Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Latvijā tiesā žurnālistus, kas sadarbojās ar Krievijas portāliem “Sputnik Latvija” un “Baltnews”. Abi portāli ietilpst starptautiskās informācijas aģentūras “Rossiya Segodnya” struktūrā. Aģentūras ģenerāldirektors Dmitrijs Kiseļovs 2014. gadā tika iekļauts Eiropas Savienības sankciju sarakstā.

Uz to arī balstās apsūdzība. Publicējoties “Rossya Segodnya” vietnēs, mēs esot snieguši Kiseļovam “saimniecisko resursu”, kas ir sankciju pārkāpums. Par to ir paredzēta kriminālatbildība: Krimināllikuma 84. pants “Starptautisko organizāciju un Latvijas Republikas noteikto sankciju pārkāpšana”.

Pievēršu lasītāju uzmanību diviem svarīgiem faktiem. Pirmais: šīs lietas ietvaros pret žurnālistiem netiek celtas nekādas apsūdzības, kas būtu saistītas ar rakstu saturu. Otrais: kriminālprocess uzsākts 2020. gadā, kad aģentūra “Rossiya Segodnya” kā juridiska persona nebija zem sankcijām.

Uzskatu, ka šķietamais sankciju pārkāpums ir tikai iegansts vajāšanai, mērķis ir piebeigt vārda brīvību Latvijā.

Ja valdībai un specdienestiem patiešām rūp sankciju pārkāpšana, kāpēc tad tie piever acis uz to, kas notiek saimnieciskajā jomā? Piemēram, enerģētikā?

***

Sākumā nedaudz vispārīgas informācijas.

BRELL tīkls – Baltkrievijas, Krievijas, Igaunijas, Latvijas un Lietuvas energoapgādes loks. Tas nodrošina šo piecu valstu energosistēmu darbošanos sinhronā režīmā.

Vienošanās puses ir šādas kompānijas:

Valsts ražošanas apvienība “Belenergo” (Baltkrievija),

Publiskā akciju sabiedrība “FSK EES” (Krievija),

Akciju sabiedrība “SO EES” (Krievija),

“ELERING AS” (Igaunija),

AS “Augstsprieguma tīkls” (Latvija),

UAB “LITGRID” (Lietuva).

Latvijas atslēgšanās no BRELL tīkla plānota 2025. gadā.

***

Publiskā akciju sabiedrība “FSK EES” – Publiskā akciju sabiedrība “Vienotās energosistēmas federālā tīkla kompānija” (2022. gada oktobrī mainījusi nosaukumu uz Publiskā akciju sabiedrība “Federālā tīkla kompānija - Rosseti”).

2021. gada jūnijā par publiskās akciju sabiedrības “FSK EES” direktoru padomes locekli kļuva Krievijas enerģētikas ministra vietnieks Jevgeņijs Grabčaks. Šeit ir saite uz publikāciju par viņa ievēlēšanu (krievu valodā): https://www.bigpowernews.ru/news/document98642.phtml?ysclid=lh1mids0t7105402799, kā arī direktoru padomes sēdes protokols, kurā viņš piedalās (krievu valodā) https://www.fsk-ees.ru/upload/docs/10012022_protokol_SD_FSK_EES_563.pdf.

Un tagad – uzmanību: 2017. gada 4. augustā Jevgeņijs Grabčaks tika iekļauts ES sankciju sarakstā. Par to, ka nodarbojās ar “Siemens” turbīnu piegādi uz Krimu.

Līdz ar to Latvijas AS “Augstsprieguma tīkls” regulāri sadarbojusies un veikusi finanšu norēķinus ar kompāniju, kuras vadībā ietilpst persona, kas atrodas zem Eiropas sankcijām.

Ir atrodami arī publiski pieejami dokumenti, kas apliecina šo sadarbību. Piemēram, BRELL Energosistēmu komitejas 42. sēdes pārskats (krievu valodā) http://energo-cis.ru/news/42-oe_zasedanie_komiteta/?year=2021&month=10, ar AS “Augstsprieguma tīkls” pārstāvju piedalīšanos. Sēde notika 2021. gada 18. oktobrī, t.i., pēc tam, kad Jevgeņijs Grabčaks tika ievēlēts par publiskās akciju sabiedrības “FSK EES” direktoru padomes locekli.

***

Par vēl vienu Krievijas kompāniju – publisko akciju sabiedrību “Inter RAO”. Tās darbības galvenais virziens ir starptautiskā elektroenerģijas tirdzniecība. Partneris Latvijā ir SIA “INTER RAO Latvia”.

Elektroenerģijas piegāde Latvijā notika līdz 2022. gada 22. maijam. Pēc gada, 2023. gada maijā Saeima pieņēma grozījumus Elektroenerģijas tirgus likumā, kas aizliedz darījumus ar Krieviju un Baltkrieviju.

2022. gada 28. februārī publiskās akciju sabiedrības “Inter RAO” direktoru padomes priekšsēdētājs Igors Sečins tika iekļauts Eiropas Savienības sankciju sarakstā.

Līdz ar to vismaz trīs mēnešu laikā SIA “Inter RAO Latvia” īstenoja komerciālu sadarbību ar uzņēmumu, ko kontrolēja persona no sankciju saraksta.

***

Esmu jau publicējis portālā pietiek.com rakstu https://pietiek.com/raksti/butu_tik_cilveks,_pants_atradisies_latvija_visi_ir_vienlidzigi_likuma_prieksa,_bet_dazi_ir_vienlidzigaki_par_citiem/, kurā rakstīju, ka vajāšana par sankciju pārkāpšanu tiek īstenota selektīvi. Citēšu:

“Tajā pašā 2020. gadā, kad tika uzsākts process pret žurnālistiem, Jūrmalā notika Eiropas čempionāts pludmales volejbolā. Tajā piedalījās  gan Latvijas, gan Krievijas sportisti. Acīmredzami abu valstu volejbola  federācijas cieši sadarbojās savā starpā.

Bet Viskrievijas volejbola federācijas Novērošanas padomes  priekšsēdētājs tak ir – ak, šausmas! – Nikolajs Patruševs. Nevis  propagandists D. Kiseļovs, bet viens no Krievijas politikas veidotāju  šaurā loka. Eiropas Savienības sankciju sarakstā – kopš 2014. gada.

Taču kaut kā neesmu dzirdējis, lai pie Latvijas volejbola federācijas vadītājiem vai sportistiem ar kratīšanu būtu ieradušies Valsts drošības  dienesta darbinieki.”

Analoģiska situācija ir ar Dmitriju Rogozinu. Kopš 2014. gada viņš ir ES sankciju sarakstā, bet tas netraucēja Eiropas Kosmosa aģentūras kontaktiem ar Rogozina vadīto Krievijas valsts korporāciju “Roskosmos”.

Gala secinājums. Individuālās sankcijas pret Krievijas pilsoņiem automātiski netika attiecinātas uz viņu vadītajām valstiskajām, ar valsti cieši saistītajām vai sabiedriskajām struktūrām.

Varbūt Valsts drošības dienests arī gribētu “attiecināt”, bet tas bija pārāk sarežģīti – gan no juridiskā, gan no politiskā viedokļa. Taču žurnālistiem izdarīja izņēmumu. Nu ļoti gribējās, lai viņi beidzot apklustu.

Novērtē šo rakstu:

0
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Ašeradens paziņo, ka grib celt nodokļus, un vēlētāji metas nobalsot par “Jauno Vienotību”: loģika te interesantāka nekā paši vēlēšanu rezultāti

FotoViens no nedaudzajiem negaidītajiem momentiem aizvadītajās vēlēšanās — “Jaunās Vienotības” pārsvars pār Nacionālo apvienību, kaut gan aptaujas konsekventi rādīja pretējo, turklāt tas notika pēc tam, kad JV pārstāvis Arvils Ašeradens informēja sabiedrību par iespēju celt pievienotās vērtības nodokli (PVN).
Lasīt visu...

21

Sabiedrības integrācijas fonds lūdz „Re:Baltica” atmaksāt neatbilstoši iztērētos valsts līdzekļus par radīto saturu svešvalodā

FotoŅemot vērā diskusijas publiskajā telpā par nodibinājuma “Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centrs Re:Baltica” (attēlā - tā pārstāve Inga Spriņģe) projekta “Šķelšanās” vērtēšanu un mediju redakcionālo brīvību, Sabiedrības integrācijas fonds (Fonds) skaidro pieņemto lēmumu. Fonds ir konstatējis, ka projekts nav īstenots atbilstoši konkursa nolikumam, kas paredz veidot saturu latviešu valodā, bet daļēji īstenots svešvalodā. Aktivitātes īstenotas ar piešķirto publisko finansējumu caur Mediju atbalsta fondu (MAF).
Lasīt visu...

12

Es esmu kompetents ne tikai tajā, par ko jūs visi padomājāt!

FotoNesen klausoties ekonomiskās politikas debates par Latvijas Stabilitātes programmu 2024. - 2028.gadam, radās sajūta, ka Saeimas vīri un sievas dzīvo pasaku valstībā. Vairums runātāju kaismīgi klāstīja, kas būtu jādara, bet neviens nerunāja, kas to traucēja paveikt jau, piemēram, pagājušajā gadā.
Lasīt visu...

pietiek_postit

Vieglprātība un nekompetence maksā dārgi

FotoIgauņi racionāli skatās uz „Rail Baltica” savienojumu ar Tallinu un lidostu. "29.maijā ielikts pamatakmens „Rail Baltica” Ülemiste pasažieru terminālim "Linda", kas nodrošinās ērtu tramvaja savienojumu ar Tallinas lidostu, pilsētas centru un ostu. Ülemiste termināla pabeigšana plānota 2028. gadā."
Lasīt visu...

21

Sākot no nodokļu celšanas un beidzot ar Francijas kodolvairoga attiecināšanu uz Baltiju: TOP 3 “interesantākās” idejas no partiju mutēm

FotoPartiju pašslavināšanās gaisotnē soctīklu īsajos formātos tās “aizmirst” paziņot dažādus svarīgus sīkumus, piemēram – kur ņemt naudu savu ideju finansēšanai. Tomēr tajās reizēs, kad saruna ir garāka par pusminūti, sāk parādīties interesantas idejas. Uzmanībai daži momenti, kurus ne katrs lasītājs vienmēr redz.
Lasīt visu...

21

Pārpratumi likumprojekta izstrādes gaitā (viena epizode)

FotoLikumprojektā "Grozījumi Civilprocesa likuma 594. pantā - Ieturējumu apmērs no parādnieka darba samaksas un tai pielīdzinātajiem maksājumiem" tā pirmajā lasījumā Saeima apstiprināja ieturējamu summu 10% no parāddnieka ienākumiem, kas nepārsniedz minimālās algas apmēru neatkarīgi no piedziņas veida. Tātad no minimālās algas 300 EUR mēnesī parādnieka ieturējamā summa sastādītu: 59,74 EUR/mēnesī (aprēķins: 700 - 10,5% Soc.nod. - 500 neapliek.summa - 23% IIN * 10% = 59,74).
Lasīt visu...

21

Eiroparlamenta reitingu līderis “lien bez ziepēm” savam galvenajam politiskajam sāncensim

FotoPiecu mēnešu garumā SKDS aptaujās līderu lomu ieņēmušās Nacionālās apvienības vadošais kandidāts Roberts Zīle nācis klajā ar unikālu atklāsmi: nevis pašu saraksta biedri esot tie labākie, bet gan viņa galvenais politiskais konkurents.
Lasīt visu...

21

Valsts kontrolei vajadzētu izvērtēt, cik pamatoti Sabiedrības integrācijas fonds vairojis „Re:Baltica” darbinieču labklājību un kā valsts šos līdzekļus varētu atgūt

FotoEs jums izstāstīšu kaut ko, ko LTV Ivo Leitāns jums neteica. Un viņš arī to nezina. Mans ģimenes uzņēmums pirms dažiem gadiem ir maksājis naudu portālam Delfi par manu dokumentālo filmu reklāmu. Abas reizes portals Delfi ziņoja saviem lasītājiem, ka ir skatāmas žurnālista Anša Pūpola dokumentālās filmas. Es ticu, ka portāls ļoti rūpīgi seko likumiem, kas aizliedz melīgas reklāmas izplatīšanu.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Parodija par pārbaudi

Ceturtdien Ģenerālprokuratūra izplatīja ļoti savādu paziņojumu, kam it kā bija jānomierina prāti un jāatjauno uzticība politiskajai elitei, bet gluži otrādi – tā ne...

Foto

Lūdz tiesībsargu vērsties Satversmes tiesā par personu ar invaliditāti diskrimināciju

2024. gada 30. maijā Latvijas bezdarbnieku un darba meklētāju interešu aizstāvības biedrības valdes loceklis Raimonds Lejnieks...

Foto

Šoreiz Lembergs uzvar valsti

Centrālajai vēlēšanu komisijai (turpmāk - CVK) ir rakstiski jāatvainojas Aivaram Lembergam par liegumu balsot pašvaldību vēlēšanās, - tā nolēmusi tiesa....

Foto

Nes mieru man, nes mieru dvēselei!

Jau divus gadus publiskajā telpā aktualizēts jautājums par nakts trokšņiem un regulējuma caurumiem, kas liedz rast reālus risinājumus šai problēmai....

Foto

Skumji, ka mūsu “centrālo” mediju rīcība aizvien mazāk atšķiras no kremļa mediju ieradumiem!

Kā top Latvijas Televīzijas (LTV) sižeti? Kāds ir viņu uzmanības fokuss? Divi piemēri....

Foto

„Iznireļi” - obligātā lasāmviela tiem, kas interesējas par politiku un procesiem Latvijā

Brīvdienu maģija – izlasīt kādu grāmatu. Beidzot izlasīju “Iznireļus” - paldies Lato Lapsam: obligātā...

Foto

Nu žēl, ka mums iet garām iespēja pamakšķerēt balsis, debatējot Krievijas valsts valodā

Latvijas Televīzijas (LTV) lēmums nerīkot priekšvēlēšanu debates krievu valodā sabiedrisko mediju portālā rus.lsm...

Foto

Protams, Krievijas valsts valodai ir nozīmīga vieta Latvijas politikā!

Mēs uzskatām, ka aizliegums lietot Latvijas mazākumtautību valodas politiskās diskusijās neveicinātu ne piederības sajūtu Latvijai, ne vārda...

Foto

Latvijas iedzīvotāju cilvēktiesības uz klimata izmaiņu ierobežošanu un dabas daudzveidības saglabāšanu

Pēdējā pusgada laikā Latvijas politiskā vide, sabiedriskie mēdiji, sociālie mediji un portāli pārlieku bieži un...

Foto

Būtu mēs labāk ēduši...

Latvijas Žurnālistu asociācija (asociācija) aicina politiķus atturēties no mediju un žurnālistu diskreditācijas,  apzināti vai neapzināti veidojot nepamatotu viedokli par žurnālistiem, jo īpaši...

Foto

Nē, Somijas politiķus debatēs necepina ne arābu, ne krievu valodā

Latvijas Radio galvenās redaktores Anitas Braunas ieraksts sociālajos tīklos sacēla lielu diskusiju vētru sociālajos tīklos. Viņai...

Foto

Kas tā par Rīgas domes ēku bez progresa simbola – varavīksnes karoga!

Rīgas domes priekšsēdētāja Rīgas domes priekšsēdētājam Vilnim Ķirsim – aicinājums izkārt varavīksnes karogu pie...

Foto

Eiropas Parlamenta vēlēšanas nāk ar uzlabotu vēlēšanu likumu un jaunām iespējām nobalsot

Ar katrām jaunām vēlēšanām tiek mazliet pilnveidotas un atvieglotas iespējas nobalsot — Eiropas Parlamenta...

Foto

Latvijas Televīzija kā pēdējais krievu valodas bastions?

Laikā, kad skolas pāriet uz mācībām tikai latviski, kad atsakāmies no krievu valodas kā otrās svešvalodas, kad pat Latvijā...

Foto

Ne prātā mums nenāk atcelt debates Krievijas valsts valodā

Latvijas Televīzijas Redakcionālā padome šobrīd neizskata iespēju atcelt plānotās RUS.LSM Eiropas Parlamenta priekšvēlēšanu debates....

Foto

Priekšvēlēšanu debatēm jābūt valsts valodā

Ņemot vērā sabiedrībā aktualizēto diskusiju par priekšvēlēšanu debašu organizēšanu krievu valodā, partiju apvienība Jaunā Vienotība uzsver, ka īpaši kopš Krievijas brutālā...

Foto

Aicinām kritiski vērtēt Tieslietu ministrijas bez sociālo partneru iesaistes un visu ieinteresēto personu informēšanas izstrādāto likumprojektu

Saeimas 2024. gada 16. maija darba kārtībā izskatīšanai otrajā lasījumā...

Foto

Eiropas Parlamenta priekšvēlēšanu debates Latvijā drīkst notikt tikai valsts valodā – latviešu valodā

Komentējot publiski pieejamo informāciju – Latvijas Televīzija 2024. gada 3., 4., 5. un...

Foto

Krievvalodīgo debašu iecere savā būtībā ir pretrunā ar Satversmē nostiprināto valsts valodas statusu un tās lomu sabiedrības integrācijā

Par Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (attēlā –...

Foto

Aicinu noskaidrot un saukt pie atbildības tos, kuri pieļauj un veicina krievu valodas kā „de facto” otras valsts valodas nostiprināšanu

Ņemot vērā, ka Latvijas Republikas Satversmes...

Foto

Kur pazuduši lauksaimnieku protesti?

Bloķētas lidostas, lielceļi, ostas un tūkstošiem traktoru Berlīnē. Bloķēti ceļi Polijā, degošas riepas un pārrautas barikādes Briselē. Tonnām uz ceļa izbērtu tomātu...

Foto

Briselē nopelnīt jaunam “Nikon” jeb cinisma augstākā pakāpe Anša Pūpola izpildījumā

7. maijā Latvijas publisko telpu pāršalca ziņa, ka Daces Melbārdes vietu Eiropas Parlamentā (EP) ieņems...

Foto

Vai “Jaunā Vienotība” spēj sev un citiem atzīt, ka stulbi sanāca?

Esat kādreiz mēģinājuši stiept gumiju? Pašlaik vadošā partija ar to nodarbojas. Vērojot viņus, atdarinot vai...

Foto

Pirms 150 gadiem dzimis demokrāts un tiesībnieks ar dzejnieka sirdi Miķelis Valters

“Viņu uzskata par pirmo latvieti, kurš 1903. gadā žurnāla "Proletāriets" rakstā "Patvaldību nost! Krieviju...

Foto

Vēsturiskas precizitātes labad 4. maijs tomēr būtu atkal jānosauc par “Latvijas Republikas neatkarības deklarācijas pieņemšanas dienu”

Komentāru rakstu 5. maija pēcpusdienā. Ir svētdiena. Šonedēļ sanākušas trīs...

Foto

Latvijas otrā dzimšanas diena: kā mums ir veicies?

Manā skatījumā 4.maijs ir Latvijas otrā dzimšanas diena. Un ne tikai svinīgā ziņā, bet arī tajā, kā to...

Foto

Nolikt ziedus nepareizā vietā – tas mūsdienu Latvijas PSR ir noziegums!

Valsts policijas Latgales reģiona pārvaldes Ziemeļlatgales iecirknis no 15. marta līdz 14. aprīlim piefiksējis trīs...

Foto

Par varu

Kad sapulces telpā ienāk starojoša sieviete un visi vīrieši uz mirkli pazaudē domas pavedienu, vai šai sievietei kāds pie durvīm piešķīra varu tā izrīkoties?...

Foto

Dažas pārdomas Edgara Kauliņa dzimšanas dienā

Aprit gadskārta, kopš dzimis viens no mūsu novada cilvēkiem, kas ne tikai atstājis daudzus nostāstus par sevi, bet arī izraisījis...

Foto

Vai esam ceļā uz “Baltijas tīģera” stāstu? Izskatās - būs jāpagaida

Man bija gods piedalīties smalkā politekonomiskās elites pasākumā (ar stilīgu nosaukumu LaSER vai “lāzers”), kur...