Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā
Foto

Šis laiks

Leonards Inkins
14.06.2022.
Komentāri (0)

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Kāda lasītāja: Jūs atkal pazemojat un noniecināt savu lasītāju. Autors vienkārši «novelk lentu» starp sevi un lasītāju, vairākkārt norādot, cik tas otrais maz sajēdz. A no tā jau nabaga dumjais lasītājs gudrāks nepaliks...”

Nesen iznāca kāda ASV filma «par skatīšanos uz augšu». Iesaku noskatīties, tas palīdzēs saprast, ko šeit rakstu. Filmā ir kāda epizode, kur ASV prezidente no zinātniekiem uzzina, ka Zemei tuvojas liela komēta un ka pēc sadursmes cilvēce ies bojā.

Kā domā, kas, šo uzzinot, viņas prātu nodarbināja un kas radīja satraukumu? Domādams neizdomāsi, bet viņa jautāja zinātniekiem – paga’, paga’, kad tas notiks? Tas pasaules gals būs pirms vēlēšanām vai pēc...?

Esi dzirdējis vārdiņu «izaugsme»? To var attiecināt arī uz minēto, notiekošo un šo laiku. Runa nav tikai par personas izaugsmi, uzņēmuma vai valsts... Runa ir par «izaugsmi» kopumā.

Kas tas, tavuprāt, ir? Kas ir «izaugsme»? Vai tas ir stāvoklis, kad kļūstam lielāki, stiprāki, varenāki?

Nē, manuprāt, tas ir tāds lietu un attiecību stāvoklis, kad varam atļauties par dzīvi nedomāt, neiedziļināties un neiespringt. Kad varam atļauties daudz aplamību un no aplamību skaita lietu kārtība nedz valstī, nedz mūsu personiskajā dzīvē nemainās. Tas liecina par «izaugsmi», tas liecina, ka spējam atrauties no zemes un tam neseko sāpīgs kritiens vai nepatīkama piezemēšanās.

Iztikas minimums

Ir lietas, darbi un zināšanas, bez kurām varam lieliski dzīvot un mūža garumā tā arī neuzzināt, ka par minētā eksistenci pat neesam zinājuši. Tā dzīvo arī kukaiņi, kuri nezina, piemēram, par zvaigznāju eksistenci, to nosaukumiem, tomēr šī nezināšana nekādi neietekmē to dzīvi.

Līdzīgi arī daudzi cilvēki nodzīvo dzīvi, tā arī neuzzinājuši un nenoskaidrojuši šīs «nodzīvošanas» iemeslu, cēloni un jēgu. Tas tāpēc, ka viņi var atļauties to neuzzināt, un viņus par to nesoda. Bet – kā zināms – atļauts ir viss, kas nav aizliegts.

No mazo cilvēciņu likteņiem pakāpeniski pāriesim uz valstu eksistenci, kuras arī veido šie mazie cilvēciņi. Izrādās, ka arī valstis var eksistēt, ja tās neviens nevada, ja netiek pieņemti un laboti likumi; izrādās, ka valsts pilsoņu ekonomiskais stāvoklis ir ļoti maz atkarīgs no Ekonomikas ministrijā lemtā, no konstitūcijā ierakstītā un no valdības solījumiem.

Drīz būs kārtējās Saeimas vēlēšanas. Kas notiktu, ja šīs un citas vēlēšanas atceltu? Ir taču zināms, ka, ja ar vēlēšanām varētu ko mainīt, tās aizliegtu...

Nekas nenotiktu, un dzīve ritētu savu gaitu neatkarīgi no tā, vai ir izdevies atrast Satversmes oriģinālu vai ne.

Atkāpes no normas

Lai būtu saprotamāk, iztēlosimies kādu ģimeni, kur ģimenes galva var īpaši neiespringt, ko ēdīs, kā mācīsies bērni un kur pašu glabās, jo, kamēr ies darbā, tikmēr maizītei pietiks, bet gadījumā, ja nepietiks, tad palīdzēs sociālie dienesti; savukārt, ja skandalēsies, tad savaldīs policija un Probācijas dienests nostādīs uz «pareizā ceļa». Ko bērniem mācīties, lems Izglītības ministrija; par veselību rūpēsies ģimenes ārsts; pēc skolas gan jau, kāds bērnus darbā pieņems vai iekārtos. Ģimenes galva var atļauties rīkoties nesaimnieciski, neapdomīgi vai ģimenei paredzēto laiku pavadīt kādā spēļu zālē. Vai būs tā, kā minēju, vai citādi, tas maz ietekmēs šīs ģimenes dzīvi.

Tā arī ir tā «izaugsme», par kuru iepriekš minēju, jo, ja runa ir par patiesu izdzīvošanu un pat dzīvošanu, tad šādi rīkoties ir nāvējoši ne tikai ģimenei, bet arī pašam. Toties, kad esam «izauguši», tad gan varam atļauties «dzīvot» kā jau «izaugsmi» sasniegušie.

Vari iet parlamentu vai pašvaldības vēlēt, bet vari arī neiet, un tas nekādi neietekmēs nedz tavu, nedz valsts dzīvi. Tas notiek pēc citiem noteikumiem, un izmaiņām valsts dzīvē ir citi cēloņi. Tu vienatnē to nevari ietekmēt, un divatā ar kaimiņu arī nespēsiet.

Vairumam cilvēku, kuri šo lasa, tas nebūs saprotams, un viņiem liksies, ka manis teiktajam nav satura, jo viņi šādu dzīves modeli uzskata par normu, bet tā diemžēl nav norma – tāda dzīvošana ir atkāpe no normas.

Zvaigznes debesīs

Bieži esam ne tikai neuzklausīti, bet arī nesaprasti vai pārprasti. Kāpēc? Mēģināšu apgalvojumu un skaidrojumu formā atbildēt uz šo un citiem jautājumiem.

Ja neesi redzējis zvaigžņotas debesis, ja nezini, ka eksistē zvaigznes, tad tu nespēsi saprast tekstu, kurā būs stāstīts par to izkārtojumu debesīs un zvaigznājiem. Lai to varētu izprast un pieņemt, ir nepieciešamas priekšzināšanas par debesīm. Kaut ar vienu acs kaktiņu tās ir jāredz vai jābūt redzējušam. Ja acs kaktiņš te nebūs iesaistīts, tad nevarēsi – ne tāpēc, ka esi īpaši dumjš, bet gan tāpēc, ka ir nepieciešamas priekšzināšanas un nedaudz prakses, lai to izprastu, bet tās daudziem nav.

Pazīstu kādu cilvēku, kurš grāmatas lasa ar karti uz galda. Līdz ko grāmatā ir pieminēta kāda apdzīvota vieta, tā tūlīt tā tiek uzmeklēta kartē, un lasītāja izpratne par tekstu kļūst dziļāka un saprotamāka. Vai esi tā lasījis, vai esi iztēlojies kādā tekstā aprakstīto vietu atrašanos uz globusa vai papīra kartē? Vai ar acs kaktiņu esi kaut šādi mēģinājis papildināt grāmatā rakstīto?

Klavieres

Aplami ir arī censties visu uzzināt un visu saprast. Nav slikti, ka cilvēks daudz zina, daudz saprot un prot izmantot minētās zināšanas un izdarīt secinājumus, bet būs labi arī tad, ja katrs tomēr specializēsimies tajās jomās, kas mums ir interesantākas, kuras vieglāk padodas un kuras mūs patiesi aizrauj un interesē. Cilvēks nespēj visu aptvert, visu iemācīties un visās jomās būt zinātājs un speciālists. Laikam ejot, mēs uzzinām aizvien vairāk, zinātne attīstās, saskata un ierauga aizvien dziļāk. Viena cilvēka dzīvē to visu nav iespējams aptvert un iemācīties, tāpēc aizvien plašāk tiek pielietota šaura specializācija.

Risinājums minētajam ir klausīt zinošiem cilvēkiem, bērniem klausīt vecākus, skolniekiem – skolotājus, pacientiem – dakterus, nevis pašiem visu «zināt».

Klavierspēlē basa partiju vairumā gadījumu spēlē kreisās rokas pirksti, bet meldiņu – labā roka. Var, protams, iemācīties to darīt pretējā secībā, spēlēt basu ar labo, bet meldiņu ar kreiso, var labo ausi kasīt ar kreiso roku, bet efektivitāte un ērtība prasa labo ausi kasīt ar labo roku.

Arī priekšzināšanām ir līdzīga loma. Tas, kas vēl vakar bija atklājums, piemēram, ka divi reiz divi ir četri, rīt jau kļūs par priekšzināšanām, kas palīdz skaitļošanu attīstīt un padziļināt. Bez šīm priekšzināšanām tas nav iespējams. Nedz to, ka divreiz divi ir četri, nedz to, ka arī klavierspēli nevar apgūt, ja neklausa «kādu gudrāku»...

Šā laika klupšanas akmens ir cilvēci pārņēmusī nepaklausība. Bērni neklausa vecākus, sieva – vīru, izglītojamie – skolotājus, pacienti – dakterus, pilsoņi – politiķus.

Slikts piemērs

To, kas ir ārpus mūsu zināšanām un prasmēm, ļausim izlemt citiem zinošākiem. Gadījumā, ja būs nepieciešams pieņemt kādu lēmumu vai izdarīt secinājumus, necentīsimies to pastiprināti apgūt, bet paļausimies uz to cilvēku viedokli un ieteikumiem, kuri tam ir veltījuši daudz laika un kuri ir šajā jomā specializējušies.

Slikts piemērs, ko nevajag atdarināt, ir, kad pacients, guļot uz operāciju galda, pirms «aizmigt», dod ķirurgam vadošus norādījumus, kā viņš esot jāoperē. No tā izriet – viņš uzskata, ka ķirurgs nav gana zinošs, bet tomēr ļauj tam sevi griezt.

Vēl nesen jūtūbe, socālie tīkli un plašsaziņas līdzekļi bija pilni ar «speciālistu un zinātāju» viedokļiem par kovidu. Ne viņi to mācījušies, ne piedalījušies zinātniskajos pētījumos, un reti kurš no viņiem ir kādu izārstējis.

Šobrīd, kad notiek aktīva karadarbība, ik dienas mūs uzrunā, apgaismo un citādi izglīto, kā arī informē par karu tie, kas bieži vien nav ne dienas dienējuši nekādā armijā, bet toties atļaujas gudriem ģīmjiem spriest, kā ir, kā vajadzētu būt, kas to ietekmē un kāds būs kara rezultāts. Vairumā gadījumu viņi komentē un skaidro to, ko paši nav lasījuši, interpretē to, ko pa ausu galam dzirdējuši. Šo labi var vērot ne tikai Latvijā, bet arī nopietnu valstu speciālistu atzinumos un prognozēs, kuras bieži ir maldinošas un kļūdainas.

Runā diletanti, klausās nejēgas, un šīs darbības pārtop vēlēšanu rezultātā, kas spriedelētājus bieži aplaimo ar reālu varu un ietekmi.

X stunda

Reiz gadījās būt klāt kādā Saeimas komisijas izbraukuma sēdē. Izbraukums bija netāls, «sēdētāji» sanāca paši, nebija jāved, jo tas notika Latvijas Radio namā.

Radio pārstāve plaši stāstīja, par to, kā apziņos pilsoņus X stundā. Un kā odziņa uz tortes nobeigumā izskanēja – tas viss darbosies tikai tad, ja darbosies internets... Ko darīt, ja okupants internetu atslēgs, palika neatbildēts.

Kad daži sabiedrībā ļoti pazīstami deputāti arī izteica savas pārdomas un viedokli, kā arī jautāja, man, to dzirdot, palika baisi. Ja kādam vēl ir cerības, ka viņi parūpēsies, ka viņi nodrošinās, ka viņi aizstāvēs, tad paudīšu savu, bieži kļūdaino viedokli, ka šajā gadījumā tomēr slīcēju glābšanās ir pašu slīcēju rokās, bet šie glābēji neizglābs pat paši sevi.

Kas minētajai X stundai un rakstā paustajam ir kopējs? Kopējo labi ilustrē iepriekš pieminētais pacients uz operāciju galda. Ne tik daudz pacients, cik viņa uzvedība un tas, ko viņš uzskata par zināšanām, un arī viņa pārliecība, kas balstīta maldos un augstprātīgā iedomībā.

Naivums

Faktiski vienmēr nonākam pie klasiskā jautājuma – ko darīt? Kā tam pretī stāt? Kā situāciju ja ne uzlabot, tad vismaz mainīt? Vai ir kāda cerība, un, ja ir, tad kas liek cerēt? Vai tikai – es tā gribu, jādomā pozitīvi, gan būs labi, vai arī cilvēki nāks pie prāta, tumšais laiks beigsies, nākotnē būs vairāk gaismas un gaišu cilvēku? Mēdzam savas prognozes pamatot arī ar dažādiem praviešiem un gaiši redzīgo paudumiem. Viņš teica, ka būs tādi laiki, kad valdīs komunisti...

Arī es šim «Ko darīt?» esmu bieži pievērsies un pat mēģinājis ko ieteikt, bet nekā... Kāpēc? Vai tāpēc, ka mani ieteikumi, padomi un nospraustie virzieni bija maldīgi? Nē, tāpēc, ka jāiet man bija vienam vai gandrīz vienam.

Pirms vairākiem desmitiem gadu es savā naivumā biju iedomājies tā: ja reiz esmu sapratis, tad atliek tikai izstāstīt savus atzinumus citiem un mēs kopā izdarīsim, bet nekā.

Arī pēc divdesmit gadiem mani atzinumi nav mainījušies, ir precizētas dažas detaļas, bet kopaina ir tā pati.

Pa šo laiku ir mainījušies pat gadsimti, ir mainījušies valsts amatpersonu uzvārdi, bet būtība ir palikusi iepriekšējā. Tāds cilvēks bija arī pirms vairākiem tūkstošiem gadu, kad bija citi gadskaitļi, citi kungu tituli, bet būtība tāda pati kā šodien.

Es stāstīju, atmaskoju, skaidroju, analizēju, secināju, bet izrādījās, ka vairums klausītāju neko nebija dzirdējuši par «zvaigznēm debesīs», tāpēc maniem vārdu plūdiem bija niecīgi rezultāti, jo bez priekšzināšanām nav iespējams prasmes padziļināt, attīstīt un nostiprināt.

Ko?

Tātad – ko darīt?  Kaut pareizāk šo jautājumu un uzdevumu būtu formulēt nevis – ko darīt, bet gan – ko vairs nedarīt, ko pārstāt darīt. Tomēr vispirms tiksim skaidrībā ar šiem diviem vienkāršajiem vārdiem – ko darīt...

Lai jel ko varētu izdarīt, šie daži vārdi ir dziļdomīgi jāatkārto, un no to atkārtošanas izrietēs daži precizējoši jautājumi. Piemēram,

ko tu gribi sasniegt;

ko tu vēlies darīt;

ko tu nedarīsi nekādos apstākļos;

un kam tev to vajag?

Jautājot sev, ko darīt, un atbildot pašam sev, ko gribi darot sasniegt, ko gribi lietas labā darīt un ko tu nevari atļauties darīt, kas tev nav pieņemams, kā arī, kam tev to vajag, nāksies secināt, ka šādās kategorijās neesi domājis. Tu līdz tam domāji – «vajag», «ir jābūt» - vai atsaucies uz kādu starptautisku dokumentu, kuru lasījis neesi, bet tu domāji, ka tur tā ir teikts.

Minētā dziļdomīgā «Ko darīt?» analizēšana izraisa daudz prāta darbību, mēles vingrinājums arī sanāk labs, bet vai iznākums ir ieguldītās piepūles un zaudēto kaloriju vērts?

Palika neuzdots un nepieminēts vēl viens sīks jautājums. Tu darīsi viens vai pulcēsi palīgus? No šī pēdējā atkal izriet vairāki precizējoši jautājumi, proti, ja tu to nedarīsi viens, jo vienam tas nav pa spēkam, kā pārliecināsi citus, ka arī viņiem tas jādara? Piespiedīsi, pierunāsi, izlūgsies vai panāksi viņu līdzdalību, tos krāpjot?

Cīņas biedri

Redzi, tu vēl neko neesi sācis darīt, bet cik darāmā jau ir jāpadara?! Un tas nav tikai parunāt ar «kādu gudru cilvēku», tas ir uzrakstīt, nodrukāt, uzrunāt, pārliecināties, vai tavi priekšlikumi, aicinājumi un pamatojumi ir uzklausīti, izprasti un adresāti tiem piekrīt. Ar to, ka kāds piekrīt, ka uzrunātais mutiski tevi atbalsta, vēl ir par maz. Vēl ir jāiemācās kopdarbību koordinēt, saskaņot, mērķtiecīgi virzīt, bet te uz katra soļa traucēs tas, ko dēvē par cilvēcisko faktoru.

Tavi cīņubiedri būs tie, kuri vēl necīnās, kuri nav pat diletanti darāmajā. Bieži ir vēl sliktāk, jo viņu zināšanas un izpratne ir nevis pareiza vai nepareiza, bet nekāda. Viņiem ir kāda nostāja, kuru ir dzirdējuši TV vai lasījuši plašsaziņas līdzekļos. Ja jautāsi, kāpēc viņi tā apgalvo, bieži tie nespēs savus apgalvojumus pamatot un skaidrot, par pierādīšanu nav runas.

Redzi, tu vēl nebūsi neko reāli izdarījis, tu vēl nebūsi no sapulču telpām iznācis ārā, bet šajās darbībās būsi pavadījis jau vairākus gadus.

Ir zināms, ka dzelzs ir jākaļ, kamēr karsta. Kamēr tu runāsi, skaidrosi, aicināsi, tikmēr potenciālie atbalstītāju un cīņubiedru «pūļi» paklīdīs, jo viņi grib visu, uzreiz un daudz, bet tu te mēnešiem mēli trin. Tas viņiem būs nogurdinoši un nepanesami.

Ja izvedīsi savus piecus atbalstītājus ielās nesagatavotus, kļūsi par apsmieklu un demonstrēsi savu neprasmi un organizatorisko vājumu. Tā tu publiski apliecināsi, ka neesi uzmanības vērts, un būs par vienu klaunu vairāk, bet tajā pašā laikā būs tādi, kuriem tomēr izdosies sapulcēt tūkstošus. Tev atliks vai nu pievienoties viņiem, tas ir, iekļauties viņu pūlī, kaut arī tā tu izšķīdīsi un no klauna kļūsi par klaunu pūļa daļiņu, vai, ja paveiksies, izkalposies līdz pat svītai.

Grēcīgā zeme

Kāpēc tā? Tāpēc, ka tu tiecies pēc zvaigznēm, bet nepārzini grēcīgo zemi, uz kuras stāvi. Zemi pieminu ne tiešā nozīmē. Tik daudz tev ir jāsaprot, taču, ja nesaproti pat to, tad tev nevajadzēja šo lasīt, un ir brīnums, ka tik ilgi lasi.

Kas ir tavs potenciālais kareivis, tavs cīņubiedrs un ideju atbalstītājs?

Piedod manu uzdrīkstēšanos un augstprātību, bet tiem, kurus tu uzrunāsi, patiesībā tas, kas rūp tev, nerūpēs. Viņi kompānijas pēc, sarunas vai «komunikācijas» kultūras mudināti, uzturēs sarunu, bet tikai tik ilgi, kamēr tu no viņiem neprasīsi konkrētu darbību un, pasarg’, Dievs, neuzliksi viņiem kādu pienākumu un vēl atļausies kontrolēt padarīto.

Viņiem patiesi rūp un ir svarīgs pavisam kas cits. Kur iekārtoties darbā, kā nepazaudēt esošo darbu, kā pabarot ģimeni, kā sagaidīt bērnu no skolas, kā aizvest un izņemt bērnu no bērnudārza, kā kārtējo reizi izlīgt ar sievu, kā salabt ar kaimiņu, kuru pirms dažām dienām nolamājis...

Trakākais ir tas, ka viņiem nepiemīt nekāda analītiskā un kritiskā spriešanas spēja. Viņi neprot izdarīt secinājumus un bieži nesaprot lietas būtību. Ar šādām īpašībām ir apveltīts vairums cilvēku un, iespējams, arī tu. Vairums cilvēku nav spējīgi izprast notiekošo pagastā, pilsētā, valstī un pasaulē. Viņiem labākajā gadījumā piemīt tikai tās atziņas un «viedokļi», kurus kāds ir ielicis viņu galvās. Viņiem nav sava viedokļa, viņi nespēj analizēt un secināt.

Ja domā, ka minētais attiecas tikai uz tā saucamajiem parastajiem cilvēkiem, tad tu maldies. Tas ļoti lielā mērā attiecas arī uz tiem, kurus dēvējam par blogeriem, informatīvo kanālu īpašniekiem un pat profesionāliem žurnālistiem, arī politiķiem un pat daudziem valstsvīriem.

Kā visi, tā es

Vairums cilvēku tic tam, kas kaut kur rakstīts, tam, kas apgalvots TV vai jūtūbē. Viņiem arī tante, kura kaut ko teica, ir ticams informācijas avots. Viņiem nepiemīt kritiska izvērtēšana un pārbaudīšana, drīzāk pretēji.

Viņi vienmēr rīkosies «kā visi». Viņi neizniekos savu balsi, balsojot par tiem, kurus «vienalga neievēlēs». Nav svarīgi, kas tie ir par cilvēkiem un ko tie grasās darīt. Viņš balso tikai par tiem, «kuriem ir izredzes», tic tikai tiem, kas ir pie varas, un paļaujas tikai uz tiem, kam ir vara, bet tev tās nav. Viņi vienmēr nostāsies stiprākā pusē un paspers ar kāju vājāko.

Tu teiksi, nu tad jau sanāk, ka nevajag neko darīt, lai visus sašpricē, lai visus noindē ar nekvalitatīvu pārtiku, lai sagandē dabu, lai legalizē okupāciju... Un, ja tu tā teiksi, tad tas pierādīs tieši to, ko apgalvoju dažas rindiņas iepriekš.

Pirmkārt, tas tev tā sanāk! Man tā nesanāk un es tā neesmu teicis, tāpēc neliec manā mutē tos vārdus un nepiedēvē maniem pirkstiem tos tekstus, kurus neesmu teicis un rakstījis!

Latvieši saka – dari, ko darīdams, apdomā galu! Vai tu apdomāji?

Tātad, ja vēlies darīt, ja uzdrošinies sākt cīņu, tad meklē cīņubiedrus tur un tajos, kuri spēj cīnīties, kuri spēj «turēt sitienus», kuri spēj analizēt, izprast un secināt. Nepaļaujies uz pūli! Pūlī viņu nav!

Vieno zem karoga – draudzēsimies pret... (daudzpunktu vietā vari ierakstīt to, pret ko grasies cīnīties).

Caurkrituši politiķi

Un, ja tā rīkosies, tu secināsi, ka visus, kas potenciāli tev spētu palīdzēt, kāds jau ir uzrunājis, iesaistījis un jau izmanto. Viņi būs jau nopirkti, pārdevušies vai piespiesti.

Iespējams, ka tevi pat uzklausīs, viņiem ar tevi būs interesanti pačalot, bet pēc neauglīgām sarunām nekāda rīcība nesekos. Jelkas pozitīvs notiks tikai tad, kad tu uzrunāsi izstumtos, tos, kuri būs kādam kaut ko ne pa prātam izdarījuši, apzagušies vai citādi kļuvuši nevajadzīgi. Tie var būt grēkā krituši politiķi, vēlēšanās caurkritušie, kāda bankrotējusi partija, kas ķeras arī pie salmiņa, lai izdzīvotu. Un tu būsi viens no šiem salmiņiem.

Ā. Hitlers nedibināja savu partiju, bet pārņēma jau esošu. Arī tu vari iekļauties kādā politiskā spēkā un tad, izmantojot šā spēka resursus, virzīt savas idejas, bet, kad būsi iepazinis varas mehānismus, sapratīsi, ka tavas idejas nevar īstenot, līdz tās kādam no varnešiem nekļūs izdevīgas. Tu būsi interesanti pavadījis laiku, bet tavas idejas nebūs īstenojošās ne par vienu milimetru, bet tās, kuras būs īstenojušās, būs tapušas bez tavas līdzdalības. Tev atliks tikai piebilst – es taču jau sen teicu, ka tā vajag...

Tu atkal teiksi – nu tad jau neko nevar izdarīt! Var izdarīt, bet, lai varētu, ir jādara, bet, lai darītu, ir jāvar varēt. Neliels kalambūrs, bet neaizmirsti, ka ir tikai viens gadījums, kad mazais cinītis gāž lielo vezumu. Tas notiek tad, kad cinītis gadās zem vezuma riteņa, tas ir, konkrētā vietā un laikā. Bez tā cinīša eksistence nekādi neietekmē vezuma virzību.

Reāli darbi

Lai tu varētu jel ko izdarīt, tev ir jākļūst vismaz taviem atbalstītājiem vajadzīgam. Reāli, nevis deklaratīvi. Tiem ir jātiecas tevi satikt, tevi uzklausīt, ar tevi parunāt, un tev ir jāspēj to sniegt, atrast tam laiku un reāli palīdzēt grūtā brīdī. Ar līdzjūtībām cauri netiksi.

Ja ap tevi būs «kolektīvs», tad ar tevi sāks rēķināties citi kolektīvi un pagastā vai rajonā ietekmīgas personas.

Tev ir nepieciešami reāli darbi, ar kuriem veidot savu autoritāti, tēlu un apliecināt savu varēšanu.

Tev ir jāsapulcē tie, kuri vēl neizprot, neprot analizēt un secināt. Iemāci viņiem izpratni, māci analizēt un iemāci pareizi secināt. Iemācīt to tu varēsi tikai tad, ja pats proti un saproti.

Un, kad paies gadi, tu būsi izaudzējis savu «armiju», kura maršēs tevis nospraustajā virzienā. Tā no pionieriem tapa komjaunieši, no komjauniešiem partijas kandidāti un vēlāk biedri.

Esi gatavs, ka tavus janičārus pārpirks, pārvilinās un dažus tu pats padzīsi. Vienalga, kādi jau paliks, un tu nebūsi viens. Vai esi tam gatavs?

Tu vari arī iesēsties svešās ragavās un pārņemt grožus, bet tavu rīcības brīvību un domu gājienu ierobežos ragavu izmērs un vilcēja varēšana.

Skola

Nobeigumā par to, ar ko sāku, – par zvaigznēm. Vai zini, kāpēc skolā ir divpadsmit klases? Tāpēc, ka, lai saprastu otrās klases vielu, ir gads jāpavada pirmajā klasē. Ja izlaist pirmo klasi, tad kaut ko jau no otrajā klasē mācītā var iegaumēt, bet, ja izlaist septīto un klausīties uzreiz divpadsmito, iegaumēt un saprast izdosies vēl mazāk.

Visam savs laiks un sava secība.

Kāpēc es, kad sapratu, kā tā lieta darbojas, nespēju neko mainīt? Tāpēc, ka biju viens, un «viens ir karotājs» tikai atsevišķos gadījumos. Arī šis raksts ir viena atsevišķa darbība, kas aizpilda kādu lodziņu kādā klasē, bet līdz vidusskolas atestātam vēl tāls ceļš un kur nu vēl līdz reālai praksei un tās rezultātam.

Es nedarīju to, ko iesaku tev, es diemžēl septiņklasniekiem stāstīju divpadsmitajai klasei piemērotas atziņas.

Tev ir jāzina, ka katra politiska partija ir kādu cilvēku biznesa projekts, pat tajos gadījumos, kad tas tā nav. Nākotnē tā noteikti būs. Ja nebūs, tas nozīmē, ka šāds biznesa projekts nes zaudējumus un nav rentabls. Tas labākajā gadījumā spēj nīkuļot, bet kam nīkulis ir vajadzīgs un ko tas spēj padarīt? Kādu vezumu gāzt? Šādā gadījumā «investors» meklēs citu biznesa projektu, kurā veiksmīgi investēt.

Ja tu mani nesaproti, tad tas ir tāpēc, ka maz esi lasījis, maz domājis un maz secinājis.

Gadījumā, ja esi to darījis vairāk par mani, tad esmu gatavs no tevis mācīties, tevi klausīt, mainīties, un kopā mums izdosies.

Novērtē šo rakstu:

0
1

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

6

Iesniegums par iespējamiem Bērnu tiesību aizsardzības likuma pārkāpumiem "Riga Pride" laikā

FotoLaika periodā no 2022.gada 13.jūnija līdz 19.jūnijam Rīgā norisinājās "Riga Pride", kas vispārzināms ir Latvijas lesbiešu, geju, biseksuāļu un transpersonu (turpmāk – LGBTQ) ikgadējs pasākums, kura ietvaros 18.jūnijā tika organizēts gājiens un koncerts Vērmanes dārzā, ar mērķi  popularizēt LGBTQ tiesības.[1]
Lasīt visu...

15

Muļķība tik drīz nav gāžama, tomēr visi sauc, cik spēka, – palīdziet, glābiet Ivetu!

FotoŠī ir patīkama atkalredzēšanās ar sabiedriskās politikas centra “Providus” direktori un vadošo pētnieci, augstās Sorosa mācības koordinatori un vieslektori Latvijas augstskolās Ivetu Kažoku. Vecajā paziņā vēl kvēlo uguns, verd dzīvības sulas un neapdzēšams cīņas gars, īsi sakot, Iveta kustas kā dzīvsudrabs!
Lasīt visu...

21

Šis bija labs samits

FotoNATO samits Madridē ir noslēdzies. Nepārspīlējot var teikt, ka tas bija viens no būtiskākajiem pasākumiem Alianses pēdējo desmitgažu un arī Latvijas vēsturē.
Lasīt visu...

pietiek_kampt

Kļūdainais “kļūdu labojums” aptieku noteikumos ir lielveikalu un lielo slimnīcu, nevis pacientu interesēs!

FotoTiekoties ar Veselības ministrijas Farmācijas departamenta pārstāvi Artūru Grīgu, Latvijas Pensionāru federācija un citu organizāciju pārstāvji atkārtoti lūdza apturēt t.s. “Aptieku noteikumus”, kas topošajā redakcijā būtiski lobētu lielveikalu un lielo slimnīcu intereses, bet pilnībā atstātu novārtā iedzīvotājus, kuri dzīvo mazapdzīvotās vietās.
Lasīt visu...

21

NATO superplāns “Baltijas slazds”

FotoIgaunijas premjere Kaja Kallasa atklāja žurnālistiem, ka NATO aizsardzības plāns attiecībā uz trim Baltijas valstīm paredz atļaut Krievijas bruņotajiem spēkiem tās ieņemt un pusgadu marinēt krievu zaldātus ES pažobeles ekonomiskās krīzes, politisko intrigu un sodomijas purvā. Ja okupanti šajā laikā nenojūgsies un paši neaizmuks, tad pēc 180 dienām Baltijas zemes atbrīvošot (lasi – pievienošot atpakaļ ES).
Lasīt visu...

15

Tikai nesmejieties, es atkal mēģināšu tiesāties un šoreiz kā tēvs un vīrietis gan noteikti uzvarēšu! Es un mans spēcīgais gars!

FotoUn tagad pats svarīgākais. Tas, kas notiks tālāk, ir sekojošais. Es savā un savu bērnu un ģimenes vārdā vērsīšos tiesā pret Latvijas Republiku. Pret Levita, Kariņa, Rinkēviča, Pabrika, Dzintara režīmu. Tā būs pirmā tiesvedība valsts vēsturē, kur vienlaikus politiķis, vīrietis un tēvs cīnīsies par savu bērnu interesēm. Cīnīsies un uzvarēs Latvijas valsti, pierādot, ka Latvijas valsts politiski un materiāli izrēķinājās ar Gobzema ģimeni, tostarp aizskarot divu nepilngadīgu bērnu intereses.
Lasīt visu...

6

Vēstule ģenerālprokuroram Stukānam: par naida noziegumu jāsaņem reāls cietumsods

Foto"4. maija deklarācijas klubs" vēršas pie Jums, lai rastu jēgpilnu risinājumu naida nozieguma izpausmei, kas norisinājās šā gada 20. maijā pēc gājiena "Par atbrīvošanos no padomju mantojuma" un ir satraucis visu Latviju. Gājiens bija mierpilns, vērsts uz demokrātiskas Latvijas valsts nākotni, kura sevī ietver tos mūsu valsts iedzīvotājus, kuri savās domās un rīcībā ir pret agresiju kā Latvijā, tā arī Ukrainā.
Lasīt visu...

21

Anitas Muižnieces dubultie standarti ciniski turpinās

FotoŠā gada maija beigās Valsts policijas (VP) Galvenās kriminālpolicijas pārvaldes Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldes 2. nodaļa nosūtījusi prokuratūrai kriminālvajāšanas uzsākšanai kriminālprocesu pret maksātnespējas administratoru un viņa pilnvarotu personu, kuri gandrīz desmit gadu laikā no maksātnespējīga uzņēmuma piesavinājušies vairāk nekā 1,4 miljonus eiro
Lasīt visu...

13

Vēsturisks solis Eiropas Savienībā – EK nākusi klajā ar priekšlikumu Dabas atjaunošanas likumam

Foto22. jūnijā Eiropas Komisija nāca klajā ar vēsturisku priekšlikumu likumam par dabas atjaunošanu, kura mērķis ir atjaunot mūsu ekosistēmas un atgūt dabu visā Eiropā – gan lauksaimniecības zemēs un jūrā, gan mežos un pilsētvidē. Komisija arī apstiprināja priekšlikumu par 50% samazināt sintētisko pesticīdu lietošanu līdz 2050. gadam.
Lasīt visu...

10

Kam pelnīs pensijas mūsu bērni?

FotoPensiju "netaustāmo" līmeņu iemaksas nevajadzētu nodot bankām, bet nodot konkrētā iemaksātāja vecākiem - valsts fondam, kurš neuzkrāj neko, bet izmaksā iemaksu konkrēti bērna (iemaksātāja) vecākiem uzreiz, tikko šajā fondā līdzekļi ienāk.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Nenopietnā rotaļa

Vasaras saulgrieži ir laiks, kad pati daba uz brīdi sastingst, lai ceļu pretī gaismai mainītu uz ceļu pretim tumsai. Attieksme pret gaismu un tumsu...

Foto

Atkal "Bolt" taksists: kā policija reaģēs uz kārtējo naida noziegumu?

Vakar “Krustpunktā” bija diskusija, vai patiešām tiesībsargājošās iestādēs realitāte ir nulles tolerance pret jebkādām kara, agresijas...

Foto

Boikots – trumpis kliķes piedurknē

Tautas galīgās nopotēšanas pret kroņa vīrusu (IMHO – nomušīšanas) plāns rudenī jau ir cilvēces izdeldētāju Latvijas dienderu darba kārtībā. Tā īstenošana...

Foto

Ir jāaptur šis briesmīgais rusofobijas uzliesmojums

Kad sociālajos tīklos virmo diskusija par to, vai kādam mediķim konkrētā situācijā vajadzēja vai nevajadzēja “reanimēt krievu”, manuprāt, ir sasniegts...

Foto

Putni pārsvarā ir monogāmi, daudzi – homoseksuāli: ko es uzzināju, braucot ar laivu pa Salacu

Es pirmo reizi iemīlējos bērnudārzā - Viņa gulēja diendusu gultā, kas...

Foto

Par "audzēšanu"

Nekad nesaki "ES audzēju". Tas izklausās lielīgi un uzpūtīgi. Bet - pats galvenais - tie ir MELI. Tu pat kārpu uz sava deguna nevari...

Foto

Skolmeistaru nebūšanas

Nule pie Saeimas notika Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības (LIZDA) rīkots pikets. Kopā ar līdzjutējiem sapulcējās aptuveni 3000 cilvēku. LIZDA priekšsēdētāja Inga Vanaga mēģināja pārliecināt...

Foto

Eiropas Cilvēktiesību tiesa pieņem vēsturisku lēmumu par labu Jehovas lieciniekiem Krievijā

Šī gada 7. jūnijā Eiropas Cilvēktiesību tiesa (ECT) pieņēma vēsturisku lēmumu par labu Jehovas lieciniekiem...

Foto

Īpaši uzņēmējiem. Biznesam. Saldumu fabrikai „Laima” un ikvienam

Maza atkāpe vēsturē. Pirmsākumos par ļaunumu uzskatīja komunistisko režīmu. Komunistus un čekistus. Pret šo režīmu iestājās Latvijā dzīvojošie...

Foto

Ja aizkulišu spēlētājs manipulē ar veselu frakciju...

Šodien jau ir skaidrs, ka es tieku atcelts no Saeimas drošības komisijas vadītāja amata. Reizē ar to es pametu...

Foto

Mūsu lieliskos karjera plānus nomelno nesaprātīgi un nepareizi domājoši ļautiņi!

Laikā, kad pasaule aktīvi cīnās ar pieaugošo viltus ziņu un dezinformācijas izplatību, ar nožēlu varam secināt,...

Foto

Par “padomju mantojumu”

Pēdējā laikā publiskajā telpā arvien neatlaidīgāk un uzbāzīgāk tiek sēta un kultivēta ideja par kaut kādu atbrīvošanos no “padomju mantojuma”. Parasti tas notiek...

Foto

Izsūtīto brīvība ir mana brīvība

„24. februāris manas ģimenes un manas klases atmiņā paliks kā baiļu un neziņas datums. Nepiedodams krievu iebrukums ukraiņu zemē. Vai atkal...

Foto

Nauda, veselība, veselības pratība un priekšvēlēšanu gaisotne

Priekšvēlēšanu gaisotnē sarosījušies ne tikai tie, kas nolēmuši balotēties un tikt ievēlēti 14. Saeimā, bet arī tie, kuri vēlēšanu...

Foto

Kariņa kungs, šķiet, jums patiesībā nav īstas sajēgas, vai un kā Latvijas patērētāji tiks nodrošināti ar tiem nepieciešamo dabasgāzes apjomu

Nav šaubu, ka šī vara energokrīzi...

Foto

Ogres novada dome lemj pakļaut postam vietējos iedzīvotājus turpmākos 30 gadus

9. jūnijā Ogres novada domes finanšu komitejas sēdē tika iznīcināta Ikšķiles un Tīnūžu iedzīvotāju iespēja dzīvot drošā...

Foto

Kas notika vakardienas koncerta laikā Liepājā

Jau koncerta sākumā trīs jaunieši no kustības “PAR!”, kas ir partijas “Attīstībai/PAR” pārstāvēta un kuras valdes locekļi ir Daniels Pavļuts...

Foto

"Mocekļiem" ieteicams zināt, cieši ielāgot un atcerēties, ka demokrātijai ir leģitīmas tiesības sevi aizsargāt

Padomju okupācijas režīma laikā ikviena pienākums bija katru dienu pret un par...

Foto

Cilvēks un tauta

Bieži dzirdēts pārmetums par nacionālismu ir atsevišķā cilvēka interešu nerespektēšana. Šī pārmetuma biežā atkārtošana to gan nepadara par patiesību. Tautiskais pasaules uzskats nenoliedz...

Foto

Ja enerģētikas nozarē sitīs X stunda, tad jārēķinās, ka visiem gāzes nepietiks

Pasaule kopš Krievijas iebrukuma Ukrainā 24. februārī ir mainījusies un nekad vairs nebūs tāda kā...

Foto

Kautrīgais epidemiologs

Epidemiologs Jurijs Perevoščikovs medijos* dalās ar pārdomām, aizdomām un padomiem saistībā ar pērtiķu bakām. Sākšu ar to, ka “spečuks” ir vai nu atpalicis savā...

Foto

„Govs” vai „pērtiķa” nācija?

Kā notiek globāli politiskie piebūrumi? Vai tos vienmēr pavada vispārīgs viltus un meli, kam seko draudi, šantāža un varmācība? Kāpēc to apzināti...

Foto

Labas ziņas cilvēku populācijai. Nu, gandrīz labas...

Vismaz uz laiku izgāzies cilvēces izdeldētāju perinātais plāns: panākt, ka pasaules valstu vadības paraksta līgumu, piekrītot pandēmiju laikā atdot...

Foto

Jautājumi Kariņam par valdības gatavību jēdzīgi palīdzēt sabiedrībai un tautsaimniecībai pārvarēt sagaidāmo enerģētikas krīzi

Ņemot vērā globālos politiskos un ekonomiskos procesus, kas saistīti ar notikumiem Ukrainā,...

Foto

Maslova āmurs un uz Pavļuta klavierēm nolikta darba nespējas lapa

“Ja vienīgais instruments, kas tev ir, ir āmurs, tad katru problēmu mēdz redzēt kā naglu” (If...

Foto

Maija Atmoda

Krievijas karš pret Ukrainu un vietējās 5. kolonnas bezkaunība ir izraisījusi latviešu mobilizēšanos Ukrainas atbalstam un savu interešu aizstāvībai. Pilsoniskā pašorganizēšanās, ko “Austošā Saule”...

Foto

Politiķiem jāsaprot, ka sabiedrības integrācija līdzšinējā izpildījumā ir neatgriezeniski izgāzies projekts

Paužot noraidošu attieksmi pret Pārdaugavas okupekļa nojaukšanas lēmumu, Latvijas Krievu savienība (LKS) organizējas protesta akcijas...

Foto

Nepieteiktais karš Latvijā: ar tiem, kuri šeit izturas kā iekarotāji, kā "krievu pasaules" kungi un noteicēji, integrēšanās nebūs iespējama

Šodien mēs zinām, ka 1997. gada jūnijā...

Foto

Četras lietas, kas pazudušas no Dabas resursu nodokļa likuma grozījumiem

Ražotājiem ir nepieciešama finansiāla motivācija samazināt iepakojumu un izmantot pārstrādājamu iepakojumu. Ir jāveicina pārstrādātu materiālu izmantošana...

Foto

Reklāmas, kas nepatīk kustībai „Par!”, ir jāaizvāc!

2022. gada maijā Liepājas ielās ir konstatēti AS “Liepājas autobusu parks” piederoši autobusi, uz kuriem izvietota politiska un neviennozīmīgi...

Foto

Mazliet par situāciju Ukrainā

1. Krievu spēkiem ir vietēja mēroga panākumi, pārraujot frontes līniju Donbasa frontē pie Popasnas pilsētas. Tas ir izdevies, sakoncentrējot spējīgākās vienības, tajā...

Foto

Valdības varonīgie “mikrorestarti” nevairo cerību, ka ziemā cilvēki būs siltumā un par to spēs norēķināties

Aizvadītājā nedēļā valdība lielākoties bija aizņemta ar savu kārtējo krīzīti. Tomēr...

Foto

Jauna NATO stratēģija un “aizvainota aknu desa”

Vācijas ārlietu ministre Annalēna Bērboka atklāj, ka līdzšinējā NATO stratēģija paredz agresijas gadījumā vispirms pamest Baltijas valstis un pēc...

Foto

Tā kā tieslietās viss kārtībā, vēršu savas rūpes enerģētikas nozares virzienā

Enerģētiskā atkarība ir viens no iedarbīgākajiem Krievijas ieročiem, kas tiek lietots neminstinoties, ja rodas vajadzība. To...

Foto

Krievu identitāte ir organizēta ap impēriski politiskiem simboliem

Attiecībā uz padomju pieminekļiem ir viens aspekts, par ko jābūt skaidram priekšstatam - visā Eiropā šie pieminekļi ir...

Foto

No Tamuža un Zakatistova lietas KNAB izkalis kārtējo čiku

Tagad jau piemirsies, bet 2018. gadā bija briesmīgs skandāls – KNAB darbinieki aizturēja Saeimas deputātu Artusu Kaimiņu...

Foto

Būtu tikai godīgi mums un visai Rietumu pasaulei atzīt beidzot faktu: Krievija ir fašistiska valsts

Kopš kara sākuma paralēli turpinu lasīt viedokļus gan no Krievijas, gan...

Foto

Kad deputāte atzīstas, ka deputāti pārstāv kādas grupas intereses...

Priekšstats, ka deputāts pārstāv tikai sava vēlētāja “viedokli, uzskatus un vēlmes”, rodas:...

Foto

Dalītais īpašums: ko darīt tālāk?

Latvijā 90. gados notika revolūcija mājokļu sektorā. Pārmaiņas bija saistītas gan ar ēku īpašumu atdošanu bijušajiem īpašniekiem vai viņu mantiniekiem, gan...

Foto

Politisko attiecību līmenis, kurš kādreiz šķistu neiedomājams cinisms, tiek uzdots kā pašsaprotama norma

Šonedēļ Latvijas politikā notika sava veida fāzes pāreja. Nokāpšana vēl vienu līmeni zemāk....

Foto

Līdzšinējā ekonomikas ministra muļļāšanās un tās cena

Krievijas karš Ukrainā tiek finansēts no gāzes un naftas eksporta ieņēmumiem, un no šī kara pirmās dienas Latvijas valdības...

Foto

Uzņēmēju organizācijas aicina ekonomikas ministra amatu saglabāt Jānim Vitenbergam

Šobrīd, kad Latvija saskaras ar būtiskiem ģeopolitiskiem, sociāliem un ekonomiskiem izaicinājumiem, mēs, uzņēmējus pārstāvošās organizācijas un nozares,...

Foto

Krišjānis Kariņš ir uzsācis bērnišķīgu, bet vienlaikus bīstamu spēli

Vakar iekšlietu ministre Marija Golubeva paziņoja par savu demisiju šādiem vārdiem: “Ministru prezidents Kariņš, pakļaujoties nacionāļu ultimatīvajam...

Foto

Šobrīd mainīt ekonomikas ministru ir bezatbildīgi

Latvijas lielākā uzņēmēju biedrība – Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera (LTRK) norāda, ka pieaugošās ekonomiskās krīzes un kara radīto sarežģījumu...

Foto

Atgādinām, ka vairāk nekā trīsdesmit procentiem Latvijas pilsoņu dzimtā valoda ir krievu valoda

Sociāldemokrātiskās partijas “Saskaņa” valde pašreizējo situāciju Latvijā uzlūko ar nopietnām bažām. Atbildīgo institūciju...

Foto

Daži jautājumi par pieminekļa nojaukšanu

Vai ir iespējams, ka padomju vadība, plānojot parku un pieminekli Rīgā, ņēma vērā arī to, ko Krievijā sauc par sadarbību ar...

Foto

Daudzkrāsainās ļaunuma puķes

“Aiz ideālu daudzināšanas politiķi bieži vien meistarīgi slēpj savu neprasmi, melus un nevēlēšanos kalpot valsts interesēm.” Pjērs Buasts....

Foto

Pārējo būs apēdusi inflācija...

Ikdienā neaizstājamu pārtikas produktu cenas jau tagad ir pieaugušas par 30-50%. Un tas ir tikai sākums – energoresursu cenu lēciens un kara...