. Statistika diemžēl ir nepielūdzama – Izraēlas īstenotās blīvi apdzīvotās Gazas bombardēšanā jau ir 11 tūkstoši...

Foto

Uzruna Latvijas Republikas proklamēšanas 105. gadadienai veltītajā svētku koncertā Latvijas Nacionālajā teātrī

Ļoti cienījamā Saeimas priekšsēdētājas kundze! Ļoti cienījamā Ministru prezidentes kundze! Cienījamās dāmas un godātie...

Foto

Tauta nav stulba

Tauta nav stulba. Tautai piemīt veselais saprāts. Tauta to apliecina, kad viņa publiski dzird idejas, kuras sakrīt ar viņas izjusto gudrību....

Foto

Maksātnespējas administrators izsaimnieko atlikušo uzņēmuma mantu

Mēs, maksātnespējīgās AS "Dzintars" kreditori, nolēmām griezties pie valdības vadītājas un atbildīgās ministres ar atklāto vēstuli par samilzušām problēmām, ar...

Foto

Vai Saeima ir jāatlaiž?

Pēdējās dienās daudz dzirdams par rosinājumu atlaist 14. Saeimu. Izskan gan aicinājumi tādā veidā sodīt arvien kreisāko “Jaunās Vienotības” valdību, gan pretēji...

Foto

Mēs, Kozins, Levrence, Bogustova, Pūpola, Raubiško, Austers un vēl virkne citu Iļjiča mazbērnu...

Kopš teroristiskās organizācijas "Hamas" uzbrukuma 2023. gada 7. oktobrī, kura laikā tika veikti...

Foto

„Rail Baltica” finansējuma plūsmai ir jābūt loģiskai un saskaņotai ar būvdarbu gaitu, citādi Putniņa un Pauniņa kungiem būs problēmas

Lai Rail Baltica būvniecība noritētu raiti un efektīvi un...

Foto

Kas ir "mēs"?

Lūdzu zemāko izklāstu neuzskatīt par konservatīvās domas konferences rīkotāju autoritatīvu versiju. Ticu, ka 28. novembrī Demos II sesijā no runātājiem dzirdēsim pavisam citas...

Foto

Biotehnologa fabulas

Cilvēks ir radies no šūnām, viss organisms - āda, miesa, kauli, tauki, muskuļi, orgāni - arī ir veidots no šūnām. Šūnās veidojas arī enerģija,...