Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

2014.gada 4.februārī Latvijas televīzijas raidījumā „1 pret 1” intervijas laikā Latvijas Republikas ģenerālprokurors Ēriks Kalnmeiers, atbildot uz žurnālistes Ingas Spriņģes jautājumu par prokurora Edvīna Piliksera rīcību, brīvdienā ierodoties darba vietā un atstājot privāto automašīnu, kurai nebija attiecīgās atļaujas, prokuratūras stāvvietā, norādīja, ka „viņš izdarīja lielu kaitējumu prokuroru prestižam”.

Uz žurnālistes jautājumu par Administratīvās rajona tiesas Rīgas tiesu nama spriedumu, ar kuru tika atzīta par prettiesisku ģenerālprokurora pavēle par E.Pilikseram piemēroto disciplinārsodu, ģenerālprokurors atbildēja, ka spriedumā ir minēti normatīvie akti, kas neattiecas uz prokuratūru un, vārdu sakot, „tur ir pilnīgs sviests”.

Šī raksta autoram, kas atbilstoši Latvijas Republikas Advokatūras likuma 5.pantam kā advokāts ir tiesu sistēmai piederīga persona, šāda ģenerālprokurora rīcība izsauca, maigi izsakoties, lielu sašutumu. Jo saskaņā ar Prokuratūras likuma 1.panta pirmo daļu prokuratūra ir tiesu varas institūcija. Un konkrētajā raidījumā ģenerālprokurora nievājošie izteikumi par spēkā vēl nestājušos tiesas spriedumu, kas salīdzināts ar „pilnīgu sviestu”, tieši nodara kaitējumu ne tikai prokuroru prestižam, bet visai tiesu varai.

Latvijas prokuroru ētikas kodeksa „Prokuroru savstarpējās attiecības un uzvedības pamatprincipi” 4.punkts nosaka, ka prokurora oficiāliem mutiskiem paziņojumiem masu informācijas līdzekļos un publiskām uzstāšanām jābūt lietišķām, pārdomātām, apzinoties, ka tās var tikt vērtētas kā prokuratūras viedoklis.

Konkrētajā gadījumā ģenerālprokurora viedoklis, tiesas sprieduma argumentāciju nosaucot par „pilnīgu sviestu”, var tikt vērtēts kā prokuratūras viedoklis. Tāda ģenerālprokurora rīcība negatīvi ietekmē ne tikai prokuratūras, bet tiesu varu kopumā.

Latvijas prokuroru ētikas kodeksa „Godīgums, objektivitāte, taisnīgums” 2.punkts nosaka, ka - prokurors nedrīkst ar vārdiem vai rīcību radīt kļūdainu priekšstatu par savu aizspriedumainību. Ģenerālprokurors ar saviem nievājošiem izteikumiem par sprieduma argumentāciju, iespējams, ir radījis kļūdainu priekšstatu par viņa aizspriedumainību.

Latvijas prokuroru ētikas kodekss nosaka, ka ētikas kodeksa pamatprincipu neievērošanas gadījumus izskata prokuratūras Atestācijas komisija, kura izvērtē konkrēto rīcību, tās ietekmi uz prokuratūru, vai visu tiesu varas sistēmu kopumā. Konkrētajā gadījumā ģenerālprokurora rīcību neizskata neviens.

Tāpēc jācer, ka ģenerālprokurors ievēros Latvijas prokuroru ētikas kodeksa „Godīgums, objektivitāte, taisnīgums” 4.punktu, kurš nosaka, ka prokuroram jābūt paškritiskam, jāprot atzīt un labot savas kļūdas un atvainoties par neētisku rīcību, un būs paškritisks un publiski Latvijas televīzijā atvainosies par savu neētisko rīcību, 2014.gada 4.februāra Latvijas televīzijas raidījumā „1 pret 1” intervijas laikā Administratīvās rajona tiesas Rīgas tiesu nama 2013.gada 27.maija sprieduma lietā Nr. A420548311 argumentāciju nosaucot par pilnīgu sviestu.

Protams, ka spriedumos minētā argumentācija mēdz būt kļūdaina, piemēram, ja: tiek piemērotas tiesību normas, kuras konkrētā gadījumā nav jāpiemēro; netiek piemērotas tās tiesību normas, kuras bija jāpiemēro.

Tiesnesis ir cilvēks, kurš arī kļūdās, un tam var būt vairāki apstākļi, piemēram, liela noslogotība vai arī maza pieredze un neilgs darbs tiesneša amatā.

Autorprāt, konkrētajā gadījumā Administratīvās rajona tiesa 2013.gada 27.maija spriedumā lietā Nr. A420548311 ir kļūdījusies, proti, nav atsaukusies uz Prokuratūras likuma 43.un 44.panta normām par prokuroru disciplināro atbildību un disciplinārsodiem, bet kļūdaini ir atsaukusies uz Iekšlietu ministrijas sistēmas iestāžu un Ieslodzījuma vietu pārvaldes amatpersonu ar speciālajām dienesta pakāpēm disciplināratbildības likumu un citējusi tā normas. Tāpat minētas lietas tiesnese līdz sprieduma taisīšanai lietā Nr. A420548311 tiesneša pienākumus bija pildījusi nepilnus trīs mēnešus.

Taču tas nekādā ziņā neļauj tiesu varai piederīgām personām, kas konkrētā gadījumā ir ģenerālprokurors, viņaprāt, kļūdaina sprieduma argumentāciju saukt par „pilnīgu sviestu”.

Aicinu ģenerālprokuroru būt paškritiskam un apzināties un atzīt, ka ir izdarījis lielu kaitējumu prokuroru prestižam un tiesu varai kopumā, un publiski atvainoties par saviem izteikumiem.

Novērtē šo rakstu:

0
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Populistu rotaļas: uz kārts likta Latvijas nākotne

FotoCeturtdien pie Saeimas notika vieni no lielākajiem protestiem pēdējo gadu laikā, kuros piedalījās vairāki tūkstoši mediķu un viņu atbalstītāju. Šie protesti skaidri rāda, kādas sekas ir nepamatotiem un bezatbildīgiem politiķu lēmumiem, kuri ir aizrāvušies ar populistiskiem saukļiem un sola pienest uz paplātes visu visiem uz brokastlaiku.
Lasīt visu...

21

Kas notiks, kad visi sāks visu vērtēt pēc komerciālās atdeves?

FotoReti kurš nepamanīja Latvijas Radio darbinieku skaļo sacelšanos par zemajām algām. Tā ir tikai aisberga redzamā daļa, un atļaušos sacīt, ka sabiedriskie mediji vēl atrodas gluži labā situācijā, jo viņi vienmēr var aiziet pie valdības un, apelējot uz savu ārkārtīgi lielo nozīmīgumu nacionālajā drošībā, pieprasīt no valsts budžeta papildu naudu.
Lasīt visu...

6

Lembergs pret Latviju Eiropas Cilvēktiesību tiesā ar sūdzību par nevainīguma prezumpcijas pārkāpumu

Foto2019.gadā esmu vērsies Eiropas Cilvēktiesību tiesā ar sūdzību par Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas toreizējā ministra Edmunda Sprūdža izteikumiem LNT raidījuma “900 sekundes” diskusijā (16.10.2012.), kuras laikā toreizējais ministrs pauda pārliecību par manu atstādināšanu no Ventspils domes priekšsēdētāja amata, cita starpā sakot: „Jums ir jāsaņem [..] taisnīgs sods, zaglim, tāpat kā filmā, ir jāsēž cietumā”; „un tieši, pateicoties tai Jūsu nesodāmībai, kuru Jūs pērkat par publisku nodokļu maksātāju naudu, tajā skaitā par Ventspils iedzīvotāju naudu.”
Lasīt visu...

21

LNT Ziņu dienesta kolektīvā vēstule

Foto1.decembris būs pēdējā diena, kad ēterā iziesim mēs - LNT Ziņu dienesta komanda, un pēc tam beigs pastāvēt LNT Ziņu dienests esošajā sastāvā.
Lasīt visu...

12

Unikālais izaicinājums

FotoVai pie mums visi saprot, ka fotogrāfijā ir fiksēts izaicinājums? Vai tie cilvēki, kuri fotogrāfijā saskata izaicinājumu, savā mūžā ir sastapušies ar vēl lielāku izaicinājumu? Ja ne visā mūžā, tad tikai pēcpadomju gados. Ja ne no katra cilvēka, tad no valsts visaugstākās amatpersonas. Vai Latvijā ir kāds precedents fotogrāfijā fiksētajam izaicinājumam?
Lasīt visu...

3

Vai tieslietu ministrs apšauba tiesu varas autoritāti

FotoLatvijas Tiesnešu biedrība vairākkārt paudusi nostāju par Ekonomisko lietu tiesas izveidi, kas kopumā atbilst Tieslietu padomes viedoklim - jaunas tiesas izveide ir sasteigta, nav pietiekami izvērtēti visi ar to saistītie faktori, kā arī nav ņemtas vērā citas iespējas, kas lietu izskatīšanu padarītu efektīvāku.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Cilvēkiem šobrīd tiek atņemtas fundamentālas tiesības uz taisnīgu un objektīvu tiesu bez korupcijas

Otrdien, 5. novembrī, Ministru kabineta sēdē tika skatīts likumprojekts "Grozījumi likumā "Par tiesu...

Foto

Sabiedrībai ir radīts nepareizs priekšstats, mūsu tiesu sistēma darbojas labi: uzruna Latvijas tiesnešu ikgadējā konferencē

Mūsu sabiedrības un kopējās identitātes pamats ir kopīgu vērtību kopums, kas...

Foto

Mazais brālis ir apjucis

Kā jau ierasts, uzreiz pēc “Saskaņas” kongresa savu kongresu rīkoja arī “Gods kalpot Rīgai”. Līdz šim šī partija bija “Saskaņas” mazais brālis,...

Foto

Kāpēc Krievijas mūziķim Grigorijam Ļepsam sen bija jāaizliedz iebraukt Latvijā?

Ir gana daudz iemeslu. Viņš pats nekad nav noliedzis senas un tuvas draudzīgas pazīšanās ar Krievijas...

Foto

Pārdomas par nāvi

Par eitanāziju, medicīniski asistētu pašnāvību un tiesībām uz cieņpilnu nāvi diskutē politiķi, prese, sabiedrība un mediķi, turklāt diskutē laiku pa laikam. Šīs diskusijas...

Foto

Garkalnes domes priekšsēdētājam steidzami jāsniedz paskaidrojumi par Valsts kontroles pārbaudē atklātajiem pārkāpumiem

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce (AP!) pieprasa Garkalnes domes priekšsēdētājam Mārtiņam...

Foto

Humānisma sagraušana

2019.gada 29.oktobrī medijos parādījās informācija: “Tiesībsargs Juris Jansons vērsies Satversmes tiesā, apstrīdot kā pamatlikumam neatbilstošus valdības noteikumus par ģimenes vai atsevišķi dzīvojošas personas atzīšanu...

Foto

Iespējams, ka koalīcija ir pārpratusi slaveno pirmsvēlēšanu saukli “Valstij jāsāk ar sevi”

Aicinām finansējuma partijām no valsts budžeta būtisko pieaugumu atlikt kā minimums līdz nākamās Saeimas...

Foto

Padomju spiegi Bulgārijā un tepat Latvijā – „quo vadis Europa”?

No neilgās padomju bērnības man atmiņā ir palikušas tikai pāris lietas – ta,s kā nesu pirmās...

Foto

Nauda veselības aprūpei ir, bet nav politiskās gribas

Latvijas Ārstu biedrība (LĀB) ir veikusi padziļinātu Latvijas un kaimiņvalstu budžetu analīzi un secinājusi, ka ir iespējams nodrošināt...

Foto

Aizkustinošas pieticības ekselence

Tautas paruna neder. Vējonis nav vilks, bet Levits nav lācis. Tas, no kā bēga “nācija”, īstenībā nav vilks, un “nācija” īstenībā neuzskrēja lācim,...

Foto

“Saskaņa” izvēlas stagnāciju

Sestdien notikušajā kongresā “Saskaņa” neizmantoja iespēju jaunam restartam un izlēma saglabāt esošo situāciju, izvēloties stagnāciju. Par “Saskaņas” jauno līderi tika ievēlēts smagsvars un...

Foto

VARAM „neapbižo(t)” Zemgali

Šobrīd nozīmīgākās un ilgtermiņā lielāko ietekmi uz Latviju kā valsti nesošās pārmaiņas ir administratīvi teritoriālā reforma (ATR). Reformai būtu jāsaved kārtībā valsts reģioni,...

Foto

Teātris nav „Rimčiks”: atklātā vēstule teātra sabiedrībai

Visos Latvijas medijos tagad katru dienu bez apstājas tiek "pilināta" ideja, ka mākslinieciskā vadītāja funkcija ir vecmodīga ideja, no...

Foto

Civilizācijas norieta enciklopēdija: "animal symbolicum"

Cilvēku par „animal symbolicum” ieteica dēvēt izcilais vācu filosofs Ernsts Kasīrers (1874- 1945). Viņa ieskatā tradicionālais cilvēka apzīmējums „animal rationale” neatbilst...

Foto

Privāto automobili no 2021. gada nevarēs atļauties iegādāties ļoti liela iedzīvotāju daļa

Latvijas Transportlīdzekļu tirgotāju asociācija (LATTA) aicina Latvijas sabiedrību pievērst uzmanību un iestāties pret valdībā...

Foto

Vai tiek bruģēts ceļš uz kārtējo Satversmes tiesas spriedumu?

2019. gada 11. oktobrī Valsts kanceleja publicējusi jauno valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu atlīdzības likumprojektu “Valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu...

Foto

Apdraudēta daudzu pamatskolu pastāvēšana

Latvijas Pašvaldību savienība (LPS) nosūtījusi vēstuli visām Saeimas frakcijām, paužot bažas par apdraudējumu bērnu tiesībām apmeklēt pamatskolu pēc iespējas tuvāk dzīvesvietai un...