Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

2024. gada valsts budžetā sabiedriskajiem medijiem (Latvijas Radio, Latvijas Televīzija (LTV) un lsm.lv) papildus paredzēti 5 560 169 eiro. Kopā nākamgad 46,7 miljoni eiro. Neskatoties uz šo pieklājīgo pieaugumu, nav šaubu, ka turpināsies stāsti par nepietiekamu sabiedrisko mediju finansējumu, kas nenodrošinot to “neatkarību” un “stiprināšanu”. Par šo “neatkarību” un “stiprināšanu” tad arī parunāsim. Un ne tikai par to. Vēl jo vairāk tāpēc, ka katrs šos vārdus saprot pa savam.

Latvijā tāpat kā citās postkomunistiskajās valstīs sabiedrībā ir plaši izplatīta pārliecība, ka žurnālisti ir tādi kā bioroboti, kuri tikai pilda kāda “saimnieka” (naudas devēja) pavēles vai norādes. Līdz ar to, ja žurnālists pauž no paša pārliecības atšķirīgu viedokli, tad viss skaidrs. Viņam ir “dots uzdevums”, kāds viņam “to ir licis” darīt, viņš ir “nopirkts”, “pārdevies” utt. Jebkuri mēģinājumi apstrīdēt šo nesatricināmo pārliecību tiek uztverti ar neticību. Stāsti manim, Daugaviņa.

Kāpēc šī atkāpe? Tāpēc, ka arī sabiedrisko mediju “atkarība” vai “neatkarība” bieži vien tiek uztverta šādās kategorijās. Valdība papildus iedeva piecarpus miljonus eiro, tad nu tas medijs par šiem miljoniem vēl aizrautīgāk laizīs naudas devēja roku. Vai cits variants - politiķis piezvanīs un pateiks, kas un kā medijam jāziņo. Šāda kroplīga “izpratne” par mediju vidi tikai traucē saskatīt problēmas būtību.

Privileģētais stāvoklis neveicina izaugsmi

Sabiedriskie mediji tiek uzturēti gandrīz pilnībā par valsts naudu, bet mēs visi labi zinām, ka nekādas valsts naudas nav. Ir nodokļu maksātāju nauda.

Ja šīs nodokļu maksātāju naudas dalītāji (politiķi) ir piešķīruši gandrīz 47 miljonus eiro sabiedriskajiem medijiem, tad no šo naudas devēju (nodokļu maksātāju) puses ir pilnīgi loģiska prasība - gādājiet kvalitatīvu, pieprasītu produktu.

Ja piesaucam izslavēto sabiedriskā medija nostiprināšanu, tad jāatceras, ka neviens cits medijs Latvijā par šādiem budžeta skaitļiem pat sapņot nevar. Trīs gadu budžetā 2025. gadā šim nolūkam papildus paredzēti 18,6 miljoni eiro, bet 2026. gadā 21,9 miljoni eiro. Kā mēdz teikt psihologi, nesalīdzināsim sevi ar citiem, salīdzināsim sevi pašu ar sevi vakar. Pieaugums ir ievērojams, un kurnēt, ka sabiedriskie mediji tiekot turēti bada maizē, nozīmē ignorēt realitāti.

Latvijā sabiedriskie mediji ir absolūti privileģētā situācijā, kas, manuprāt, ir tieši viens no šo mediju vājuma cēloņiem. Privilēģijas un konkurences trūkums neveicina izaugsmi, toties ļauj ieslīgt pašapmierinātībā un nepamatotā pārliecībā par savu izcilību.

Kā gribam, tā maunam

Iesākumā abstrahēsimies no šī - par 47 miljoniem sabiedrības naudas saražotā produkta satura un kvalitātes jautājuma. Palūkosimies uz sabiedriskajiem medijiem no sistēmiskā aspekta. Ja reiz valsts/sabiedrība kādai savu vajadzību nodrošināšanas struktūrai piešķir naudu, tad tai pašai sabiedrībai jābūt arī iespējai šo struktūru kontrolēt un ietekmēt.

Šajā brīdī mēs arī sastopamies ar šo īpatnējo “neatkarības” izpratni. Jau pats vārds - ietekmēt - tiek uztverts ne vairāk, ne mazāk kā uzbrukums vārda brīvībai, Satversmes 100. pantam, ar nekavējošiem draudiem sūdzēties visai pasaulei par “brīvās žurnālistikas” vajāšanām totalitārisma pārņemtajā Latvijā.

Sabiedriskā medija “neatkarība” šajā izpratnē ir atrašanās pilnībā ārpus sabiedrības kontroles un ietekmes satura ziņā. Sabiedrība “drīkst” (pēdiņās, jo tas ar sakostiem zobiem tiek visžēlīgi atļauts) interesēties par atsevišķiem iepirkumiem, tehniskām lietām, dažos gadījumos pat par darbinieku atalgojumu, bet, kas attiecas uz saturu, tad rokas nost. Mēs esam absolūti neatkarīgi un par savu neatkarību cīnīsimies līdz pēdējam elpas vilcienam. Pat neiedomājieties kaut mazo pirkstiņu pret mums pacelt.

Tā līdz šim ir bijis un, iespējams, vēl kādu laiciņu būs. Līdz kāds politiskais spēks beidzot atļausies šo jautājumu pacelt pašā augstākajā politiskajā līmenī un skaļi uzdot dažus jautājumus. Kādā sakarā mums jādod nauda noteiktas politiskās orientācijas ruporam. Kāpēc? Kāpēc vieniem medijiem sava pozīcija jāpauž, burtiski grabinot finansējumu pa drupačiņai, bet otriem tiek desmitiem miljonu no kopējā katla?

Kāpēc situācijā, kad parādās ziņas par to, ka bijušais premjers, tagad ārlietu ministrs Krišjānis Kariņš dažādiem lidojumiem izmantojis privāto lidmašīnu un šiem lidojumiem iztērēti vairāk nekā 600 000 eiro, valsts naudas bagātīgi finansētie mediji par to ilgi klusē un tikai tad, kad par to jau runā visi, it kā garāmejot arī piemin? Vai tur nav saskatāmas politiskās korupcijas pazīmes?

Pārfrazējot kādu šaubīga satura žurnāla nosaukumu, gribas teikt: par zināmu politisko spēku grēkiem un grēciņiem jums sabiedriskie mediji nestāsta un nestāstīs, kamēr netiks atrisināts jautājums par sabiedriskā medija separāciju no valdošās varas. Šobrīd viņi darbojas kā tajā anekdotē, kur Reigans un Brežņevs strīdas, kura pārvaldītajā valstī lielāka vārda brīvība. Reigans saka, ka pie mums Vašingtonā katrs var atnākt pie Baltā nama un kliegt: nost ar Reiganu. Brežņevs atbild: “Pie mums Maskavā arī katrs var atnākt, nostāties pie Kremļa sienas un kliegt: nost ar Reiganu.”

Pēc līdzīgas shēmas darbojas, piemēram, sabiedriskā medija žurnālists Ivo Leitāns. Viņš var gadiem skaitīt sviestmaizes uz Lemberga šķīvja viņa preses konferences laikā, ķidāt katru “Neatkarīgās” žurnālista tvītu, bet jūs nesagaidīsiet, ka viņš kaut ko nopietnu “raks” zem tiem, kas pie varas un “pareizā” nometnē. Viņš savus žurnālistikas “Wolt” un “Bolt” līmeņa “pētījumus” “uzdrošinās” vērst tikai pret tiem, kas opozīcijā; tikai pret tiem, kas bijuši varas augstumos pirms desmit un vairāk gadiem; tikai pret tiem, kurus “drīkst”. Pret visādiem saskaņiešiem, šleseriešiem un citiem “peramajiem”. Atvainojos, ka tik daudz jālieto pēdiņas, bet aprakstīt šīs publikas darbošanos bez pēdiņām nevar.

Taču atgriezīsimies pie sistēmas izvērtējuma. Nauda tiek dota, bet nekādas atgriezeniskās saites nav. Kā gribam, tā maunam. Sabiedrisko mediju pārstāvji uz šāda tipa pārmetumiem atbild: mums ir Latvijā lielākā auditorija, ilgākais skatīšanās laiks un augstākie uzticības reitingi. Šī ir atbilde visiem mūsu pēlējiem un nievātājiem.

Varētu piekrist, ja vien šajā argumentācijā nebūtu metodoloģiskas kļūdas. Nav jau citu sabiedrisko mediju bez reklāmām, bet piecdesmit miljonu vērtiem budžetiem. Komercmediji spiesti cīnīties reklāmu tirgū, ķert “mazprasīgo” auditoriju un taupīt uz visu, uz ko vien var ietaupīt. Metodoloģiski korekts šis arguments būtu, ja mums būtu, teiksim, divas sabiedriskās televīzijas ar vienādu budžetu un citām vienādām iespējām. Tad varētu teikt - jā, sabiedrība labāk izvēlas skatīties Ivo Leitāna “pētījumus” un klausīties par jocīgajām jeb viņu izpratnē “normālajām” ģimenēm. Tagad tiek salīdzinātas nesalīdzināmas lietas.

Absolūta neatkarība kā auto bez bremzēm

Pat, ja sabiedriskajā medijā viss būtu ideāli, ja nebūtu kam piesieties, tāpat būtu jābūt svirai, ar ko sabiedrība varētu to ietekmēt, ja kaut kas aiziet ne tā. Bet no tā, ka kaut kas var aiziet ne tā, pasargāts nav neviens. Nav pasaulē cilvēku radītu struktūru, kuras būtu absolūti neatkarīgas no visa.

Nav arī teikts, ka šī neatkarība būtu kaut kas obligāti labs. Ilgus gadus Latvijas neatkarīgākā iestāde bija Latvijas Banka. Tās prezidents skaitījās augstākais guru jebkurā ar makroekonomiku saistītā jautājumā. Pat tas, ka šis ekonomikas “guru” pats bija paņēmis milzīgu hipotekāro kredītu īsi pirms nekustamā īpašuma burbuļa plīšanas, ne par mata tiesu nemazināja viņa autoritāti. 2013. gadā viņš Saeimā tika pārvēlēts gandrīz vienbalsīgi. Tagad “cienījami” cilvēki cenšas nepatrāpīties ar šo banku sistēmas ģēniju kopā kādā nejaušā foto kadrā.

Uz tādu pašu neatkarīgas institūcijas statusu pretendē arī sabiedriskie mediji. Neviens mūs nekontrolēs, neviens mūs neregulēs, un neviens mums pretī nerunās. Ideālā variantā - visi politiķi dancos pēc mūsu stabules, kad mēs viņus izsauksim uz “paklāja”.

Pie kā noveda Latvijas Bankas neatkarība, var izlasīt Ilmāra Rimšēviča kriminālprocesa materiālos. Nesaku, ka pastāv tieša cēloņsakarība starp LB neatkarību un tās prezidenta nodarījumiem. Vienkārši šī atrašanās ārpus kontroles, stāvēšana visam pāri šo nodarījumu iespējamību neapšaubāmi veicināja.

Jāatzīst, ka LB piemērs varbūt nav tas labākais, ja to salīdzina ar sabiedriskajiem medijiem. Pārāk lielas ir abu šo struktūru atšķirības. LB daudz kas bija atkarīgs tieši no prezidenta. Viss pārējais aparāts darbojās banku klusumā. Ar medijiem ir otrādi. To veido tajos strādājošie žurnālisti un citi darbinieki. Viņu radošā brīvība ir mediju kvalitātes neatņemama sastāvdaļa, tāpēc kaut kā viņus iegrožot nav pieļaujams un par to pat nav runa.

Ar vieniem rejošā tonī, ar citiem medussaldā balstiņā

Runa ir par kaut ko citu. Par politisko vienpusību, kad ar vieniem tiek runāts vienā balss tembrā un intonācijā, bet ar citiem pavisam citā. Vieniem uzkliedz, ar citiem runā tik saldā balstiņā, ka atmiņā uzreiz Baibas Indriksones Olita no Jāņa Streiča leģendārā “Limuzīna”. Pat tāds profesionālis kā Jānis Domburs ar Aināru Šleseru un Armandu Krauzi runā pavisam atšķirīgā tonī nekā ar jebkuru kreisi liberālās NVO pārstāvi. It kā viņam būtu kāda nepārvarama bijība pret šī spārna cilvēkiem.

Taču galvenais jautājums: kā sabiedrībai atgūt kaut minimālu ietekmi uz saviem, par savu naudu uzturētajiem medijiem. Labi, manis pēc lai jau tur stāsta par ģimenēm, kurās ir vīrs ar divām sievām vai otrādi vai vēl citiem jaunās normalitātes brīnumiem. Bet tādā gadījumā kāpēc tikpat kā nav konservatīvas ievirzes raidījumu, kuros piedalās cilvēki ar citu skatījumu? Kāpēc netiek asi kritizēti pie varas esošie? Nevis “peramie” no Nacionālās apvienības, “Apvienotā saraksta” vai ZZS, bet gan “pareizie” no “Vienotības” un “Progresīvajiem”.

Var jau teikt, ka mums ir gan mediju ombuds, gan uzraugošās institūcijas - NEPLP un SEPLP, bet šīm struktūrām faktiski nav nekādu instrumentu, kā ietekmēt raidījumu saturu, ja vien tur nav klaju drošības apdraudējumu. Neviena no šīm struktūrām nevar pateikt - vairāk koncentrējieties uz to politiķu pārkāpumiem un neizdarībām, kuri pie varas šobrīd, nevis kas bija pie varas sen vai pieder opozīcijas partijām.

Diemžēl to sabiedriskajiem medijiem pateikt neviens nevar un nedrīkst. Tāpat kā to, ka, ja reiz tiek sludināta dažādība un citādība, tad gribētos redzēt un dzirdēt patiešām plašāka ideoloģiskā spektra redzējumu. Teorētiski to varētu darīt politiķi, pieprasot no sabiedriskajiem medijiem vispusīgāku informatīvo tvērienu, bet jāatzīst - politiķu bijība pret sabiedriskajiem medijiem ir vēl lielāka nekā Domburam pret “pareizajām” NVO.

Jāatzīst, tam ir zināms pamats. Uzreiz būs kliegšana par politisko iejaukšanos. Par totalitārisma atdzimšanu. Par 100. panta apdraudējumu. Tā ka pagaidām atliek paļauties uz pašu sabiedriskajos medijos strādājošo godaprātu.

Novērtē šo rakstu:

7
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

3

Pēc ilgas nolaidības un ākstībām mēs esam sākuši bakstīties ap bumbu patvertņu jautājumu

FotoJautājums par tuvāko drošo vietu militāra apdraudējuma gadījumā joprojām nav atbildēts kopš Krievijas iebrukuma Ukrainā 2022. gada 24. februārī. Kad varēs atbildēt uz šo vienkāršo iedzīvotāja jautājumu, kas ir paveikts līdz šim un kas vēl ir darāms? Šis būs ieskats Rīgas līdz šim paveiktajā.
Lasīt visu...

21

Belēvičs savulaik demisionēja par sīkumu, turpretim Kariņš demisiju pat neapsver

Foto“Atceros tos jocīgos laikus, kad amatpersonas atkāpās sīkumu dēļ. (..) Veselības ministrs Guntis Belēvičs atkāpās tāpēc, ka tika pieķerts ārpusrindas apkalpošanā Onkoloģijas centrā,” piektdien rakstīju savā “Dienas citātā”. Guntis Belēvičs sarunā ar “Neatkarīgo” papildināja redzējumu uz senajiem 2016. gada notikumiem, kuru morālais aspekts šodien kļūst arvien aktuālāks.
Lasīt visu...

21

Par „kapitālā remonta” blaknēm: „Airiston Helmi” un „krievu zemūdeņu bāžu Somijā” piemērs

FotoTā sauktais finanšu sistēmas kapitālais remonts joprojām raisa diskusijas kā Latvijā, tā citās valstīs, kurās tas notika, un tiek meklētas atbildes uz jautājumiem, vai reizēm cēlu mērķu vārdā nav maksāta pārāk dārga cena, bremzēta ekonomikas attīstība, upurēti veiksmīgi strādājoši uzņēmumi, vai nav cietuši cilvēki, kas neko neatļautu nedarīja. Un vai nav bijis arī tā, ka ar "kapitālā remonta" lozungu tika mēģināts sasniegt pavisam citus mērķus, kā arī norakstīt klaju amatpersonu nekompetenci?
Lasīt visu...

6

No Kariņa mācās arī viņa bijusī “labā roka”, tagad - rokas pagarinājums - premjerministre Evika Siliņa

FotoGrūti izvērtēt, vai ārlietu ministra Krišjāņa Kariņa (Jaunā vienotība – JV) “skaidrojumi” par viņa lidināšanos ar privātiem lidaparātiem ir nekaunības, augstprātības, melīguma vai prastas muļķības radīti. Varbūt tur ir viss kopā. Taču simptomātiski ir tas, ka iezīmējas plaisa starp JV līdera un valsts prezidenta pozīcijām.
Lasīt visu...

3

Bez Stambulas konvencijas Latvijas sievietēm gals klāt, ar Stambulas konvenciju Latvijas sievietes zels un plauks

FotoDiskusijās par Stambulas konvenciju (jeb Eiropas Padomes Konvencija par vardarbības pret sievietēm un vardarbības ģimenē novēršanu un apkarošanu) pazūd būtisks jautājums – kāpēc vispār ir domātas konvencijas, kāda ir to nozīme un kāpēc valstis tām pievienojas? Šajā rakstā pievērsīšos potenciālajiem ieguvumiem no konvencijas, kā arī pretestības iemesliem.
Lasīt visu...

12

Valdība ir uz savas planētas, tauta – uz citas

Foto“Biju pārliecināts, ka mūsu ceļi nekad nekrustosies. Bet, re, valsts svētki ir tas, kas tomēr vieno, kaut arī mūsu politiskie uzskati ir pilnīgi pretēji,” saldi smaidot, vienā no 18. novembra pasākumiem mani uzrunāja kāds augsts ierēdnis. Vienojošais elements gan bija tikai reālā, “taustāmā” telpa, kurā atradāmies, bet politiskajā, sociālajā telpā mūs šķīra bezdibenis. Un joprojām šķir. Tas paliek arvien dziļāks un platāks. Ne jau tikai starp mani un konkrēto ierēdni, bet starp tautu un ierēdniecisko valsts aparātu.
Lasīt visu...

21

Latvijas Televīzija palīdz aizdomās turētajiem apzināti kurināt nacionālo naidu, lai netieši mazinātu vainu slepkavībā

FotoUzskatu, ka par mana tēva Andra Ļubkas (attēlā) slepkavību aizdomās turētās personas un to tuvinieki šobrīd apzināti apmelo manu tēvu nacionālā naida kurināšanā, lai tādējādi novērstu uzmanību no patiesajiem slepkavības iemesliem. Kā arī, apzināti publiski nomelnojot manu tēvu, notiek klajš mēģinājums ietekmēt tiesībsargājošās institūcijas un pat tiesu.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Par “Maximas” traģēdiju: taisnīgs spriedums manā izpratnē būtu inženiera un būvuzņēmuma sodīšana par ēkas sabrukšanu un "Maximas" sodīšana par cilvēku bojāeju

Ar nelabu sajūtu sekoju medijos...

Foto

Vai Latvijā ir pārāk liels publiskais sektors?

ANO 1919. gadā dibinātā Starptautiskā Darba organizācija publicējusi statistiku – 2020. gadā Latvijā aptuveni 29% visu strādājošo bija nodarbināti...

Foto

Tautas pacietības mērs ir izsmelts!

Šis raksts ir pēdējais brīdinājums koloniālajiem pārvaldniekiem Latvijā! Pēdējais brīdinājums viņu pakalpiņiem valdībā un valsts struktūrās. Tautas pacietības mērs ir izsmelts!...

Foto

Nosodām “Vienotības”, “Progresīvo” un ZZS kreisi radikālo partnerību

Saistībā ar jaunās valdības kreisi liberālo kursu vērtību jautājumos, par prioritāti demogrāfiskās krīzes, ekonomiskās stagnācijas, kā arī militāra...

Foto

Aicinām parakstīties par Saeimas atlaišanu

Mēs, Nacionālā savienība “Taisnīgums”, paziņojam, ka esam pievienojušies iniciatīvai par tautas nobalsošanu, lai atlaistu 14. Saeimu....

Foto

Jau tagad „RailBaltica” trūkst sešu miljardu eiro Latvijas posmam

RailBaltica projektam ir visas iespējas kļūt par akmeni kaklā Latvijas budžetam un valsts parādam, jo jau tagad trūkst...

Foto

Šis raksts par Izraēlu un Palestīnu ir īpaši kompentents, jo pirmā līdzautora divi ģimenes locekļi ir strādājuši kibucos, bet otrs ir dzēris košera šņabi un ir „progresīvais”

10. novembrī ASV valsts sekretārs Entonijs Blinkens Izraēlas–Hamās konflikta kontekstā nāca klajā ar paziņojumu, citu lietu starpā atzīmējot, ka “daudz par daudz palestīniešu ir tikuši nogalināti”. Statistika diemžēl ir nepielūdzama – Izraēlas īstenotās blīvi apdzīvotās Gazas bombardēšanā jau ir 11 tūkstoši...

Foto

Uzruna Latvijas Republikas proklamēšanas 105. gadadienai veltītajā svētku koncertā Latvijas Nacionālajā teātrī

Ļoti cienījamā Saeimas priekšsēdētājas kundze! Ļoti cienījamā Ministru prezidentes kundze! Cienījamās dāmas un godātie...

Foto

Tauta nav stulba

Tauta nav stulba. Tautai piemīt veselais saprāts. Tauta to apliecina, kad viņa publiski dzird idejas, kuras sakrīt ar viņas izjusto gudrību....

Foto

Maksātnespējas administrators izsaimnieko atlikušo uzņēmuma mantu

Mēs, maksātnespējīgās AS "Dzintars" kreditori, nolēmām griezties pie valdības vadītājas un atbildīgās ministres ar atklāto vēstuli par samilzušām problēmām, ar...

Foto

Vai Saeima ir jāatlaiž?

Pēdējās dienās daudz dzirdams par rosinājumu atlaist 14. Saeimu. Izskan gan aicinājumi tādā veidā sodīt arvien kreisāko “Jaunās Vienotības” valdību, gan pretēji...

Foto

Mēs, Kozins, Levrence, Bogustova, Pūpola, Raubiško, Austers un vēl virkne citu Iļjiča mazbērnu...

Kopš teroristiskās organizācijas "Hamas" uzbrukuma 2023. gada 7. oktobrī, kura laikā tika veikti...

Foto

„Rail Baltica” finansējuma plūsmai ir jābūt loģiskai un saskaņotai ar būvdarbu gaitu, citādi Putniņa un Pauniņa kungiem būs problēmas

Lai Rail Baltica būvniecība noritētu raiti un efektīvi un...

Foto

Kas ir "mēs"?

Lūdzu zemāko izklāstu neuzskatīt par konservatīvās domas konferences rīkotāju autoritatīvu versiju. Ticu, ka 28. novembrī Demos II sesijā no runātājiem dzirdēsim pavisam citas...

Foto

Biotehnologa fabulas

Cilvēks ir radies no šūnām, viss organisms - āda, miesa, kauli, tauki, muskuļi, orgāni - arī ir veidots no šūnām. Šūnās veidojas arī enerģija,...

Foto

Vai šodien jau esi ļāvis sevi apmuļķot? Ja ne, ņem vērā šo rakstu!

Nevienam nepatīk, ka viņu apmuļķo. Pēc Eirobarometra datiem 64% Latvijas iedzīvotāju jūtas pārliecināti,...

Foto

Elektrības cenu līkloči – vai Latvijas iedzīvotāji izmanto savas iespējas?

Ir pagājis gads kopš Nord Pool biržas vairumtirdzniecības cenas Latvijā uzrādīja prātam neticamus rekordus, vidējai mēneša cenai pārsniedzot...

Foto

Man ir cits viedoklis!

Ģenerālās Asamblejas 1948. gada 10. decembra 217. A (III) rezolūcijas preambulā teikts - ņemot vērā to, ka visiem cilvēku sabiedrības locekļiem piemītošās...

Foto

Nevajag ņaudēt!

Visa nauda tiek izsaimniekota caur valsts konkursiem, sadārdzinot visu 5x utt. Vajag pieņemt tikai pareizu likumu par visu konkursu auditu un konkursus auditēt no...

Foto

Vai privātie mežu īpašnieki šobrīd saredz ilgtspējīgas mežsaimniecības jēgu?

Nav noslēpums, ka Latvijā šobrīd pret mežsaimniecības nozari valda sarežģīta un bieži vien pretrunīga sabiedrības attieksme. Vairāku...

Foto

„Rail Baltica” skandalozais iepirkums – kas tālāk?

„Rail Baltica” - uzņēmumu apvienība no Turcijas, kuras sastāvā ir kompānijas "IC Içtaş Inşaat Sanayi Ve Ticaret A.Ş." un...

Foto

Helmanis publiski sašutis par... Puntuļa rīkoto konkursu?

Ir tāda anekdote: “Zvēru mazuļi pagalmā lielās ar saviem vecākiem. Vienam tētis tādā amatā, otram mamma tur strādā. Lācēns...

Foto

Cilvēku viedoklis SIF ekspertiem nerūp!

Ir tāda anekdote: “Eksperti norāda, ka valsts attīstās, iedzīvotāji apgalvo, ka viņi to nejūt, bet iedzīvotāji jau nav nekādi eksperti!” Līdzīgi...

Foto

Piesakos uz pirmo vietu konkursā par vistukšākajām frāzēm

Vispārējie latviešu Dziesmu un Deju svētki ir viena no mūsu vissvarīgākajām kultūras tradīcijām. Ir nepieņemami, ka mākslinieki un...

Foto

„airBaltic” - varbūt viss ir stipri vienkāršāk

Lai aizmuktu ar „airBaltic” lidmašīnām nav jātaisa slēgtas Ministru kabineta (MK) sēdes. Tā ir valstij piederoša kompānija un pietiks...

Foto

Kādēļ vairs nenotiks neviena mana intervija ar “Latvijas Avīzes” žurnālisti Egli?

Galvenais iemesls ir – es nevēlos piedalīties iestudētās izrādēs, kas aiz žurnālistikas maskas nolaupa mums...

Foto

Enerģijas pašpietiekamības nozīme Latvijas nākotnei

Saeimas deputātiem nodoti izskatīšanai Klimata un enerģētikas ministrijas izstrādātie un iepriekšējās valdības atbalstītie grozījumi Elektroenerģijas tirgus likumā....

Foto

Tautas kustība "Veselais saprāts"

Šorīt, kad pasaule dejo virs bezdibeņa, kad mūsu dzīvei tiek sisti pamati zem kājām, kad pašsaprotamas lietas tiek apšaubītas, kad sabiedrībai un...

Foto

Vēlreiz brīdinām – neaiztieciet mūsu peļņu!

Ir skaidrs, ka priekšlikumi palēninās vai daļēji apstādinās kreditēšanu, kā arī negatīvi ietekmēs Latvijas reputāciju un kredītreitingu, kas sadārdzinātu valsts...

Foto

Valdība parādīja visa veida migrantiem, ka mēs esam mīkstie

Vakar bija ļoti svarīgs tests mūsu valdībai, prezidentam, drošības iestādēm, kuru tie neizturēja....

Foto

Izraēlai ir jāizdara pareizā izvēle

23.oktobrī Pietiek tika publicēts mans raksts ar nosaukumu ”Izraēla pret “Hamās””, kurā izklāstīju savu redzējumu par notikumu attīstības scenāriju un lēmumiem, kas būtu...

Foto

Nediplomātiskais un nekorektais Kariņš nav visa Latvija

Diena sākās ar ziņu par Latvijas ārlietu ministra Krišjāņa Kariņa izraisīto skandālu. Katalonijā viena no centrālajām mediju ziņām ir...

Foto

Piederība Rietumiem nav tikai ērtības un iespējas

Diemžēl var prognozēt, ka Eiropā pieaugs naida noziegumu skaits. Diemžēl mazāka, manuprāt, ir izpratne, ka tā nav specifiski ebreju...

Foto

Komentārs par to, ka Latvijai jākļūst par bezskaidras naudas valsti

Pārlasīju rakstu vairākas reizes un tā arī nesapratu, kāpēc Latvijai jākļūst par bezskaidras naudas norēķinu valsti...

Foto

Kad divi latvieši savā starpā runā angliski vai krieviski, tie faktiski noliedz savu tēvu un māti

Sveicu jūs Valsts valodas dienā! Latvijas valstiski un nacionāli domājošās...

Foto

Kāpēc VAS "Latvijas dzelzceļš" neveicas ar ES projektu realizāciju

Divi vienkārši iemesli. Pirmais: uzņēmuma padomes nekompetence. Izjaucot koncerna vadības procesus, kas sekmīgi un izmaksu ziņā arī...

Foto

“Saskaņai” ir vieta Latvijas politikā, jo tās misija ir svarīga un mērķi ir aktuāli kā nekad iepriekš

Ir pagājis gads, kopš partija “Saskaņa” zaudēja vietu politiskajā...

Foto

Kas kopīgs Baznīcai ar LGBT, un kas uzsauc mūziku?

Skolās māca, kā naudu pelnīt, augstskolās, kā to ekonomēt un radīt, bet kāpēc skolās nemāca, kā nauda...

Foto

Laimes māti un naudas koku meklējot, jeb „Global Animal Law organisation” likumdošanas datubāze un tās interpretācija

Salīdzināt Latviju ar Nigēriju, tādējādi norādot uz Latvijas neiedomājamo atpalicību,...

Foto

Hosams paņem rokās mietu. Ar s...diem

Stradiņa slimnīcas – jeb saīsinājumā PSKUS – padomes zibenīgā patriekšana no amatiem liecina, ka jaunais veselības ministrs Hosams Abu Meri...

Foto

Atklāta vēstule “Swedbank” vadītājam Laurim Mencim

Sveicināts Jūsu jaunajā amatā kā „Swedbank” valdes priekšsēdētājs! Es rakstu Jums saistībā ar konkrētu situāciju, kurā esmu nonācis kā Jūsu...

Foto

Cik īsti vērta biļete uz Džordanu Pītersonu?

Par mūsdienu mesiju dēvētajam Toronto profesoram Džordanam Pītersonam pošoties uz Rīgu ar priekšlasījumu, interesentiem nenāktu par ļaunu tomēr piedomāt...

Foto

Nākamgad daļa pašvaldību var nespēt pildīt pamatfunkcijas!

Valsts budžeta pieņemšanas procesā gandrīz neievērots palicis jautājums par pašvaldību budžetiem, bet tas ir ļoti svarīgs. Tieši no pašvaldību rocības...

Foto

Kolektīvais saprāts ir vājprātu summa

Ja reiz dzīvnieku pasaules kolektīvie saprāti mums ir pašsaprotami, kas mums liek uzskatīt, ka tāda, līdzīga kā dzīvnieku pasaulēm kolektīvā saprāta,...

Foto

Mēs nogalinām tikai tik daudz dzīvnieku, cik vajag!

Latvijas Veterinārārstu biedrība (LVB) šodien, 10.oktobrī informēja Zemkopības ministrijas Dzīvnieku aizsardzības un labturības konsultatīvo padomi par dezinformāciju un...