Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Kāpēc gan visas Ukrainas karoga noraušanas un zaimošanas Valsts policijā tiek kvalificētas tikai kā parastas sadzīviskas zādzības, pēdējās dienās aizvien biežāk brīnās sociālo tīklu lietotāji. Taču pārsteigumam nav pamata – šodien Pietiek ekskluzīvi publicē nodaļu no Indriķa Latvieša jaunā romāna „Nāve 2”, kurā aprakstītas „viscaur izdomāta” Valsts drošuma dienesta priekšnieka Normunda Mežmieta izjūtas, iepazīstoties ar pētījumu par reālo stāvokli un noskaņojumiem Valsts policijā.

XXVI nodaļa. Normunds Mežmiets

“Slepeni. 2022. gada 11.18. maijā pēc Valsts drošuma dienesta pasūtījuma veiktā socioloģiskā (omnibuss, fokusgrupas) pētījuma un datu (operatīvā, kadru informācija) analīzes pētījuma rezultāti.

2022. gada 11.18. maijā socioloģisko pētījumu firma SDKS pēc Valsts drošuma dienesta pasūtījuma veica socioloģisko (omnibuss, fokusgrupas) un datu (operatīvā, kadru informācija) datu analīzes pētījumu, kura uzdevums bija novērtēt noskaņojumu iekšlietu sistēmā un tās dienestos.

Atbildīgie socioloģisko pētījumu firmas SDKS darbinieki, kas veica pētījumu, ir parakstījušies par atbildību par valsts noslēpuma izpaušanu.

Kopā pētījumā tika noskaidroti 3623 iekšlietu sistēmas dienestu darbinieku viedokļi, no kuriem 2045 bija Valsts policijas darbinieki un 1578 – citu iekšlietu sistēmas dienestu darbinieki.

Visas šīs personas aizpildīja socioloģiskā pētījuma anketas lapas, 120 no tām piedalījās fokusgrupu pētījumā, par 2811 personām tika analizēta informācija, kas par tām atrodas valsts drošības dienestu rīcībā vai ir dienestu kadru daļu rīcībā.

Par šīm personām tika salīdzināta to socioloģiskajā pētījumā sniegtā informācija un dati par to noskaņojumu no valsts drošības dienestiem un/vai dienestu kadru daļām. (Piebilde: lai gan personām tika paziņots, ka aptauja ir anonīma, tika nodrošināta iespēja identificēt katras anketas aizpildītāju.)

Atsevišķi tika izdalīti latvieši/personas ar latviešu pamata valodu un krievi/personas ar krievu pamata valodu. Atsevišķi tika izdalīti Valsts policijas darbinieki un pārējo iekšlietu sistēmas dienestu darbinieki.

Sniedzam pētījuma kopsavilkumu un analīzi attiecībā uz krieviem/personām ar krievu pamata valodu (turpmāk – krievi) – Valsts policijas darbiniekiem un pārējiem iekšlietu sistēmas darbiniekiem.

87% no aptaujātajiem krieviem uz jautājumu par pilnīgu lojalitāti Latvijas valsts varai atbildēja apstiprinoši.

Vienlaikus no krieviem, par kuru noskaņojumu valsts drošības dienestu rīcībā vai dienestu kadru daļu rīcībā ir detalizēta informācija, pilnīgu lojalitāti Latvijas valsts varai izteica tikai 43%.

No tiem 87% krievu, kuri uz jautājumu par pilnīgu lojalitāti Latvijas valsts varai atbildēja apstiprinoši, par 67% noskaņojumu valsts drošības dienestu rīcībā vai dienestu kadru daļu rīcībā ir detalizēta informācija.

Šīs informācijas analīze rāda, ka tikai 41% no krieviem, kuri aptaujā uz jautājumu par pilnīgu lojalitāti Latvijas valsts varai atbildēja apstiprinoši, šādu lojalitāti patiešām izjūt. Pārējie izjūt dažādas pakāpes nelojalitāti Latvijas valsts varai.

Līdzīga ir aina attiecībā uz krievu – Valsts policijas darbinieku un citu iekšlietu sistēmas dienestu darbinieku – noskaņojumu hipotētiskajā situācijā, ja tiem vajadzētu rīkoties Krievijas agresora iebrukuma gadījumā.

Šo datu analīze liek domāt, ka līdz pat 38% Latvijas policijas darbinieku krievu izvairītos no saņemtu pavēļu izpildīšanas, ja to mērķis būtu aktīva pretošanās Krievijas agresoram tādā vai citā formā.

Tāpat šo datu analīze liek izdarīt secinājumu, ka līdz pat 20% Latvijas policijas darbinieku krievu, saņemot pavēles, kuru mērķis būtu aktīva pretošanās Krievijas agresoram tādā vai citādā formā, veiktu darbības, lai veiktu pavēlēm pretējas darbības, ieskaitot Latvijas valsts varas interesēm naidīgu rīcību.

Individuālu datu analīze, ka no Valsts policijas augstākā vadības sastāva un citu iekšlietu sistēmas dienestu augstākā vadības sastāva līdz pat 10% personu Krievijas agresora iebrukuma gadījumā būtu gatavas veikt Latvijas valsts varas interesēm naidīgas darbības.”

Lūk, šis gan bija dokuments, par kura saturu vajadzēja nopietni padomāt. Taču, ja neskaita domāšanu, ko vēl citu Valsts drošuma dienesta priekšnieks Normunds Mežmiets varēja darīt? Lai šis dokuments nonāktu uz izskatīšanu Nacionālajā drošuma padomē, tam vajadzēja iekšējo lietu ministra akceptu.

Taču to Mežmiets jau bija nopratis, ka Marijas Golubajas vietā nākušais ģenerālis, Maskavā studējušais Kristaps Flakons noteikti nebūs tas, kurš šajā sakarā veiks kaut jel kādas aktīvas darbības – viņu amatā ielikušajai partiju apvienībai “Alkatībai/Par” bija nopietnas cerības uz krievu balsīm vēlēšanās, un neko tādu, kas sarūgtinātu šos vēlētājus, viņi centās nedarīt.

Mežmiets, kuram jau bija izdevies pakomunicēt ar savu jauno “priekšnieku”, gandrīz droši iedomājās Flakona reakciju. Nu, Mežmieta kungs, tā taču ir tikai socioloģija, nekas vairāk. Ko, jūs esat vākuši datus par personu politiskajiem uzskatiem? Jūs saprotat, kas tas ir par datu regulas pārkāpumu un kas notiks, ja kas tāds atklāsies? Jā, cilvēkiem ir dažādi uzskati dažādos jautājumos, bet viņi visi taču kalpo Latvijai, vai ne? Vai ne?...

Kas var notikt ar valsts varu, kura tik labsirdīgi un iecietīgi izturas pret saviem ienaidniekiem? Par to Mežmiets, kā jau tas pienācās cilvēkam viņa amatā pašreizējā situācijā, bija domājis biežāk, nekā viņam pašam būtu gribējies. Bet ko gan viņš te varēja darīt? Ko? Noplūdināt šo pētījumu bija vienīgais teorētiski iespējamais risinājums, taču Mežmiets neticēja visam šim bļaustīgajam pūlim un “principiālajiem” medijiem. Nē, nē, nē. Vai varbūt tomēr?…

Romāna „Nāve” pirmās daļas audiogrāmata iegādājama ŠEIT.

Romāna „Nāve” pirmās daļas e-grāmata iegādājama ŠEIT.

Romāna „Nāve 2” e-grāmata iegādājama ŠEIT un ŠEIT.

Novērtē šo rakstu:

1
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Vai birokrāts - mūsu kungs?

FotoDomājams, katram no iedzīvotājiem kādreiz ir iezibsnījusi doma, kāpēc ir jāmaksā nodokļi? Nodokļu maksāšanas jēga būtībā ir savākt resursus tajās nozarēs, kas prasa lielus ieguldījumus. Ne velti nodokļus vispirms sāka maksāt tur, kur bija lieli apūdeņošanas darbi. Piemēram, izveidoja dambi, lai palu laikos neapplūstu lauksaimniecības zemes.
Lasīt visu...

21

Nepieciešamais ļaunums – 2. daļa: derīgie idioti un jātnieki bez galvas

FotoĻenins aktīvākos fanus partijas iekšējās sarunās nekautrējoties mēdza saukt par noderīgajiem idiotiem - poļeznije idioti
Lasīt visu...

21

Karš kibertelpā

FotoKrievijas Ārējās izlūkošanas dienests (SVR) ir izmantojis ievainojamību, kas tika atklāta 2023. gada sākumā populārā Čehijas programmatūras giganta “JetBrains” produktā.
Lasīt visu...

21

Gauss – kas viņš ir? Vairāk Ostaps Benders vai Maikls O’Līrijs?

FotoPatiesības mirklis par airBaltic spējām segt obligāciju saistības arvien tuvāk. Attiecīgi arī Gausa retorika arvien nepārliecinošāka un sabiedrības uzmanība saasinātāka.
Lasīt visu...

21

Ak, eglīte...

FotoPēdējās darbdienās pirms Ziemassvētkiem netālu no manām mājām parādījās trīs hektāru kailcirte egļu mežā vietā, kur to galīgi nebiju gaidījis. Līdz likumā noteiktajam galvenās cirtes vecumam šim mežam bija jāaug vēl vairāk nekā 20 gadus, un, kā liecina Valsts meža dienesta dati, arī galvenās cirtes caurmērs (t.i., koku resnums), kas ļautu mežu nocirst ātrāk, vēl nebija sasniegts. Tātad skaidrs, ka šeit veikta sanitārā cirte[1] vai rekonstruktīvā cirte[2]. Tātad mežs nocirsts tāpēc, ka atzīts par bojātu vai neproduktīvu.
Lasīt visu...

12

Tramps esot atkal ko sliktu pateicis. Iespējams. Tomēr - kas notiek Latvijā?!

FotoKatrā valstī ir "stratēģiski svarīgas" jomas. Diemžēl, vērtējot savus kolēģus, ārstus un viņu absolūti toleranto attieksmi pret resertifikācijas procedūru, kas mūsu "de iure" demokrātiskajā valstī gadiem ilgi nav saprotama ne loģiski, ne tiesiski, var secināt, ka liberālās demokrātijas (vai tomēr maskēta totalitārisma) idejas ir pārņēmušas pat mūsu tautas it kā kritiski domājošo daļu.
Lasīt visu...

21

Saeimas deputāti pamazām sāk kaut ko nojaust

FotoRedzot grūti un ļoti dārgi risināmo problēmu apjomu Satiksmes ministrijā, deputāti beidzot nonāca pie atskārsmes, ka ir stipri nokavējuši ar ministra demisijas pieprasījumu. Tālis Linkaits sen vairs nav ministrs. Diemžēl, iedziļinoties problēmās. regulāri nākoties atdurties pret Linkaita ministrēšanas laika neizdarībām vai varbūt pat "ļaundarībām".
Lasīt visu...

21

Nu nevarēja jau cerēt, ka Latvija nesaķers šo „progresīvo” infekciju, bet gan jau pāries arī tā

FotoBet, klau, esot tādi "progresīvie". Cik lasu soctīklos, tādas sniegpārslas, visi tik iekļāvušies kroplībā, kas pasaulē valda šobrīd, bet drīz pāries, nevieni vienacainie ilgi nevar ķeipt. Un tie mūsu pusbērni, tās sniegpārslas, iekļauj katru kroplību, grib iekļauties lielā, lielā cancelēšanā, nav svarīgi, kurā, ka tik kancelēt.
Lasīt visu...

12

„Vienotība” ir kā gangrēna uz kādas no ekstremitātēm, kas ir jāamputē, atdalot to no ķermeņa - tautas

FotoPolitiskā komunikācija ļoti ietekmē sabiedrības viedokļus un uztveri. Kas notiek, ja publiska komunikācija ar iedzīvotājiem, skaidrojot konkrētu lēmumu, nepastāv, to slēpj, izvairās vai noslepeno ar birku “valsts noslēpums”? Pēdējais vispār LEGĀLI piesedz ļoti lielu korupcijas apmēru valsts iestādēs un politiķu darbībā, lai tos nevarētu tiesāt pēc likuma, jo šobrīd likums NEstāv pāri noziedzīgu un korumpētu ierēdņu, iestāžu un politiķu darbībām. Tikmēr mūs, parastos, met “būrī” par vienu nočieptu makaronu paku, jo gribējās ēst.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Par jaunā „Rail Baltica” dzelzceļa tilta būvniecību: naudas nav, taču būvējam!

Vismaz uzbūvēsim trīs labā krasta balstus ar laidumiem, un tad jau redzēs, varbūt pat saimniecībā...

Foto

"Latvijas pasta" nesmukumi, jeb Linkaita saimniekošanas rezultāti Satiksmes ministrijā nebeidz pārsteigt

Nule pēc virknes skandālu atkāpās "Latvijas pasta" padome. Tā tam arī vajadzēja būt, taču kurš...

Foto

Krievu latvieši, nevis Latvijas krievi: latvietībai jākļūst par lipīgu, pievilcīgu zīmolu

Raksta beigās piedāvāšu neizmantot "Latvijas krievu" vai "Latvijas ukraiņu" terminus, kad runājam par Latvijas pilsoņiem....

Foto

Viss ir lieliski, tikai neprasiet mums neko par tiem 200 miljoniem eiro, ko mums vasarā atkal vajadzēs no nodokļu maksātāju kabatas!

Apkopojot 2023.gada nozīmīgākos statistikas datus...

Foto

Dzintars izēd Kiršteinu - un kas tālāk?

Vēl tikai slinkais nav uzrakstījis par Aleksandra Kiršteina izlingošanu no pašpasludinātās nacionālās apvienības (NA). Iespraudīšu arī savus ķešā aizķērušos...

Foto

Kāpēc LTV nespēj un nevēlas raidījumus organizēt efektīvi un operatīvi?

Latvijas televīzija aktīvi jau vairākas dienas reklamē 6.februāra raidījumu ar konkrēta "viesa" piedalīšanos. Viņš nav izcils zinātnieks,...

Foto

"Pasažieru vilciena" valde atrod "pārmijniekus"

Izcils „ViVi” valdes paziņojums! Tikai vienā teikumā ir izdevies pierādīt visu savu nekompetenci. AS "Pasažieru vilciens" jaunajai padomei laikam vairs nebūtu...

Foto

Briškena politiskās bezatbildības un profesionālās nespējas dēļ ir apdraudēta turpmākā Latvijas reģionu ekonomiskā attīstība

Nacionālā apvienība (NA) rosina izteikt neuzticību satiksmes ministram Kasparam Briškenam (Progresīvie), to...

Foto

Re, cik smuki es varu izteikties arī par skolu slēgšanu (bet tās vienalga tiks slēgtas)

Skola ir kas vairāk par ēku pagasta vai pilsētas vidū. Diskusijām...

Foto

Ja iedzīvotājiem jāgatavo sava 72 stundu soma, tad sabiedrība grib redzēt, kā savu “somu” kārto valsts

72 stundu soma un klausies radio! Mani šis nemierina. Ne...

Foto

Gulags pie apvāršņa

Krievijas Valsts domes valdošās frakcijas “Vienotā Krievija” deputāts ar ģenerāļa uzplečiem Andrejs Guruļovs neslēpj, ka jāatjauno gulaga tipa nometnes, lai tie, kas iekšzemē...

Foto

Skola, kurai paveicās

Varbūt zinošie apzinās, ka tuvojas kas neizbēgams, un tāpēc, laikus atkāpjoties, tiek "dedzināti tilti", vien žēl, ka šīs ugunis mums tiek pasniegtas kā nepieciešamība mūsu tumsonības...

Foto

Pilnmēness mistērijas

To, ka Mēnesim ir ietekme uz planētas Zemes dzīvi un arī cilvēku psihi, mūsu senči tika pamanījuši jau sen. Latvijā dzīvojošiem ir it sevišķi...

Foto

Svarīgi nekļūt atkarīgiem no svešas žēlastības!

Ir kāds vēsturisks janvāra datums, kuru parasti aizēno gan barikāžu laiks, gan, mazliet mazāk, arī 13.janvāra nemieri. Gan nesenie, gan...

Foto

Par atbildību pašreizējā haosa un nebūšanu sakarā pasažieru vilcienu satiksmē

Tā kā 15 gadus nostrādāju VAS "Latvijas dzelzceļš" atbildīgā amatā, tad man ir gana daudz pieredzes...

Foto

Krišjānis Kariņš kļūst par apkaunojumu Latvijas politikai un arī savai partijai

Saeimas deputātu grupas vizīte Ķīnā un Krievijas graudu tranzīts caur Latviju pēdējās nedēļās ir politiskās...

Foto

Atkal

Atkal zobens pacēlies pār dažām skolām, šoreiz Kurzemes pusē. Aizķēra, jo vienā no tām savlaik esmu strādājusi. Laikam vēršot ciet. Nē, vēl jau nekas neesot...

Foto

Īss komentārs par uzņēmēja Guntara Vītola izteikto viedokli “airBaltic” un tā nulles vērtības sakarā

Viss ir pareizi, un žetons Guntaram par drosmi, tikai jebkuram cilvēkam, kuram...

Foto

Kas mums pieder?

Valsts esot mēs, mēs esot bagāti - mums pieder meži, vien koku cenas mums ir augstākas kā Norvēģijā un Zviedrijā, mums pieder spēkstacijas,...

Foto

Vienu sabiedrisko mediju mums būs daudz vienkāršāk kontrolēt un komandēt nekā divus!

Ceturtdien Saeimā galīgajā lasījumā gandrīz vienprātīgi atbalstīja Latvijas Radio un Latvijas Televīzijas apvienošanu no...

Foto

Tā kā KNAB Straume ir piebarots, Kariņš bez bažām var par nodokļu maksātāju naudu doties priekšvēlēšanu braucienā uz Valmieru

2024. gada 17. janvārī ārlietu ministrs Krišjānis Kariņš dosies reģionālajā...