Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

2021.gada oktobrī Latvijas Universitātes Juridiskajā fakultātē notika Jautrītes Briedes seminārs, kurā tika analizēts prokurora Ulda Cinkmaņa (abi kolāžā) bakalaura grāda anulēšanas gadījums. Jautrīte Briede semināra laikā izglītoja savus studentus par šo jautājumu, atsaucoties nevis uz tiesību normām, bet gan uz savu – piekto interpretācijas metodi - ideoloģisko pārliecību.

Studenti neizpratnē – par diplomdarba zagšanu negatīvo seku nav!

Neizpratni par Jautrītes Briedes dīvaino attieksmi un tiesisko apziņu seminārā izsaka arī studenti (seko klāt pievienotā audiofaila atšifrējums):

Jautrīte Briede: Linda! Jums ir kaut kas iebilstams šajā sakarā? Lūdzu!

Linda: Nē, es tikai domāju, bet kādas tad viņam tās negatīvās sekas? Jā, viņam nebūs vairāk tas bakalaura grāds, bet… nu… maģistrs viņam paliek, un viņš jau sanāk, ka var turpināt tātad darbu, piemēram, jurisprudences jomā vai kā? Kādas tās sekas?

Jautrīte Briede: Nē, nu tā sanāk. Ka sekas viņam ir – nu, es domāju, ka viņam ir pietiekami lielas morālas dabas sekas, un es domāju, ka viņam nu tā arī reāli ir, un tas ir arī… nu… man liekas, ka nevajag jau vienmēr tām faktiskām sekām iestāties. Man šķiet, ka ne vienmēr vajadzētu būt arī tām faktiskajām…

Linda: Man šajā gadījumā likās kaut kā, ka vajadzētu kaut kam sekot…bet, jā, nu.. ir kā jūs minējāt…

Jautrīte Briede: Nu jā… nu labi…

Nav arī morālas dabas seku.

Lai gan Jautrīte Briede naivi cer, ka prokurora Ulda Cinkmaņa negodīgajai rīcībai esot morālas dabas sekas, diez vai viņš pats to tā uzskata. Par to liecina sekojošais.

Savā pieteikumā Administratīvajai rajona tiesai, kurā lūgts atcelt lēmumu par bakalaura grāda anulēšanu, Uldis Cinkmanis vispār apšauba, ka atbildīgās komisijas analizētais bakalaura darbs esot viņa, neskatoties uz to, ka Latvijas Universitātes diplomdarbu repozitārijā bija autorizējusies un bakalaura darbu iekopējusi persona ar studentam Uldim Cinkmanim piešķirtajiem pieejas kodiem.

Minētais cita starpā norāda un to, ka Uldis Cinkmanis ne tikai pagātnē ir veicis autortiesību pārkāpumu un, iespējams, saturisko viltojumu, bet arī pašlaik turpina melot un izvairīties no savu pieļautu kļūdu atzīšanas un atbildības uzņemšanās par tām.

Pēc plaģiāta atklāšanas Uldis Cinkmanis ir nevis sajutis kādu morālas dabas diskomfortu, bet tieši pretēji - turpinājis demonstrēt savu piederības tiesu varai radīto visatļautības sajūtu un publiskā vietā – koncertzālē Gors smagā reibuma stāvoklī daudzu cilvēku, tajā skaitā bērnu, klātbūtnē rupji lamājies (vairākkārtīgi lietojot tādus vārdus kā bļeģ, fucking, kā arī visapkārt pidarasi, motherfucker, huiņa, sapisi, nahuj, pisam, utm.), skaļi un demonstratīvi, citiem dzirdot, plānojis paņemt šļuškas. Bet vēlāk koncerta laikā Uldis Cinkmanis puspliks[1] ārdījās[2] un neadekvāti bļāva, saņemot arī citu koncerta apmeklētāju daudzkārtējus aizrādījumus[3].

Jautrītes Briedes kolēģei Latvijas Universitātē ir pretējs viedoklis - plaģiāts ir krāpšana. Šī situācija grauj būtiskas lietas.

2021 .gada aprīlī TV24 raidījumā Sanita Osipova, komentējot radušos situāciju ar prokurora Ulda Cinkmaņa gadījumu, paskaidroja[4]

Sanita Osipova: Visām tiesu varas profesijām, un saprotu, ka šobrīd runa ir par prokuroru, visām tiesu varas profesijām ir ierakstīta prasība, lai kāds cilvēks varētu pretendēt uz šo vietu, viņam ir jābūt izglītībai, viņam ir jābūt darba pieredzei, bet viņam ir jābūt nevainojamai reputācijai. Šinī gadījumā problēmas ir ar diviem no tiem punktiem – ar izglītību un ar reputāciju, un tas noteikti ir cilvēkiem, kuri … tā vairs nav nevainojama reputācija, ja kāds ir pieķerts ar plaģiātu – tā ir krāpšana! Plaģiāts – tā ir krāpšana, un tātad tas noteikti skar reputāciju, un šai reputācijai ir jābūt ne tikai stājoties amatā, bet arī strādājot amatā.

Velta Puriņa: Ja vēl drīkstētu varbūt pajautāt vienu lietu - ka tomēr mēs sajūtam arī no viņa kolēģiem tādu zināmu aizstāvību tā kā – viņš strādā labi, un kas tad tas ir – bakalaurs, bet viņš strādā labi, maģistrs ir okei… varbūt dažos teikumos..

Sanita Osipova: Es atgriežos pie tā paša – nevainojama reputācija! Tiesu varā… lai sabiedr... sabiedr… ir ļoti svarīga tiesu varai sabiedrības uzticība. Citādāk cilvēki nevērsīsies… ne viņi ziņos par likumpārkāpumiem, ne viņi vērsīsies tiesā, ja viņi neticēs, ka pretīm ir cilvēki, kas ir zinoši, godīgi, ar nevainojamu reputāciju. Tas grauj būtiskas lietas! 

Pretējs viedoklis arī Jautrītes Briedes korifejam Egilam Levitam, kurš uzskata - šis prokurors nevar turpināt savu darbu.

Ikvienam juristam ir zināms, ka Jautrītes Briedes autoritāšu sarakstā valsts prezidents Egils Levits ieņem ļoti augstu vietu.

2021.gada martā, viesojoties TV24, valsts prezidents Egils Levits atbildēja uz situāciju ar prokuroru, kas pieķerts diplomdarba plaģiātismā[5]: Cik cilvēks ir negodīgs, lems attiecīgā disciplinārkomisija. Es pieņemu, ka tā attiecībā uz šo prokuroru izdarīs savus secinājumus, kas, protams, nozīmē, ka šis prokurors nevar turpināt savu darbu.

Pārbaude par Ulda Cinkmaņa atbilstību nevainojamas reputācijas kritērijam turpinās jau gandrīz gadu.

Pirms gada - 2021.gada martā LTV raidījumā Panorāma prokuratūras pārstāvis Jānis Ilsteris norādīja[6], ka noris pārbaude par prokurora Ulda Cinkmaņa atbilstību nevainojamas reputācijas kritērijam, un Jānis Ilsteris norādīja, ka pārbaude neaizņems mēnešus.

Tomēr pašlaik jau ir pagājis gandrīz gads kopš pārbaudes sākšanas, un, ņemot vērā, ka Uldis Cinkmanis turpina pildīt prokurora pienākumus, jāsecina, ka prokuratūras ieskatā Uldis Cinkmanis joprojām ir ar nevainojamu reputāciju.

Svarīgi jautājumi.

Nobeigumā aicinu visiem godprātīgajiem Latvijas Universitātes, it sevišķi Juridiskās fakultātes un Akadēmiskās ētikas komisijas pārstāvjiem atbildēt pašiem sev uz šādiem jautājumiem:

Vai Jūs piekrītat Jautrītes Briedes studentiem lekcijā teiktajam, ka par diplomdarba zādzību nav jābūt negatīvām sekām?

Vai šāda Jautrītes Briedes pozīcija, Jūsuprāt, nav pretrunā ar Latvijas Universitātes prestiža, studiju kvalitātes, kā arī preventīvas plaģiātisma novēršanas interesēm?

Vai šāda Jautrītes Briedes rīcība, Jūsuprāt, nenonāk pretrunā ar “Noteikumiem par akadēmisko godīgumu Latvijas Universitātē”, kā arī Latvijas Universitātes Akadēmiskās ētikas kodeksā deklarētajiem principiem un akadēmiskā personāla pienākumiem?


[1] https://www.youtube.com/watch?v=GcRWeTdxX-Q

[2] https://www.youtube.com/shorts/wFYWv40hlHs

[3] https://puaro.lv/tiesiskums/prokurors-cinkmanis-visapkart-pidasi/

[4] https://xtv.lv/rigatv24/video/8blGbQQY7n3-kadu_iespaidu_uz_justiciju_rada_cilveks_kas_jurista_izglitibu_ieguvis_negodiga_cela

[5] https://xtv.lv/rigatv24/video/yj2N4EMm7ov-levits_sis_prokurors_nevar_turpinat_savu_darbu

[6] https://www.youtube.com/watch?v=_bDINQh8i8E

Audio (mp3)

Novērtē šo rakstu:

0
1

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

18

Pret cilvēku apkrāpšanu – moralizēšana, bet pret politiķu atdarināšanu – kriminālsods

FotoUzmanību piesaistīja divi ziņu virsraksti. Abi saistīti ar krāpniecību. Taču ar to atšķirību, ka vienā gadījumā stāsts ir par iespējamu kaitējumu potenciālajiem tautas priekšstāvjiem un par to piemērojamu bargu sodu, bet otrā – jau notikušiem kaitējumiem, tā teikt, vienkāršajiem cilvēkiem un nesodāmību par to.
Lasīt visu...

21

Sakāve un “viens idiots” – ielas nepārdēvēs

FotoLatvijas Universitātes padomes loceklis Mārcis Auziņš ar Mediju atbalsta fonda finansējumu Kas jauns[i] vietnē publicējis viedokli par krievu imperiālistu Andreja Saharova, Mihaila Ļermontova un Aleksandra Puškina, kā arī citu Krievijas impērijas rusifikācijas iespaidā radušos ielu pārdēvēšanu. Profesora nostāja ir noraidoša: “Vai tāpēc visu šo vēstures daļu dzēsīsim ārā? Es te būtu uzmanīgs un katru šādu lēmumu rūpīgi pārdomātu. Mums ir komplicēta, brīžiem ļoti pretrunīga vēsture, kas saistīta ar mūsu kaimiņu.”
Lasīt visu...

pietiek_postit

Nedrīkst Ropažu pašvaldības finanšu problēmas risināt uz darbinieku rēķina

FotoJau kādu laiku cirkulē baumas, ka tiek organizēta Ropažu novada domes esošās varas nomaiņa. Šīs runas sākās ap to laiku, kad noslēpt Ropažu novada finanšu problēmas vairs nebija iespējams. Šobrīd, lai pašvaldība varētu savilkt galus kopā, tiek ļaunprātīgi iznīcinātas kapitālsabiedrības, nemaksājot par veiktajiem darbiem.
Lasīt visu...

21

Vai līdz rudenim gaidāms pamiers?

FotoDrīzumā varēs noskaidrot, cik lielā mērā ir patiesas sazvērestību teorijas attiecībā uz Zeļenska un Baidena nerakstītajām sadarbībām. Šo teoriju ticamība izgaismosies tad, ja tuvākajā laikā sāksies miera sarunas, - pirmās pazīmes steidzamu sarunu taustāmiem iemesliem ir pamanāmas.
Lasīt visu...

12

Kā saimnieks pavēlēs, tā runāsim! Galvenais - nedomāt!

FotoPortālā Pietiek.com kādu laiku atpakaļ atļāvos publicēt pārdomas par ASV, Izraēlu. Biju pārsteigts, cik daudzi cilvēki lasa šo portālu. Daži, sauksim tos par “īstiem patriotiem”, kas balso par Vienotību un patiesi tic, ka vara visu dara pareizi un cilvēku labā, sarunā teica - kāpēc ienīsti amerikāņus un ebrejus? Nē, man riebjas ASV un Izraēla, divas terorismu izplatošas organizācijas. Cilvēkus, kuri dzīvo teroristu pārvaldītajās teritorijās, es neienīstu, man viņu žēl. Stokholmas sindroms ir nopietna mentāla problēma.
Lasīt visu...

21

Šprotes nepieņems cūku labturības prasības

FotoJa kādam ir klusas aizdomas, ka mēs te sēdēsim un gaidīsim vēl vienu okupāciju – jums ir jālasa tālāk. Ja kāds domā, ka virsrakstā pieminētais dzīvnieks ir nacionālā naida kurināšana – lasiet, lasiet… Starp citu, likums par cūku labturības prasībām ik pa laikam tiek pilnveidots. Meklējiet rakstos. Kas attiecas uz šprotēm – tās ar cūkām kopā neiet ne pēc dzīvesveida, ne pēc garšas. Un jūs labi saprotat, ko šo rindu autors ar to ir domājis.
Lasīt visu...

6

Ja reiz prezidents dod „mājienu ar mietu”, tad mēs, protams, atvainosimies

FotoLsm.lv 24.februārī Ukrainas kara gadadienā savā komiksu sadaļā publicēja autores Gundegas Evelones "Cūku komiksu" ar nosaukumu "Ukrainai ir jāuzvar". Šie komiksi ir zīmējumi par aktuālo Latvijā un pasaulē. Komiksam ir sava "cūku" izcelsmes leģenda, kas atrodama pie katra jaunākā komiksa. Faktiski cūka komiksā var būt ikviens no mums. 
Lasīt visu...

21

Izglītības reforma kā valsts pārvaldes vājuma spoguļattēls

FotoProblēmas VAS “Pasažieru vilciens” darbībā un neauglīgās diskusijas par skolu reformu kārtējo reizi apliecina valsts izpildu varas ieslīgšanu pamatīgā attīstības krīzē, taču šis fakts netiek īsti pat atzīts. Līdz ar to iztrūkst kritiskas analīzes.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Vai birokrāts - mūsu kungs?

Domājams, katram no iedzīvotājiem kādreiz ir iezibsnījusi doma, kāpēc ir jāmaksā nodokļi? Nodokļu maksāšanas jēga būtībā ir savākt resursus tajās...

Foto

Nepieciešamais ļaunums – 2. daļa: derīgie idioti un jātnieki bez galvas

Ļenins aktīvākos fanus partijas iekšējās sarunās nekautrējoties mēdza saukt par noderīgajiem idiotiem - poļeznije idioti...

Foto

Karš kibertelpā

Krievijas Ārējās izlūkošanas dienests (SVR) ir izmantojis ievainojamību, kas tika atklāta 2023. gada sākumā populārā Čehijas programmatūras giganta “JetBrains” produktā....

Foto

Gauss – kas viņš ir? Vairāk Ostaps Benders vai Maikls O’Līrijs?

Patiesības mirklis par airBaltic spējām segt obligāciju saistības arvien tuvāk. Attiecīgi arī Gausa retorika arvien nepārliecinošāka un...

Foto

Ak, eglīte...

Pēdējās darbdienās pirms Ziemassvētkiem netālu no manām mājām parādījās trīs hektāru kailcirte egļu mežā vietā, kur to galīgi nebiju gaidījis. Līdz likumā noteiktajam galvenās...

Foto

Tramps esot atkal ko sliktu pateicis. Iespējams. Tomēr - kas notiek Latvijā?!

Katrā valstī ir "stratēģiski svarīgas" jomas. Diemžēl, vērtējot savus kolēģus, ārstus un viņu absolūti...

Foto

Saeimas deputāti pamazām sāk kaut ko nojaust

Redzot grūti un ļoti dārgi risināmo problēmu apjomu Satiksmes ministrijā, deputāti beidzot nonāca pie atskārsmes, ka ir stipri nokavējuši...

Foto

Nu nevarēja jau cerēt, ka Latvija nesaķers šo „progresīvo” infekciju, bet gan jau pāries arī tā

Bet, klau, esot tādi "progresīvie". Cik lasu soctīklos, tādas sniegpārslas,...

Foto

„Vienotība” ir kā gangrēna uz kādas no ekstremitātēm, kas ir jāamputē, atdalot to no ķermeņa - tautas

Politiskā komunikācija ļoti ietekmē sabiedrības viedokļus un uztveri. Kas...

Foto

Par jaunā „Rail Baltica” dzelzceļa tilta būvniecību: naudas nav, taču būvējam!

Vismaz uzbūvēsim trīs labā krasta balstus ar laidumiem, un tad jau redzēs, varbūt pat saimniecībā...

Foto

"Latvijas pasta" nesmukumi, jeb Linkaita saimniekošanas rezultāti Satiksmes ministrijā nebeidz pārsteigt

Nule pēc virknes skandālu atkāpās "Latvijas pasta" padome. Tā tam arī vajadzēja būt, taču kurš...

Foto

Krievu latvieši, nevis Latvijas krievi: latvietībai jākļūst par lipīgu, pievilcīgu zīmolu

Raksta beigās piedāvāšu neizmantot "Latvijas krievu" vai "Latvijas ukraiņu" terminus, kad runājam par Latvijas pilsoņiem....

Foto

Viss ir lieliski, tikai neprasiet mums neko par tiem 200 miljoniem eiro, ko mums vasarā atkal vajadzēs no nodokļu maksātāju kabatas!

Apkopojot 2023.gada nozīmīgākos statistikas datus...

Foto

Dzintars izēd Kiršteinu - un kas tālāk?

Vēl tikai slinkais nav uzrakstījis par Aleksandra Kiršteina izlingošanu no pašpasludinātās nacionālās apvienības (NA). Iespraudīšu arī savus ķešā aizķērušos...

Foto

Kāpēc LTV nespēj un nevēlas raidījumus organizēt efektīvi un operatīvi?

Latvijas televīzija aktīvi jau vairākas dienas reklamē 6.februāra raidījumu ar konkrēta "viesa" piedalīšanos. Viņš nav izcils zinātnieks,...

Foto

"Pasažieru vilciena" valde atrod "pārmijniekus"

Izcils „ViVi” valdes paziņojums! Tikai vienā teikumā ir izdevies pierādīt visu savu nekompetenci. AS "Pasažieru vilciens" jaunajai padomei laikam vairs nebūtu...

Foto

Briškena politiskās bezatbildības un profesionālās nespējas dēļ ir apdraudēta turpmākā Latvijas reģionu ekonomiskā attīstība

Nacionālā apvienība (NA) rosina izteikt neuzticību satiksmes ministram Kasparam Briškenam (Progresīvie), to...

Foto

Re, cik smuki es varu izteikties arī par skolu slēgšanu (bet tās vienalga tiks slēgtas)

Skola ir kas vairāk par ēku pagasta vai pilsētas vidū. Diskusijām...

Foto

Ja iedzīvotājiem jāgatavo sava 72 stundu soma, tad sabiedrība grib redzēt, kā savu “somu” kārto valsts

72 stundu soma un klausies radio! Mani šis nemierina. Ne...

Foto

Gulags pie apvāršņa

Krievijas Valsts domes valdošās frakcijas “Vienotā Krievija” deputāts ar ģenerāļa uzplečiem Andrejs Guruļovs neslēpj, ka jāatjauno gulaga tipa nometnes, lai tie, kas iekšzemē...

Foto

Skola, kurai paveicās

Varbūt zinošie apzinās, ka tuvojas kas neizbēgams, un tāpēc, laikus atkāpjoties, tiek "dedzināti tilti", vien žēl, ka šīs ugunis mums tiek pasniegtas kā nepieciešamība mūsu tumsonības...

Foto

Pilnmēness mistērijas

To, ka Mēnesim ir ietekme uz planētas Zemes dzīvi un arī cilvēku psihi, mūsu senči tika pamanījuši jau sen. Latvijā dzīvojošiem ir it sevišķi...

Foto

Svarīgi nekļūt atkarīgiem no svešas žēlastības!

Ir kāds vēsturisks janvāra datums, kuru parasti aizēno gan barikāžu laiks, gan, mazliet mazāk, arī 13.janvāra nemieri. Gan nesenie, gan...

Foto

Par atbildību pašreizējā haosa un nebūšanu sakarā pasažieru vilcienu satiksmē

Tā kā 15 gadus nostrādāju VAS "Latvijas dzelzceļš" atbildīgā amatā, tad man ir gana daudz pieredzes...

Foto

Krišjānis Kariņš kļūst par apkaunojumu Latvijas politikai un arī savai partijai

Saeimas deputātu grupas vizīte Ķīnā un Krievijas graudu tranzīts caur Latviju pēdējās nedēļās ir politiskās...

Foto

Atkal

Atkal zobens pacēlies pār dažām skolām, šoreiz Kurzemes pusē. Aizķēra, jo vienā no tām savlaik esmu strādājusi. Laikam vēršot ciet. Nē, vēl jau nekas neesot...

Foto

Īss komentārs par uzņēmēja Guntara Vītola izteikto viedokli “airBaltic” un tā nulles vērtības sakarā

Viss ir pareizi, un žetons Guntaram par drosmi, tikai jebkuram cilvēkam, kuram...

Foto

Kas mums pieder?

Valsts esot mēs, mēs esot bagāti - mums pieder meži, vien koku cenas mums ir augstākas kā Norvēģijā un Zviedrijā, mums pieder spēkstacijas,...

Foto

Vienu sabiedrisko mediju mums būs daudz vienkāršāk kontrolēt un komandēt nekā divus!

Ceturtdien Saeimā galīgajā lasījumā gandrīz vienprātīgi atbalstīja Latvijas Radio un Latvijas Televīzijas apvienošanu no...

Foto

Tā kā KNAB Straume ir piebarots, Kariņš bez bažām var par nodokļu maksātāju naudu doties priekšvēlēšanu braucienā uz Valmieru

2024. gada 17. janvārī ārlietu ministrs Krišjānis Kariņš dosies reģionālajā...