Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Tukšā Marsa muca

Lato Lapsa
28.11.2012.
Komentāri (53)

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Var tikai piekrist ļoti daudz kam no tā, ko portālu komentētāju masa pēdējās pāris dienās aizrautīgi ir sarakstījusi saistībā ar Rīgas mēra amatam izvirzīto/izvirzījušos Sarmīti Ēlerti.

Nu, jā, tiešām, gluži kā Tarass Buļba šī kundze pati laikrakstu Diena uzbūvēja un pati arī sagrāva – tik vien paspēja kā pēdējā mirklī, kad viss jau ļodzījās un bruka, zviedriem nopārdot akciju paketi un notīties. Tagad šī kundze, kas, izsakoties, Valda Dombrovska vārdiem, šajā te mediju jomā ir sevi pierādījusi kā „principiālu un spēcīgu vadītāju”, jau ir visnotaļ gatava pasaimniekot jau lielākā – galvaspilsētas mērogā.

Nu, jā, tiešām, līdzšinējā Ēlertes politiskā darbība ir, maigi izsakoties, ne pārāk veiksmīga un īsti neliecina ne par vēlētāju mīlestību, ne par auglīgu darbu, – izsvilpta Saeimas vēlēšanās, apaļa nulle kā kultūras ministre, savukārt par kundzes panākumiem kā premjera ārštata padomniecei nacionālās identitātes, pilsoniskās sabiedrības un integrācijas jautājumos visu izsaka reālā nacionālās (ne)identitātes, (ne)pilsoniskās sabiedrības un (ne)integrācijas aina, kāda nu tā ir mūsu valstī.

Nu, jā, tiešām, kā nu saistībā ar Ēlertes izvirzīšanu/izvirzīšanos neatcerēties Latvijas ceļa un Tautas partijas agonijas sākuma gadus, kaut neviena no šīm partijām tomēr savulaik tik ļoti neignorēja sabiedrības viedokli, lai tik enerģiski un stūrgalvīgi par kāda saraksta pirmo figūru virzītu cilvēku, kas tik uzskatāmi nepatīk ievērojamai šīs pat šīs pašas partijas „klasisko” vēlētāju daļai – par citiem nemaz nerunājot. Lai cik varas apreibināti būtu bijuši tautpartijieši, viņi nekad tomēr nemēģināja savus vēlētājus piespiest, tā sacīt, mīlēt Raini.

Nu, jā, tiešām, tā sauktās „latviešu partijas” nudien ir gatavas izdarīt visu iespējamo, lai tikai latvisko vēlētāju masu sadalītu iespējami sīkākās daļiņās un tā vietā, lai izveidotu vienu sarakstu ar tiešām spēcīgu, kaut varbūt bezpartejisku kandidātu priekšgalā, rosās atspērušās, lai tikai Rīgu atdotu „Ušakovam ar pārējiem krieviem”. Jā, tie jau arī, protams, iekšienē burbuļo, kašķējas un savstarpēji ņemas uz nebēdu, taču personisko politisko interešu nākotnes vārdā spēj vismaz formāli vienoties.

Nu, jā, tiešām, uz visu šo te ainavu raugoties, kā gan nepiekrist diviem portāla Delfi pirmdienas komentētājiem. Vienam, kuram bija divi jautājumi: „1. Kurš idiots izdomāja virzīt Ēlerti mēra amatam? 2. Kurš idiots balsos par Ēlerti mēra amatā?” Un otram, kuram savā ziņā bija jau gatava atbilde: „Tikpat labi viņu var virzīt par pasaules čempioni svarcelšanā. Iznākums tas pats, bet tomēr smieklīgāk...”

Taču nav jau, protams, pasaule tik primitīvi skaidrojama... Noteikti jau „Vienotības” spicei ir sava „fiška” un arī recepte, kā atlikušā pusgada laikā iemīlināt pietiekami lielu rīdzinieku skaitu šajā, atkal premjera vārdiem izsakoties, „spēcīgajā un kompetentajā vadītājā, kura spēj īstenot principus un ideālus, par kuriem iestājas”... Un noteikti jau arī pati Ēlerte, pirms rauties uz jauno amatu, ir rūpīgi un detalizēti izanalizējusi – kas ir viņas stiprās un vājās puses, kas tautai viņā patīk un nepatīk, kādas idejas skandināt un par kādām labāk paklusēt, kādas ir viņas reālās izredzes, un tā tālāk...

Jā, atzīšos – arī es, naivītis, apmēram tā domāju līdz pat otrdienas rītam, kad jaunizceptā mēra kandidāte, intervējoties rīta „praimtaimā” visklausītākajā radiostacijā – Latvijas sabiedriskajā radio, uzstājās ar to, kas jebkurā demokrātijā pēc visiem kritērijiem tiktu uzskatīts par vienu no būtiskākajiem un programmatiskākajiem publiska politiķa vēstījumiem savam vēlētājam. Domāju – un aplauzos.

Ko tad pieredzējusī politiķe, prasmīgā vadītāja, kompetentā speciāliste un ilggadējā dzīvotmācītāja pēc būtības atklāja saviem potenciālajiem vēlētājiem? Uzskaitīsim.

Pirmkārt, to, ka pamatīga gribēšana sēdēt mēra krēslā kundzei ir, bet skaidrības, ko darīt pēc iesēšanās tajā, - nu nekādas. Un ka nav viņai nekādas konkrētas rīcības programmas. Ne tikai kaut kāda detalizēta dokumenta, bet pat aptuvenas sajēgas un skatījuma lielos vilcienos – ko vajadzētu darīt, lai viss būtu labāk.

Otrkārt to, ka kundze joprojām dvēseliski mīt tajos laimīgajos laikos, kad viņai kā Latvijas tobrīd tiešām ietekmīgākā dienas laikraksta vadītājai neviens tā īsti neuzdrīkstējās runāt pretī, lai kādas ar reālo dzīvi nesavienotas blēņas viņa arī kuro reizi paustu, - sak, lai jau bērniņš gūģo, ka tik ar kakām nesāk mētāties...

Treškārt, ka visa kundzes reālā intelektuālā bagāža joprojām sastāv no kaut kad deviņdesmitajos apgūtām frāzēm, kas tiek liktas lietā vietā un nevietā, pat nemēģinot izprast, kas ir tā publika (saukta arī par tautu, kad tas politiķiem izdevīgi), no kuras labvēlības un gatavības uzklausīt ir atkarīga viņas politiskā nākotne.

Ceturtkārt, ka kundze ar saviem četriem nekustamajiem īpašumiem, divgadīgo Audi un vairāk nekā pusmiljonu latu bankā, kas saņemti par savulaik prihvatizēto Dienu, ir fantastiski tāla no vidusmēra rīdzinieka reālās dzīves, – viņa šo rīdzinieku un viņa patiesās vajadzības ne saprot, ne pat vēlas saprast. Viņa zina labāk, kas šim rīdziniekam jāvēlas un jādomā.

Rezultāts tad nu arī bija tieši tāds, kāds nu varēja būt.

Interesanti, piemēram, uz cik roku pirkstiem saskaitāmi tie rīdzinieki, kuriem būtiskāko problēmu vidū ir tas, ka Rīgai, lūk, ēlertesprāt, nav pietiekami skaidras identitātes un arī sadarbība ar Ziemeļeiropu, ak, posts, netiek attīstīta pietiekamā apmērā.

Tāpat patiesi interesanti, ka tieši tās partijas pārstāve, kuras pārstāvji saslēguši neskaitāmus slepenos vagonu, airbaltiku un radaru līgumus, nu visā nopietnībā solās „ieviest pašsaprotamu caurspīdīgumu Rīgas finansēs”.

Un interesanti arīdzan, ka tieši tās partijas pārstāve, kuras pārstāvji vēl nupatās solījās vislielāko vērību pievērst ražošanas attīstībai atpalikušākajos Latvijas reģionos, nu jau bez mazākā mulsuma runā par ražošanas attīstīšanas nepieciešamību ne jau kaut kādā tur nevienam nevajadzīgā Latgalē vai kur citu, bet gan Rīgā.

Savukārt ne uz vienu kaut cik konkrētu un nesaprotamajam rīdziniekam tiešām būtisku jautājumu prasmīgā vadītāja un kompetentā speciāliste atbildēt, kā izrādījās, nav spējīga – un pat nav iespējams īsti saprast, vai tāpēc, ka par šo tēmu neko nejēdz pateikt, vai arī tāpēc, ka no sava pusmiljona bankas konta attāluma vienkārši nesaprot, kā kāds var par kaut ko tādu visā nopietnībā interesēties.

Kamēr mēra kandidāte uz jautājumu par „Ušakova kaķu” likteni kaut kā izmanša atbildēt ar vaimanām par nabaga apcelto Rīgas domes opozīciju, tas vēl ir komiski. Taču, kad mēra kandidātes iespējami lietišķākā atbilde uz atkārtotu jautājumu, kā tad tur īsti būs ar pašreizējās pilsētas varas ieviesto bezmaksas sabiedrisko transportu, skan: „Es atbildēju ļoti konkrēti – atbalsts Rīgas senioriem ir vajadzīgs!” – tad smiekli vairs nenāk.

Ar vārdu sakot, Ušakovs ar visu Saskaņas centru var atviegloti nopūsties, redzot, kā viņam pretī tiek izvirzīta tukša, no Marsa vai kādas citas tālas vietas attransportēta muca, kas atšķirībā no klasiskās pat vēl arī neskan ne skaļi, ne tālu. Savukārt Pīters Pens un Harijs Poters varētu izbrīnā noelsties, noraugoties uz to no realitātes aizvien pieaugošā gaismas gadu skaita attālumā esošo Cūkkārpas Nekurnekadzemi, kurā mīt „Vienotības” spice kopā ar savu Rīgas mēra kandidāti.

Red.piez.: šis viedokļraksts bija publicēts portālā DELFI. Publicējam to arī šeit.

Novērtē šo rakstu:

0
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Iestājamies par tradicionālu ģimeni, mudinām parakstīties pret partnerības institūta ieviešanu

FotoCentrālā vēlēšanu komisija ceturtdien, 16. novembrī izlēma laikā no 2023. gada 7. decembra līdz 2024. gada 5. janvārim rīkot parakstu vākšanu tautas nobalsošanas ierosināšanai par apturētā likumprojekta “Grozījumi Notariāta likumā” atcelšanu.
Lasīt visu...

3

Prasījām kultūrai 66 miljonus, nedabūjām pat trešo daļu, bet papildus piecarpus miljoni mūsu propagandoniem būs!

FotoTikko pieņemtais budžets Kultūras ministrijas atbildībām prioritārajos pasākumos piešķir 17.51 miljonu eiro. Šie atbalsta pasākumi galvenokārt dzēš nozares ugunsgrēkus, kas bijuši redzami gadiem ilgi.
Lasīt visu...

21

Nosodām nevēlamu uzvedību akadēmiskā vidē, jo īpaši attiecībās starp pasniedzēju un studentu

FotoMedijos ir izskanējuši nopietni, pirmšķietami ticami, publiski apgalvojumi par LU Fizikas, matemātikas un optometrijas fakultātes (LU FMOF) pasniedzēja Dmitrija Bočarova nepieņemamām darbībām un seksuālu uzmākšanos attiecībās ar sievietēm, tai skaitā ar nepilngadīgu personu un LU studenti.
Lasīt visu...

21

Dažas pārdomas par Ex-seržanta rakstu “Karš Ukrainā. Vai tiešām strupceļš - un kam?”

FotoRietumeiropa un arvien vairāk arī Centrāleiropa lielākoties joprojām ir Amerikas protektorāts, un šīs valstis atgādina senos vasaļus, tāpēc pats tuvākais amerikāņu uzdevums ir nodrošināt, lai neviena valsts vai valstu kombinācija neiegūtu spēju izraidīt ASV no Eirāzijas vai pat būtiski samazināt tās izšķirošo šķīrējtiesas lomu.
Lasīt visu...

3

Pēc ilgas nolaidības un ākstībām mēs esam sākuši bakstīties ap bumbu patvertņu jautājumu

FotoJautājums par tuvāko drošo vietu militāra apdraudējuma gadījumā joprojām nav atbildēts kopš Krievijas iebrukuma Ukrainā 2022. gada 24. februārī. Kad varēs atbildēt uz šo vienkāršo iedzīvotāja jautājumu, kas ir paveikts līdz šim un kas vēl ir darāms? Šis būs ieskats Rīgas līdz šim paveiktajā.
Lasīt visu...

21

Belēvičs savulaik demisionēja par sīkumu, turpretim Kariņš demisiju pat neapsver

Foto“Atceros tos jocīgos laikus, kad amatpersonas atkāpās sīkumu dēļ. (..) Veselības ministrs Guntis Belēvičs atkāpās tāpēc, ka tika pieķerts ārpusrindas apkalpošanā Onkoloģijas centrā,” piektdien rakstīju savā “Dienas citātā”. Guntis Belēvičs sarunā ar “Neatkarīgo” papildināja redzējumu uz senajiem 2016. gada notikumiem, kuru morālais aspekts šodien kļūst arvien aktuālāks.
Lasīt visu...

21

Par „kapitālā remonta” blaknēm: „Airiston Helmi” un „krievu zemūdeņu bāžu Somijā” piemērs

FotoTā sauktais finanšu sistēmas kapitālais remonts joprojām raisa diskusijas kā Latvijā, tā citās valstīs, kurās tas notika, un tiek meklētas atbildes uz jautājumiem, vai reizēm cēlu mērķu vārdā nav maksāta pārāk dārga cena, bremzēta ekonomikas attīstība, upurēti veiksmīgi strādājoši uzņēmumi, vai nav cietuši cilvēki, kas neko neatļautu nedarīja. Un vai nav bijis arī tā, ka ar "kapitālā remonta" lozungu tika mēģināts sasniegt pavisam citus mērķus, kā arī norakstīt klaju amatpersonu nekompetenci?
Lasīt visu...

6

No Kariņa mācās arī viņa bijusī “labā roka”, tagad - rokas pagarinājums - premjerministre Evika Siliņa

FotoGrūti izvērtēt, vai ārlietu ministra Krišjāņa Kariņa (Jaunā vienotība – JV) “skaidrojumi” par viņa lidināšanos ar privātiem lidaparātiem ir nekaunības, augstprātības, melīguma vai prastas muļķības radīti. Varbūt tur ir viss kopā. Taču simptomātiski ir tas, ka iezīmējas plaisa starp JV līdera un valsts prezidenta pozīcijām.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Bez Stambulas konvencijas Latvijas sievietēm gals klāt, ar Stambulas konvenciju Latvijas sievietes zels un plauks

Diskusijās par Stambulas konvenciju (jeb Eiropas Padomes Konvencija par vardarbības pret...

Foto

Valdība ir uz savas planētas, tauta – uz citas

“Biju pārliecināts, ka mūsu ceļi nekad nekrustosies. Bet, re, valsts svētki ir tas, kas tomēr vieno, kaut...

Foto

Latvijas Televīzija palīdz aizdomās turētajiem apzināti kurināt nacionālo naidu, lai netieši mazinātu vainu slepkavībā

Uzskatu, ka par mana tēva Andra Ļubkas (attēlā) slepkavību aizdomās turētās personas...

Foto

Par “Maximas” traģēdiju: taisnīgs spriedums manā izpratnē būtu inženiera un būvuzņēmuma sodīšana par ēkas sabrukšanu un "Maximas" sodīšana par cilvēku bojāeju

Ar nelabu sajūtu sekoju medijos...

Foto

Vai Latvijā ir pārāk liels publiskais sektors?

ANO 1919. gadā dibinātā Starptautiskā Darba organizācija publicējusi statistiku – 2020. gadā Latvijā aptuveni 29% visu strādājošo bija nodarbināti...

Foto

Tautas pacietības mērs ir izsmelts!

Šis raksts ir pēdējais brīdinājums koloniālajiem pārvaldniekiem Latvijā! Pēdējais brīdinājums viņu pakalpiņiem valdībā un valsts struktūrās. Tautas pacietības mērs ir izsmelts!...

Foto

Nosodām “Vienotības”, “Progresīvo” un ZZS kreisi radikālo partnerību

Saistībā ar jaunās valdības kreisi liberālo kursu vērtību jautājumos, par prioritāti demogrāfiskās krīzes, ekonomiskās stagnācijas, kā arī militāra...

Foto

Aicinām parakstīties par Saeimas atlaišanu

Mēs, Nacionālā savienība “Taisnīgums”, paziņojam, ka esam pievienojušies iniciatīvai par tautas nobalsošanu, lai atlaistu 14. Saeimu....

Foto

Jau tagad „RailBaltica” trūkst sešu miljardu eiro Latvijas posmam

RailBaltica projektam ir visas iespējas kļūt par akmeni kaklā Latvijas budžetam un valsts parādam, jo jau tagad trūkst...

Foto

Šis raksts par Izraēlu un Palestīnu ir īpaši kompentents, jo pirmā līdzautora divi ģimenes locekļi ir strādājuši kibucos, bet otrs ir dzēris košera šņabi un ir „progresīvais”

10. novembrī ASV valsts sekretārs Entonijs Blinkens Izraēlas–Hamās konflikta kontekstā nāca klajā ar paziņojumu, citu lietu starpā atzīmējot, ka “daudz par daudz palestīniešu ir tikuši nogalināti”. Statistika diemžēl ir nepielūdzama – Izraēlas īstenotās blīvi apdzīvotās Gazas bombardēšanā jau ir 11 tūkstoši...

Foto

Uzruna Latvijas Republikas proklamēšanas 105. gadadienai veltītajā svētku koncertā Latvijas Nacionālajā teātrī

Ļoti cienījamā Saeimas priekšsēdētājas kundze! Ļoti cienījamā Ministru prezidentes kundze! Cienījamās dāmas un godātie...

Foto

Tauta nav stulba

Tauta nav stulba. Tautai piemīt veselais saprāts. Tauta to apliecina, kad viņa publiski dzird idejas, kuras sakrīt ar viņas izjusto gudrību....

Foto

Maksātnespējas administrators izsaimnieko atlikušo uzņēmuma mantu

Mēs, maksātnespējīgās AS "Dzintars" kreditori, nolēmām griezties pie valdības vadītājas un atbildīgās ministres ar atklāto vēstuli par samilzušām problēmām, ar...

Foto

Vai Saeima ir jāatlaiž?

Pēdējās dienās daudz dzirdams par rosinājumu atlaist 14. Saeimu. Izskan gan aicinājumi tādā veidā sodīt arvien kreisāko “Jaunās Vienotības” valdību, gan pretēji...

Foto

Mēs, Kozins, Levrence, Bogustova, Pūpola, Raubiško, Austers un vēl virkne citu Iļjiča mazbērnu...

Kopš teroristiskās organizācijas "Hamas" uzbrukuma 2023. gada 7. oktobrī, kura laikā tika veikti...

Foto

„Rail Baltica” finansējuma plūsmai ir jābūt loģiskai un saskaņotai ar būvdarbu gaitu, citādi Putniņa un Pauniņa kungiem būs problēmas

Lai Rail Baltica būvniecība noritētu raiti un efektīvi un...

Foto

Kas ir "mēs"?

Lūdzu zemāko izklāstu neuzskatīt par konservatīvās domas konferences rīkotāju autoritatīvu versiju. Ticu, ka 28. novembrī Demos II sesijā no runātājiem dzirdēsim pavisam citas...

Foto

Biotehnologa fabulas

Cilvēks ir radies no šūnām, viss organisms - āda, miesa, kauli, tauki, muskuļi, orgāni - arī ir veidots no šūnām. Šūnās veidojas arī enerģija,...