Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā
Foto

Prezidents un Drāma

Jautājums
26.06.2020.
Komentāri (1)

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Katra globāla krīze ir būtiski mainījusi pasauli. Pirmais pasaules karš sievietēm saīsināja matu un kleitu garumu, jo vīriešu skaits bija dramatiski samazinājies, bet industriālais laikmets prasīja darba rokas. Otrajā vairums armiju braši iejāja zirgu mugurā, lepni zobenus vicinot (kaujā pie Mokras vācieši zaudēja 50 tankus, bet poļi 300 zirgus), bet kara noslēgumā cilvēce pieredzēja Hirosimu un Nagasaki.

Būs jāpaiet laikam, lai cilvēki pārvarētu bailes no masu pasākumiem, tai skaitā teātru apmeklēšanas. Jo ar tik histērisku COVID 19 informatīvo kampaņu daudzi psihiski trauslāki cilvēki papildus veģetatīvajām distonijām būs iedzīvojušies arī visai nopietnās fobijās.

Teātris un klepošana... Mūsu ziemeļu piejūras klimatā vīrusi plosās visu sezonu, un daudzi pusmūža cilvēki lieto medikamentus augstam asinspiedienam, kur tipiskākā blakne ir klepus, par astmatiķiem un smēķētajiem pat nepieminot. Līdz šim skatītāji uz klepu zālē reaģēja mierīgi. Jā, varbūt kaitinoši, bet ne apdraudoši. Tā tas bija, bet tagad... Kad tavs blakus sēdētājs sāks klepot... Var gadīties, ka teātri būs spiesti samazināt trupas, jo tukšām zālēm nepaspēlēsi.

Pieņemu, ka aktieri, kas ir emocionāli ļaudis, pašlaik baidās ne tikai par savu veselību, bet arī iztiku.

Šobrīd teātra ļaudis ir piespiedu dīkstāvē, ar neskaidru nākotnes perspektīvu, bet valdība ir piešķīrusi papildu naudu krīzes pārvarēšanai. Es gribu vērst viņu uzmanību uz nodarbinātības iespējām teātra izglītībā.

Publiskās uzstāšanas prasmes

Nesen demisionēja Somijas finanšu ministre, jaunākā Eiropā, jo bija savām publiskās runas stundām iztērējusi 56 tūkstošus eiro nodokļu maksātāju naudas. Runu esot gatavojusi partijas konferencei...

Šis ir runātāju laiks. Māksla sevi pasniegt ir galvenais sekmīgas karjeras nosacījums.

Uz ko balstās Artusa Kaimiņa veiksmīgā politiskā karjera? Uz skolotu, izkoptu balsi ar dabas dotu skaistu tembru un aktiera meistarību - Es jūs vedīšu mājās... Un voila!  - KPV LV ir Saeimā. Maksimāls efekts ar minimālām vēlēšanu kampaņas izmaksām. Klasisks viena aktiera teātris. Un ir arī daudz spožāki aktieru politiskās karjeras piemēri - Ronalds Reigans un Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis.

Maz darba intervijās potenciālajam darbiniekam palūgs kaut ko nospēlēt uz klavierēm, bet publiskās uzstāšanas prasmes noderēs gandrīz visās profesijās - radio, televīzijas žurnālistiem, politiķiem un politologiem, advokātiem, prokuroriem, vispār juristiem, skolotājiem, mācītājiem un ierēdņiem - jebkuram, kuram ir darbs ar klientu un sevis vai preces prezentāciju reālajā un/vai virtuālajā vidē. Nemaz nerunājot par valsts prezidentiem...

Līderi un runas

Latvijai nav īpaši veicies ar prezidentu runās prasmēm. Un runa nav par leģendāro Ziemassvētku/Dziesmusvētku precedentu, jo būtu strikti jānošķir nevarēja no vienkārši nebija sagatavojies, kas nav viens un tas pats.

Vējoņa publisko runu neveiksmēm bija arī objektīvi iemesli - šaurs, paspalgs tembrs, ko par samtainu nekādi nenosauksi, un smaga malēnieša (Madonas) izloksne.

Līdzīgi arī Bērziņam – neizteiksmīgs, nazāls tembrs un ne visai skaidra dikcija.

Zatleram ar balsi viss bija lieliski – pazems un plašs tembrs, nevainojama dikcija un skaista latviešu literatūrā valoda, bet... viņš nerunāja, bet vēstīja. Dunēja kā tāds dobjš kapu zvans... Pārspīlēja un pārspēlēja. Viņš bija tik svinīgs, ka tas kļuva smieklīgi.

VVF bija inteliģenta publiskā runa - profesore tomēr.

Sākotnēji man Levita runas maniere šķita simpātiska. Neliels akcents, kas ir labskanīgāk par izloksni, un mierīga, nepārspīlēta izteiksme. Tiktāl viss būtu labi, bet tā ārkārtīgā tieksme uz jaunu salikteņu veidošanu... Likteņkopība? Man asociējas ar tās rindas salikteņiem - dārzkopība, lopkopība, cūkkopība... Tā teikt, nav jau Rainis...

Daži politisko partiju pārstāvji ir izteikušies, ka tauta gaida no prezidenta iedvesmojušas un kvēlas runas. Nu es, ļoti konkrēta tautas daļa, ne gluži to gaidu.

Kaismīgi oratori reti ir saņēmuši viennozīmīgu vērtējumu vēstures perspektīvā. Fidela Kastro runa ANO (29.09.1960.) ilga 4 stundas 29 minūtes (oficiālais Ginesa rekords), bet vēsturē ir palikusi tikai ar ilgumu un roku mētāšanu. Es tiešām negribētu neko tādu no mūsu amatpersonām piedzīvot.

Vāciešiem Hitlera, kurš arī varēja nesakarīgi stundām brēkāt, autentiskie runu ieraksti rada tikai neērtības sajūtu, kaunu un neizpratni - kā uz tādu histērisku neirastēniķi tauta vispār varēja pavilkties? Bet viņa laikabiedru un politisko oponentu Georga VI un Vinstona Čerčila runas joprojām iedvesmo britus, radot lepnumu par savu valsti un vēsturi.

Georgs VI bija kluss un kautrīgs cilvēks, ar spēcīgu runas defektu – stipri stostījās. Ļoti stipri. Neviens no prominentajiem medicīnas speciālistiem nespēja palīdzēt. Reiz nākamajam karalim bija jāsaka noslēguma runa Impērijas izstādē. Tas izvērtās murgā – gan runātājam, gan klausītājiem.

Pēc tam viņa sieva atrada logopēdu, kurš strādāja pēc netradicionālās metodikas. Tas bija austrāliešu aktieris Laoinels Logs (Lionel Logue), kuram vispār nebija ne medicīniskas, ne logopēda izglītības, bet kurš bija uzrādījis pārsteidzoši labus rezultātus, strādājot ar 1.PK karavīriem, kuriem pēc kontūzijām vai ievainojumiem bija problēmas ar runu. Šis stāsts ļoti labi ir parādīts filmā The King's Speech, kas balstīta dokumentālos faktos, tāpēc nepārstāstīšu. Georgs VI mira 56 gadu vecumā no plaušu vēža. Smēķēšanu tā laika oficiālā medicīna ieteica kā efektīvu līdzekli pret stostīšanos.

Līdzīgs stāsts ir arī par Vinstonu Čērčilu (Winston Churchill), sauktu par Britu buldogu, kura runas ir atzītas par klasiskiem retorikas meistardarbiem. Arī viņam nepiemita iedzimts oratora talants. Tās ir darbā izkoptas prasmes.

Bērnībā Čērčilam bija problēmas ar valodu - stostījās, stomījās, neskaidri izrunāja līdzskaņus, šļupstēja, turklāt bija nedrošs publiskajās debatēs. Politiķa karjeras sākumā Čērčils runas mācījās no galvas, jo uzskatīja, ka citādi orators publiku nevar aizraut, bet tas beidzās ar visai sāpīgu pieredzi. 29 gadus vecais Čērčils uzstājās ar runu Lordu palātā, viņš sparīgi sāka teikumu un nevarēja to pabeigt - aizmirsa tekstu. Vienreiz, otreiz… mulss klusums… Tā viņš runu arī nepabeidza. Auditorija sāka trokšņot un komentēt, bet lordi mēdz būt visai indīgi… Tas bija sāpīgs publisks pazemojums, bet no neveiksmes Čērčils guva mācību un šādu kļūdu nekad vairs neatkārtoja.

Čērčila padoms oratoriem - uzrakstiet, ko jūs gribat pateikt. Viņš pats rakstīja runas, bet publiski vienmēr tās lasīja. Internetā ir atrodami runu oriģinālu attēli – teksti ir piezīmēs, pasvītrojumos un ķekšos. Pat, ja runa bija nodiktēta sekretārei, pēc tam Čērčils ar tekstu ļoti rūpīgi strādāja, viņš mēģināja katru intonāciju, katru pauzi, katru akcentu, kamēr viss bija nevainojami. Teksta malās ir šāda veida piezīmes - te es minūti klusēju un izskatos domīgs... Tur vispār nav improvizācijas, pat ja tā izskatās, katrs joks, katra atkāpe, katra pauze pirms tam ir rūpīgi pārdomāta un sagatavota. Vārdu izvēle, temps, ritms - par visu Čērčils ļoti nopietni piedomāja.

No britu politiķiem Boriss Džonsons ir rūpīgi pētījis Čērčila publisko runu pieredzi - līdzīga maniere. Viņš arī sarakstījis grāmatu The Churchill Factor.

Es, protams, neceru, ka mūsu politiķi un amatpersonas spētu uzrakstīt Čērčila līmeņa runas, bet tomēr vajadzētu trenēties, kamēr runu spēj pieklājīgi nolasīt.

Atcerieties Bernarda Šova Pigmalionu - kas puķu meiteni Elīzu pārvērta lēdijā? Izglītība? Nē. Manieres un pareiza angļu izruna. Nevis ko runā, bet runā.

Ja britu aristokrāti paaudzēs var trenēties publiskajā runā, tad latviešiem, kas zemnieku tauta, tas būtu obligāts pasākums.

Teātra izglītība skolās

Jaunajā mācību saturā, kam skolās jāsākas no šī gada septembra, ir paredzēts jauns modulis - teātra māksla. Tas nenozīmē, ka šis mācību priekšmets būs obligāti un visās skolās, jo no rudens sāk strādāt tā saucamā grozu sistēma, kad skolēni varēs izvēlēties mācību priekšmetu komplektus, ko apgūt. Kā tas strādās realitātē, neviens nezina, un vismazāk jau izglītības funkcionāri...

It kā laba lieta, bet kurš to mācīs? Skolotāji? Viņi paši to ir mācījušies? Izskatās, ka tas iecerēts kā papildu stundas citu priekšmetu skolotājiem. Vismaz Kultūras akadēmija tiem piedāvāja 72 stundu kursus profesionālajā pilnveidē, lai sīkajiem var kvalitātīvi mācīt aktiermeistarību. Mūzikas, vizuālās mākslas un sporta skolotāji tomēr tiek speciāli sagatavoti augstskolās, ir metodikas, mācību saturs un standarts.

Šeit pasākums no sērijas - kā es māku, tā es maunu? Kā var iemācīt pareizi runāt skolotājs, kurš pats tehniski pareizi runāt neprot? Ko vispār šī priekšmeta stundās bērni iemācīsies? Vienkārši laiku nobumbulēs?

Cik esmu sapratis, daži to ir iecerējuši kā psiholoģisku grupu terapiju - smadzeņu skalošanu, daži kā teātra pulciņu – nu iestudēs kādu ludziņu. Vienā gadījumā tas ir bīstami, otrā tikai bezjēdzīgi, jo neko neiemācīsies ne princese, ne septītā egle.

Ar klasisku aktieru (teātra) izglītību pareizu skatuves runu apgūst visi - gan traģiķi, gan komiķi, gan romantiskie mīlētāji, gan raksturlomu tēlotāji. Visi vienādā apjomā un pēc pareizas metodikas - artikulācijas vingrinājumi, elpošanas vingrinājumi, skaņas vingrinājumi, dikcijas vingrinājumi... Kārlis no Klāras nozaga koraļļus...

Mazie mūziķi spēlē gammas, lai izkoptu pirkstu tehniku, dejotāji klasēs strādā pie stieņa, lai izkoptu ķermeņa tehniku, nevis, lai demonstrētu to koncertos. Aiz katras mākslas viegluma stāv smags darbs. Tas attiecas arī uz teātra mākslu.

Publiskās runas prasmes jaunajiem ļaudīm ir nepieciešamas. Vienā Ēnu dienā klausījos radio Skonto, kur studijā bija skolnieces, kuras acīmredzot šī profesija interesēja. Bija meitene ar piemīlīgu tembru, bet smagu Madonas izloksni - vārdu laušana, šaurais/ platais e, bet jelgavniecei nebija labāk - arī vārdus lauza. Mikrofons ir nežēlīgs... Iespējams, to var labot, bet tas prasīs laiku, darbu, naudu un profesionālus runas pedagogus. Es lasīju, cik smagi Antra Liedskalniņa studiju laikos cīnījās ar savu Gulbenes puses mēli. Bet taču izcīnīja.

Respektīvi, vislabāk bērniem būtu, ja Teātra mākslu viņiem pasniegtu skolotāji, kuriem pašiem ir aktiera izglītība. Lai labāk pedagoģiju tajos 72 stundu kursos piemācās - tas būs reālāk. Un arī aktieriem tā ir iespēja iegūt stabilu papildu darbu ārpus vai paralēli teātrim.

Profesionālās ievirzes izglītība

Bet kāpēc teātra izglītībā netiek izmantoti tie paši instrumenti, kas jau ļoti sekmīgi ir aprobēti mūzikas, mākslas, dejas un sporta izglītībā?

Latvijā ir ļoti labi attīstīts mūzikas, mākslas un sporta skolu tīkls. Tā ir unikāla izglītības sistēma, kas raksturīga tikai postpadomju telpai. Pat citās bijušajās sociālisma nometnes valstīs tādas nav. Cik papētīju, tad pagājušā gadsimta 50. gadu sākumā Staļins izdeva rīkojumu par šādas sistēmas izveidi, turklāt katram skolniekam obligāti bija kaut kur jāpiedalās, ja ne citur, tad bija jābūt pierakstītam bibliotēkā.

Mūzikas, mākslas un sporta profesionālās ievirzes izglītība ir sistēmiska un sistemātiska izglītība, kas tiek īstenota vienlaicīgi un paralēli vispārējai izglītībai. Tādēļ mums ar tik nelielu populāciju ir gan Elīna Garanča, gan brāļi Dukuri.

Tā ir dārga izglītība, jo lielā daļā individuālā apmācība. Tas arī ir viens no skaidrojumiem, kāpēc procentuāli Latvija kultūrai tērē vairāk par citām ES valstīm. Attīstīts mūzikas un mākslas skolu tīkls zema iedzīvotāju blīvuma apstākļos. Ja skolu tīkls netiks noturēts, tad atjaunot to vairs neizdosies. Pagaidām to uz priekšu velk rutīna un inerce - tradīcija. Vecāki bērnus bieži aizved turpat, kur paši mācījušies.

Jaunietis, kas iestājas Mūzikas akadēmijā (JVLMA), parasti ir pabeidzis bērnu mūzikas skolu un/vai mūzikas vidusskolu (piemēram Dārziņi), tas pats ar Mākslas akadēmiju (LMA) – bērnu mākslas skola un/vai mākslas vidusskola (piemēram Rozentāļi). Respektīvi, students jau gadus desmit ir saņēmis sagatavošanu profesijā + vēl 4-5 gadi akadēmijā, respektīvi, mūziķi un mākslinieki profesijā tiek sagatavoti kādus 15 gadus.

Aktieros jaunie talanti ierodas no vidusskolas sola un neprot neko, tai skaitā tehniski pareizi runāt. Tāpēc arī uz jauno aktieru sagatavotības līmeni ir žēl skatīties...

Nebūt ne visi mūzikas, mākslas, sporta skolu beidzēji kļūst par profesionāliem mūziķiem, māksliniekiem vai sportistiem, tāpat arī nebūt ne tuvu visiem teātra klašu beidzējiem būtu jākļūst par aktieriem. Tā teikt, ja mūzikas skolu beidzēji pūš kapos un godos, tad teātra klašu beidzēji būs vedēji kāzās un izvadītāji bērēs. Paralēli savām pamatprofesijām, kurās arī viņiem aktiermeistarība noderēs. Visiem noder... Tā teikt, pareizā skola visiem influenceriem, podkastniekiem un youtuberiem!

Ja paskatās vēsturiski, tad Latvijā profesionālās ievirzes izglītība aktiermākslas jomā ir tikusi veiksmīgi īstenota no 1965.gada līdz 90.gadu sākumam - Tautas kinoaktieru studija.

Manuprāt, teātra profesionālā ievirze būtu īstenojama 1) vismaz 3 gadus (paralēli vidusskolai), 2) mācību priekšmeti - aktiermeistarība, skatuves runa, kustības/deja, mūzika, video/audio vizuālā māksla. 3)Apmēram uz 1300 stundām.

Un te es vēršu uzmanību uz galveno - profesionālās ievirzes izglītību finansē valsts.

Par sporta skolām atbildīga ir IZM, bet ar mūzikas un mākslas izglītību rūpi tur Latvijas Nacionālais kultūras centrs (Kultūras ministrija).

Visi dati, ko izmantoju šajā rakstā, ir no publiskiem avotiem (IZM, LNKC interneta vietnēm).

Valsts finansējumu saņem ne tikai pašvaldības bērnu skolas, bet arī privātās mūzikas skolas un deju skolas, gandrīz katrai futbola un hokeja sporta biedrībai/ klubam ir sava sporta skola.

Valsts budžeta dotācijas aprēķināšana un sadalīšana tiek īstenota atbilstoši Ministru kabineta 2011.gada 27.decembra noteikumiem Nr.1035 „Kārtība, kādā valsts finansē profesionālās ievirzes mākslas, mūzikas un dejas izglītības programmas”.

MK noteikumi nosaka: profesionālās ievirzes dejas programmās, kurās izglītojamais uzsāk mācības paralēli vispārējās vidējās izglītības ieguvei (kods 30V), – 0,024 pedagoģiskās likmes vienam izglītojamam, mūzikas programmās - 0,116, teātra izglītības programmās – 0,097.

Respektīvi, teātrim finansējums ir 4 reizes lielāks par deju programmām. Ja deju skolai ar 110 izglītojamajiem valsts finansējums ir 39 tūkst.eur/gadā, tad teātra skolai ar tādu pašu bērnu skaitu būtu jābūt vismaz 150 tūkst.eur.gadā. Pēc manām aptuvenām aplēsēm valsts dotācija gadā uz bērnu: mūzikā - 1430 eur, dejā - 355 eur, bet teātrī būtu apmēram 1370 eur (2020.gada dati).

Pēdējā laikā parādās aizvien vairāk privātskolu. Ja var mūziķi un dejotāji, kāpēc nevar aktieri?

Protams, ir jāņem vērā, ka valsts finansē tikai pedagogu algas, par telpām, par izglītības programmu licencēšanu, akreditāciju būs jādomā pašiem.

Es saprotu, ka Nacionālajam teātrim un tagad laikam arī Dailei, kas ir specializējušies būvniecībā, nav intereses un vajadzības ar tādiem niekiem krāmēties, bet kāpēc Liepājas, Daugavpils un Valmieras teātriem par to nav intereses? Dziesmu svētku kopkoris turas uz mūzikas skolu beidzējiem, bet teātra bērni veidos noturīgu saiti ar savu teātri. Uz mūžu. Ies paši, vedīs draugus, partnerus un bērnus. Teātriem ir iespēja audzināt savu skatītāju auditoriju.

Turklāt tā ir papildu iespēja nodarbināt pedagoģijā aktierus, kas tajā sezonā nav pārāk nodarbināti repertuārā.

Ja negrib paši ar to nodarboties, teātri var veidot sadarbību ar mūzikas un mākslas skolām, kas dabūs papildu finansējumu un izglītojamos, bet aktieriem tiks radītas darba vietas. Nu kaut vai kur pensijā piestrādāt uz pusslodzīti...

Jā, es zinu, ka ir teātra studijas, bet tā ne gluži ir sistēmiska izglītība. Turklāt svarīgi ir iegūt valsts finansējumu, lai šīs prasmes varētu iegūt bērni no ģimenēm, kas nav materiāli spoži situētas. Nupat lasīju tviterī Daugavpils meitenes bažas par maģistratūru Rīgā, baidījās, ka apcels par izloksni. Tāda problēma reāli pastāv.

Vēlreiz uzsveru, ar valodas defektiem strādā logopēdi, bet skatuves runas skolotāji strādā ar izloksni.

Latvijā nav teātra izglītības tradīcijas atšķirībā no mūzikas un sporta skolām. Un tradīciju izveidot nebūt nav vienkārši. Tāpēc sabiedrībai-gan jauniešiem, gan viņu vecākiem - nāksies to izskaidrot, kāpēc, ja cilvēks grib veidot karjeru, viņam būs nepieciešama publiskās runas prasme. Varbūt var piesaistīt VKKF fonda projektus, varbūt no KM krīzes naudas nofinansēt sociāli informatīvu kampaņu par priekšrocībām, ko dot teātra izglītība jebkuram cilvēkam, ne tikai aktierim..

Nav krīzes, nav attīstības... Teātra ļaudīm būtu jāpadomā par risku diversifikāciju, jo vīrusi nāk un iet... nekur nav teikts, ka COVID 19 būs pēdējais. Un teātrī var būt lokālas krīzes. Nomainoties teātra vadībai, bieži neizbēgamas ir izmaiņas trupā. Es ar šaubām skatos uz Kairiša un esošās Dailes trupas kopēju nākotni...

Var jau spiest uz kubiem un seriāliem, bet saprātīgāk tomēr būtu mēģināt attīstīt izglītības sistēmu. Tas būtu daudz pamatīgāks, stabilāks un ilglaicīgāks projekts, tai skaitā finansiāli. Jebkurš sākums ir grūts. Jā, būs ķēpa un birokrātija ar izglītības programmu licencēšanām un akreditācijām, bet - ceļu uzveic ejošais...

Tas ir vajadzīgs Latvijas jaunajiem ļaudīm.

Citējot Šekspīru...

Ir milzu teātris šī pasaule, Un visi ļaudis tanī aktieri. Tie uznāk, parādās un atkal aiziet. Daži vienā lugā daudzas lomas tēlo...

Novērtē šo rakstu:

0
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

15

Uzklausiet tikai mūsu pareizo propagandu, nevis citu, nepareizo propagandu!

FotoLaikā, kad pasaulē straujos tempos izplatās Covid-19 vīrusa delta variants, Latvijas Zinātņu akadēmija vēršas pie visiem Latvijas iedzīvotājiem ar aicinājumu nepakļauties pseidozinātniskiem skaidrojumiem par vakcīnu drošību un efektivitāti, bet ieklausīties pierādījumos balstītās zinātnes atziņās.
Lasīt visu...

15

Neadekvāta dzejdaru nīgri ieskābena nepatika pret lielisko prezidentu Levitu

FotoRakstnieks Kārlis Skalbe Satversmes sapulces 4. sesijas 9. sēdē 1921. gada 7. oktobrī teicis: “No šī katedra ir daudz runāts par mūsu neatkarības cīņām, par mūsu valsti. Par ko gan mēs cīnījāmies? Vai par formu, vai par saturu? Es domāju, kungi, mēs cīnījāmies par saturu, un šis saturs, mūsu valsts saturs, nav nekas cits kā mūsu nacionālā kultūra. Mūsu nacionālā kultūra ir tās saturs un valsts – viņas ārējā forma.”
Lasīt visu...

21

Pētera Stučkas idejas dzīvo un uzvar Ekonomisko lietu tiesā?

FotoLasot pēdējā laikā publiskajā telpā pieejamo informāciju par jaunās Ekonomisko lietu tiesas (ELT) darbu, kur tiek uzskaitīti ELT panākumi, konfiscējot par noziedzīgi iegūtiem uzskatītos līdzekļus (skat., piemēram, 08.07.2021. publikāciju www.tiesas.lv), neviļus rodas déjà vu sajūta, t.i. sajūta, ka kaut kas līdzīgs jau kādreiz, senā pagātnē piedzīvots. Proti, arī pēdējos padomju varas gados itin bieži tika publicēta statistika par sasniegumiem cīņā ar bezstrādes ienākumu guvējiem, spekulantiem un sociālistiskā īpašuma izlaupītājiem.
Lasīt visu...

20

Satiksmes drošība vai asfaltbetona seguma iznīcināšana

FotoKā sēnes pēc lietus gan Rīgā, gan uz valsts ceļiem parādās gumijas stabiņi. Šķiet, šī projekta autori ir tik ļoti iemīlējuši šos falliskos simbolus, ka vairs nespēj iedomāties savu ikdienu vai pat dzīvi bez tiem. Dīvainā kārtā autovadītāji nespēj saprast šo mīlestību un tā vietā, lai toleranti pieņemtu kārtējo seksuālo minoritāti, apvelta gan stabiņus, gan to uzstādītājus ar nešpetniem lamuvārdiem. Tomēr uz brīdi aizmirsīsim emocijas, un padomāsim loģiski, cenšoties izvērtēt plusus un mīnusus.
Lasīt visu...

21

Vai tiešām vakcinācija Izraēlā ir cietusi fiasko vai pilnīgu izgāšanos?

FotoPraktiskais piemērs ātrai datu analīzei "uz salvetes", lai varētu analītiski novērtēt apgalvojumu, kas kļuvis par vienas no "nometnēm" jājamzirdziņu, ka vakcinācija Izraēlā ir cietusi fiasko vai pilnīgu izgāšanos (atkarībā no lapas vai rakstītāja).
Lasīt visu...

Apstrīdēsim “Reira reformas” atbilstību Satversmei

FotoPartija PROGRESĪVIE gatavojas vērsties Satversmes tiesā pret finanšu ministra Jāņa Reira (Jaunā Vienotība) ieviesto regresīvo minimālo sociālo iemaksu sistēmu. Partija sāk publisku kampaņu jaunā interneta vietnē, lai apzinātu izmaiņu ietekmētos, un aicina strādājošos iesūtīt savus stāstus.
Lasīt visu...

21

Mums nav valstsvīru, ir tikai politiķi

FotoPar kovidu rakstīts daudz un dažādi. Par kovidu fano un pret kovidu cīnās. Vienaldzīgo nav. Runā gan par miljoniem mirušo, gan uzpūsto histēriju. Man gribētos parunāt par pašiem pamatiem, par to, kas "lācītim vēderā". Manuprāt, visa pamatā divu atšķirīgu pieeju savstarpējais konflikts. Kādas tad ir šīs pieejas? Mēģināšu īsi.
Lasīt visu...

6

Kā būtu, ja šis parlamentārais negadījums izbeigtu apsaukāt un pazemot cilvēkus?

FotoKā būtu, ja šis parlamentārais negadījums izbeigtu apsaukāt un pazemot cilvēkus? Levita kungs, ja Jums nepatīk šī tauta, ja uzskatāt Latvijas iedzīvotājus par nepareizi domājošiem, tad varbūt pameklējiet sev citu tautu?
Lasīt visu...

21

Vēstule ārstiem

FotoCienījamie kolēģi, ar šo jūsu steidzamai uzmanībai ir nodotas četras nesenas zinātniskas atziņas. Tās maina visu Covid-19 pandēmijas ainavu, un tās liek mums pārvērtēt vakcinācijas pret SARS-CoV-2 priekšrocības.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Robežas plūstošās smiltīs

Lemjot par Ilūkstes novada iekļaušanu jaunajā Augšdaugavas novadā, likumdevējs nav ievērojis administratīvi teritoriālās reformas (ATR) mērķi un kritērijus un ir rīkojies patvaļīgi -...

Foto

Asins upes

Kāpēc tu domā, ka sludina tikai Dievs? Velns arī sludina, un viņam ir bezgala daudz izpalīdzīgu apustuļu, kuri neatlaidīgi popularizē sātanismu. Velnam arī ir...

Foto

Otro reizi tik sāpīgi uz grābekļa kāpt nevajadzētu

Tas, ka mūsu valdības lēmumi nereti atgādina to pašu bardaku, par ko bieži smejam lielajā kaimiņvalstī, un reizēm...

Foto

Par Rīgas domes plāniem pārcelt bezpajumtnieku patversmes un atskurbšanas telpas no Rīgas centra uz Iļģuciemu

Saistībā ar izskanējušo ieceri pārcelt bezpajumtnieku patversmes un atskurbšanas telpas no...

Foto

Kāpēc tautai jāatbild par valdības “murgiem”?

Valsts kancelejas direktors, pandēmijas ierobežošanai izveidotās  Starpinstitūciju koordinācijas grupas vadītājs Jānis Citskovskis (attēlā) COVID-19 krīzes pārvaldību nosaucis par “murgu”....

Foto

Aktīvāko personību iznīcināšana un sabiedrības kontrole – “Zersetzung” Latvijā

Stāsts nav tikai par VDR, Zersetzung metodi izmantoja visā PSRS un arī tagad izmanto Latvijā. Zersetzung ir cēlonis, kāpēc Latvijas skolās...

Foto

Samaksā man rublīti, es tev parādīšu "īstās vērtības"!

"Ja jau Ogres Helmanim tik loti patīk Ungārija un nepatīk geji, kāpēc viņa pilsētā ir Zilie kalni?" Vairākas...

Foto

Mārcis Bendiks: Pleca sajūta ir atpakaļ! Prātojums par žesta spēku, deputātu Lagzdiņu atceroties

Kad pagājušo nedēļu interneta duļķainajos viļņos ieraudzīju jaunumu par Veselības ministrijas (VM) jauno...

Foto

Iesniegts pieteikums tautas nobalsošanai par ģimenes jēdziena nostiprināšanu Satversmē

16. jūlijā “Latvijas vīru biedrība” valdes priekšsēdētājs Andars Ignacs iesniedza Centrālajā vēlēšanu komisijā likumprojektu, lai ierosinātu tautas nobalsošanu...

Foto

Es uzticos oficiālajai informācijai par vakcīnām un to nepieciešamību

Arī nevakcinētie nonāks debesīs. Tikai krietni ātrāk. (Autors - Māris Antons.) Es esmu ļoti nogurusi no vakcīnu...

Foto

Ķīna un ķīnieši nez kāpēc neuzvedas tā, kā mums gribētos

Latvija pauž bažas par nepārtrauktām ļaunprātīgām kiberdarbībām, kas gan valsts, gan privātu uzņēmumu un organizāciju līmenī...

Foto

Singapūra prezentē jaunu politiku, kas pilnībā maina pieeju, kā cīnīties ar televīrusu

Singapūra izturēsies pret COVID-19 tāpat kā pret jebkuru citu pastāvīgu slimību. Piemēram, pret gripu...

Foto

Esam globālo korporāciju sistēmas pakalpiņu varā un varam to viņiem pateikt tieši acīs

Visu laiku gribas teikt – ko ņemamies? Covids ir globāla – nē, neteiksim...

Foto

Rīkojums par naida aizliegšanu

Kādi tik mums iekšlietu ministri nav bijuši! Kas visus atcerēsies, tikai spilgtākie paliek prātā. Savādnieks Māris Gulbis pats skrēja uz tirgu...

Foto

NBS priekšniecība šauj pār strīpu

Globālā konglomerāta NATO Latvijas meitasuzņēmums Nacionālie bruņotie spēki (NBS) šauj pār strīpu. Jau prasības pamest dienestu militārpersonām, kas atsakās no vakcinācijas...

Foto

"Olainfarm" obligātais akciju atpirkums ir prettiesisks un tiks apstrīdēts

Čehijas investīciju uzņēmums Black Duck Invest, kas šī gada 27.aprīlī ir noslēdzis 42,56% AS Olainfarm akciju pirkuma darījumu ar SIA Olmafarm,...

Foto

Četras vakcīnas, trīs mutācijas, divi pianisti, tik viena nelaime

Ažiotāžu sacēlušie Vestarda Šimkus izteikumi no skatuves par savu klausītāju nedalīšanu vakcinētajos un nevakcinētajos parāda, līdz kam...

Foto

Covid-19 vakcinācijas jautājums: aicinām pārtraukt agresiju pret nozarē strādājošajiem

Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrība (LIZDA) turpina iestāties par brīvprātības principu vakcinācijas jautājumā, lai gan valdība...

Foto

Vēl cīņa nav galā un nebeigsies – „Progresīvie” ir neapmierināti, un viena velojosla Aleksandra Čaka ielā ir sāpīgs pagaidu kompromiss

Rīgas domes Satiksmes un transporta lietu...

Foto

Mēs atnācām paskatīties, ko tas Šimkus prot, nevis klausīties viņa sprediķus

2019. gadā “Oskara” balvu par gada labāko filmu ieguva režisora Pītera Farelija “Zaļā grāmata”. Filma...

Foto

Kā var zināt, ka tik ātri izstrādātas vakcīnas ir efektīvas un drošas?

Runājoties ar radiem un draugiem par aktuālo tēmu, ik pa brīdim gadās dzirdēt jautājumu:...

Foto

Rīgas infrastruktūra ir jāveido tā, lai velobraukšana kļūst par patiešām nopietni apsvērtu izvēli

Satiksmes organizēšana Aleksandra Čaka ielā, kas ir viena no Rīgas maģistrālajām ielām, šobrīd...

Foto

Ko Latvijas iedzīvotājiem ar šo žestu cenšas pateikt Daniels Pavļuts?

Veselības ministrs Daniels Pavļuts nolēmis pie mums vērsties ar jaunu reklāmas kampaņu, kā pats saka, „ar...

Foto

Mīļo Lotār, diskriminē, lūdzu, d...st!

“Neesmu ne par, ne pret vakcināciju, bet tūlīt pastāstīšu, kādēļ man ir kruta imunitāte un visi vakcinētie ir aitas!” nosprieda Lotārs,...

Foto

Rokas nost no mūsu stabiņiem – Tērbatas ielā negadījumos cieš vidēji veseli divi gājēji gadā

Šogad aprit jau trešais gads, kad Rīgā beidzot tiek domāts par...

Foto

Stabiņu invāzija Rīgas ielās

Pēdējās dienās daudzi rīdzinieki noteikti ir pievērsuši uzmanību apstāklim, ka vairākās Rīgas ielās veiktas dažādas satiksmes organizācijas izmaiņas, turklāt, šķiet, ir sākusies...

Foto

Loterija uz dzīvību un nāvi

Zināt krievu ruletes principu? Tev tiek iedota pistole ar tikai vienu lodi, un tev nav ne jausmas, kurā brīdī tā vienīgā...

Foto

„Progresīvo” virtuve kļūst izvien smirdīgāka un smirdīgāka: jautājumi kārtējai aizmuguriskai “Atklātai sarunai par Roberta Putņa izslēgšanu”

1. Kāds tieši ir tiesiskais pamatojums, kāpēc netiek dota iespēja...

Foto

Ja runāšu – “mazgāšu netīro veļu", būs “nesmuki”: šo argumentu esmu dzirdējis neskaitāmas reizes savā pretkorupcijas darbā

Politiķe, kura par pašas sastrādātajām cūcībām lūdz neuzlikt viņai...

Foto

Attopieties!

Vakcinēšanās būšot obligāta ārstniecības, sociālās aprūpes, izglītības un citās iestādēs. Darba devējiem būšot tiesības atlaist darbinieku, kurš nevarēs uzrādīt Covid-19 sertifikātu. Tā vienojusies valdība. Tas...

Foto

Nav pieļaujama piespiedu vakcinācijas pret Covid-19 noteikšana

Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) valde neatbalsta valdības ieceres īstenot pedagogu vai citu jomu darbinieku piespiedu vakcinēšanu pret Covid-19, tā vietā...

Foto

Lielā nauda – „koalicionāru” vai visas sabiedrības atbalstam?

Latvijai uz galvas tuvākajos piecos gados uzkritīs milzīga nauda. Gandrīz divi miljardi eiro no Eiropas Atveseļošanas un noturības...

Foto

Īstenojot savu „satiksmes mierināšanas” eksperimentu, Staķis un Ķirsis bojā Rīgas vēsturiskā centra pilsētvides tēlu

Esam veikuši Tērbatas ielas apsekošanu un konstatējuši satiksmi norobežojošu elementu nesaskaņotu izvietošanu,...

Foto

Palīdziet! Pret mums veselam saprātam neiedomājamā veidā un apjomos tika izplatītas nomelnojošas, falsificētas, neslavu ceļošas, godu un cieņu aizskarošas nepatiesas ziņas

Pašvaldību vēlēšanu laiks ir noslēdzies...

Foto

Mūsu satiksmes mierināšanas pārvērtības ir lieliskas un būs vēl lieliskākas, jums tikai jāizturas cieņpilni

Rīgas centrs ir pārvērtību priekšā. Un šīs pārvērtības ir jau sākušās. Pakāpeniski...

Foto

Juraša un Bordāna sapņi par sev pakļāvīgu tiesu sāk aizvien biežāk piepildīties

Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesa 22. jūnijā attaisnoja par valsts noslēpuma apzinātu izpaušanu apsūdzēto...

Foto

Naudas kripatiņas

Pirms dažiem gadiem man kāds draugs jautāja par kriptovalūtu (naudas kripatiņām). Nopratu, ka viņš grib tajā, tā teikt, investēt. Pirms to darīt, viņš tomēr...

Foto

Andrejs Ēķis izkalpojas varnešiem

Latviskais un inteliģentais Andrejs Ēķis, lietojot vārdu “atpakaļ” laika nozīmē, kanāla RīgaTV 24 raidījumā “Ziņu TOP 5” sūrojas: “Bet man kaut kādas trīs, četras...

Foto

Paturot apcietinājumā Ādamsonu, tiesa uzņemas atbildību riskēt ar viņa dzīvību

Paturot apcietinājumā Saeimas deputātu Jāni Ādamsonu, tiesa, manuprāt, uzņemas atbildību riskēt ar viņa dzīvību. Vienā svaru...

Foto

Mēs tikām cauri Covidam, bet es nezinu, vai mēs tiksim cauri Reiram vai Kariņa cinismam

No rīta VID telefons vienkārši pīkstēja aizņemto pīkstienu. Beidzot pēc pusstundas...

Foto

Stājas spēkā mans lieliskais likums ar pietiekamiem horizontālās politikas instrumentiem

Atbilstoši Satversmes ievadam viens no Latvijas valsts uzdevumiem ir garantēt latviešu nācijas, tās valodas un kultūras pastāvēšanu...

Foto

Jūlija man pievienojās pēdējā naktī un tagad lielisko mani pamet par labu Aināram, ar kuru viņai ir saites

„Likuma un kārtības” valdes vārdā vēlos sniegt izvērstu...

Foto

Gobzems ar mani nepareizi un nelabi komunicēja, tāpēc es no viņa eju prom

Mīļie draugi! Ar smagu sirdi paziņoju, ka esmu spiesta izbeigt savu darbu partijā...

Foto

„Repharm” kontroli „Olainfarm” pārņēmusi pretlikumīgi

Čehijas investīciju uzņēmums Black Duck Invest, kas šī gada 27.aprīlī ir noslēdzis 42,56% AS Olainfarm akciju pirkuma darījumu ar SIA Olmafarm, uzsver, ka Repharm grupas paziņojums par...

Foto

Ir īstais brīdis, lai es jums atkal kaut ko pastāstītu – šoreiz par vīrusu

Vai kovids atgriezīsies? Īsā atbilde ir – jā. Turklāt tas jau nekur nav...

Foto

„Facebook” mani ir pilnībā banojis

Tātad - Facebook mani ir pilnībā banojis*. Kas interesanti, bans ir pēc raksta par to, ka valdībai būtu jāpiedāvā apdrošināšana tiem, kuri vakcinējas,...

Foto

Brīvības simbols diemžēl būs dzeltena zvaigzne, jo viss sākas ar šķietamu sīkumiņu

Vakar tvitera pseidointelektuāļi un varas apoloģēti uzsprāga, jo mans piemērs ar dzelteno zvaigzni [publicēts...

Foto

Čekas ziņotājs, kolaborants, LU katedras vadītājs: brīvības ierobežošana ir dabisks [normāls] process

“Es domāju, ka šajā situācijā brīvības ierobežošana ir dabisks process, ne lai kādam nodarītu...

Foto

Viss ir daudz vienkāršāk

Kāds ir cilvēka materiālās vajadzības? Īstenībā nemaz tik daudz mums dzīvē nevajag. Mums vajag ērtu mājokli, kur varam labi justies, kādu personīgo...

Foto

Ceļš uz nekurieni

Daudzi brīnās, arī es, par to, ka cilvēkus nav iespējams pārliecināt, viņiem ir grūti izskaidrot, un viņi bieži nespēj saprast pat vienkāršas un...

Foto

Nē, cilvēki Latvijā nav dīvaini un neizvairās no vakcinēšanās!

Par spīti masīvai antivakcinācijas kampaņai soctīklos, ko uzkurina Kremļa troļļi kopā ar visādiem vietējiem dīvainīšiem, un par...

Foto

Viena mācība gan, ja jebkad “ejat politikā” – rūpējieties par sevi!

PROGRESĪVO valde aizmuguriski un negaidīti ir izslēgusi mani no partijas par neseno interviju. Manuprāt, lēmums...

Foto

Omega vēlētāja vilšanās

Aizritējušajās Saeimas vēlēšanās balsoju par KPV LV, pieliekot plusiņu Aldim Gobzemam. Diemžēl, nokļūstot Saeimā, partija neattaisnoja lolotās cerības. Tās suņu būdas cerbers kļuva par Šveices...

Foto

Ja jums ir tikai gurķis, tad nevar uztaisīt gurķu un tomātu salātus

Dārgā Latvijas tiesu vara! Vai arī man jūs tagad jāsauc par likumdevēja varu? Rakstu,...

Foto

Joku diena Evri Dej, teicēnieši gardi smej

Teikas likumdošanai ir jāsoļo soli solī ar Dievzemītē notiekošajām nejēdzībām. Kad savulaik izdevu dekrētus, man prātā nevarēja ienākt, ka...

Foto

Kariņš un Pavļuts ir diskreditējuši vakcinācijas procesu un tagad grasās vakcināciju diskreditēt vēl vairāk

Vispirms valdība politiskas konjunktūras dēļ neiepirka vakcīnas un vakcinācija Latvijā tika novilcināta...

Foto

Izejiet ielās, Levita kungs, sajutīsiet, ko tauta par jums domā

Levits šodien runāja Saeimā. Runa bija tukša. Jautājums ir par redzējumu, Levita kungs. Par adekvātu redzējumu....