Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Valsts uzņēmumu privatizācijas jautājums tiek cilāts laiku pa laikam. Vēlme noprivatizēt visu, ko var Latvijas politiskajai elitei ir bijusi vienmēr. Atceramies, ka pagājušā gadsimta pašās beigās arī "Latvenergo" gribēja privatizēt, turklāt ne jau caur biržu kā tagad. Tomēr dabūja riktīgi pa pirkstiem, tauta sadusmojās un organizējās uz referendumu. (Vēlos šeit piezīmēt, ka ar saviem pastāvīgajiem referenduma draudiem un "lietu kārtošanas" traucēšanu tauta nokaitināja arī politisko eliti, tāpēc 2012. gadā izdevās pacelt referenduma slieksni līdz tautai nesasniedzamiem augstumiem.)

Ar "Latvenergo" nekas nesanāca, tika pat izveidots vesels saraksts ar uzņēmumiem, kuri nav privatizējami. Šobrīd tādi varētu būt 12 - “Latvenergo”, “Augstsprieguma tīkls”, “Starptautiskā lidosta “Rīga””, “Latvijas Pasts”, “Latvijas dzelzceļš”, “Latvijas gaisa satiksme”, “Latvijas valsts meži”, “Latvijas Valsts radio un televīzijas centrs”, “Latvijas Radio”, “Latvijas Televīzija”, “Latvijas loto” un “Attīstības finanšu institūcija “Altum””. (Saraksts var nebūt precīzs, normatīvo aktu datu bāzē likumi.lv un valsts kancelejas mājas lapā tādu sarakstu/normatīvos aktus neatradu. Paļaujos uz internetā atrasto.)

Kāds sakars ar Kariņa izsludināto ekonomikas transformāciju?

Manuprāt, pats tiešākais. Izziņotajai ekonomikas transformācijai trūkst satura. Nē, loģika ir skaidra un saprotama. Tas, ka ekonomika buksē, nav vairs noslēpjams, jo cilvēki sērfo pa internetu, brauc uz Lietuvu un Igauniju un atšķirības ekonomiskajā izaugsmē nav vairs ne noslēpjamas, ne noliedzamas. Tāpēc kaut kas jādara, bet Kariņam patīk reformas, - labi un gudri skan. Ja jau pašreizējā ekonomika strādā slikti, tad tā ir jāreformē! Izcila un ģeniāla ideja!

Taču tas vārds "reformas" kaut kā vairs neskan. Četrus gadus reformēja visu, ko iedomājās, reformēja un neko nenoreformēja. Tāpēc ekonomiku nevis reformēs, bet transformēs, jo šis jēdziens tautā varētu viest lielāku uzticību.

Labi, izziņoja ekonomikas vispārēju un obligātu transformāciju. Un kas tālāk? Un nekas, kā vienmēr. Nu un, ja nav nekādu citu ideju, tad atliek tikai privatizācija. Ja izdosies kaut ko privatizēt, būs kāds notikums, ja tauta iebildīs un nesanāks, tad varēs teikt, ka paši negribējāt transformēties.

Kā ir ar privatizācijas argumentiem pēc būtības?

1. Valsts uzņēmumu akciju tirgošana biržā iekustinās Latvijas kapitāla tirgu.

Bez šaubām iekustinās, būs vairāk biržā tirgojamo uzņēmumu un iekustinās. Piekrītu. Bankām un biržai būs lielāks apgrozījums.

2. Ļaus piesaistīt uzņēmumiem papildu līdzekļus investīcijām.

Kaut kādā mērā tas tā varētu būt. Taču jāsaprot to, ka, valstij pārdodot savas kapitāla daļas, pircējs/investors/spekulants naudu par akcijām samaksās valstij. Ne uzņēmumam. Akciju pārdošana un tirgošana nav investīcijas uzņēmumā, izņemot, protams, jaunu akciju emisijas tirdzniecību. Akciju vērtības celšanās atvieglo uzņēmuma iespējas vairāk aizņemties, bet var būt arī otrādi, cenai krītot, rodas problēmas ar jau saņemtajiem kredītiem un jaunu obligāciju emisiju. Lai kreditētos un emitētu biržā obligācijas un tādējādi piesaistītu finansējumu, nav uzņēmuma akcijas obligāti jākotē biržā. Piemērs – „Latvenergo”. Nav pārliecinošs arguments.

3. Uzlabos finanšu pārskatu kvalitāti un ticamību.

Liela daļa valsts uzņēmumu jau tagad ir pārgājuši uz starptautiskajiem grāmatvedības standartiem grāmatvedībā, tāpēc nekāds lielais uzlabojums vairs nebūs. Lielāka disciplīna termiņu ziņā, tas gan. Arī nepārliecina. Var uzlabot bez biržas palīdzības.

4. Uzlabošoties korporatīvā pārvaldība.

Politiķi dabūs trenēties pievaldīt "muti", jo katra izrunāšanās biržā kotējama uzņēmuma vai ar to saistītas politikas virzienā ietekmēs akciju cenu. Tas gan būtu labi. Tāds sava veida stulbuma barometrs. Taču citādi gan ne. Var jau arī tagad piedomāt, ko saka un dara. Uzņēmuma valdi tāpat iecels ar vairākuma balsīm, un, cik saprotu, tad valsts vēlas paturēt akciju vairākumu, līdz ar to arī noteikt uzņēmuma stratēģiju. Tāpat būs konkursi un savējo iecelšana caur konkursiem. Mazākuma akcionāriem būs, ar ko pacīnīties, tātad juristiem darbs būs. SecinājumsL kaut kādā mērā uzlabosies, bet tas nav iemesls privatizācijai. Nekas netraucē uzlabot korporatīvo pārvaldību arī šobrīd. Tā ir atzīšanās nespējā pārvaldīt valsts uzņēmumus.

5. Valsts iegūs papildu līdzekļus.

Jā, iegūs, bet tūdaļ arī noēdīs. Un ko ēdīs nākošajā gadā? Turklāt uz mūsu valsts parāda fona iegūtie naudas līdzekļi būs nenozīmīgi.

Par privatizējamo uzņēmumu sarakstiem.

Neprivatizējamo uzņēmumu saraksts nebūtu jāaiztiek. Saprotams, ka, piemēram, tādam "Latvijas Loto" nav nekādas kritiskas ietekmes uz valsts ekonomiku vai infrastruktūru. Taču tas ir pelnošs uzņēmums. Kāpēc atteikties no daļas vai visas peļņas, kas regulāri ienāk budžetā? Tas, ko saņems par pārdošanu, ātri tiks notērēts. Tajā pašā gadā. Pat nepamanīs, kur pazuda kopējā budžetā. Pēc tam arī jādzīvo. Taču ir skaidrs, ka tie ir Latvijas vērtīgākie uzņēmumi un tieši uz tiem cierē "investori". Tāpēc mēģinājumi būs.

Infrastruktūras uzņēmumi nedrīkst būt privatizējami pēc definīcijas!

Tāpēc ir nesaprotama vēlme privatizēt "Augstsprieguma tīklu", ieskaitot AS "Conexus Baltic Grid" ar Inčukalna gāzes krātuvi. Infrastruktūras uzņēmumu darbības mērķis nedrīkst būt peļņas maksimizēšana. Mērķim jābūt uz konkurētspējīgu tarifu un pakalpojuma kvalitāti. Pretējā gadījumā cietīs visas tautsaimniecības konkurētspēja.

Nedrīkst pat 10% privatizēt, jo birža pieprasīs peļņas maksimizāciju. Tas mums dārgi maksās caur tarifiem. Salīdzinājumam: ja „Sadales tīkls” un „Augstprieguma tīkls” jau tagad kotētos biržā, tad regulators būtu spiests apstiprināt sākotnēji iesniegtos tarifus. Citādi uz tiesu! Arī „Gaso” ir jāatpērk no „Latvijas gāzes”. Kritiskajai infrastruktūrai ir jāpieder valsts uzņēmumiem!

Ir virkne uzņēmumu, kurus var privatizēt un apokalipse neiestāsies: „AirBaltic”, „Tet”, „LMT”. Šeit ir tikai izdevīguma jautājumi. Ja ir aktīvi, kur ieguldīt ar lielāku ienesīgumu, tad „Tet” un „LMT” var pārdot. Notirgot tikai, lai apēstu, - tā ir muļķība.

Ja izdosies valstij tikt vaļā no „AirBaltic”, tikai priecāšos. Pārdodot akcijas, valsts kaut ko dabūs atpakaļ no ieguldītā, un pazudīs drauds Latvijas budžetam nākotnē. Taču pirms tam mājas darbs - jāpārfinansē 200 miljonu obligāciju aizņēmums. Cerams, ka bez valsts palīdzības.

Ekonomikas transformācija ir jāsāk ar biznesa vides sakārtošanu: VID kaut vai pēc igauņu parauga atgriezt nevainīguma prezumpciju attiecībā uz naudas uzkrājumu un īpašuma tiesību pierādīšanu, nostiprināt un nodrošināt privātīpašuma neaizskaramību, celt uzņēmēja prestižu. Tad būs uzņēmēji un bizness. Kāds ies arī uz biržu.

P.s. Replika par finanšu ministra Arvila Ašeradena izteikumu: “Kādēļ tas ir svarīgi no valsts kapitālsabiedrību viedokļa? Ņemšanās ir bijusi ilga, kā labāk pārvaldīt. Birža ir brīnišķīgs mehānisms. Ja mēs skatāmies igauņu “Enefit Green”, ir 60 000 akcionāru. Ja jūs kaut ko darīsiet šķērsām, ticiet man, viņi jums klups krāgā nākamajā dienā.”

Ne viss, kas strādā Igaunijā, nostrādās pie mums. Latvijas valstij ir 1,5 miljoni pilsoņu/akcionāru, un valdībai ne silts ne auksts no mūsu nepārtrauktiem mēģinājumiem klupt krāgā. Jo sadrumstalotāks akcionāru sastāvs, jo vieglāk ar tiem manipulēt.

Novērtē šo rakstu:

3
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

12

„Rail Baltica” projekts - deputātus sāk pārņemt panika

FotoRail Baltica projekts - deputātus sāk pārņemt panika. Tā varētu raksturot Saeimas Publisko izdevumu un revīzijas komisijas trešdienas sēdes atmosfēru.
Lasīt visu...

21

Kā tikt galā ar „Rail Baltica” projekta septiņkārtīgo sadārdzinājumu un naudas trūkumu?

FotoĢeniāla doma - sadārdzināt vēl vairāk. „Rail Baltica” gadījumā tas nozīmē aizņemties naudu uz augstākiem procentiem nekā valsts pati spētu to nofinansēt. Gribētāji būs. Pretī taču valsts garantijas. Samudžinās darījumu tā, ka neko saprast nevarēs un pieliks vēl kādu miljardu.
Lasīt visu...

21

Likumprojekta nepārprotamības aritmētika

FotoSaeimas Juridiskās komisijas priekšsēdētājs aicina parlamentāriešus ātrāk izskatīt trešajā lasījumā grozījumus Civilprocesa likuma 594.pantā, jau tagad, 20. jūnijā, pirms Jāņiem.
Lasīt visu...

12

Lai nodrošinātu igauņiem vilcienu uz Eiropu, latviešiem pamatīgi jāceļ nodokļi?

FotoPēc gadiem divdesmit igauņi, baudot poļu alu, pa vilciena logiem vēros jostas savilkušos latviešus sērīgi raugāmies uz ne pārāk ātri ritošo vilcienu Eiropas virzienā: latviešiem nav laika vizināties, viņiem jāatdod ārējie parādi un čakli jāmaksā augstie nodokļi, – aptuveni šādu ainu uzbur lasītais Valsts kontroles publiskotā dokumentā ““Rail Baltica” projekta situācijas izpēte (Kopīga situācijas izpēte Tallina, Rīga, Viļņa, 2024. gada 11. jūnijā)”. Visā stāstā ir viena priecīga ziņa - Valsts kontrole izrāda drošsirdību publiski pateikt politiķiem netīkamo skaudro patiesību.
Lasīt visu...

21

"Rail Baltica" projekts kā aklās zarnas izgriešana caur papēdi

Foto“Pašlaik nav kārtīga saimnieka “Rail Baltica” īstenošanai”, “Valdība nav iestāde, kas apmaksā rēķinus”, “Premjere Siliņa parāda nostāju – vēlas skaidru atbildību”, “Tā kā līdz šim – turpināt nevēlos” – lūk, virsraksti dažādos plašsaziņas līdzekļos. Visbeidzot, uzstājoties Saeimas ārkārtas plenārsēdē ar atskaiti par savas valdības paveikto, premjere sacīja vēsturiskus vārdus, ka “Rail Baltica” projekta pašplūsma ir beigusies.
Lasīt visu...

21

Vairums mikroģeneratoru īpašnieku būs spiesti pāriet uz dinamiskās enerģijas uzglabāšanas sistēmām

FotoApritējis vairāk nekā mēnesis, kopš ieviesta jaunā elektroenerģijas neto norēķinu sistēma un mājsaimniecībās uzstādīto mikroģeneratoru īpašnieki vairs nevar izvēlēties – ziemā atgūt vasarā tīklā nodoto elektroenerģiju vai arī to pārdot biržā par tirgus cenu. Turpmāk uzstādīto mikroģeneratoru īpašnieki visu saražoto elektroenerģiju varēs vai nu notērēt paši, vai arī pārdot biržā par aktuālo cenu, kas, būsim atklāti, ne vienmēr ir izdevīga.
Lasīt visu...

12

Vai bēdīgi slavenais Raimonds Lejnieks – Puķe mēģina apkrāpt tautu?

FotoJa pēdējos gados mēs esam uzmanīgi sekojuši līdzi gan politikai, gan masu mediju ziņām, tad mums droši vien nav palicis nepamanīts kāds jauns vīrietis ar dubultu uzvārdu – Raimonds Lejnieks – Puķe.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Visa „Rail Baltica” projekta vadība precīzi līdzinās tam, ko rekomendē sabotāžas veikšanai

Kāds Jums palika iespaids pēc raidījuma „Kas notiek Latvijā” par Rail Baltica? Šoreiz bez...

Foto

Ašeradens paziņo, ka grib celt nodokļus, un vēlētāji metas nobalsot par “Jauno Vienotību”: loģika te interesantāka nekā paši vēlēšanu rezultāti

Viens no nedaudzajiem negaidītajiem momentiem aizvadītajās...

Foto

Sabiedrības integrācijas fonds lūdz „Re:Baltica” atmaksāt neatbilstoši iztērētos valsts līdzekļus par radīto saturu svešvalodā

Ņemot vērā diskusijas publiskajā telpā par nodibinājuma “Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centrs Re:Baltica”...

Foto

Es esmu kompetents ne tikai tajā, par ko jūs visi padomājāt!

Nesen klausoties ekonomiskās politikas debates par Latvijas Stabilitātes programmu 2024. - 2028.gadam, radās sajūta, ka...

Foto

Vieglprātība un nekompetence maksā dārgi

Igauņi racionāli skatās uz „Rail Baltica” savienojumu ar Tallinu un lidostu. "29.maijā ielikts pamatakmens „Rail Baltica” Ülemiste pasažieru terminālim "Linda", kas...

Foto

Sākot no nodokļu celšanas un beidzot ar Francijas kodolvairoga attiecināšanu uz Baltiju: TOP 3 “interesantākās” idejas no partiju mutēm

Partiju pašslavināšanās gaisotnē soctīklu īsajos formātos tās...

Foto

Pārpratumi likumprojekta izstrādes gaitā (viena epizode)

Likumprojektā "Grozījumi Civilprocesa likuma 594. pantā - Ieturējumu apmērs no parādnieka darba samaksas un tai pielīdzinātajiem maksājumiem" tā pirmajā lasījumā...

Foto

Eiroparlamenta reitingu līderis “lien bez ziepēm” savam galvenajam politiskajam sāncensim

Piecu mēnešu garumā SKDS aptaujās līderu lomu ieņēmušās Nacionālās apvienības vadošais kandidāts Roberts Zīle nācis klajā...

Foto

Valsts kontrolei vajadzētu izvērtēt, cik pamatoti Sabiedrības integrācijas fonds vairojis „Re:Baltica” darbinieču labklājību un kā valsts šos līdzekļus varētu atgūt

Es jums izstāstīšu kaut ko, ko...

Foto

Parodija par pārbaudi

Ceturtdien Ģenerālprokuratūra izplatīja ļoti savādu paziņojumu, kam it kā bija jānomierina prāti un jāatjauno uzticība politiskajai elitei, bet gluži otrādi – tā ne...

Foto

Lūdz tiesībsargu vērsties Satversmes tiesā par personu ar invaliditāti diskrimināciju

2024. gada 30. maijā Latvijas bezdarbnieku un darba meklētāju interešu aizstāvības biedrības valdes loceklis Raimonds Lejnieks...

Foto

Šoreiz Lembergs uzvar valsti

Centrālajai vēlēšanu komisijai (turpmāk - CVK) ir rakstiski jāatvainojas Aivaram Lembergam par liegumu balsot pašvaldību vēlēšanās, - tā nolēmusi tiesa....

Foto

Nes mieru man, nes mieru dvēselei!

Jau divus gadus publiskajā telpā aktualizēts jautājums par nakts trokšņiem un regulējuma caurumiem, kas liedz rast reālus risinājumus šai problēmai....

Foto

Skumji, ka mūsu “centrālo” mediju rīcība aizvien mazāk atšķiras no kremļa mediju ieradumiem!

Kā top Latvijas Televīzijas (LTV) sižeti? Kāds ir viņu uzmanības fokuss? Divi piemēri....

Foto

„Iznireļi” - obligātā lasāmviela tiem, kas interesējas par politiku un procesiem Latvijā

Brīvdienu maģija – izlasīt kādu grāmatu. Beidzot izlasīju “Iznireļus” - paldies Lato Lapsam: obligātā...

Foto

Nu žēl, ka mums iet garām iespēja pamakšķerēt balsis, debatējot Krievijas valsts valodā

Latvijas Televīzijas (LTV) lēmums nerīkot priekšvēlēšanu debates krievu valodā sabiedrisko mediju portālā rus.lsm...

Foto

Protams, Krievijas valsts valodai ir nozīmīga vieta Latvijas politikā!

Mēs uzskatām, ka aizliegums lietot Latvijas mazākumtautību valodas politiskās diskusijās neveicinātu ne piederības sajūtu Latvijai, ne vārda...

Foto

Latvijas iedzīvotāju cilvēktiesības uz klimata izmaiņu ierobežošanu un dabas daudzveidības saglabāšanu

Pēdējā pusgada laikā Latvijas politiskā vide, sabiedriskie mēdiji, sociālie mediji un portāli pārlieku bieži un...

Foto

Būtu mēs labāk ēduši...

Latvijas Žurnālistu asociācija (asociācija) aicina politiķus atturēties no mediju un žurnālistu diskreditācijas,  apzināti vai neapzināti veidojot nepamatotu viedokli par žurnālistiem, jo īpaši...

Foto

Nē, Somijas politiķus debatēs necepina ne arābu, ne krievu valodā

Latvijas Radio galvenās redaktores Anitas Braunas ieraksts sociālajos tīklos sacēla lielu diskusiju vētru sociālajos tīklos. Viņai...

Foto

Kas tā par Rīgas domes ēku bez progresa simbola – varavīksnes karoga!

Rīgas domes priekšsēdētāja Rīgas domes priekšsēdētājam Vilnim Ķirsim – aicinājums izkārt varavīksnes karogu pie...

Foto

Eiropas Parlamenta vēlēšanas nāk ar uzlabotu vēlēšanu likumu un jaunām iespējām nobalsot

Ar katrām jaunām vēlēšanām tiek mazliet pilnveidotas un atvieglotas iespējas nobalsot — Eiropas Parlamenta...

Foto

Latvijas Televīzija kā pēdējais krievu valodas bastions?

Laikā, kad skolas pāriet uz mācībām tikai latviski, kad atsakāmies no krievu valodas kā otrās svešvalodas, kad pat Latvijā...

Foto

Ne prātā mums nenāk atcelt debates Krievijas valsts valodā

Latvijas Televīzijas Redakcionālā padome šobrīd neizskata iespēju atcelt plānotās RUS.LSM Eiropas Parlamenta priekšvēlēšanu debates....

Foto

Priekšvēlēšanu debatēm jābūt valsts valodā

Ņemot vērā sabiedrībā aktualizēto diskusiju par priekšvēlēšanu debašu organizēšanu krievu valodā, partiju apvienība Jaunā Vienotība uzsver, ka īpaši kopš Krievijas brutālā...

Foto

Aicinām kritiski vērtēt Tieslietu ministrijas bez sociālo partneru iesaistes un visu ieinteresēto personu informēšanas izstrādāto likumprojektu

Saeimas 2024. gada 16. maija darba kārtībā izskatīšanai otrajā lasījumā...

Foto

Eiropas Parlamenta priekšvēlēšanu debates Latvijā drīkst notikt tikai valsts valodā – latviešu valodā

Komentējot publiski pieejamo informāciju – Latvijas Televīzija 2024. gada 3., 4., 5. un...

Foto

Krievvalodīgo debašu iecere savā būtībā ir pretrunā ar Satversmē nostiprināto valsts valodas statusu un tās lomu sabiedrības integrācijā

Par Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (attēlā –...

Foto

Aicinu noskaidrot un saukt pie atbildības tos, kuri pieļauj un veicina krievu valodas kā „de facto” otras valsts valodas nostiprināšanu

Ņemot vērā, ka Latvijas Republikas Satversmes...

Foto

Kur pazuduši lauksaimnieku protesti?

Bloķētas lidostas, lielceļi, ostas un tūkstošiem traktoru Berlīnē. Bloķēti ceļi Polijā, degošas riepas un pārrautas barikādes Briselē. Tonnām uz ceļa izbērtu tomātu...

Foto

Briselē nopelnīt jaunam “Nikon” jeb cinisma augstākā pakāpe Anša Pūpola izpildījumā

7. maijā Latvijas publisko telpu pāršalca ziņa, ka Daces Melbārdes vietu Eiropas Parlamentā (EP) ieņems...

Foto

Vai “Jaunā Vienotība” spēj sev un citiem atzīt, ka stulbi sanāca?

Esat kādreiz mēģinājuši stiept gumiju? Pašlaik vadošā partija ar to nodarbojas. Vērojot viņus, atdarinot vai...

Foto

Pirms 150 gadiem dzimis demokrāts un tiesībnieks ar dzejnieka sirdi Miķelis Valters

“Viņu uzskata par pirmo latvieti, kurš 1903. gadā žurnāla "Proletāriets" rakstā "Patvaldību nost! Krieviju...

Foto

Vēsturiskas precizitātes labad 4. maijs tomēr būtu atkal jānosauc par “Latvijas Republikas neatkarības deklarācijas pieņemšanas dienu”

Komentāru rakstu 5. maija pēcpusdienā. Ir svētdiena. Šonedēļ sanākušas trīs...

Foto

Latvijas otrā dzimšanas diena: kā mums ir veicies?

Manā skatījumā 4.maijs ir Latvijas otrā dzimšanas diena. Un ne tikai svinīgā ziņā, bet arī tajā, kā to...

Foto

Nolikt ziedus nepareizā vietā – tas mūsdienu Latvijas PSR ir noziegums!

Valsts policijas Latgales reģiona pārvaldes Ziemeļlatgales iecirknis no 15. marta līdz 14. aprīlim piefiksējis trīs...

Foto

Par varu

Kad sapulces telpā ienāk starojoša sieviete un visi vīrieši uz mirkli pazaudē domas pavedienu, vai šai sievietei kāds pie durvīm piešķīra varu tā izrīkoties?...

Foto

Dažas pārdomas Edgara Kauliņa dzimšanas dienā

Aprit gadskārta, kopš dzimis viens no mūsu novada cilvēkiem, kas ne tikai atstājis daudzus nostāstus par sevi, bet arī izraisījis...

Foto

Vai esam ceļā uz “Baltijas tīģera” stāstu? Izskatās - būs jāpagaida

Man bija gods piedalīties smalkā politekonomiskās elites pasākumā (ar stilīgu nosaukumu LaSER vai “lāzers”), kur...