Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā
Foto

Vai krievs var būt labs?

Leonards Inkins
11.11.2022.
Komentāri (0)

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Pirms gada šāds jautājums šķistu gana jocīgs, bet laiki mainās. Gadījumā, ja zini atbildi uz šo retorisko jautājumu, tad droši vari nelasīt un pievērsties kam citam, bet, ja nezini, tad kopā iedziļinies manās pārdomās.

Uzsveru, atgādinu un aicinu visus gramatikas zinātājus un zinātnisko terminu speciālistus mani nenosodīt un nemācīt, bet koncentrēties uz būtību. Manis minētie, pielietotie un izmantotie termini un apzīmējumi var būt neprecīzi un pat aplami, bet tie ir aplami citādākam pasaules skatījumam un lietu vērtējumam. Šai gadījumā gudrie sapratīs, bet muļķos es neieklausos.

Arī tos, kas ir lasījuši gudras grāmatas, aicinu nemācīt mani, kādi formulējumi ir pareizi jāpielieto un kādas diagnozes jāizmanto, bet mēģiniet saskatīt un saprast būtību un nepiedēvējiet man to, ko neesmu teicis. Ja vari pateikt labāk, tad neviens tev rokas nav sasējis un muti nav aizlīmējis. Dari!

Labs cilvēks

Sākšu ar uzvedinošu jautājumu: kā domā, vai vispār ir labi vai slikti cilvēki? Vai ir labas vai sliktas tautības, vai ir labi vai slikti dzimumi, vai ir labi vai slikti vecumi? Vai minētais patiesībā nav tikai nejaušu faktoru summa un nekas cits?

Kas, mūsuprāt, ir labs cilvēks, un kāds ir slikts. Parasti par labu atzīstam un uzskatām to, kurš mums ir darījis ko patīkamu vai izdevīgu. Tāds mums šķiet labs, bet tas, kurš ir izrādījies mūsu vēlmēm nenoderīgs, – slikts. Tāpēc labs vai slikts ir tikai attieksmes jautājums, bet nebūt ne objektīvs un nemainīgs atzinums par kādu cilvēku, jo cilvēks ir ļoti mainīgs lielums un mūsu vērtējumi arī.

Un vēl. Pasaule nav melnbalta, un ap mums ir daudz dažādu ne tikai pelēkā toņa gradāciju. Ir pavisam slikti cilvēki, ir tikai nedaudz. Tas attiecas arī uz labiem cilvēkiem – ir pavisam labi, ir ne tik labi...

Neiebildīsi taču, ka jebkurš cilvēks savas dzīves laikā kaut reizi ir rīkojies slikti un jebkurš sliktais kaut reizi ir rīkojies labi. Tas lielā mērā ir atkarīgs no prizmas, caur kuru lūkojamies, bet mums taču ir kaut kāds priekšstats par to, kas ir labi un kas slikti. Kas ir pareizi un kas nepareizi, kas saprātīgi un kas nesaprātīgi. Kas ir loģiski un kas neloģiski, kas ir sirsnīgi un kas ir ļauni.

Uzdrošinos apgalvot, ka jebkurš cilvēks savas dzīves laikā ir rīkojies slikti. Vai tas nozīmē, ka šis cilvēks vienmēr un visur rīkojas tikai slikti? Nebūt ne. Tāpat jebkurš cilvēks savas dzīves laikā ir rīkojies labi, pat tas sliktais, bet tas nebūt nenozīmē, ka viņa rīcība vienmēr ir laba.

Un vēl, ja kāds tev apgalvo, ka viņš ir labs, tad tas ir brīdinājums, ka no viņa ir jābēg, jo viņš ar savu labestību tevi var ļoti apdedzināt.

Manuprāt, nav nedz labu, nedz sliktu cilvēku. Vairumā gadījumu cilvēka rīcību nosaka apstākļi, iespējas, kā arī apziņa un zemapziņa. Zemapziņā ir paslēpts tas, kas cilvēkam vienmēr ir līdzi, bet apziņā atrodas tas, kā cilvēks vēlas, lai viņu redz citi, tas, kā cilvēks sevi pasniedz citiem.

Kā domā, kāpēc dvēselei ir dots ķermenis? Ķermeņa esībai ir tikai viens nolūks, lai ar prātu un apziņu, kas mājo ķermenī, mainītu zemapziņu, jo tas, kas atrodas zemapziņā, jau arī ir šīs cilvēka dvēseles stāvoklis, nevis tas, ko mums ļauts saskatīt un ko ir koriģējusi apziņa un prāts. Vēl to dēvē par dvēseles stāvokli. Prāts ir sirds instruments, bet ķermenis ir dvēseles dakteris.

Tad, kad ķermeņa vairs nav, tad nav iespējama arī dvēseles stāvokļa mainīšana, jo nav vairs tam nepieciešamā instrumenta – ķermeņa, bet šis instruments ir pieejams tikai ļoti īsu ķermeņa dzīves laiku, bet dvēsele dzīvo mūžīgi.

Ar ķermeņa palīdzību cilvēkam ir dota iespēja zemapziņā mītošās vēlmes un tieksmes ierobežot, izskaust vai tieši otrādi stiprināt. Kad ķermeņa nav, tad notiek tikai tas, ko vēlas dvēsele, un tā bieži vēlas ne to labāko un patīkamāko.

Prāta konstrukcija

Dienot padomju armijā, kādu laiku atrados kara hospitālī Kalugā. Tur novēroju tādu ainu. Mēs, vairāki «pacienti», sēžot gaitenī, tērzējām par mums svarīgām lietām. Pavērās vannas istabas durvis, un pa tām mēģināja izspraukties kāds uz kruķiem. Tai pašā brīdī gaiteņa galā no kabineta iznāca ārsts, viņš uz brīdi piestāja un lūkojās mūsu virzienā.

Man blakus sēdošais, no Baku iesauktais ātri noreaģēja uz radušos situāciju un lika ārstam domāt par viņu kā par labu, izpalīdzīgu un atsaucīgu cilvēku, bet, ja ārsts par tevi labi domā, tas nozīmē, ka tevi labāk ārstēs un izrakstā būs arī tas, kas tev atvieglos turpmāko dienestu.

Viņš strauji pielēca kājās, atvēra plaši vannas istabas durvis un, satvēris aiz elkoņa kruķu īpašnieku, palīdzēja tam izkļūt no vannas istabas, un laipni pavadīja to līdz palātas durvīm.

Šī aina bija zibenīgā ātrumā sagudrota un izrādīta luga ārstam. Tā bija prāta konstrukcija, nevis dvēseles vai zemapziņas aicinājums. Patiesībā, ja nebūtu gaitenī iznācis ārsts, kareivis turpinātu sēdēt un ļautu tam, kurš bija uz «trim kājām», pašam tikt galā.

Nenoliedzami, ka tā bija apziņas konstruēta uzvedība, kura neatbilda viņa dvēseles stāvoklim, bet nenoliedzami ir arī tas, ka, ja kāds par kādu ilgi izliekas, viņš nedaudz par tādu arī kļūst. Izlikšanās kļūs par ieradumu. Ir kaitīgi ieradumi un ne tik kaitīgi...

Tas, kurš jau pieradis lēkt uz «trim kājām», uzreiz nepratīs skriet un droši iet uz divām. Pamēģini kādu mēnesi patēlot, ka esi klibs. Brīdī, kad vairs nebūs jāizliekas, pieklibošana saglabāsies, un atkal būs jāmācās pareizi staigāt.

Mūziķi to sauc par aplikatūru, tas ir - ar kuru pirkstu, kas un kā ir jādara, kurš taustiņš jāspiež vai kura stīga jārausta. Tas pats attiecas arī uz datorlietotājiem. Ja iemācīsies un pieradīsi spiest taustiņus nepareizi (katram pirkstam ir jāspiež tam paredzētais taustiņš, nevis kā liekas ērtāk), tad vēlāk iemācīties ātri un, uz tastatūru neskatoties, rakstīt būs ļoti grūti un vairumā gadījumu tik grūti, ka cilvēks tam atmetīs ar roku un turpinās bakstīt ar vienu vai diviem pirkstiem.

To sauc par muskuļu darbības atmiņu, līdzīgi notiek ar cilvēka apziņu un zemapziņu.

 Ja sēklu sēj auglīgā augsnē, pastāv liela varbūtība, ka tā iesakņosies un dos ražu, bet, ja neauglīgā, tad tā nedīgs. Propaganda, lai kāda tā nebūtu, darbojas līdzīgi. Austrumos ir teiciens, ka, lai cik reizes tu neteiktu – halva, no tā mutē salduma garša neradīsies. Garšas kārpiņām ir jābūt gatavām imitēt neesošas garšas, tad «halvas» propaganda darbosies, un cilvēki būs labsajūtā pat bez reālas halvas.

Tas ir vienkāršs piemērs daudz dziļākiem procesiem, kad apziņa un prāts tiek aizbīdīti un apziņas vietā ieperinās zemapziņa un tajā mītošās zemiskās tieksmes.

Okupantu valoda

Par zemapziņas esību, par to, kas tur mīt, var viegli pārliecināties gadījumos, kad āmurs netrāpa pa naglas galvu, bet pa pirkstu, - tad pirmā reakcija ir tā, kas nāk no zemapziņas, un prāta vai apziņas reakcija atnāk novēloti, sakot - nu taču nevajadzēja tā teikt, vajadzēja savaldīties, un nevajadzēja izmantot tādus vārdus, bet tā ir novēlota apziņas spriedelēšana, bet tas, kas atrodas zemapziņā, ir ātrāks.

Atceries taču slaveno filmu par Otro pasaules karu, kur padomju spiedze – radiste nodeva sevi dzemdībās, krieviski saucot un piesaucot savu māti..

Arī es esmu kādu laiku domājis, ka krievi - tā ir viena tauta no daudzām, kurā ir gan labi un sirsnīgi cilvēki, ir arī slikti un ļauni. Tā domājot, man radās daži papildu jautājumi par krieviem un ne tikai.

Piemēram, nopietni iedziļinājos dažādu reliģiju būtībā, saturā un to izcelsmē. Vai tām ir ārpuszemes izcelsme, vai arī tās ir tikai cilvēka fantāzijas auglis.

Aizdomājos, kāpēc mēs, manā jaunībā, sadzīvē nerunājām, ka iesim dienēt padomju armijā vai dienējām. Nē, mēs teicām: iesim krievos, es biju krievos. Vai tas nozīmē, ka uz diviem vai trim gadiem mēs mainījām tautību, vairs nebijām latvieši? Un citi, kurus arī iesauca dienēt, arī kļuva par krieviem?

Tad nonācu pie atziņas, kāpēc kristietība, lai kā to izplatītu, aģitētu un praktizētu, nekļuva par savējo Indijā. Arī mātes Terēzes pašaizliedzīgais darbs šai ziņā neko nemainīja.

Tā notika vai tā nenotika tāpēc, ka, vienalga, ko sludina reliģija un kā to praktizē, tā Indijā vispirms ir okupantu reliģija. Un līdzīgi notika un notiek vēl šodien ne tikai Indijā, bet daļēji pat Latvijā.

Krievu valoda Latvijā un citās krievu okupētās teritorijās no vienas no pasaules valodām pārtapa par okupantu valodu, tāpēc tā Latvijas gadījumā nav vienā rindā liekama ar citām svešvalodām. Tā ir īpaša – tā ir okupantu valoda. Ja nav pieņemama okupācija, tad nevar būt pieņemama okupantu valoda un okupantu kultūra.

Attīstot šīs pārdomas un secinājumus, nonācu līdz tam, ko tu šobrīd lasi.

Kāpēc labs krievs nav iespējams principā? Šoreiz «krievs» un «labs» nav zinātnisks termins, bet tikai māksliniecisks paskaidrošanas, apzīmēšanas un skaidrošanas jēdziens. Precizējot virsrakstu «Vai krievs var būt labs», uzsveru, ka runa ir par tiem - viņiem pat pasē var pat būt rakstīta cita tautība -, kuriem zemapziņa ir ņēmusi virsroku pār apziņu. Tas var būt arī ar ļoti latvisku uzvārdu apdāvināts «vates galva» gadījumā, ja ar viņu ir notikuši līdzīgi procesi.

Cilvēks sadzīvē pie galda bieži ir citāds nekā guļamistabā, jo tur virsroku ņem tas, kas ir zemapziņā, bet pie galda – galda kultūra. Arī pēc cilvēka uzvedības tualetē var nekļūdīgi novērtēt viņa kultūras līmeni. Cilvēks ir daudzšķautņains, un mums ir ne viena vien šķautne, kuru mēs nelabprāt rādām citiem.

Zini taču, ka ir cilvēki pūces un cīruļi. Ko darīt, ja apkārtne ir tā iekārtota, ja darba vietā darba laiks neatbilst manam bioloģiskajam ritmam? Ko darīt? Ciest un dzīvot tā, kā darba devējs ir to noteicis. Daudzi cilvēki nemaz nav tik ļauni, kā izliekas, bet, starp vilkiem dzīvojot, jākauc kā vilkam, un otrādi – daudzi cilvēki patiesībā ir labāki, nekā mēs viņus vērtējam un nekā mēs par viņiem domājam. Daudzi patiesībā ir nelietīgāki un daudzi cēlāki, un tas ne vienmēr saskan ar mūsu viedokli par viņiem.

Krievs

Ir apgalvojums (no kura izriet) un pat plaši izplatīts viedoklis, ka putins ir nelietis, ka viņš ir slikts cilvēks, kurš ir ar dažādām viltībām sagrābis varu un liek krieviem darīt to, kas ir pret viņu gribu?

Es uzskatu, ka putins ir tikai собирательное kolektīvo izjūtu kopums un viņš pilda Krievijas pilsoņu vēlmes. Runa ir ne tikai par tiem, kuriem pasē ir rakstīts – krievs, bet arī par tiem, kuri ir burjati un citu tautu Krievijas pilsoņi, kurus dēvējam par vateņiem vai «vates galvām».

Esmu dzirdējis asprātīgu skaidrojumu tam, kāpēc laulāti vīri mēdzot iet «pa kreisi». Tāpēc, ka vīrs esot galva, bet sieva kakls. Uz kurieni kakls galvu pagriež, turp tā arī dodas. Ja kakls ģimenes galvu pagriež citas sievietes virzienā, tad nevajag brīnīties par iznākumu.

 Kā domā, vai putins ir tikai tautas kakls un griež tautu turp, kurp viņš vēlas, vai arī Krievijas pilsoņi ir kakls un groza putinu (galvu) krievu zemapziņā mītošām tieksmēm un noliecēm vēlamā virzienā?

Grozi, kā gribi, bet tas ir jautājums par kolektīvo atbildību. Var jau teikt, ka kakls nav pie vainas un vainīga ir tikai galva, var apgalvot, ka pie visa vainīgs kakls un galvai nav izvēles.

Tomēr pareizā atbilde ir, ka viena pagale nedeg un tās ir kopējas kolektīvas rīcības un vēlmju sekas. Bet, ja ir darbība, tad agri vai vēlu nākas plūkt kopdarbības augļus vai atbildību.

Atbildīga par kopējo rīcību vienmēr ir galva. Pat tais gadījumos, kad kakls to groza turp, kurp vēlas, un galvai atļauju neprasa. Tā esam pieraduši.

Kaut arī uzvaras laurus plūc galva un neveiksmes gadījumā galvu nocērt, bez atbildības kaklam neiztikt. Ja galvu nocirtīs, atradīsies cita galva, jo svēta vieta tukša nemēdz būt, bet vainīgais vienmēr un visur ir kakls un galva ir nolemta lūkoties turp, kurp to griež kakls.

Var apgalvot, ka pie vainas ir propaganda. Jā, zināma ietekme un pat liela loma ir propagandai, bet, lai tā darbotos un nestu augļus, ir jābūt tai paredzētai augsnei, kurā šo sēklu sēt. Kas padarīja šo augsni tik uzņēmīgu, atvērtu un auglīgu pret šo propagandu?

Miljoniem pazemotu padomju dvēseļu nespēja samierināties ar padomju impērijas sabrukšanu. Daudzi pat šī iemesla dēļ gāja bojā, jo nespēja pielāgoties jaunajiem dzīves apstākļiem. To var apzīmēt un definēt kā pazaudētās diženības un varenības zaudēšanas sindromu. Nav vairs lielvalsts, un nav piederības tai, bet kas tu bez piederības kam varenam? Nulle, tāpēc ļoti daudzi padomju pilsoņi un viņu atvases alkst šīs zaudētās varenības, kur pašam nekas nav jādara, ir tikai jābūt vienam no. Ir arī tādi, kuri vēlas vecāko brāli, lai arī viņiem ir piederības sajūtas.

Šis sindroms radās deviņdesmitajos paralēli tam, ka vienlaicīgi ar padomju impērijas izjukšanu padomju pilsoņiem tika iedota brīvība izvēlēties nākotni. Un viņi izvēlējās! Viņi izvēlējās darīt to, kas pat Svētos rakstos ir skaidrots, - ka divas reizes vienā un tai pašā upē ieiet nav iespējams.

Līdz tam bija verdziska piederība, dzimtbūšana, un nu tās vietā atnāca pilsoniskās brīvības un cilvēktiesības. Apstiprinājās tas, ka vergam verga dzīve nepatīk, bet tas ļoti baidās no brīvības, jo verdzībā viņš ir iemācījies izdzīvot un pat dzīvot, bet brīvībai nespēja pielāgoties, nespēja pats domāt, pats secināt, pats vērtēt, pats plānot un, galvenais, pats izdarīt.

Viņi alkst un alka brīnišķīgo pagātni, kaut daudzi no viņiem šo pagātni nav piedzīvojuši un tikai kādā filmā par to redzējuši kādu sižetu. Un tomēr viņi alkst to laiku, kad jau bērnudārzā viņiem teica, kas un kā ir jādara, kas ir labi un kas slikti, kas pareizi un kas nepareizi. Šo jaunākajās klasēs nostiprināja oktobrēnu pulciņš, vēlāk pionieru vadītāji, taure, bungas un soļošana, kas noslēdzās ar dalību komjaunatnē un, ja izrādījies noderīgs, – arī komunistiskās partijas rindās.

Viņi domā tā – vēl vakar no mums visi baidījās, un visi ar mums rēķinājās, un te pēkšņi man jāpārtiek no zilajām «buša kājiņām». Vai tad normāls cilvēks ar tik krasām un tik pazemojošām izmaiņām var samierināties un nealkt revanša? Tā bija tā labvēlīgā augsne, un propagandai atlika tikai parādīt ar pirkstu, kurš vainīgs. Vainīgi izrādījās latvieši, ukraiņi, igauņi un pat amerikāņi.

Tu domā, ka šī propaganda iedarbojās tikai uz krieviem? Tu domā, ka šī labvēlīgā augsne bija tikai Krievijā? Nē, arī uz daļu latviešu. Varbūt ne visa, bet daļa no Maskavā radītās propagandas nostrādāja un ir spēkā vēl šodien arī ārpus Krievijas.

Marksistiskā domāšana

Tev liekas, ka tā ir sena pagātne un tikai? Es tā nedomāju.

Kā to ieraudzīt un pamanīt? Kā par to pārliecināties? Marksistiskais un komunistiskais pasaules skatījums balstās apgalvojumā, ka esot kādas tur šķiras. Valdošās, strādnieku, zemnieku, amatnieku, un katrai šķirai ir savas vajadzības un metodes, kā panākt vēlamo un kā ekspluatēt citas šķiras.

No tā izriet apgalvojums, ka – amerikāņi grib, Amerikai vajag... Patiesībā nav nekādu šķiru, bet gan strādnieki, zemnieki, ražotāji un neražotāji sastāv no indivīdiem, kuriem ir dažādas vajadzības, dažādas noslieces un tieksmes. Tie ir dažādi cilvēki, veci un jauni, gudri un ne tik gudri, veiksmīgi un neveiksmīgi, un nav tādas Amerikas, kura kaut ko grib. Arī ASV sastāv no dažādiem cilvēkiem, dažādām tautībām, rasēm, dažādām reliģijām, un tiem ir ļoti dažādas vajadzības un vēlmes, kā arī dažādas iespējas. Vienīgais, kas vairumam ir kopīgs, ir katram savs un ne viens vien ledusskapis un tālrādis.

Zaudētā varenība un pārestības sajūtas nebija vienīgās, kas šo augsni padarīja auglīgu kremļa propagandai. Liela nozīme bija arī reliģiskai videi. Jā, lielā mērā Krievijā - un ne tikai Krievijā - patiesi reliģisku cilvēku un kopienu praktiski vairs nav, bet ir reliģiskās piederības pagātnes sekas. Šai gadījumā, kad tika sludināts, ka cars ir Dieva vietnieks uz zemes un ka cars tāpat kā Dievs nekļūdās, radās vide, kurā gadsimtiem tika praktizēts, ka kungam vienmēr taisnība, un vēl mongoļu dižās kopējās valsts sekas, kurā galvenā savstarpējo attiecību modeļa īpašība bija – ja es esmu priekšnieks, tad tu esi s…ds, bet, ja tu priekšnieks, tad s…ds, protams, esmu es.

Reliģija veidoja arī ģimenes modeli un arī sabiedrības modeli. Tas viss kopumā radīja to, ko šodien varam vērot un ne tikai vērot, bet arī izbaudīt, kaut šeit baudas piesaukšana ir nevietā. Drīzāk mums nākas izciest.

Kremļa propaganda sasniedza daudzu zemapziņu, tas nostrādāja, un rezultāts ir acīmredzams. Tas noveda pie tā, ka miljoniem cilvēku ir sajukuši prātā jeb, politkorekti runājot, viņi arī ir cilvēki, tikai citādāki...

Šī citādība izpaužas tajā, ka viņiem apziņas vietu ir aizņēmusi zemapziņa. Apziņa ir mirusi un mirstot atbrīvojusi vietu, atbrīvojusi savu dzīves telpu zemapziņai. Nav vairs apziņas, kas apvalda un kontrolē zemapziņu.

Viņi vairs nav spējīgi saprātīgi un adekvāti domāt un rīkoties, viņu rīcību nosaka nevis apziņa, bet zemapziņā mītošās tieksmes.

Ir tapis agresīva naida pilnu, visus neieredzošu, asiņu un nāvju alkstošu, kā arī atriebības kāres pārņemtu radījumu kopums, kuri vēlas uzbrukt visiem un nogalināt iespējams, ka visus. Arī savējo viņiem nav žēl.

Tas nebūt nenozīmē, ka viņi ir vienoti un draudzīgi. Nē, viņi arī ir dažādi – bieži cits citu neieredz, bet viņus vieno tas, ka viņiem saprāta vietā ir iemājojusi zemapziņa un tā diktē uzvedību un spēles noteikumus. Tas ir kā odžu mudžeklis, kur, cita citai dzeļot, viņas šņāc un rīvējas vienā kamolā.

Tā ir briesmīga diagnoze, bet, izliekoties, ka tas tā nav, briesmas kļūs vēl nāvējošākas.

«Jūs odžu dzimums,

kā jūs varat labu runāt,

paši ļauni būdami?

Jo no sirds pilnības mute runā.»

Mateja 12:34

Noklausīties var šeit:

https://www.youtube.com/watch?v=DkcWS5BpaO8&t=371s

Novērtē šo rakstu:

0
1

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Ašeradens paziņo, ka grib celt nodokļus, un vēlētāji metas nobalsot par “Jauno Vienotību”: loģika te interesantāka nekā paši vēlēšanu rezultāti

FotoViens no nedaudzajiem negaidītajiem momentiem aizvadītajās vēlēšanās — “Jaunās Vienotības” pārsvars pār Nacionālo apvienību, kaut gan aptaujas konsekventi rādīja pretējo, turklāt tas notika pēc tam, kad JV pārstāvis Arvils Ašeradens informēja sabiedrību par iespēju celt pievienotās vērtības nodokli (PVN).
Lasīt visu...

21

Sabiedrības integrācijas fonds lūdz „Re:Baltica” atmaksāt neatbilstoši iztērētos valsts līdzekļus par radīto saturu svešvalodā

FotoŅemot vērā diskusijas publiskajā telpā par nodibinājuma “Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centrs Re:Baltica” (attēlā - tā pārstāve Inga Spriņģe) projekta “Šķelšanās” vērtēšanu un mediju redakcionālo brīvību, Sabiedrības integrācijas fonds (Fonds) skaidro pieņemto lēmumu. Fonds ir konstatējis, ka projekts nav īstenots atbilstoši konkursa nolikumam, kas paredz veidot saturu latviešu valodā, bet daļēji īstenots svešvalodā. Aktivitātes īstenotas ar piešķirto publisko finansējumu caur Mediju atbalsta fondu (MAF).
Lasīt visu...

12

Es esmu kompetents ne tikai tajā, par ko jūs visi padomājāt!

FotoNesen klausoties ekonomiskās politikas debates par Latvijas Stabilitātes programmu 2024. - 2028.gadam, radās sajūta, ka Saeimas vīri un sievas dzīvo pasaku valstībā. Vairums runātāju kaismīgi klāstīja, kas būtu jādara, bet neviens nerunāja, kas to traucēja paveikt jau, piemēram, pagājušajā gadā.
Lasīt visu...

pietiek_postit

Vieglprātība un nekompetence maksā dārgi

FotoIgauņi racionāli skatās uz „Rail Baltica” savienojumu ar Tallinu un lidostu. "29.maijā ielikts pamatakmens „Rail Baltica” Ülemiste pasažieru terminālim "Linda", kas nodrošinās ērtu tramvaja savienojumu ar Tallinas lidostu, pilsētas centru un ostu. Ülemiste termināla pabeigšana plānota 2028. gadā."
Lasīt visu...

21

Sākot no nodokļu celšanas un beidzot ar Francijas kodolvairoga attiecināšanu uz Baltiju: TOP 3 “interesantākās” idejas no partiju mutēm

FotoPartiju pašslavināšanās gaisotnē soctīklu īsajos formātos tās “aizmirst” paziņot dažādus svarīgus sīkumus, piemēram – kur ņemt naudu savu ideju finansēšanai. Tomēr tajās reizēs, kad saruna ir garāka par pusminūti, sāk parādīties interesantas idejas. Uzmanībai daži momenti, kurus ne katrs lasītājs vienmēr redz.
Lasīt visu...

21

Pārpratumi likumprojekta izstrādes gaitā (viena epizode)

FotoLikumprojektā "Grozījumi Civilprocesa likuma 594. pantā - Ieturējumu apmērs no parādnieka darba samaksas un tai pielīdzinātajiem maksājumiem" tā pirmajā lasījumā Saeima apstiprināja ieturējamu summu 10% no parāddnieka ienākumiem, kas nepārsniedz minimālās algas apmēru neatkarīgi no piedziņas veida. Tātad no minimālās algas 300 EUR mēnesī parādnieka ieturējamā summa sastādītu: 59,74 EUR/mēnesī (aprēķins: 700 - 10,5% Soc.nod. - 500 neapliek.summa - 23% IIN * 10% = 59,74).
Lasīt visu...

21

Eiroparlamenta reitingu līderis “lien bez ziepēm” savam galvenajam politiskajam sāncensim

FotoPiecu mēnešu garumā SKDS aptaujās līderu lomu ieņēmušās Nacionālās apvienības vadošais kandidāts Roberts Zīle nācis klajā ar unikālu atklāsmi: nevis pašu saraksta biedri esot tie labākie, bet gan viņa galvenais politiskais konkurents.
Lasīt visu...

21

Valsts kontrolei vajadzētu izvērtēt, cik pamatoti Sabiedrības integrācijas fonds vairojis „Re:Baltica” darbinieču labklājību un kā valsts šos līdzekļus varētu atgūt

FotoEs jums izstāstīšu kaut ko, ko LTV Ivo Leitāns jums neteica. Un viņš arī to nezina. Mans ģimenes uzņēmums pirms dažiem gadiem ir maksājis naudu portālam Delfi par manu dokumentālo filmu reklāmu. Abas reizes portals Delfi ziņoja saviem lasītājiem, ka ir skatāmas žurnālista Anša Pūpola dokumentālās filmas. Es ticu, ka portāls ļoti rūpīgi seko likumiem, kas aizliedz melīgas reklāmas izplatīšanu.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Parodija par pārbaudi

Ceturtdien Ģenerālprokuratūra izplatīja ļoti savādu paziņojumu, kam it kā bija jānomierina prāti un jāatjauno uzticība politiskajai elitei, bet gluži otrādi – tā ne...

Foto

Lūdz tiesībsargu vērsties Satversmes tiesā par personu ar invaliditāti diskrimināciju

2024. gada 30. maijā Latvijas bezdarbnieku un darba meklētāju interešu aizstāvības biedrības valdes loceklis Raimonds Lejnieks...

Foto

Šoreiz Lembergs uzvar valsti

Centrālajai vēlēšanu komisijai (turpmāk - CVK) ir rakstiski jāatvainojas Aivaram Lembergam par liegumu balsot pašvaldību vēlēšanās, - tā nolēmusi tiesa....

Foto

Nes mieru man, nes mieru dvēselei!

Jau divus gadus publiskajā telpā aktualizēts jautājums par nakts trokšņiem un regulējuma caurumiem, kas liedz rast reālus risinājumus šai problēmai....

Foto

Skumji, ka mūsu “centrālo” mediju rīcība aizvien mazāk atšķiras no kremļa mediju ieradumiem!

Kā top Latvijas Televīzijas (LTV) sižeti? Kāds ir viņu uzmanības fokuss? Divi piemēri....

Foto

„Iznireļi” - obligātā lasāmviela tiem, kas interesējas par politiku un procesiem Latvijā

Brīvdienu maģija – izlasīt kādu grāmatu. Beidzot izlasīju “Iznireļus” - paldies Lato Lapsam: obligātā...

Foto

Nu žēl, ka mums iet garām iespēja pamakšķerēt balsis, debatējot Krievijas valsts valodā

Latvijas Televīzijas (LTV) lēmums nerīkot priekšvēlēšanu debates krievu valodā sabiedrisko mediju portālā rus.lsm...

Foto

Protams, Krievijas valsts valodai ir nozīmīga vieta Latvijas politikā!

Mēs uzskatām, ka aizliegums lietot Latvijas mazākumtautību valodas politiskās diskusijās neveicinātu ne piederības sajūtu Latvijai, ne vārda...

Foto

Latvijas iedzīvotāju cilvēktiesības uz klimata izmaiņu ierobežošanu un dabas daudzveidības saglabāšanu

Pēdējā pusgada laikā Latvijas politiskā vide, sabiedriskie mēdiji, sociālie mediji un portāli pārlieku bieži un...

Foto

Būtu mēs labāk ēduši...

Latvijas Žurnālistu asociācija (asociācija) aicina politiķus atturēties no mediju un žurnālistu diskreditācijas,  apzināti vai neapzināti veidojot nepamatotu viedokli par žurnālistiem, jo īpaši...

Foto

Nē, Somijas politiķus debatēs necepina ne arābu, ne krievu valodā

Latvijas Radio galvenās redaktores Anitas Braunas ieraksts sociālajos tīklos sacēla lielu diskusiju vētru sociālajos tīklos. Viņai...

Foto

Kas tā par Rīgas domes ēku bez progresa simbola – varavīksnes karoga!

Rīgas domes priekšsēdētāja Rīgas domes priekšsēdētājam Vilnim Ķirsim – aicinājums izkārt varavīksnes karogu pie...

Foto

Eiropas Parlamenta vēlēšanas nāk ar uzlabotu vēlēšanu likumu un jaunām iespējām nobalsot

Ar katrām jaunām vēlēšanām tiek mazliet pilnveidotas un atvieglotas iespējas nobalsot — Eiropas Parlamenta...

Foto

Latvijas Televīzija kā pēdējais krievu valodas bastions?

Laikā, kad skolas pāriet uz mācībām tikai latviski, kad atsakāmies no krievu valodas kā otrās svešvalodas, kad pat Latvijā...

Foto

Ne prātā mums nenāk atcelt debates Krievijas valsts valodā

Latvijas Televīzijas Redakcionālā padome šobrīd neizskata iespēju atcelt plānotās RUS.LSM Eiropas Parlamenta priekšvēlēšanu debates....

Foto

Priekšvēlēšanu debatēm jābūt valsts valodā

Ņemot vērā sabiedrībā aktualizēto diskusiju par priekšvēlēšanu debašu organizēšanu krievu valodā, partiju apvienība Jaunā Vienotība uzsver, ka īpaši kopš Krievijas brutālā...

Foto

Aicinām kritiski vērtēt Tieslietu ministrijas bez sociālo partneru iesaistes un visu ieinteresēto personu informēšanas izstrādāto likumprojektu

Saeimas 2024. gada 16. maija darba kārtībā izskatīšanai otrajā lasījumā...

Foto

Eiropas Parlamenta priekšvēlēšanu debates Latvijā drīkst notikt tikai valsts valodā – latviešu valodā

Komentējot publiski pieejamo informāciju – Latvijas Televīzija 2024. gada 3., 4., 5. un...

Foto

Krievvalodīgo debašu iecere savā būtībā ir pretrunā ar Satversmē nostiprināto valsts valodas statusu un tās lomu sabiedrības integrācijā

Par Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (attēlā –...

Foto

Aicinu noskaidrot un saukt pie atbildības tos, kuri pieļauj un veicina krievu valodas kā „de facto” otras valsts valodas nostiprināšanu

Ņemot vērā, ka Latvijas Republikas Satversmes...

Foto

Kur pazuduši lauksaimnieku protesti?

Bloķētas lidostas, lielceļi, ostas un tūkstošiem traktoru Berlīnē. Bloķēti ceļi Polijā, degošas riepas un pārrautas barikādes Briselē. Tonnām uz ceļa izbērtu tomātu...

Foto

Briselē nopelnīt jaunam “Nikon” jeb cinisma augstākā pakāpe Anša Pūpola izpildījumā

7. maijā Latvijas publisko telpu pāršalca ziņa, ka Daces Melbārdes vietu Eiropas Parlamentā (EP) ieņems...

Foto

Vai “Jaunā Vienotība” spēj sev un citiem atzīt, ka stulbi sanāca?

Esat kādreiz mēģinājuši stiept gumiju? Pašlaik vadošā partija ar to nodarbojas. Vērojot viņus, atdarinot vai...

Foto

Pirms 150 gadiem dzimis demokrāts un tiesībnieks ar dzejnieka sirdi Miķelis Valters

“Viņu uzskata par pirmo latvieti, kurš 1903. gadā žurnāla "Proletāriets" rakstā "Patvaldību nost! Krieviju...

Foto

Vēsturiskas precizitātes labad 4. maijs tomēr būtu atkal jānosauc par “Latvijas Republikas neatkarības deklarācijas pieņemšanas dienu”

Komentāru rakstu 5. maija pēcpusdienā. Ir svētdiena. Šonedēļ sanākušas trīs...

Foto

Latvijas otrā dzimšanas diena: kā mums ir veicies?

Manā skatījumā 4.maijs ir Latvijas otrā dzimšanas diena. Un ne tikai svinīgā ziņā, bet arī tajā, kā to...

Foto

Nolikt ziedus nepareizā vietā – tas mūsdienu Latvijas PSR ir noziegums!

Valsts policijas Latgales reģiona pārvaldes Ziemeļlatgales iecirknis no 15. marta līdz 14. aprīlim piefiksējis trīs...

Foto

Par varu

Kad sapulces telpā ienāk starojoša sieviete un visi vīrieši uz mirkli pazaudē domas pavedienu, vai šai sievietei kāds pie durvīm piešķīra varu tā izrīkoties?...

Foto

Dažas pārdomas Edgara Kauliņa dzimšanas dienā

Aprit gadskārta, kopš dzimis viens no mūsu novada cilvēkiem, kas ne tikai atstājis daudzus nostāstus par sevi, bet arī izraisījis...

Foto

Vai esam ceļā uz “Baltijas tīģera” stāstu? Izskatās - būs jāpagaida

Man bija gods piedalīties smalkā politekonomiskās elites pasākumā (ar stilīgu nosaukumu LaSER vai “lāzers”), kur...