Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Piekritīsi taču, mēdzam strīdēties, un tas, par ko strīdamies, bieži ir vienkāršs un acīmredzams, tikai cilvēks pamanās visu sarežģīt. Tomēr vairumā gadījumu banāns ir un paliek tikai banāns, lai arī kā mēs neapgalvotu, ka tas esot īpašas sugas līks gurķis.

Dzirdēju apgalvojumu, ka cilvēks vēl aizvien esot pērtiķis, tikai apguvis runas spējas. Pateicoties socializācijai, izmantojot valodu, tas attīstībā ir ļoti atrāvies no saviem priekštečiem. Pateicoties runas spējai, tas ir izkopis krāpšanas, melošanas, glaimošanas, lamāšanas, nosodīšanas, lādēšanas spējas. Līdzībā runājot, no banāna pārtapis īpašā, dzeltenā gurķī.

Viss, kas ar mums notiek dzīves laikā, mūs traumē. Trauma ne vienmēr ir sāpīga, kaitīga un nepatīkama. Mēdz būt arī smieklīgas un nesāpīgas traumas, tomēr arī tās mūs iespaido un atstāj sekas. Rezultātā mēs aizvien labāk protam definēt un atšķirt laimi no nelaimes, jo laime ir tad, kad mums ir patīkams tas, kas ar mums notiek. Savukārt, ja notiek kas tāds, kas mūsos nerada pozitīvas emocijas, tad tā, mūsuprāt, ir nelaime un posts.

Traģēdijas ar mūsu bērniem vai vecākiem notiek reti, un pie šāda veida nepatīkamiem notikumiem nespējam pierast. Laime, ko dēvējam arī par brīnumu, ir pretējas nozīmes atgadījums, kurš notiek reti, bet tas ir pozitīvās krāsās un pacilātā gaisotnē. Ir cilvēki, kuri labāk un ilgāk atceras patīkamus brīžus, bet ir arī tādi, kuri nespēj aizmirst sāpīgos atgadījumus un dzīves posmus.

Glāze

Bērnībā, līdzībās runājot, esam kā tukšas glāzes vai baltas lapas. Šīs tukšās glāzes mēs paši un citi piepildām ar dažādiem pārdzīvojumiem, secinājumiem, emocijām, un šis kokteilis esam mēs.

Lai varētu savus uzskatus un domas paust citiem, t.i. pildīt citu glāzes, mēs izmantojam runas spējas, kuras nepiemīt tādā mērā, daudzumā un nav tik izkoptas citiem pērtiķiem.

Kad sasniedzam pusmūžu, mūsu glāzes ir gandrīz pilnas. Ja šajā vecumā gribam ko sevī mainīt, tas ir, izmainīt glāzes saturu, tad tas bieži ir iespējams, tikai izkratot no glāzes iepriekšējo saturu, lai varētu glāzi piepildīt atbilstoši savām jaunajām iecerēm un ierobežot citiem iespēju šajā tapšanas procesā piedalīties. Tāpēc arī mums ir tik grūti mainīties, tāpēc ir tik grūti atmest smēķēšanu, jo nikotīns jau ir saindējis visu, kas atrodas glāzē, padarīdams atkarīgu.

Ja neizmantot, piemēram, glāzi, bet ierasto balto lapu, kas pusmūžā ir gana sašvīkāta un kas tik tur nav atstājis savus autogrāfus, tad, lai mainītu ierakstu saturu, lapa, līdzīgi skolas tāfelei, ir jānotīra un tīrajā vietā jāieraksta kas cits.

Manuprāt, cilvēks ir bara dzīvnieks. Līdzīgi vilkiem un citiem zīdītājiem, mums ir nepieciešama regulāra saskarsme ar mums līdzīgiem. Šīs nepieciešamās saskarsmes rezultātā, lai varētu sazināties ar citiem pērtiķiem, iemācījāmies runāt. Sākumā vieglajā valodā un nu jau pārgudrā. Gadījumos, kad nav, ar ko runāt, runas prasme aizmirstas. Vienīgais iemesls un nolūks, kāpēc mūsu smadzenes ir izveidojušas to vadītu runas orgānu kopumu jeb runas aparātu, ir tas, lai mēs spētu saņemt informāciju un nodot to citiem.

Atkārtošu un uzsvēršu, ka spēja sazināties ar citiem, izmantojot runas aparātu, ir pamatā tam, ka būtiski atšķiramies no citiem bara dzīvniekiem.

Mēs kopš pirmsākumiem dzīvojam baros. Sākumā ģintīs, tad ciltīs, tad tautās un beidzot kosmopolītiskos kopumos... Attīstoties runas spējai, attīstījās arī kopdzīves modeļi.

Nereti gadās pa kādam dīvainim, kurš, esot pūlī, jūtas vientuļš. Esot pūlī, nav iespējams izvairīties no saziņas ar ciltsbrāļiem. Tā ir abpusēji izdevīga sadarbība, nevis patiesa garīga un emocionāla kopība.

Runas aparāts

Ja mēģināsi tikai uzklausīt, bet ar dzirdēto nedalīsies, tad ātri vien tev neviens neko neteiks un tu kļūsi nevienam nevajadzīgs. Patiesībā jau nevienam tu neesi vajadzīgs, bet, tikai pakļaujoties abpusēji izdevīgai sadarbībai, citi ar tevi runā cerībā, ka tu darīsi viņiem līdzīgi. Bet, ja viņi secinās, ka neesi šo pūļu vērts, tad maskas kritīs, un atklāsies patiesība. Tad viņi pārstās melot un tēlot, ka tu esi vajadzīgs. Tu viņiem nebiji vajadzīgs arī iepriekš, tikai viņi cerēja no tevis jelko derīgu uzzināt, bet, ja pievil cerības, tad tinies!

Socializēšanās ar runas aparāta palīdzību tevi padara par sabiedrībai nepieciešamu sociālu pērtiķi, bet, ja izvēlies nebūt sociāls, tad būsi tikai pērtiķis. Jo vairāk tev ir sociālu sakaru, jo lielāka ietekme tev ir uz sabiedrību un tu esi tai nepieciešams.

Neaizvietojamu sabiedrības locekļu nav. Ja kāds izkrīt, sabiedrība turpina eksistēt. Ja kaut visa valdība pārceļas uz Marsu, valsts turpina pastāvēt; ja visi mākslinieki emigrē, tad no palikušo bara izvirzās citi. Šīs vietas necieš tukšumu. Vienmēr būs tie, kuri mākslu sapratīs, pirks, kolekcionēs un par to citiem stāstīs.

Esi vajadzīgs citiem, un tā tu iegūsi savai dzīvei jel kādu jēgu. Esi vajadzīgs, kaut kā upuris, kuru izmanto, krāpj un kuram kāpj uz galvas, lai pakāptos augstāk. Ja nekam citam neesi derīgs, tad vismaz tā noderi baram, bet, ja mēģināsi atrauties no kolektīva, tad pirms to izdarīsi, kolektīvs atraus tevi.

Noderīgs idiots

Vairums cilvēku ir tirgzinību vadīts bars, kurš dosies turp, kurp to aicinās reklāma. Reklamē ne tikai zobu pastas, bet arī dzīvesveidu, pasaules skatījumu, labā un sliktā izpratni.

Reklamē ēšanas kultūru, ģērbšanās kultūru, kā arī visu citu, ko dari, nemaz neapzinoties, ka to tavā glāzē iebēra vai ielēja citi ar aprēķinu, ka turpmāk tu viņiem nodrošināsi labu dzīvošanu un iztiku.

Vai tas, ko viņi tavā glāzē iepildīja, ir noderīgs tev? Reti, bet tas viņus neuztrauc. Arī Tevi tas neuztrauc.

Tu esi vajadzīgs tikai, lai tevi varētu izmantot savas labklājības, psiholoģisko alku un politisko mērķu sasniegšanai.

Ja tu izrādies minētajam nederīgs, tad par tevi interese pazūd, kamēr tu reāli neliec šķēršļus minētajām reklāmām. Ja uzdrošināsies ierobežot reklāmu vēlmes, kuras satur arī politiķu intereses, tad tevi ātri savaldīs, bet, ja neviens netīko tevi savaldīt, tas nozīmē, ka patiesi tu ar savu runāšanu vai citām darbībām esi vai nu noderīgs idiots, vai citus neapdraudi.

Runcis Leopolds aicināja dzīvot draudzīgi, ieklausies...

Video ir šeit:

https://youtu.be/9YCHPVYzdSY

Novērtē šo rakstu:

0
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

20

Kas tā par Rīgas domes ēku bez progresa simbola – varavīksnes karoga!

FotoRīgas domes priekšsēdētāja Rīgas domes priekšsēdētājam Vilnim Ķirsim – aicinājums izkārt varavīksnes karogu pie Rīgas rātsnama no 6. jūnija līdz 15. jūnijam.
Lasīt visu...

21

Eiropas Parlamenta vēlēšanas nāk ar uzlabotu vēlēšanu likumu un jaunām iespējām nobalsot

FotoAr katrām jaunām vēlēšanām tiek mazliet pilnveidotas un atvieglotas iespējas nobalsot — Eiropas Parlamenta vēlēšanas jūnija sākumā nav izņēmums. Lasām likumu un aplūkojam, kādas jaunas iespējas un ērtības šogad ieviestas nobalsošanā.
Lasīt visu...

6

Latvijas Televīzija kā pēdējais krievu valodas bastions?

FotoLaikā, kad skolas pāriet uz mācībām tikai latviski, kad atsakāmies no krievu valodas kā otrās svešvalodas, kad pat Latvijā dzīvojošajiem Krievijas pilsoņiem jāpierāda savas latviešu valodas zināšanas, Latvijas Televīzija (LTV) kā tāds atpakaļrāpulis nākusi klajā ar paziņojumu, ka Eiropas Parlamenta priekšvēlēšanu debates tā rīkos arī krievu valodā!
Lasīt visu...

18

Ne prātā mums nenāk atcelt debates Krievijas valsts valodā

FotoLatvijas Televīzijas Redakcionālā padome šobrīd neizskata iespēju atcelt plānotās RUS.LSM Eiropas Parlamenta priekšvēlēšanu debates.
Lasīt visu...

6

Priekšvēlēšanu debatēm jābūt valsts valodā

FotoŅemot vērā sabiedrībā aktualizēto diskusiju par priekšvēlēšanu debašu organizēšanu krievu valodā, partiju apvienība Jaunā Vienotība uzsver, ka īpaši kopš Krievijas brutālā iebrukuma Ukrainā ar Latvijas medijiem ir jākumunicē Latvijas valsts oficiālajā – latviešu – valodā. Arī Eiropas Parlamenta priekšvēlēšanu laikā diskusijām medijos jābūt tikai valsts valodā, tādēļ politisko partiju apvienības Jaunā Vienotība pārstāvji nepiedalīsies priekšvēlēšanu debatēs un raidījumos, kas notiks krievu valodā.
Lasīt visu...

21

Aicinām kritiski vērtēt Tieslietu ministrijas bez sociālo partneru iesaistes un visu ieinteresēto personu informēšanas izstrādāto likumprojektu

FotoSaeimas 2024. gada 16. maija darba kārtībā izskatīšanai otrajā lasījumā ir iekļauts likumprojekts Grozījumi likumā “Par atjaunotā Latvijas Republikas 1937. gada Civillikuma ievada, mantojuma tiesību un lietu tiesību daļas spēkā stāšanās laiku un piemērošanas kārtību” (565/Lp14). Likumprojekts Saeimā iesniegts 2024. gada 17. aprīlī un pirmajā lasījumā izskatīts jau nākamajā dienā. Lai arī likumprojekts skar aptuveni 300 tūkstošus iedzīvotājus, viņu viedoklis tāpat kā vairākos Satversmes tiesas spriedumos izteiktās atziņas un ekspertu brīdinājumi ir ignorēts.
Lasīt visu...

21

Eiropas Parlamenta priekšvēlēšanu debates Latvijā drīkst notikt tikai valsts valodā – latviešu valodā

FotoKomentējot publiski pieejamo informāciju – Latvijas Televīzija 2024. gada 3., 4., 5. un 6. jūnijā ir paredzējusi Eiropas Parlamenta deputātu kandidātu debates rīkot krievu valodā – Latviešu valodas aģentūra izsaka skaidru nosodījumu, vēršot atbildīgo personu un sabiedrības uzmanību, ka šāda rīcība ir pretrunā gan ar Satversmē nostiprināto valsts valodas statusu, gan ar Valsts valodas likumu. Eiropas Savienībā tiek īstenota daudzvalodība – ir 24 oficiālās valodas, tostarp latviešu valoda.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Krievvalodīgo debašu iecere savā būtībā ir pretrunā ar Satversmē nostiprināto valsts valodas statusu un tās lomu sabiedrības integrācijā

Par Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (attēlā –...

Foto

Aicinu noskaidrot un saukt pie atbildības tos, kuri pieļauj un veicina krievu valodas kā „de facto” otras valsts valodas nostiprināšanu

Ņemot vērā, ka Latvijas Republikas Satversmes...

Foto

Kur pazuduši lauksaimnieku protesti?

Bloķētas lidostas, lielceļi, ostas un tūkstošiem traktoru Berlīnē. Bloķēti ceļi Polijā, degošas riepas un pārrautas barikādes Briselē. Tonnām uz ceļa izbērtu tomātu...

Foto

Briselē nopelnīt jaunam “Nikon” jeb cinisma augstākā pakāpe Anša Pūpola izpildījumā

7. maijā Latvijas publisko telpu pāršalca ziņa, ka Daces Melbārdes vietu Eiropas Parlamentā (EP) ieņems...

Foto

Vai “Jaunā Vienotība” spēj sev un citiem atzīt, ka stulbi sanāca?

Esat kādreiz mēģinājuši stiept gumiju? Pašlaik vadošā partija ar to nodarbojas. Vērojot viņus, atdarinot vai...

Foto

Pirms 150 gadiem dzimis demokrāts un tiesībnieks ar dzejnieka sirdi Miķelis Valters

“Viņu uzskata par pirmo latvieti, kurš 1903. gadā žurnāla "Proletāriets" rakstā "Patvaldību nost! Krieviju...

Foto

Vēsturiskas precizitātes labad 4. maijs tomēr būtu atkal jānosauc par “Latvijas Republikas neatkarības deklarācijas pieņemšanas dienu”

Komentāru rakstu 5. maija pēcpusdienā. Ir svētdiena. Šonedēļ sanākušas trīs...

Foto

Latvijas otrā dzimšanas diena: kā mums ir veicies?

Manā skatījumā 4.maijs ir Latvijas otrā dzimšanas diena. Un ne tikai svinīgā ziņā, bet arī tajā, kā to...

Foto

Nolikt ziedus nepareizā vietā – tas mūsdienu Latvijas PSR ir noziegums!

Valsts policijas Latgales reģiona pārvaldes Ziemeļlatgales iecirknis no 15. marta līdz 14. aprīlim piefiksējis trīs...

Foto

Par varu

Kad sapulces telpā ienāk starojoša sieviete un visi vīrieši uz mirkli pazaudē domas pavedienu, vai šai sievietei kāds pie durvīm piešķīra varu tā izrīkoties?...

Foto

Dažas pārdomas Edgara Kauliņa dzimšanas dienā

Aprit gadskārta, kopš dzimis viens no mūsu novada cilvēkiem, kas ne tikai atstājis daudzus nostāstus par sevi, bet arī izraisījis...

Foto

Vai esam ceļā uz “Baltijas tīģera” stāstu? Izskatās - būs jāpagaida

Man bija gods piedalīties smalkā politekonomiskās elites pasākumā (ar stilīgu nosaukumu LaSER vai “lāzers”), kur...

Foto

Cik stabila ir Evikas Siliņas koalīcija? 8 no 10 stabila

Cik stabila ir Evikas Siliņas koalīcija? Es teiktu 8 no 10 stabila, jo…  Jaunā Vienotība (JV) ir atdevusi...

Foto

Jūs smiesieties, bet neko ticamāku mēs nespējām sacerēt

Politisko partiju apvienība Jaunā Vienotība vēršas Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojā (turpmāk KNAB) ar iesniegumu par slēptās priekšvēlēšanu aģitācijas vēršanu...

Foto

Zog, acīs skatīdamies, bet stāsta, ka tas visvairāk ir vajadzīgs pašiem apzagtajiem

Jampadracis ap Lucavsalas ežiem un futbola stadionu parādīja, cik dīvainā Latvijā mēs dzīvojam. Turklāt...

Foto

Cīņā pret nomelnošanu un nevajadzīgām intrigām – Mūzikas akadēmijas skandāla aizkulises

Vēlos padalīties ar sajūtām un lieliem novērojumiem par to, kas notiek, - par reālo situāciju...

Foto

Krievijas aktivitātes var uzskatīt par šokējoši efektīvām, un Latvijas „sabiedrisko” mediju mērķtiecīgā kampaņa par krievu valodu šobrīd jāskata šajā kontekstā

Drošības eksperti vienbalsīgi norāda uz to,...

Foto

Sankciju patiesais labums: Apvienotā saraksta plāns aizvērt ostas varētu arī nebūt nejaušs

Deklarētais mērķis - atbalsts Ukrainai Latvijas ostu paralizēšanai - šķiet šizofrēnisks, jo kā gan...

Foto

Priekšlikums ir tikai par mūsu nodokļu maksātāju segtajām atlīdzībām

Atsaucoties uz 2024. gada 18. aprīļa publikāciju "Aicinājums valsts amatpersonai Kristovskim: pirms publicēt ziņas par svešām algām,...

Foto

Aicinājums valsts amatpersonai Kristovskim: pirms publicēt ziņas par svešām algām, atklājiet savus ikmēneša ienākumus!

Ģirts Valdis Kristovskis iesniedzis Saeimā priekšlikumu publicēt jebkuras valsts amatpersonas ienākumus ik...

Foto

„Re:Baltica” cenšas izdarīt uz spiedienu uz Sabiedrības integrācijas fondu, tam izvērtējot šīs organizācijas rīcību ar nodokļu maksātāju naudu

Publiskajā telpā tiek apspriesta Re:Baltica projektu vērtēšana, kuri...

Foto

Mazie modulārie kodolreaktori (SMR) – sapņi un realitāte

Igaunija plānojot būvēt divus līdz četrus, savukārt Polija pat 25 mazos kodolreaktorus. Presē bija pārmetumi, ka Latvija atpaliekot...

Foto

“Iekļaujošas valodas ceļvedis” ir valodas manipulācija, kas deformē valodas struktūras un pasaules uztveri

Valsts valodas centra Latviešu valodas ekspertu komisija 2024. gada 10. aprīļa sēdē (protokola...

Foto

Sāga par nogriezto ausi

Domāju, visi, kas mazliet seko notikumiem pasaulē, zina, ka, aizturot aizdomās turamos par terora aktu “Crocus City Hall”, vienam no notvertajiem nogrieza...

Foto

Kad barbari un svoloči, ķengu portāli un vajātāju orda beigs uzbrukt sabiedriskajiem medijiem?

Es zinu, mani bērni, mani jaunie draugi, mani ilggadējie žurnālista ceha biedri, arī...

Foto

No strupceļa uz atdzimšanu

Draugi un domubiedri! Mēs esam nacionālās atdzimšanas priekšvakarā! Un es zinu, ka daudzi šobrīd man nepiekritīs. Tik tiešām – brīžiem šķiet, ka...

Foto

Tabu jautājumi par Latvijas ekonomiku

Pēdējo gandrīz trīsdesmit gadu laikā Latvijas iekšzemes kopprodukts uz vienu iedzīvotāju salīdzināmajās cenās palielinājies vairāk nekā trīs reizes (runa ir par...

Foto

Mediju diskusija Rīgas pilī atsedz līdz šim slēptās problēmas sabiedriskajos medijos

Pirmdien Rīgas pilī notikusī valsts prezidenta Edgara Rinkēviča rosinātā diskusija par sabiedrisko mediju nākotnes attīstību...

Foto

„Sabiedriskie” mediji uzsāk atklātu konfrontāciju ar Latviju

“Latvijas radio” redaktori un citi vadošie publicējuši atklāto vēstuli, kurā gaužas, ka apdraudēta vārda brīvība, ka soctīklos žurnālisti saņem...

Foto

Sabiedriskais medijs, plurālisms un demokrātija

Pirmkārt, mediji nav ceturtā vara, tā ir tā saucamā ceturtā vara. Ieskatāmies Satversmē un redzam, ka mums kā jau demokrātiskā valstī ir trīs...

Foto

Atbalstiet mūsu runas brīvību, liedzot to citiem, kuru viedoklis nav ne pareizs, ne svarīgs!

Pēdējo nedēļu laikā Latvijā ir pastiprinājušās jau agrāk novērotas tendences, kas liecina...

Foto

Prezidenta Makrona paziņojumi paver jaunas politikas iespēju

Jāsaka, ka Francijas prezidenta Makrona pēdējo nedēļu paziņojumi attiecībā uz iespējamo spēku izvietošanu Ukrainā, kā arī vārdu apmaiņa ar...

Foto

Labā un ļaunā saknes

Ādolfs Hitlers, atbildot uz žurnālista jautājumu, kāpēc viņu ievēl arvien vairāk un vairāk cilvēku, atbildēja: "Viņi mani izvēlas, jo kaut kur dziļi...

Foto

Krišjāņa Kariņa Briseles scenārija psiholoģiskā kļūda

Tieši pirms Lieldienu brīvdienām Latvijas politisko dzīvi satricināja vietējas nozīmes polittrīce – no amata atkāpās ārlietu ministrs Krišjānis Kariņš. Tas...

Foto

Nelāgi sanācis IRšiem...

Pirms kāda laiciņa rakstīju, ka abonējamais reklāmas buklets “IR” sācis interesēties par Ogres novadā nodarbinātajiem maniem domubiedriem. Tagad “sensacionālais” raksts beidzot ir iznācis...

Foto

Lieldienas ir labākā atbilde dzīves krīzēm

Lieldienas ir labākā atbilde dzīves krīzēm. Īpaši šobrīd, kad krīžu daudzums pats jau ir pietuvojies krīzes līmenim – politiskā krīze,...

Foto

„Slikto” valodu vaininieki

Krievu valodas noturībā Latvijā vainojami nevis krievi, bet latvieši, un tā ir mūsu, nevis krievu mentalitātes īpašība, kas ar kaimiņu liek runāt viņa...

Foto

Seksuālo attiecību svārsts. Tuvojamies vīriešu ierobežošanas ekstrēmam

Tieslietu ministre Inese Lībiņa-Egnere ir rosinājusi noteikt kriminālatbildību par seksuālu uzmākšanos. “Seksuālā uzmākšanās ir cilvēka cieņas aizskaršana. Tā aptver...

Foto

Nē seksuālai vardarbībai!

Izskatās, ka ejam uz to, ka vīrietis ar sievieti varēs iepazīties un ielaisties tikai tad, ja neviens nav ar citu, ja tas notiek...