Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Šodien mēs publiskojam pilno Rīgas apgabaltiesas spriedumu, ar kuru ir atzīta Latvijas Bankas vaina nepietiekamā (ļoti maigi izsakoties) Bankas Baltija uzraudzīšanā deviņdesmitajos gados un Latvijas Bankas vadības klaja nolaidība un pat izpalīdzēšana bankrotējušās kredītiestādes faktiskajam saimniekam Aleksandram Laventam.

Protams, daudziem satriecoši var šķist tiesas uzskaitītie fakti, no kuriem viennozīmīgi izriet secinājumi, ka Latvijas Bankas izcili augsti apmaksātie vadītāji uz nebēdu sagrozījuši faktus, manipulējuši ar informāciju, līdz pēdējam auklējušies ar noziedzniekiem un afēristiem, bet pāri visam – bijuši vienkārši apbrīnojami, neiespējami un neiedomājami bezatbildīgi un bezdarbīgi savu pienākumu veikšanā.

Taču ir kaut kas varbūt vēl būtiskāks, un proti – spriedumā izklāstītā Latvijas Bankas pašreizējā nostāja. Repše ir prom, taču nu šo iestādi vada toreizējais Bankas viceprezidents Rimšēvičs, un Rimšēviča nostāja būtībā ir vienkārša – jā, varbūt šis tas arī nav bijis īsti labā kārtībā, taču Latvijas Banka vienkārši nevar būt atbildīga par to, ka tā ir kaut ko ne tā uzraudzījusi vai kādus citus savus pienākumus pildījusi bezatbildīgi un nolaidīgi.

Nevar būt atbildīga – un viss, liecieties nu mierā. Pienākumi mums bija, bet, ja arī nesanāca tos visus īstenot, mēs tak nevaram un negribam būt atbildīgi par sekām. „Atbildētājs savos paskaidrojumos atsaucies uz to, ka neviena tiesību norma neparedz Latvijas Bankas kā valsts iestādes atbildību par likvidējamo un bankrotējušo kredītiestāžu saistībām un tāpēc centrālā banka nav atbildīga par a/s Banka Baltija darbībām, kuru rezultātā nodarīti zaudējumi tās kreditoriem,” – tā šī nostāja pieklājīgi atspoguļota tiesas spriedumā.

Turklāt šis vis nav kaut kādu analfabētu sastādīts arguments. Latvijas Bankas vadības varzas algas joprojām ir lielākas nekā Valsts un Ministru prezidentiem, savukārt šo argumentu kā visnotaļ pamatotu ir izvirzījis neviens cits kā Latvijas Bankas aizstāvis Romualds Vonsovičs, kam par šo darbiņu no Latvijas Bankas līdzekļiem paredzēti vairāk nekā 127 tūkstoši latu.

Un šī ir lieta, kas Latvijas valsts pārvaldības tradīcijās stiepjas jau vismaz no Bankas Baltija laikiem un stiepsies tik ilgi, kamēr viens konkrēts Rimšēvičs, Repše, Godmanis, Slakteris vai Krūmane nebūs pa īstam un uzskatāmi iesēdināts vai vismaz nolobīts kā sīpols par to, ka lielo algu gan saņēmis, taču pienākumus pildījis bezatbildīgi, nolaidīgi un bezdarbīgi.

„No personas tiesību un pienākumu vienotības principa izriet, ka, likumā deleģējot Latvijas Bankai noteiktas tiesības un pienākumus (šajā gadījumā banku uzraudzībā), tai iestājas arī atbildība par šo pienākumu pienācīgu izpildi. (..) Latvijas Banka, atsaucoties uz citu personu ļauniem nodomiem, nevar norobežoties no atbildības par to, ko tā ir varējusi darīt, bet nav darījusi, par pieļautiem rupjiem pārkāpumiem, uz kuriem tā nav reaģējusi, neskatoties uz to plašo informācijas apjomu, kas bija tās rīcībā un kas prasīja tūlītēju, aktīvu un mērķtiecīgu rīcību,” – šādu iespējamo robežstabiņu nolaidīgu amatpersonu vai vismaz institūciju iespējamā liktenī ir iedzinusi Rīgas apgabaltiesa.

Protams, potenciāli iesēdināmajiem tāds lietu pavērsiens nevar īpaši patikt, tāpēc pilnīgi likumsakarīgi ir jau vistuvākajā laikā gaidāmi auri par to, ka šāda tiesu nostāja pret visu pasugu slakteriem, repšiem un rimšēvičiem ir absurda, nelikumīga, prettiesiska, nekrietna un gluži vienkārši neētiska.

Savukārt tālāko tad mēs jau pieredzēsim – vai šādi spriedumi kļūs biežāki un vai (nu, te jau es iekrītu pavisam rožainās ilūzijās) regresa kārtībā prasības tiks celtas arī pret konkrētām amatpersonām, vai arī tiesām tiks paskaidrots, kas ir īstās valstiskās intereses, bet Ģenerālprokuratūra turpinās uzskatīt, ka tagadējo un nākamo pareksu pārņemšanā amatpersonu vainas nav nu ne vismazākās.

Un – jā, ja nu īstenosies otrais variants, ļoti var gadīties, ka vēl pēc gadiem desmit vai piecpadsmit Latvijas valstij nāksies maksāt kārtējos desmitus vai pat simtus miljonu, tikai šoreiz Parex bankas noguldītājiem, mazajiem akcionāriem vai vēl kādam, kuru nu būs sekmīgi „uzraudzījuši”, „pārņēmuši” un izputinājuši Rimšēviči un Co. Par ko Laventi, protams, varēs gardi nosmieties.

Novērtē šo rakstu:

0
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Iestājamies par tradicionālu ģimeni, mudinām parakstīties pret partnerības institūta ieviešanu

FotoCentrālā vēlēšanu komisija ceturtdien, 16. novembrī izlēma laikā no 2023. gada 7. decembra līdz 2024. gada 5. janvārim rīkot parakstu vākšanu tautas nobalsošanas ierosināšanai par apturētā likumprojekta “Grozījumi Notariāta likumā” atcelšanu.
Lasīt visu...

3

Prasījām kultūrai 66 miljonus, nedabūjām pat trešo daļu, bet papildus piecarpus miljoni mūsu propagandoniem būs!

FotoTikko pieņemtais budžets Kultūras ministrijas atbildībām prioritārajos pasākumos piešķir 17.51 miljonu eiro. Šie atbalsta pasākumi galvenokārt dzēš nozares ugunsgrēkus, kas bijuši redzami gadiem ilgi.
Lasīt visu...

21

Nosodām nevēlamu uzvedību akadēmiskā vidē, jo īpaši attiecībās starp pasniedzēju un studentu

FotoMedijos ir izskanējuši nopietni, pirmšķietami ticami, publiski apgalvojumi par LU Fizikas, matemātikas un optometrijas fakultātes (LU FMOF) pasniedzēja Dmitrija Bočarova nepieņemamām darbībām un seksuālu uzmākšanos attiecībās ar sievietēm, tai skaitā ar nepilngadīgu personu un LU studenti.
Lasīt visu...

21

Dažas pārdomas par Ex-seržanta rakstu “Karš Ukrainā. Vai tiešām strupceļš - un kam?”

FotoRietumeiropa un arvien vairāk arī Centrāleiropa lielākoties joprojām ir Amerikas protektorāts, un šīs valstis atgādina senos vasaļus, tāpēc pats tuvākais amerikāņu uzdevums ir nodrošināt, lai neviena valsts vai valstu kombinācija neiegūtu spēju izraidīt ASV no Eirāzijas vai pat būtiski samazināt tās izšķirošo šķīrējtiesas lomu.
Lasīt visu...

3

Pēc ilgas nolaidības un ākstībām mēs esam sākuši bakstīties ap bumbu patvertņu jautājumu

FotoJautājums par tuvāko drošo vietu militāra apdraudējuma gadījumā joprojām nav atbildēts kopš Krievijas iebrukuma Ukrainā 2022. gada 24. februārī. Kad varēs atbildēt uz šo vienkāršo iedzīvotāja jautājumu, kas ir paveikts līdz šim un kas vēl ir darāms? Šis būs ieskats Rīgas līdz šim paveiktajā.
Lasīt visu...

21

Belēvičs savulaik demisionēja par sīkumu, turpretim Kariņš demisiju pat neapsver

Foto“Atceros tos jocīgos laikus, kad amatpersonas atkāpās sīkumu dēļ. (..) Veselības ministrs Guntis Belēvičs atkāpās tāpēc, ka tika pieķerts ārpusrindas apkalpošanā Onkoloģijas centrā,” piektdien rakstīju savā “Dienas citātā”. Guntis Belēvičs sarunā ar “Neatkarīgo” papildināja redzējumu uz senajiem 2016. gada notikumiem, kuru morālais aspekts šodien kļūst arvien aktuālāks.
Lasīt visu...

21

Par „kapitālā remonta” blaknēm: „Airiston Helmi” un „krievu zemūdeņu bāžu Somijā” piemērs

FotoTā sauktais finanšu sistēmas kapitālais remonts joprojām raisa diskusijas kā Latvijā, tā citās valstīs, kurās tas notika, un tiek meklētas atbildes uz jautājumiem, vai reizēm cēlu mērķu vārdā nav maksāta pārāk dārga cena, bremzēta ekonomikas attīstība, upurēti veiksmīgi strādājoši uzņēmumi, vai nav cietuši cilvēki, kas neko neatļautu nedarīja. Un vai nav bijis arī tā, ka ar "kapitālā remonta" lozungu tika mēģināts sasniegt pavisam citus mērķus, kā arī norakstīt klaju amatpersonu nekompetenci?
Lasīt visu...

6

No Kariņa mācās arī viņa bijusī “labā roka”, tagad - rokas pagarinājums - premjerministre Evika Siliņa

FotoGrūti izvērtēt, vai ārlietu ministra Krišjāņa Kariņa (Jaunā vienotība – JV) “skaidrojumi” par viņa lidināšanos ar privātiem lidaparātiem ir nekaunības, augstprātības, melīguma vai prastas muļķības radīti. Varbūt tur ir viss kopā. Taču simptomātiski ir tas, ka iezīmējas plaisa starp JV līdera un valsts prezidenta pozīcijām.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Bez Stambulas konvencijas Latvijas sievietēm gals klāt, ar Stambulas konvenciju Latvijas sievietes zels un plauks

Diskusijās par Stambulas konvenciju (jeb Eiropas Padomes Konvencija par vardarbības pret...

Foto

Valdība ir uz savas planētas, tauta – uz citas

“Biju pārliecināts, ka mūsu ceļi nekad nekrustosies. Bet, re, valsts svētki ir tas, kas tomēr vieno, kaut...

Foto

Latvijas Televīzija palīdz aizdomās turētajiem apzināti kurināt nacionālo naidu, lai netieši mazinātu vainu slepkavībā

Uzskatu, ka par mana tēva Andra Ļubkas (attēlā) slepkavību aizdomās turētās personas...

Foto

Par “Maximas” traģēdiju: taisnīgs spriedums manā izpratnē būtu inženiera un būvuzņēmuma sodīšana par ēkas sabrukšanu un "Maximas" sodīšana par cilvēku bojāeju

Ar nelabu sajūtu sekoju medijos...

Foto

Vai Latvijā ir pārāk liels publiskais sektors?

ANO 1919. gadā dibinātā Starptautiskā Darba organizācija publicējusi statistiku – 2020. gadā Latvijā aptuveni 29% visu strādājošo bija nodarbināti...

Foto

Tautas pacietības mērs ir izsmelts!

Šis raksts ir pēdējais brīdinājums koloniālajiem pārvaldniekiem Latvijā! Pēdējais brīdinājums viņu pakalpiņiem valdībā un valsts struktūrās. Tautas pacietības mērs ir izsmelts!...

Foto

Nosodām “Vienotības”, “Progresīvo” un ZZS kreisi radikālo partnerību

Saistībā ar jaunās valdības kreisi liberālo kursu vērtību jautājumos, par prioritāti demogrāfiskās krīzes, ekonomiskās stagnācijas, kā arī militāra...

Foto

Aicinām parakstīties par Saeimas atlaišanu

Mēs, Nacionālā savienība “Taisnīgums”, paziņojam, ka esam pievienojušies iniciatīvai par tautas nobalsošanu, lai atlaistu 14. Saeimu....

Foto

Jau tagad „RailBaltica” trūkst sešu miljardu eiro Latvijas posmam

RailBaltica projektam ir visas iespējas kļūt par akmeni kaklā Latvijas budžetam un valsts parādam, jo jau tagad trūkst...

Foto

Šis raksts par Izraēlu un Palestīnu ir īpaši kompentents, jo pirmā līdzautora divi ģimenes locekļi ir strādājuši kibucos, bet otrs ir dzēris košera šņabi un ir „progresīvais”

10. novembrī ASV valsts sekretārs Entonijs Blinkens Izraēlas–Hamās konflikta kontekstā nāca klajā ar paziņojumu, citu lietu starpā atzīmējot, ka “daudz par daudz palestīniešu ir tikuši nogalināti”. Statistika diemžēl ir nepielūdzama – Izraēlas īstenotās blīvi apdzīvotās Gazas bombardēšanā jau ir 11 tūkstoši...

Foto

Uzruna Latvijas Republikas proklamēšanas 105. gadadienai veltītajā svētku koncertā Latvijas Nacionālajā teātrī

Ļoti cienījamā Saeimas priekšsēdētājas kundze! Ļoti cienījamā Ministru prezidentes kundze! Cienījamās dāmas un godātie...

Foto

Tauta nav stulba

Tauta nav stulba. Tautai piemīt veselais saprāts. Tauta to apliecina, kad viņa publiski dzird idejas, kuras sakrīt ar viņas izjusto gudrību....

Foto

Maksātnespējas administrators izsaimnieko atlikušo uzņēmuma mantu

Mēs, maksātnespējīgās AS "Dzintars" kreditori, nolēmām griezties pie valdības vadītājas un atbildīgās ministres ar atklāto vēstuli par samilzušām problēmām, ar...

Foto

Vai Saeima ir jāatlaiž?

Pēdējās dienās daudz dzirdams par rosinājumu atlaist 14. Saeimu. Izskan gan aicinājumi tādā veidā sodīt arvien kreisāko “Jaunās Vienotības” valdību, gan pretēji...

Foto

Mēs, Kozins, Levrence, Bogustova, Pūpola, Raubiško, Austers un vēl virkne citu Iļjiča mazbērnu...

Kopš teroristiskās organizācijas "Hamas" uzbrukuma 2023. gada 7. oktobrī, kura laikā tika veikti...

Foto

„Rail Baltica” finansējuma plūsmai ir jābūt loģiskai un saskaņotai ar būvdarbu gaitu, citādi Putniņa un Pauniņa kungiem būs problēmas

Lai Rail Baltica būvniecība noritētu raiti un efektīvi un...

Foto

Kas ir "mēs"?

Lūdzu zemāko izklāstu neuzskatīt par konservatīvās domas konferences rīkotāju autoritatīvu versiju. Ticu, ka 28. novembrī Demos II sesijā no runātājiem dzirdēsim pavisam citas...

Foto

Biotehnologa fabulas

Cilvēks ir radies no šūnām, viss organisms - āda, miesa, kauli, tauki, muskuļi, orgāni - arī ir veidots no šūnām. Šūnās veidojas arī enerģija,...